Microsoft offers web browser choice to IE users

Καταρχάς Saulot η επιλογή της εγκατάστασης εναλλακτικών λογισμικών αναπαραγωγής πολυμέσων σ' όλες σχεδόν τις εκδόσεις των Windows (από XP ως 7 και νεότερες) δεν είναι δική μου ιδέα. Απορρέει από μια καταδικαστική ετοιμηγορία της Commission σε βάρος της M$ μετά την προσφυγή της RealNetworks στα κοινοτικά όργανα για μονοπωλιακές πρακτικές και αθέμιτο ανταγωνισμό. Αν και το ballot screen για την επιλογή εναλλακτικών media players δεν είναι στα άμεσα σχέδια της εταιρείας, θα καταστεί υποχρεωτικό στο μέλλον - εκτός βέβαια αν υπάρξει κάποια συμβιβαστική λύση που να ικανοποιεί όλα τα εμπλεκόμενα μέρη, κάτι που μάλλον μοιάζει με όνειρο θερινής νυκτός.

Ωστόσο οι μπελάδες για την M$ δεν τελειώνουν εδώ. Δικαστήριο του Τέξας επέβαλε στην εταιρεία νέο πρόστιμο 105,75 εκατομμύριων δολλαρίων μετά από καταγγελία της VirnetX για παραβίαση δύο διπλωμάτων ευρεσιτεχνίας (6,502,135 και 7,188,180) που αφορούν τεχνολογία VPN και υποτίθεται ότι έχει χρησιμοποιηθεί σε προϊόντα της Microsoft, συμπεριλαμβανομένων των Windows XP, Vista, Office και Microsoft Messenger.

Η VirnetX αρχικά ζήταγε 242 εκατομμύρια δολλάρια, ωστόσο ο δικηγόρος της εταιρείας θεώρησε ότι το ποσό ήταν ικανοποιητικό και λογικό. Βέβαια από τη στιγμή που η Microsoft κρίθηκε ένοχη για παραβίαση 2 πατεντών, ο δικαστής θα μπορούσε να επιβάλλει πρόστιμο 3 φορές μεγαλύτερο.

Από την άλλη τώρα, στο Redmond δεν είναι και ιδιαίτερα ικανοποιημένοι με την απόφαση του δικαστηρίου και σχεδιάζουν να ασκήσουν έφεση. Μάλιστα ο Kevin Kutz δήλωσε ότι σέβονται απόλυτα τη πνευματική ιδιοκτησία τρίτων, ωστόσο στα αποδεικτικά στοιχεία που έφεραν στο δικαστήριο, δεν αποδεικνύεται ότι παραβιάζουν κανένα δίπλωμα ευρεσιτεχνίας και δε θεωρεί δίκαιη την απόφαση του δικαστή.

Αυτό το πρόστιμο είναι το δεύτερο κατά σειρά που παίρνει η Microsoft μετά από άλλη μία δικαστική διαμάχη που είχε με την i4i, μία Καναδική εταιρεία που είχε πάει τη Microsoft στα δικαστήρια, πάλι για παραβίαση διπλώματος ευρεσιτεχνίας. Η Microsoft και σε αυτή την υπόθεση άσκησε έφεση, αλλά έχασε και τώρα καλείται να πληρώσει πρόστιμο ύψους 290 εκατομμυρίων δολλαρίων.

source:

http://away.gr/2010/03/19/new-fine-at-microsoft-for-violating-two-patents/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
divined είπε:
Τώρα ακόμα και στην περίπτωση των χρηστών που θεωρούν τον Η/Υ σαν οποιαδήποτε άλλη οικιακή ή μη συσκευή (θα την βάλουν στην πρίζα και θα παίξει), γνώμη μου είναι ότι και να τους βγάλεις το ballot το πιο πιθανό είναι να το κοιτάνε σαν χάνοι και να πατήσουν απλώς το next, οπότε θα επιλέξουν το default που ως δια μαγείας θα είναι ο IE.
Καποιοι δεν απαντανε ποτε και συνεχιζει να τους βγαινει. Γιατι απλα δεν καταλαβαινουν τι ειναι αυτο που τους ζηταει

και θα έχουν κολλήσει ένα σωρό ζωύφια, οι ίδιοι θα εκπλήσσονται αφού "πρόσεχαν" και "είχαν αντιβιρούς πάνω" μόνο που το "αντιβιρούς" είχε λήξει 60 μέρες από την αγορά του μηχανήματος και δεν καταλάβαιναν τίποτε.
"Αντιβάριους" (οπως stratovarius) :p

Saulot είπε:
Γενικα οι χρηστες windows (και εγω μεσα σ'αυτους οταν ημουν τετοιος) πασχουν οσον αφορα την ενναλακτικοτητα, ξερουν 5 προγραμματα, 1 για καθε δουλεια, και παθαινουν αμοκ οταν καποιος (συνηθως linuxας) του προτεινει κατι που θα τους κανει τη δουλεια αλλα με πλεονεκτιματα.

.
Δυστυχως ετσι ειναι. Ακομα δεν μπορω να πιστεψω ποσοι χρηστες εχουν το winzip, το winrar, καποιες φορες και τα 2 μαζι(!) στον υπολογιστη τους. Φυσικα τη nagware εκδοση που σε 40 μερες αρχιζει τις παρενοχλησεις. Ματαια προσπαθω να τους δωσω να καταλαβουν οτι το 7zip τουλαχιστον δεν τους παρενοχλει. Το οτι ειναι FOSS εννοειται οτι ουτε τους αγγιζει ουτε το καταλαβαινουν.

Το ιδιο ισχυει για nero vs αλλα burner software, adobe vs αλλα pdf readers κ.ο.κ.

Παντως για το θεμα του IE, νομιζω οτι ακομα και σημερα η απεγκατασταση του (απενεργοποιηση εστω) δεν ειναι καλη ιδεα. Δεν κερδιζεις τιποτα, το θεμα του χωρου ειναι αστειο και φυσικα μπορεις να τον βγαλεις απο default ωστε να ειναι σχεδον αορατος. Καποια στιγμη ομως καποια σελιδα θα βρεις που να δουλευει σωστα μονο με αυτον. Ακομα και τωρα βρισκω τετοιες. Συνηθως απαιτουν και silverlight.

Οποτε η καλυτερη τακτικη για μενα ειναι να απανταω στο ballot με ολα τα default Και μετα να εγκαθιστω αλλο browser και να κανω εκεινον default
 
Τα νέα για τα πρόστιμα με αφήνουν παγερα αδιφορο μιας και το συστημα των πατεντών λογισμικου είναι μια φαιδρή πηγη πλουτισμού κατ' εμε.

Και απο την εμπειρία μου στον χώρο της αγορας, οι μεγαλοεταιρίες καλοδέχονται τετοια πρόστιμα γιατι είναι μια δικαιολογία να εμφανίσουν ζημίες στο τελος του οικ. ετους αρα και φοροαπαλαγή.

zeitgeist

bspus είπε:
Δυστυχως ετσι ειναι. Ακομα δεν μπορω να πιστεψω ποσοι χρηστες εχουν το winzip, το winrar, καποιες φορες και τα 2 μαζι(!) στον υπολογιστη τους. Φυσικα τη nagware εκδοση που σε 40 μερες αρχιζει τις παρενοχλησεις. Ματαια προσπαθω να τους δωσω να καταλαβουν οτι το 7zip τουλαχιστον δεν τους παρενοχλει. Το οτι ειναι FOSS εννοειται οτι ουτε τους αγγιζει ουτε το καταλαβαινουν.

Το ιδιο ισχυει για nero vs αλλα burner software, adobe vs αλλα pdf readers κ.ο.κ.
Η λύση που έχω βρεί είναι απλή, οταν με φωνάζουν να φτοιάξω ενα PC, αρχικά αρνούμαι να περάσω παρανομο λογισμικό (γιατι "δέν μπορω να κουβαλάω τετοια πράγματα, με ξέρουν στην ασφάλεια"), περνάω τα έργαλεία που θα χρειαστώ, 7-zip, opera - chrome, defragler - ccleaner, foxit reader, VLC, κλπ κλπ και το αφήνω έτσι.

Η πλάκα είναι οτι 1 στους 10 καταλαβαίνει τι παίχτηκε και γρινιάζει που δεν εχει πχ Acrobat, οι αλλοι 9 απλα δεν ασχολούνται αφου δουλευει!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Saulot είπε:
Η αποτυχια του ballot ειναι στον προσεγμενο σχεδιασμο του απο την MS (οσο πιο βαρετο γινεται ) σε αντιθεση με την ενσωματωμενη διαφημηση για τα προιοντα της MS με χρωματακια, φοινικες και γκομενες.

Φοίνικες...; Γκόμενες;

attachment.php


Τι λες ορέ παλίκαρε; Μια χαρά είναι το ballot..τι έχει;

Άλλο αν είναι χαζή η ύπαρξη του έτσι..!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
χχαχαχαχαχαχαχα είσαι γνωστός μακρυδάκτυλος Saulot χχαχαχαχαχαχαχα πιάνει ε; να το λέω και εγω χαχαχαχαχα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@ status Συγκρινε τωρα το ballot με μια διαφήμηση του Office πχ στο Windows Update...

@ keropi θα εκπλαγείς πόσο πιάνει, ξαφνικά όλοι συμπάσχουν μαζί σου αν ο "εχθρός" είναι το "κακό" κρατος!!!
 
Saulot είπε:
@ status Συγκρινε τωρα το ballot με μια διαφήμηση του Office πχ στο Windows Update...
Ε, προιόν τους είναι τι περίμενες; Να το κακολογούνε; Συγγνώμη κιόλας αλλά εσύ στο μαγαζί σου δεν κακολογείς ότι φέρνεις έτσι..

Εντάξει είπαμε ανοιχτό λογισμικό και ναι και εγώ μαζί σου αλλά όχι να έχει μέτριες εώς κακές διαφημίσεις επειδή είναι η Microsoft και εσύ δεν την γουστάρεις.

Παραλογίζεσαι αδελφέ!
 
status είπε:
Ε, προιόν τους είναι τι περίμενες; Να το κακολογούνε; Συγγνώμη κιόλας αλλά εσύ στο μαγαζί σου δεν κακολογείς ότι φέρνεις έτσι..
Εντάξει είπαμε ανοιχτό λογισμικό και ναι και εγώ μαζί σου αλλά όχι να έχει μέτριες εώς κακές διαφημίσεις επειδή είναι η Microsoft και εσύ δεν την γουστάρεις.

Παραλογίζεσαι αδελφέ!
Καπου μ'εχασες...

Αυτο που λέω είναι οτι η MS έκανε επίτηδες το ballot βαρετο και minmal.

Και φέρνω σαν αντίθεση τις δικές της διαφημήσεις για τα προιόντα της που είναι κινούμενες, με χρωματάκια, χαρουμενες φατσες κλπ.

Ο μόνος που κερδίζει αν ο χρήστης αγνοήσει το ballot είναι η ίδια η ms μιας και θα παραμείνει με το default browser αρα αυξάνει το ratio του IE.
 
Saulot είπε:
Καπου μ'εχασες...
Αυτο που λέω είναι οτι η MS έκανε επίτηδες το ballot βαρετο και minmal.

Και φέρνω σαν αντίθεση τις δικές της διαφημήσεις για τα προιόντα της που είναι κινούμενες, με χρωματάκια, χαρουμενες φατσες κλπ.

Ο μόνος που κερδίζει αν ο χρήστης αγνοήσει το ballot είναι η ίδια η ms μιας και θα παραμείνει με το default browser αρα αυξάνει το ratio του IE.
Ειλικρινά τι παραπάνω περίμενες από κάτι τέτοιο, θα έβαζες εσύ στο μαγαζί σου extravegant αφίσα του ανταγωνιστή;
 
Δεν περιμενα κατι διαφορετικό απο την MS ρε status, το γεγονός παραθέτω και την τακτική που ακολουθεί σαν εταιρία, γιατι υπάρχουν ακόμα ατομα που δεν το καταλαβαίνουν οτι είναι τακτική και επειτείθονται στους κατασκευαστες των αλλων browsers που δέν είναι ευχαριτημένοι απο αυτο το ballot.
 
Saulot είπε:
Δεν περιμενα κατι διαφορετικό απο την MS ρε status, το γεγονός παραθέτω και την τακτική που ακολουθεί σαν εταιρία, γιατι υπάρχουν ακόμα ατομα που δεν το καταλαβαίνουν οτι είναι τακτική και επειτείθονται στους κατασκευαστες των αλλων browsers που δέν είναι ευχαριτημένοι απο αυτο το ballot.
Αν σου φαίνονται χάλια οι τακτικές της ms, θέλω να δω πως σου φαίνονται της apple...

Τέλος πάντων, η γνώμη μου είναι ότι ούτως ή άλλως το ballot δεν άλλαξε κάτι.
 
bspus είπε:
"Αντιβάριους" (οπως stratovarius) :p
Αντιβιρούς είναι η έκφραση πολύ καλού μου ξαδέρφου, που όταν έφαγα μια μέρα να του κάνω φορμάτ, να του σιάξω το μηχάνημα, να το καθαρίσω από σκόνες και τα λοιπά, με ..... στο facebook γιατί του είχα χαλάσει το internet και δεν μπήκε μια μέρα να παίξει farmville. Α, και από τηλεφώνου τα άκουσα σε μορφή θρησκευτικού παραληρήματος.

(Το γνωστό, τους βγάζεις το google από home page και δεν ξέρουν που να γράψουν..... )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προσωπικά θεωρώ το ballot όχι μόνο βαρετό και minimal αλλά επίσης ενοχλητικό και άκρως εκνευριστικό. :( :eek:

Καλό θα ήταν η Μ$ να μην το έβγαζε καν. Αλλά από τη στιγμή που η Ε.Ε. της τα βρόντηξε για το μονοπώλιο του Internet Explorer, η εταιρεία δεν μπορούσε παρά να συμμορφωθεί με τη κοινοτική νομοθεσία και να το διαθέσει ως προαιρετικό στοιχείο των Windows μέσω του Microsoft Update.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pooky(1) είπε:
Αντιβιρούς είναι η έκφραση πολύ καλού μου ξαδέρφου, που όταν έφαγα μια μέρα να του κάνω φορμάτ, να του σιάξω το μηχάνημα, να το καθαρίσω από σκόνες και τα λοιπά, με ξέχεσε στο facebook γιατί του είχα χαλάσει το internet και δεν μπήκε μια μέρα να παίξει farmville. Α, και από τηλεφώνου τα άκουσα σε μορφή θρησκευτικού παραληρήματος.
"Ο θεός να σου κόβει bandwidth και να μου το δίνει ντομάτες στο Farmville"? :p
 
sparklingeagle είπε:
Προσωπικά θεωρώ το ballot όχι μόνο βαρετό και minimal αλλά επίσης ενοχλητικό και άκρως εκνευριστικό. :( :eek:
Καλό θα ήταν η Μ$ να μην το έβγαζε καν. Αλλά από τη στιγμή που η Ε.Ε. της τα βρόντηξε για το μονοπώλιο του Internet Explorer, η εταιρεία δεν μπορούσε παρά να συμμορφωθεί με τη κοινοτική νομοθεσία και να το διαθέσει ως προαιρετικό στοιχείο των Windows μέσω του Microsoft Update.
Προσωπικά I could not care less.

Στα δικά μου μηχανήματα δεν παίζει ie από την εποχή του Netscape. Μιλάμε για εποχές win 95 αν θυμάμαι καλά. Σίγουρα επί win 98 (και pstn περιόδους) ο ie είχε μπει στο χρονοντούλαπο και από τότε ποτέ δεν κατάλαβα το ντόρο που γινόταν κάθε φορά που έβγαινε νέα έκδοση.

Τώρα, ο ie 11 δεν θα παίζει στα XP και ξέρεις θα πετάξω τα παλιά μου laptops για αυτό το λόγο. Παρακολουθώ και συζητήσεις σε ξένα fora και πραγματικά δεν μπορώ να κατανοήσω τι νόημα ύπαρξης έχουν τέτοια επιχειρήματα.

BacK 2 GaminG..... :)
 
pooky(1) είπε:
Προσωπικά I could not care less.
Στα δικά μου μηχανήματα δεν παίζει ie από την εποχή του Netscape. Μιλάμε για εποχές win 95 αν θυμάμαι καλά. Σίγουρα επί win 98 (και pstn περιόδους) ο ie είχε μπει στο χρονοντούλαπο και από τότε ποτέ δεν κατάλαβα το ντόρο που γινόταν κάθε φορά που έβγαινε νέα έκδοση.

Τώρα, ο ie 11 δεν θα παίζει στα XP και ξέρεις θα πετάξω τα παλιά μου laptops για αυτό το λόγο. Παρακολουθώ και συζητήσεις σε ξένα fora και πραγματικά δεν μπορώ να κατανοήσω τι νόημα ύπαρξης έχουν τέτοια επιχειρήματα.

BacK 2 GaminG..... :)
Μάλλον εννοείς τον Internet Explorer 9, αφού ο 11 θα βγει σε κανά 4-5 χρόνια από τώρα, άντε μη πω και πολύ περισσότερα (μιας και θα έχει προηγηθεί ο 10). #)

Όσο για το λόγο για τον οποίο ο νέος browser δεν θα είναι διαθέσιμος για τα XP, είναι ότι θα χρησιμοποιεί τις διαφάνειες του Aero για τα παράθυρα και τα μενού, δυνατότητες που υποστηρίζονται μόνο από τα Vista και τα Windows 7.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
sparklingeagle είπε:
[...]Όσο για το λόγο για τον οποίο ο νέος browser δεν θα είναι διαθέσιμος για τα XP, είναι ότι θα χρησιμοποιεί τις διαφάνειες του Aero για τα παράθυρα και τα μενού, δυνατότητες που υποστηρίζονται μόνο από τα Vista και τα Windows 7.
ναι αυτός είναι ο λόγος 101% , όχι ότι τα ΧΡ (θα) έχουν ήδη φτάσει στο τέλος της ζωής/υποστήρηξης τους και δεν θα συμφέρει την ms ούτε να ξοδεύει εργατοώρες να τα "συντηρεί" ούτε και να μην δίνει παραπάνω λόγους να αναβαθμίσουν οι χρήστες σε νεότερη έκδοση... ναι οι διαφάνειες Aero πρέπει να είναι ο λόγος ::) : :) ::)

edit:

ygkzl.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σωστό κι αυτό, Κέροψ. Το είχα ξεχάσει.

Ναι, τα XP όπου νάναι θα σταματήσει η υποστήριξή τους από τη M$, η οποία εκτός των άλλων απέκλεισε κατηγορηματικά το ενδεχόμενο να βγάλει Service Pack 4 μιας και όπως πολύ σωστά το λες της είναι πλέον ασύμφορο ν'ασχοληθεί μ' ένα OS του οποίου έκλεισε προ πολλού ο κύκλος ζωής.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ πάντως τα 7 τα έχω μόνο για gaming και τίποτε άλλο. Με τα XP μπαίνω net και κάνω όλα τα υπόλοιπα και θα συνεχίσω.

Spark το "ie 11" ήταν ειρωνικό σχόλιο! Βέβαια να λέμε την αλήθεια νόμιζα ότι είμασταν στον ie 9 και πηγαίναμε για τον 10.

Από browsers ήμουν ορκισμένος οπαδός του Opera, αλλά o Chrome μου άλλαξε γνώμη. Ειδικά από την έλευση του Android HTC όπου και τον έψαξα καλύτερα, βρήκα πλήθος extensions, έχω μπλοκάρει διαφημίσεις (επιτέλους μπαίνω στο GRM και δεν βγαίνει το banner με τις κλανιές) έχω αλλάξει skins και όλα αυτά πανεύκολα και χωρίς ψάξιμο όπως γίνεται στο android marketplace ένα πράγμα.

Δεν αμφιβάλω ότι και στους άλλους browsers είναι μια από τα ίδια, αλλά είμαι εξαιρετικά τεμπέλης και αχαΐρευτος για να ψάχνω περισσότερο και να κάνω παραπάνω κλικ.
 
Πίσω
Μπλουζα