MMC64

- Άμμεσο bios update σε 1.04

- Format SD σε FAT 16 και μετά γράφεις ότι θέλεις...

- Πήρα και το κέλυφος που χρειάστηκε να "τροποποιήσω" λιγάκι για να αφήσω το connector ανοικτό καθώς και να βάλω by pass 2 dip switches !...θα δεις και μόνος...

look also :

http://www.protovision-online.com/hardw/hardwstart.htm#mmc64

Enjoy !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ, πολύ χρήσιμο link. Εγώ τα πήρα από το protovision-online.de δηλαδή απο Γερμανία αλλά απότι είδα η τιμή είναι η ίδια.

Τα 2 dip switches γιατί χρειάζονται?
 
Λοιπόν, το παρέλαβα, είναι όντως καλό αν και μερικά t64 images δεν τα φόρτωσε (αλλά λίγα, 1 στα 10 πχ το Wizball) αλλά είναι θέμα plugin οπότε όταν βγεί καλύτερο θα είναι οκ. Τα prg τα φόρτωσε όλα όσα δοκίμασα.

To bios update γίνεται πολύ εύκολα!

Με την SD 1gb Transcend κανένα πρόβλημα, την είδε αμέσως.

Αύριο θα φουλάρω την κάρτα με games.

Πετάχτε τα κασσετόφωνα και τα 1501 (ή κάτι τέτοιο), αν θέλετε πετάχτε και τον Commodore :D αλλά το ΜΜC64 κωλολέει.

Όπως ξαναείπα σε άλλο post μου άρεσε ΠΑΡΑ πολύ το Saboteur .....
 
Αχχχ Wally, αν το δεις θα καταλάβεις ότι έχουν κάνει μάλλον μεταφορά από τον Spectrum. Ψάξε να βρείς screenshot, όχι δεν θα έχεις κάνει λάθος... από commodore θα είναι....



εικόνα από το MMC64



με μια πινελια από Sega να ομορφήνει λίγο η ψωμιέρα



 
Ρε όταν κάνετε παραγγελείες γιατί δεν μιλάτε? :D


Θα σας banarω....με σκάσατε μονοφαγάδες!!! :D


Το θεεεεεεεεεεεεεελωωωωωωωωωωωωωωωω!! :icon_cry:

 


Βλέπω τον CMB σου τον έχεις τσιλικαδούρα ε?
 
Μα το είχα πει βρε....

Ναι ναι... ολοκάθαρο τον έχω, μέχρι και ατμοκαθαριστή πήρα να βγάλω την (απερίγραπτη) μπίχλα.

Για να βάλεις το case του cartridge θέλει δουλειαααααααα
 
Είχα ή όχι δίκιο που τρελάθηκα με το MMC 64 ? :thumbup:

Ακριβώς ίδιο case και ίδια δουλειά με το trimming ,με το δικό μου !!!

Excellent...well done !
 
Εξαιρετικές οι φωτογραφίες gtsamour και έχει δίκιο ο Akmakas γιατί δεν έλεγες τίποτα να κάναμε καμιά ομαδική;
 
Εφαγα τα νύχια μου με τη λίμα να πριονίζω το πλαστικό. Τελικά δεν έβαλα dip switch γιατί σκέφτηκα κάθε πότε θα κάνω αναβάθμιση το firmware. Άνοιξα μια μεγάλη τρύπα στη θέση του jumper με το τρυπάνι ώστε με ένα τσιμπίδι να μπορώ να το βάλω.

Βρε παιδιά, έχω ρωτήσει, ρωτήστε τους και εσείς αν θέλετε, δεν κάνουν καλύτερη τιμή αν πάρεις περισσότερα (για 5-6 ρώτησα μόνο όμως). Τα μεταφορικά ήταν 3,5 ευρώ, πόσο να κερδίσεις με μια ομαδική παραγγελία...

Άσε που στη σελίδα 2 το είχα πεί αμέσως μόλις το παράγγειλα οπότε θα μπορούσε κανείς να μίλήσει αν ήθελε και αυτός.

2 μέρες μετά παράγγειλα και το case και του είπα να τα βάλει μαζί στο ίδιο κουτί. Καθυστέρησε 1 εβδομάδα (συνήθως λέει ότι κάνει 2-3 μέρες) να στείλει ο τύπος το κουτί γιατί είχε ξεμείνει από stock, οπότε υπήρχε καιρός να μιλήσει κανείς αν ήθελε.
 
MMC64 bios update v1.10

- FAT32 support!

Yes, I managed to squeeze FAT32 support into the MMC64

Bios. Now you don't have to worry about cluster sizes

anymore with big memory cards. Currently, cards up to

4GB are supported. Cards >4GB have yet to be released

and require a change of the MMC/SD command set anyway.

- New plugin system:

FAT32 support required me to rework the plugin system.

When a FAT16 formatted card is used, all plugins work as

usual. Using FAT32 formatted cards, old plugins won't

work anymore, only new, so called "multifat" plugins will

work, which are designed to support BOTH FAT16 and FAT32.

With the release of this bios, most plugins written by me

are re-released in the new format.

- Fixed loading of plugins with long filenames

- Fixed support for very small cards.

- Fixed some problems with FAT buffering.

- Fixed a bug in the volume name display routine.

- Instead of showing a computed size value, the browser

displays the card's model ID, which always includes

the size.
 
George, ακομα περιμενουμε review του DivIDE!!!
 
Βεβαίως και θα κάνω Πάνο, αλλά πρέπει πρώτα να το παραλάβω, έχω κάνει pre order.

Υπολογίζω να το έχω προς το τέλος Ιουνίου :D
 
gtsamour είπε:
Αχχχ Wally, αν το δεις θα καταλάβεις ότι έχουν κάνει μάλλον μεταφορά από τον Spectrum. Ψάξε να βρείς screenshot, όχι δεν θα έχεις κάνει λάθος... από commodore θα είναι....
...........







amstrad_shuffle.jpg


amstrad_shuffle2.jpg


http://sbeam.dk/blog/?p=9

Η περιπτωση μιας αναλογης λυσης για τον C64 εχει βολιδοσκοπηθει ???
 
Στον C64 το κασσετόφωνο σταματά και αρχίζει μόνο του και κατα τη διάρκεια του φορτώματαος καμια φορά κάνει παύσεις. Δεν ξέρω αν θα είχε αποτέλεσμα εκτός αν ήσουν απο πάνω να πατάς το pause στο Ipod...
 
T64 παίζει

CRT μερικά

D64 κάνει extract το prg και εαν ΔΕΝ είναι multiload το παίζει, αλλιώς στο γράφει σε real disk μέσα σε 20" και το 'χεις στο πιάτο.

ΟΛΑ τα παραπάνω με τα ανάλογα plug ins .

Είναι MUST για εμάς τους Commodore-άδες !!
 
σκέφτομαι να πάρω ενα mmc64 είναι κανείς για ομαδική? για πείτε και κανένα καλό μαγαζί ..στέλνουν με κατάθεση χρημάτων η αντικαταβολή??
 
thanks gtsamour..paypal δεν έχω όμως.. κλαψ
 
Πίσω
Μπλουζα