MMC64

Δέχονται και cash με συστημένο γράμμα !

(Εγώ το πήρα από Vesalia)
 
Συνολικά μου πήγε με τα μεταφορικά 52 ευρώ από protovision.

Αυτό το plugin για t64 έχει να ανανεωθεί από του αγίου ποτέ ανήμερα...
 
Κι εγώ μόλις παρήγγειλα μία πριν από λίγο. ΟΥΦ! Και το σκεφτόμουν καιρό. Μαζί με μία μπλε-διάφανη θήκη και απ'οτι διάβασα εδώ μέσα, μάλλον θέλει δουλειά για να κάτσει μέσα της η MMC64, αλλά δε με νοιάζει. Τέτοιες δουλειές τις γουστάρω πολύ. Α, 55 ευρώ θήκη και κάρτα μαζί, επίσης από Protovision. Οι τύποι εξυπηρετικότατοι. Αδύνατον να τους πληρώσω μέσω Paypal, και τελικά δέχτηκαν να τους πληρώσω μέσω του web της τράπεζάς μου με bank transfer (έμβασμα), με επιπλέον χρέωση 0.30 Ευρώ. Αυτό το τελευταίο προς ενημέρωση όσων θέλουν να κάνουν έμβασμα και φοβούνται.
 
Άντε βρε μεγειά.... με παίδεψε αυτή η παλιοθήκη, ολόκληρη ιστορία να την προσαρμώσεις. πάρε πριόνι λεπτό και λίμα και ξεκίνα μόλις το παραλάβεις.
 
Πριόνι λεπτό;;;;;;; Είσαι πολύ φτηνιάρης.

Να ρε τί θα πάρω!!! Και θα κόψω και το γραφείο στο σχήμα της κάρτα. Θα την κάνω εντιχοισμένη

u12553162.jpg
 
σε βλέπω στην Α.Παννια σύντομα.... lol
 
Ναι υπάρχει το 1581, αλλά είναι πανάκριβο. Από EBAY εννοείται, είτε στο γερμανικό (http://www.ebay.de) είτε στο αγγλικό (http://www.ebay.co.uk). Οσα έχω δει μέχρι τώρα, κόστιζαν πάνω από 100€. Λάβε υπόψη σου και τα μεταφορικά. Από Γερμανία τα μεταφορικά είναι φτηνά.
 
iparxei periptose na na ftiakso kapio kalodio monos moy kathoti......ftoxadakia.....kai an nai pio einai to sxedio.....signomi poy ta leo etsi xima exo axothi me aytes tis disketes 5,25" den iparxoyn poythena.....
 
mixalis_21 είπε:
iparxei periptose na na ftiakso kapio kalodio monos moy kathoti......ftoxadakia.....kai an nai pio einai to sxedio.....signomi poy ta leo etsi xima exo axothi me aytes tis disketes 5,25" den iparxoyn poythena.....
Και να φτιάξεις καλώδιο θα πρέπει να έχεις το φλοπυ ούτως ή άλλως :D

Και να σου πω κάτι; Δισκέτες 5.25" μπορείς να βρεις πολύ εύκολα. Δες εδώ για παράδειγμα, προς τη μέση της σελίδα έχει δισκέτες 5.25" ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ!. Στο ΕΒΑΥ μπορείς να βρεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ο,τι μπορείς να φανταστείς.

Κι εμείς φτωχαδάκια είμαστε, αλλά για να ανακτήσουμε τη χαμένη εφηβεία μας τα πληρώνουμε όλα αυτά χρυσάφι, αλλά αξίζουν τα άτιμα.

Και ναι, υπάρχει σχέδιο για το καλώδιο αλλά χωρίς φλόπυ, δεν έχει νόημα.
 
Βρε χαζέ, τί λες τώρα!!! Ρώτα ρε παιδάκι μου ό,τι θες, και εάν ξέρει κανείς θα σου απαντήσει. Π.χ. τώρα έτυχε να σου απαντήσω εγώ.

Εάν ό,τι γράφεις, συμβαδίζει με τους κανόνες του οίκου τούτου, δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.

Το πολύ πολύ να γίνεις κολλητός με αυτόν που πάει στο γιατρό και του λέει "Γιατρέ μου, νομίζω ότι ο κόσμος με αγνοεί συνεχώς" και ο γιατρός του απαντάει "Ο επόμενος παρακαλώ" :D :D:D:D:D:D
 
Ρε παιδιά ξέρει κανείς μέχρι πόσα παιχνίδια/αρχεία μπορεί να "δει" το MMC64 μέσα σε μια SD κάρτα?

Χθές είπα να καθήσω να φτιάξω την SD βάζοντας μέσα παιχνίδια αλλά τελικά επειδή όλα τα .t64 ήταν περίπου 400 MB είπα να τα κάνω όλα copy μέσα, μια και ή SD μου είναι του 1 GB. Αφού λοιπόν τα έκανα copy έβαλα την SD στο MMC64 και άνοιξα τον C64, άργησε λίγο να βγάλει τη λίστα με τα παιχνίδια και αμέσως μετά έπαθε ντουβρουτζά (χαρακτήρες σε όλη την οθόνη).

Με λίγα αρχεία λειτουργεί μια χαρά αλλά όταν είναι παρα πολλά φαίνεται ότι δεν μπορεί να τα χειριστεί.

Ξέρει κανείς μέχρι πόσα?
 
Φτιάξε και κανένα κατάλογο :D

Ας πούμε:

Sports

Arcades

Adventures

Simulation

Platform

Shoot em up

Sex

Εμένα τουλάχιστον o filebrowser αναγνωρίζει φακέλους, αλλά πρέπει να ομολογήσω ότι τον έχω αντικαταστήσει με άλλο browser, καθώς ο default δε μου έτρεχε κανένα μα κανένα παιχνιδάκι, αναγνώριζε όμως φακέλους. Μόλις μου έρθει ο C128 θα το ξαναδοκιμάσω, γιατί τώρα βαριέμαι τρελά να βγάζω από το κουτί του τον 64 και μάλλον θα μείνει μονιμα εκεί μέσα.

Ρε Γιώργο, τί τα λέω; Αφού δεν τα καταφέρνεις :D :D:D:D
 
Rygar είπε:
Φτιάξε και κανένα κατάλογο :D
Ας πούμε:

Sports

Arcades

Adventures

Simulation

Platform

Shoot em up

Sex

Εμένα τουλάχιστον o filebrowser αναγνωρίζει φακέλους, αλλά πρέπει να ομολογήσω ότι τον αντικαταστήσει και με άλλο browser, καθώς ο default δε μου έτρεχε κανένα μα κανένα παιχνιδάκι, αναγνώριζε όμως φακέλους. Μόλις μου έρθει ο C128 θα το ξαναδοκιμάσω, γιατί τώρα βαριέμαι τρελά να βγάζω από το κουτί του τον 64 και μάλλον θα μείνει μονιμα εκεί μέσα.
Τον ξέρω τον file browser που λές αλλά είναι καραbeta και λέω να μείνω με το bios του MMC64. Δεν έχω βάλει ακόμα την v1.10 γιατί δεν είχε και τίποτα σοβαρό επιπλέον αλλά θα το βάλω.

Ναι το σκέφτηκα αυτό με τους φακέλους και αυτό θα κάνω αλλά με γράμματα...

a/

b/

c/

κλπ

το θέμα είναι ότι και πάλι θα είναι πολλά....

Ρε συ τι σχέση έχει ο browser με το αν τα τρέχει ή όχι τα παιχνίδια? Το plugin την κάνει τη δουλειά.

Αλήθεια τι είδους αρχεία προτιμάς? PRG ή T64?
 
Με τον C128 θα έχεις πρόβλημα με το MMC64 (!)
 
Οπότε μου τον δίνεις :D

geoanas δεν ρίχνεις καμια συμβουλή για το MMC64 και το θέμα των αρχείων?
 
Φτιάξε directories σε subdirectories. Ε μα κι εσύ όλα θες να τα βάλεις, βάλε όσα πιστεύεις ότι θα παίξεις όχι όσα χωράει.

Με το θέμα PRG ή T64 γιατί το ρωτάς; Θέλω να πω έχεις κάποιο πρόβλημα εκτέλεσης του ενός σε σχέση με το άλλο; Η στην ταχύτητα εκτέλεσης ας πούμε; Για να είμαι ειλικρινής δεν το χρησιμοποίησα (το MMC64) τόσο πολύ για να δω ιδιαίτερα προβλήματα, έχω πρόβλημα χώρου στο δωμάτιο όπως ξέρεις, και δε μ'επαιρνε πολύ να τα έχω χύμα. Βασικά αυτό που έκανα ήταν να χρησιμοποιώ ένα utility για να κάνω extract τα PRG από αρχεία D64 και να τα βάζω στην MMC. Τα αρχεία αυτά τα έβαζα και σε μια δισκέτα 5.25 για να δοκιμάσω το 1571 και έπαιζαν μια χαρά.

geoanas είπε:
Με τον C128 θα έχεις πρόβλημα με το MMC64 (!)

Γιαααα λέγε:nervous:
 
Από Vessalia

Please mind the following drawbacks: Commodore power supplies are notoriously under-sized. You might need a stronger power supply. Also, the C128 cannot be considered C64-compatible in regard to the expansion port. Especially the MMC64 with its state-of-the-art 3.3V logic has serious problems with most C128 models, so there's no guarantee MMC64+RR-Net work properly on a C128. The usual recommendation is: Get a real C64, and all problems will be gone.

@gtsamour

Μήπως παίζει τίποτα με την SD ?

Εγώ έριξα χύμα τα t64 σε ένα dir και δεν έχω κανένα πρόβλημα.....

Χρησιμοποιώ τον browser του TNT

Ο default μου έκανε χαζά (με χαρακτήρες κλπ όπως ανέφερες bios 1.4)
 
Πίσω
Μπλουζα