Model 3 vs Naomi-Dreamcast

Πάντως τα emulators καμία σχέση. Έβλεπα ένα βίντεο με το αυθεντικό Ocean Hunter και τα εφφε, ο φωτισμός και τα γραφικά ήταν πολύ πιο πλούσια από το Model 3  emulator. Αρκετά για να χάνει λίγο από τη μαγεία του το παιχνίδι στον υπολογιστή και ας το έχω σε τριπλάσια ανάλυση. Χρησιμοποιεί τα εφφε των αναλογικών τηλεοράσεων που ούτε με shaders δεν αναπαραγονται.

Για αυτό δεν τα εμπιστεύομαι.
 
Πάντως τα emulators καμία σχέση. Έβλεπα ένα βίντεο με το αυθεντικό Ocean Hunter και τα εφφε, ο φωτισμός και τα γραφικά ήταν πολύ πιο πλούσια από το Model 3  emulator. Αρκετά για να χάνει λίγο από τη μαγεία του το παιχνίδι στον υπολογιστή και ας το έχω σε τριπλάσια ανάλυση. Χρησιμοποιεί τα εφφε των αναλογικών τηλεοράσεων που ούτε με shaders δεν αναπαραγονται.

Για αυτό δεν τα εμπιστεύομαι.
Δεν είναι θέμα του emulation αυτό όμως, είναι θέμα οθόνης, ρυθμίσεων στα χρώματα, στην κάρτα γραφικών κλπ.

Επίσης είδες το παιχνίδι μέσω κάποιου video που ποιος ξέρει τι επεξεργασία έχει υποστεί.

Γι αυτό πάντως περιμένουμε όλοι να βγει επιτέλους αυτό το καταραμένο Model 3 core στο RetroArch, ώστε να μπορούμε να χρησιμοποιούμε τα shaders τα οποία βελτιώνουν αρκετά την κατάσταση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στις crt τηλεορασεις 21" που εχω δειχνουν φοβερα τα παιχνιδια του model 3 emulator σε αναλυση 640x480.Mικρες διαφορες ισως υπαρχουν στην δυναμικη χρωματος/φωτισμου/αντιθεσης μεταξυ emulator και της πλακετας model 3 στην ιδια οθονη.Οπως και σε αλλες πλακετες παιχνιδιων.Στην πλακετα απο τα καλωδια συνδεσης η δυναμικη σε χρωμα κλπ βγαινει στο 100% οπως εχει προγραμματιστει αλλα δεν νομιζω να βγαινει το ιδιο η εικονα στο 100% απο την καρτα γραφικων με hdmi.Δεν εχω ομως παιχνιδι πλακετας model 3 για συγκριση για να πω κατι με σιγουρια.

Aλλο να το δουμε στα βιντεο του youtube και αλλο να το δουμε πεντακαθαρα στην οθονη μας απο την πλακετα.

Στο sega rally 2 η αντιθεση/χρωμα κλπ δενουν 100 σωστα με την  crt arcade οθονη.Στην hd χρειαζονται φιλτρα για κατι παρομοιο.

Tο ocean hunter ειχε βγει σε arcades με crt οθονη αλλα και καμπινα με 50" projection screen.Απ οτι θυμαμαι στα arcades οι μεγαλες οθονες προβολης εδειχναν
πιο σκοτεινα σε σχεση με τις crt οθονες.
 
Μέχρι στιγμής δεν έχω δει ποτέ στην ζωή μου projection screen που να έχει καλή εικόνα.
 
Μέχρι στιγμής δεν έχω δει ποτέ στην ζωή μου projection screen που να έχει καλή εικόνα.
Και εγω το ιδιο.Καλυτερα μικροτερη οθονη crt με λαμπερη ωραια εικονα παρα μια μεγαλυτερη 50" και σκοτεινη μουντη εικονα.Κριμα που δεν βγηκε και μια εκδοση για dreamcast.Ειναι πολυ ωραιο παιχνιδι.

Και οι οθονες στις καμπινες του ocean hunter.

 
Νομίζω οφείλεται περισσότερο στο ότι ο model3 δεν εξομοιώνει όλα τα γραφικά εφφε.Ασε το ότι κολλάει στη μεγάλη μέδουσα. Γίνεται λευκή η οθόνη και πρέπει να πυροβόλας στα τύφλα μέχρι να χάσει όλη την ενέργεια. Για τα γραφικά πχ στο arcade βλέπεις το φως να ανακλάται πάνω στην υφή των πλασμάτων, κάτι που δε γίνεται στο emulation. Το είχα παίξει σε δύο ξεχωριστά Arcades και το είχα τερματίσει και καταλάβαινα πως κάτι έλειπε.
 
Νομίζω οφείλεται περισσότερο στο ότι ο model3 δεν εξομοιώνει όλα τα γραφικά εφφε.Ασε το ότι κολλάει στη μεγάλη μέδουσα. Γίνεται λευκή η οθόνη και πρέπει να πυροβόλας στα τύφλα μέχρι να χάσει όλη την ενέργεια. Για τα γραφικά πχ στο arcade βλέπεις το φως να ανακλάται πάνω στην υφή των πλασμάτων, κάτι που δε γίνεται στο emulation. Το είχα παίξει σε δύο ξεχωριστά Arcades και το είχα τερματίσει και καταλάβαινα πως κάτι έλειπε.
Αυτά τα βλέπεις ακόμα και στις τελευταίες εκδόσεις του emulator με το new GFX engine? Γιατί στα τελευταία 2 χρόνια έχουν γίνει πολλές βελτιώσεις.
 
Δεν λειτουργουν τα κουμπια στο παιχνιδι.Μονο μια  παλια εκδοση model 3 εχω που λειτουργουν τα κουμπια χωρις να αλλαξω κατι για το ocean hunter αλλα δεν κραταει τις ρυθμισεις και αν παω να ξαναπαιξω δεν λειτουργει τιποτα.Σε αλλες εκδοσεις οσο και να εψαξα αλλαζοντας τις ρυθμισεις δεν λειτουργει κανενα κουμπι.Απο τις ρυθμισεις αλλαζουν κανονικα πχ για τα racing.Ρυθμιζονται τα κουμπια μια χαρα για gamepad η το πληκτρολογιο.Τα fighting παιζουν αψογα. Στην επιλογη gun αλλαξα ολες τις ρυθμισεις μια μια και δεν λειτουργει τιποτα στο παιχνιδι.

Πως ρυθμιζονται τα κουμπια για να παιξουμε το ocean hunter σε καινουργια εκδοση σημαδευοντας πχ με το ποντικι??Το εχει καταφερει καποιος???
 
Αυτά τα βλέπεις ακόμα και στις τελευταίες εκδόσεις του emulator με το new GFX engine? Γιατί στα τελευταία 2 χρόνια έχουν γίνει πολλές βελτιώσεις.
Στο arcade φαίνεται η διάθλαση του φωτός και η αλλαγή των χρωμάτων κάπως καλύτερα. Αλλά μάλλον οφείλεται στον τρόπο διαχείρισης των χρωμάτων στις ψηφιακές οθόνες περισσότερο μέσω hdmi και λογω αύξησης της αναλυσης

https://youtu.be/Lno2TWIRcT8?t=12m32s

https://youtu.be/wnRlMj23VyU?t=11m
 
Στον emulator δεν υπαρχει η αντιθεση φωτισμου-σκιασης και τα χρωματα φαινονται καλυτερα και πιο εντονα στο αυθεντικο.
 
Στο arcade φαίνεται η διάθλαση του φωτός και η αλλαγή των χρωμάτων κάπως καλύτερα. Αλλά μάλλον οφείλεται στον τρόπο διαχείρισης των χρωμάτων στις ψηφιακές οθόνες περισσότερο μέσω hdmi και λογω αύξησης της αναλυσης

https://youtu.be/Lno2TWIRcT8?t=12m32s

https://youtu.be/wnRlMj23VyU?t=11m
To πρώτο video που (υποτίθεται) είναι το πραγματικό, παραείναι σκοτεινό με πολύ αυξημένο contrast. Θα παρατηρήσεις ότι το μαύρο πλακώνει τα χρώματα και τα textures σε πολλά σημεία και ακόμα και γράμματα στο UI εξαφανίζονται από το σκοτάδι σε μερικές φάσεις ενώ τα λευκά είναι καμμένα. Οπότε δεν μου φαίνεται σωστό. Μάλλον έχει να κάνει με την κάμερα, μου θυμίζει πειρατικές ταινίες τραβηγμένες από κάμερα σε σινεμά αφού έχει παρόμοια προβλήματα.

Και πάλι όμως που ξέρεις ότι είναι το αυθεντικό? Εμένα μου φαίνεται πολύ high resolution ας πούμε. Μπορεί να είναι emulation και αυτό, τραβηγμένο με κάμερα και να έχει τα ίδια προβλήματα που έχουν οι κάμερες όταν τραβάς κάτι που εκπέμπει φως, όπως μια οθόνη.

Υπάρχει video από emulation με καλύτερη ποιότητα οπως εδώ ας πούμε:




Δεν έχει καμία σχέση με το σκοτεινό πρώτο video που πόσταρες. Πιο κοντά στα emulation captures φαίνεται εδώ. Οπότε ποιο είναι το σωστό?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και πάλι όμως που ξέρεις ότι είναι το αυθεντικό?
Στον emulator δεν υπαρχει η αντιθεση φωτισμου-σκιασης.Για να καταλαβεις δες στην προηγουμενη σελιδα το πρωτο βιντεο με φωτισμο-σκιαση στον δυτη απ το 1:18 και στον emulator στο δευτερο βιντεο απ το 0:41 δεν υπαρχει κατι τετοιο.

Το βιντεo δεν φαινεται να ειναι απο καμερα αλλα δεν μπορω να ξερω σιγουρα.Φαινεται η διαφορα στα χρωματα και δεν φαινεται να ειναι μονο η διαφορα απο το contrast.Φαινεται να ειναι το αυθεντικο παιχνιδι.

Στο βιντεο με την crt οθονη απο την καμερα δεν μπορει να μας δειξει  πως φαινεται πραγματικα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και απο τον ηχο καταλαβαινω οτι ειναι απο κάμερα. Η τουλαχιστον ετσι μου φαινεται.

Αλλά ακόμα και αν δεν ειναι, πως ξερεις οτι ειναι το πραγματικό arcade? Οπως ειπα και πριν τα γραφικα φαινονται να ειναι σε πολυ υψηλη αναλυση.

Πάντως οπως και να εχει η εικονα δεννειναι καλη. Μπορει τα χρωματα να φαινονται εντονα κλπ αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι τα σωστα. Εμενα μου φαινεται πολυ σκοτεινο και oversaturated στο video αυτο.
 
Από συζήτηση με ένα παλικάρι που του έστησα μία καμπίνα. Ο οποίος δεν έχει γνώση από arcade hardware κλπ.

Untitled.png

Απλά το βρήκα ενδιαφέρον που το είπε καποιος χωρίς να ξέρει λεπτομέρειες, απλά το διέκρινε με τα μάτια του. Και μετά θυμήθηκα αυτό το thread και είπα να το ποστάρω μιας και είναι μέσα στο θέμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και εγω το ιδιο.Καλυτερα μικροτερη οθονη crt με λαμπερη ωραια εικονα παρα μια μεγαλυτερη 50" και σκοτεινη μουντη εικονα.Κριμα που δεν βγηκε και μια εκδοση για dreamcast.Ειναι πολυ ωραιο παιχνιδι.

Και οι οθονες στις καμπινες του ocean hunter.


To bezel είναι από το Daytona USA/SEGA RALLY.
 
Από συζήτηση με ένα παλικάρι που του έστησα μία καμπίνα. Ο οποίος δεν έχει γνώση από arcade hardware κλπ.

Προβολή συνημμένου 211204

Απλά το βρήκα ενδιαφέρον που το είπε καποιος χωρίς να ξέρει λεπτομέρειες, απλά το διέκρινε με τα μάτια του. Και μετά θυμήθηκα αυτό το thread και είπα να το ποστάρω μιας και είναι μέσα στο θέμα.

Παρακατω φαινονται τα γραφικα στα ιδια γηπεδα σε model 3 - dreamcast

Virtua Striker 2 '99.1

Virtua Striker 2 Ver 2000.1

Μιας και εβλεπα το virtua striker 2 για το model 3 μου εκανε εντυπωση η καμπινα.Ογκωδες μεν αλλα φαινεται ωραια στιβαρη κατασκευη.Θα ηθελα να ειχα μια τετοια με emulators μεσα απο mame μεχρι model 3 η και naomi.

 
Πίσω
Μπλουζα