Monkey Island Special Edition! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!

Το Special Edition έχει διαφορετικό τέλος από το original; Αν ναι να περιμένω γιατί δεν το έχω τελειώσει ακόμα... Αν μιλάμε για το ίδιο τέλος, προσωπικά απαντώ "ούτε το ένα, ούτε το άλλο". Προσωπικά το βρήκα ενδιαφέρον, αλλά δεν μου πολυάρεσε.
 
το ίδιο έχει φυσικά Άλκη...απλά θέλω να το σχολιάσουμε μια και το επανέφερα στην μνήμη μου...δεν ξερω αν πρέπει να το θεωρήσω ξενέρωμα ή μαγκιά...θέλω να ακούσεις και τα σχόλια των παραγωγών
 
Μπράβο ρε Σπύρο,ωραίο ζήτημα έθεσες! :thumbup:

Κάνοντας μια μικρή εξαίρεση,θα κάνω copy-paste ένα πολύ μικρό μέρος του review μου για το MI2:SE από το τεύχος 251 του PC Master:

"Και φτάνουμε αισίως στο φινάλε του τίτλου..Το φινάλε λοιπόν είναι ανατρεπτικό,θεοπάλαβο,απροσδόκητο,αλλά την ίδια ώρα εξωφρενικά ξεκάρφωτο,παράλογο και ούτε λίγο,ούτε πολύ,ακυρώνει και τα δύο παιχνίδια της σειράς μαζί!Υπάρχουν αυτοί που το θεωρούν κάτι,ή και όλα μαζί,από τα πρώτα που ανέφερα.Προσωπικά για μένα είναι,μαζί με το παράλογο κάποιων γρίφων του παιχνιδιού,τα μελανά του σημεία"

Ποτέ δε μπόρεσα να χωνέψω το φινάλε αυτό,το οποίο για μένα δεν εξηγήθηκε λογικά και πειστικά στα επόμενα μέρη της σειράς.Απλά εκεί οπωσδήποτε υπάρχει και το ελαφρυντικό της αλλαγής της ομάδας σχεδιασμού του παιχνιδιού.Σε κάθε περίπτωση όμως,το συγκεκριμένο δε με κάλυψε καθόλου ως σωστό ending ενός τόσο μεγάλου παιχνιδιού...
 
Κι εγω ειχα φαει μεγαλο ξενερωμα, γιατι να σημειωσω ημουν και σε μια ηλικια που δεν σκαμπαζα απο σκηνοθετικα κολπα. Εαν ηξερα πιο καλα, θα καταλαβαινα οτι οι δημιουργοι ειχαν σχεδιασει τριλογια οποτε θα περιμενα με πολλη ορεξη το επομενο μερος :)

Το μεγαλο κριμα ηταν οτι αυτο τελικα δεν εγινε οπως επρεπε. Το μυστικο του MI το πηρε με την αποχωρηση του ο Γκιλμπερτ
 
το 3 που ακολούθησε ήταν καλό ενώ τα καρτουνίστικα γραφικά ήταν για μένα τα καλύτερα της σειράς! Μετά άρχισε η παρακμή και η μετριότητα με τα τρισδιάστατα ρομποτάκια που μάχονταν και τις βλακείες με τον αξυριστο πρωταγωνιστή!

Το σχόλιο που έκανα εγώ πάντως για το τέλος του 2 ήταν ότι ουσιαστικά αναίρεσαν την μαγεία της σειράς! Το τέλος για μένα ήταν σαν να έκλεινε την σειρά! Τουλάχιστον το παιχνίδι ήταν πολύ καλό και σε κρατούσε σε αγωνία μέχρι το τέλος ενώ επιτέλους είχε και διάρκεια! Για μένα πάντως η μαγεία του πρώτου κεφαλαίου του πρώτου μέρους της σειράς με την εισαγωγή στο παρατηρητηριο και τον τυφλο φαροφύλακα αλλά και τα 3 tasks με αποκορύφωμα τις ξιφομαχίες ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΑΣΤΗΚΕ ΠΟΤΕ!
 
51nbTYCCpqL.jpg
61%2BunMb7ONL._SL410_.jpg
61kDWcK9-YL.jpg


LucasArts, a division of Lucasfilm Entertainment Company Ltd. and Activision today flew their flags of announcement for the Monkey Island™ Special Edition Collection, for the first time ever combining the hit titles The Secret of Monkey Island™: Special Edition and Monkey Island™ 2 Special Edition: LeChuckʼs Revenge ™ into one retail adventure package. As an added bonus, the title will also include never-before-seen bonus content from the LucasArts vault.
The Secret of Monkey Island: Special Edition faithfully re-imagines the critically-acclaimed classic game (originally released in 1990) for original and new audiences alike with all-new HD graphics, a re-mastered musical score, full voiceover, and an in-depth hint system to help players through the gameʼs side-splitting puzzles. Purists will also delight in the ability to seamlessly switch between the Special Edition and the Classic versions of the game at any time.

Monkey Island 2 Special Edition: LeChuckʼs Revenge expands on the highly successful first title, returning with all of the signature Special Edition features from the first game, plus new enhanced features including direct-control, allowing players to take direct control of Guybrush Threepwood if they choose, and a revamped hint system that highlights objects of interest while playing. The title also includes in-game audio commentary from the gameʼs original creators Ron Gilbert, Tim Schafer and Dave Grossman, as they share their thoughts and memories about select scenes from the game, both Special and Classic.

Monkey Island Special Edition Collection will also include never-before seen content including environment and character concept art from both the Special Edition versions of both games. Music fans can also tap their toes along to the remastered and re-recorded soundtracks for both games. And most exciting, players will also receive storyboards and concept art from an Industrial Light & Magic exploration of a Monkey Island™ animated movie that was never released.
9 Σεπτεμβρη
 
Τα αγόρασα και τα δύο από το Steam με 7.5 ευρώ αλλά εαν είναι σε χαμηλή τιμή η retail έκδοση θα το σκεφτώ σοβαρά να την αγοράσω!
 
Γύρω στα 19 ευρώ για PS3 που κοίταξα, ίσως φτηνότερη για PC όπως συνήθως συμβαίνει.
 
Πάντως το Project προχωράει και μάλιστα το αποτέλεσμα όπως φαίνεται στα screenshots και στα videos, είναι φοβερό! Όσοι θέλετε να μαθαίνετε νέα, καλό θα ήταν να τους ακολουθήσετε στο fcb!
 
Πίσω
Μπλουζα