Monkey Island Special Edition! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!

spyros_s

Human RetroDatabase
Joined
27 Ιαν 2008
Μηνύματα
2.949
Αντιδράσεις
325
Το θέμα το βρήκα στο amigahellas αλλά σκέφτηκα ότι θα ενδιαφέρει και άλλους οπότε σας το παραθέτω...

H λούκας αρτς άκουσε τις παρακλήσεις όλων των φανατικών οπαδών της σειράς και ετοιμάζει επανέκδοση προσαρμοσμένη στα σύγχρονα πρότυπα στην βάση όμως του πρωτότυπου σεναρίου!

Ορίστε και το λινκ:

http://www.lucasarts.com/games/monkeyisland/

http://www.lucasarts.com/company/release/news20090601.html

http://www.telltalegames.com/monkeyisland

:D :D:D:D:D:D:D:D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nαι,το αναφέραμε και στο thread για το Tales of Monkey Island.

Μιλάμε για τρομερό remake του παιχνιδιού,ΜΑΚΑΡΙ μετά απ' αυτό να ξαναφτιάξουν και το #2 !!!
 
Ναι, μακάρι :) Αλλο ένα παιχνίδι που θα ήθελα πολύ επίσης να δώ σε ανανεωμένη έκδοση απο Lucasarts είναι το Loom. Μονο να το φανταστώ μπορώ, πόσο όμορφο παιχνίδι θα είναι με πραγματική κλασσική μουσική υψηλής ποιότητας και γραφικά σαν πινάκες...
 
Αν άκουσα καλά (θενξ για το λινκ!) μπορείς να αλλάζεις μεταξύ των αρχικών γραφικών και των καινούργιων :)
 
Gryzor είπε:
Αν άκουσα καλά (θενξ για το λινκ!) μπορείς να αλλάζεις μεταξύ των αρχικών γραφικών και των καινούργιων :)
...On the fly, ανά πασα στιγμή, με το πάτημα ενός κουμπιού!!! ;)

Αν μη τι άλλο, αυτό εξασφαλίζει ότι η μεταφορά θα είναι 100% πιστή... ;) :)
 
Πραγματικά πολύ εντυπωσιακό το video. Και ναι, κι εγώ το LOOM θέλω να δω με τη νέα τεχνική..........
 
Πάντως υπάρχει εξαιρετικά καλή ανταπόκριση από τους χρήστες,μέσω των σχολίων τους.

Ελπίζω αυτό να αποτυπωθεί και στις πωλήσεις του παιχνιδιού,για πολλούς και διαφόρους λόγους...
 
Μακάρι να πετύχει και να δούμε και άλλες τέτοιες προσπάθειες!
 
Πολύ καλά νέα!

Σαν τεράστιος όπαδοςς των monkey island , είδη παράγγειλα το 5 απο την telltale games και περιμένω το remake απο την lucas . Ελπίζω να πουλησει αρκετά και να βγεί και το 2 καθώς και το indiana jones and the fate of atlantis, θα ήταν τέλεια.
 
replicant4 είπε:
kαθώς και το indiana jones and the fate of atlantis, θα ήταν τέλεια.
Xμμμ,το Indy έχει ήδη βγει με speech,οπότε λογικά δύσκολα θα το ξαναβγάζανε για τα βελτιωμένα γραφικά και μόνο.

Αλλά αν το SoMI:SE πουλήσει πραγματικά καλά,δε μπορούμε να ξέρουμε τι εξελίξεις θα επιφέρει αυτό... :D
 
Γενικα ολσα τα φρεσκα trends που αφορουν το MI πρεπει να τα δουμε σοβαρα και να βαλουμε το χερακι στη τσεπη ωστε να υπαρξει συνεχεια (μηπως και φιλοτιμηθουν να προσλαβουν ξανα τον "μεγαλο" να μαθουμε επιτελους το μυστικο του νησιου!!)
 
τελευταία φορά που αγόρασα original game ήταν το wing commander prophecy! Πλέον θα το επιχειρήσω το καλοκαίρι 10 χρόνια σχεδόν μετά! Μόνο και μόνο για λόγους νοσταλγίας και ρετρό καταβολών!
 
Wally είπε:
Γενικα ολσα τα φρεσκα trends που αφορουν το MI πρεπει να τα δουμε σοβαρα και να βαλουμε το χερακι στη τσεπη ωστε να υπαρξει συνεχεια (μηπως και φιλοτιμηθουν να προσλαβουν ξανα τον "μεγαλο" να μαθουμε επιτελους το μυστικο του νησιου!!)
Όπως είπα(με) και στο άλλο thread,έχω την αίσθηση ότι το γεγονός της μεταβίβασης της Monkey Island σειράς στην Telltale,και η κυκλοφορία των 5 επεισοδίων του Tales of Monkey Island,αποτελούν και την ταφόπλακα της όποιας πιθανότητας υπήρχε να βλέπαμε το MI5 δια χειρός Lucasarts και Ron Gilbert.

Οπότε,μετά απ' όλα αυτά,μπορούμε να ελπίζουμε και σ' ένα MI2 remake,αλλά μέχρι εκεί νομίζω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παίδες , όπως λέει ο ίδιος ο Gilbert στο blog του, κλήθηκε τόσο απο την Lucasarts όσο και απο την Telltale.

The second secret is that TellTale is doing an episodic version of Monkey Island. I had the great pleasure of spending a few days with Dave Grossman, Mike Stemmle and the rest of the TellTale crew getting my head into Guybrush Threepwood again.
Και όπως λέει και πιο κάτω, στα σχόλια όταν ένας τον ρωτάει ευθέως αν ενεπλάκη απάντησε :

As I mentioned above, I worked on the design.
Οπότε, (θέλω να) θεωρώ οτι μπορούμε να περιμένουμε απο το Tales της Telltale την "λογική" συνέχεια του Monkey Island 2 (εκεί που άφησε την σειρά ο Ron δηλαδή ;) )
 
Και εαν βγει τελικά το 2 να εξηγήσει τι στο καλό συναίβενε στο τέλος,είναι μάλλον ένα από τα πιο περίεργα τέλη σε Adventure παιχνίδι και εαν το καλοσκεφτείς δεν νομίζω ότι πήραμε ποτέ απάντηση για το τι ήταν.Ή μήπως πήραμε και κάπου το έχασα; :p
 
keeper7k είπε:
Οπότε, (θέλω να) θεωρώ οτι μπορούμε να περιμένουμε απο το Tales της Telltale την "λογική" συνέχεια του Monkey Island 2 (εκεί που άφησε την σειρά ο Ron δηλαδή ;) )
Δε ξέρω ρε Τάκη,εγώ θεωρώ ότι το να αγνοηθούν τα #3 και #4,σαν να μην υπήρξαν ποτέ,θα ήταν το μεγαλύτερο λάθος που μπορεί να γίνει στη σειρά....

f2bnp είπε:
Και εαν βγει τελικά το 2 να εξηγήσει τι στο καλό συναίβενε στο τέλος,είναι μάλλον ένα από τα πιο περίεργα τέλη σε Adventure παιχνίδι και εαν το καλοσκεφτείς δεν νομίζω ότι πήραμε ποτέ απάντηση για το τι ήταν.Ή μήπως πήραμε και κάπου το έχασα; :p
Βασικά αυτό έπρεπε να γίνει στο #3,δεν έγινε,αλλά ναι,θα μπορούσαν να δώσουν έστω και τώρα μια (πειστική ; ) εξήγηση με κάποιο τρόπο,μέσω του Tales...

(π.χ μέσω κάποιου flashback...)
 
manos426f είπε:
Δε ξέρω ρε Τάκη,εγώ θεωρώ ότι το να αγνοηθούν τα #3 και #4,σαν να μην υπήρξαν ποτέ,θα ήταν το μεγαλύτερο λάθος που μπορεί να γίνει στη σειρά....


Συμφωνώ και επαυξάνω μιας και το 3 είναι και το αγαπημένο μου.Το 4 βέβαια δεν ήταν τόσο καλό,είχε πλακίτσα αλλά τα αστεία έκανα μία μεγάλη βουτιά στο κενό,καθώς αρκετά από αυτά ήταν τελείως χαζά.
 
Πίσω
Μπλουζα