Monkey Island Special Edition! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!

Οι μαϊμούδες μου! Τα μωρά μου! :dribble:

One shade the more, one ray the less,

Had half impair'd the nameless grace

Which waves in every raven tress,

Or softly lightens o'er her face;

Where thoughts serenely sweet express

How pure, how dear their dwelling place.

-Lord Byron
 
Θα παίξω παιχνίδι στα pc και πάλι...όλο με αμίγκα c64-cpc-spectrum ασχολούμαι!

(Είναι τυχαίο που το τελευταίο παιχνίδι που έπαιξα ήταν το S.O.T.M.I S.E. 1;)
 
Maddog είπε:
Μήπως αποφάσισαν να τα βγάλουν πρώτα και τα 2 ως downloads και αργότερα να βγάλουν πακέτο retail που να τα έχει και τα 2 μαζί; Ποιός ξέρει...
And amen to that !!!!! :) :) :)
 
Μου κάνει εντύπωση πάντως που κουβάλησαν Gilbert και Schafer εκεί... Υπέθετα ότι δεν είχαν χωρίσει και με τον... καλύτερο τρόπο.

Πέρσι το καλοκαίρι μάλιστα που είχα μιλήσει με τον Schafer δεν είχε αναφερθεί με τα καλύτερα λόγια για το ΤοΜΙ... Βέβαια, τώρα που το ξανασκέφτομαι, μου είχε πει πως το remake του πρώτου ΜΙ του άρεσε και ως ιδέα και ως υλοποίηση και θα ήθελε να δει να γίνεται κάτι αντίστοιχο και με το δεύτερο...
 
Πολύ καλά γραφικά και από ότι βλέπω στο site (που περνούν ο Guybrush και ο LeChuck) βελτίωσαν και το animation (η μοναδική αδυναμία του πρώτου SE).
 
Olorin είπε:
Μου κάνει εντύπωση πάντως που κουβάλησαν Gilbert και Schafer εκεί... Υπέθετα ότι δεν είχαν χωρίσει και με τον... καλύτερο τρόπο.
Πέρσι το καλοκαίρι μάλιστα που είχα μιλήσει με τον Schafer δεν είχε αναφερθεί με τα καλύτερα λόγια για το ΤοΜΙ... Βέβαια, τώρα που το ξανασκέφτομαι, μου είχε πει πως το remake του πρώτου ΜΙ του άρεσε και ως ιδέα και ως υλοποίηση και θα ήθελε να δει να γίνεται κάτι αντίστοιχο και με το δεύτερο...
Μωρέ εμένα όλα αυτά μου προλογίζουν Monkey Island 5,αλλά....θα δούμε........
 
Το Monkey Island μπορεί να μην ήταν η επιτομή του gameplay, ή να μην προσέφερε καμιά καινοτομία στα adventures, αλλά είχε ένα ποιοτικό χιούμορ, τόσο αξιομνημόνευτους χαρακτήρες και μια αισθητική που δεν βλέπουμε σήμερα στα games, γιαυτό και παραμένει τόσο αγαπητό 20 χρόνια μετά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο τη στιγμη που θελει registration στο facebook - τι να κλικαρουμε βρε Aardy ?
 
Περιεργο οταν μπηκε δεν ηθελε,try clicking this.

20λεπτα παιχνιδιου μεσω browser,το μελλον ισως.

http://www.instantaction.com/
 
Γενικά τις τελευταίες μέρες με έχει πιάσει και εγώ δεν ξέρω τι και θέλω να παίξω όσα μπορώ απο τα λεγόμενα "adventure-αριστουργήματα".

Έτσι έιχα στο νού μου αρκετά, αλλά ειλικρινά παρ όλο τις προσπάθειές μου, βλέποντας τα γραφικά με αποθάρυνε αρκετά. Για να γίνω ποιό συγκεκριμένος ήθελα (και θέλω να πώ την αλήθεια) να παίξω το "day of the Tentacle". Με εξίταρε πολύ η ιδέα ότι γυρίζεις το χρόνο (είμαι τρελός φαν σε τέτοια στόρυ) συν τις διθυραμβικες κριτικές που έχει πάρει. Είδα όμως ένα video στο youtube αλλά..δεν...

Για να μη τα πολυλογώ, άρχισα σήμερα το MISE. Ειλικρινά μου άρεσε πολύ (για αρχή) και (ακόμα ποιό ειλικρινά) θα ήθελα να τερματίσω το παιχνίδι που λατρεύουν τόσοι. Κάπου διάβασα όμως πως η εταιρία είχε πεί το εξής σλόγκαν (στο περίπου) "τι ειναι ποιό κοφτερό το σπαθί η το μυαλό σου"; και είμαι ΒΕΒΑΙΟΣ πως περιέχει γρίφους που απαιτούν να μυρίσεις τα νύχια σου για να τους βρείς. Βέβαιος πως θα περιέχουν γρίφους στύλ Runaway (φοβερό παιχνίδι με γρίφους υπο το μηδέν) και πως στην τελική σκέφτομαι μήπως δεν είναι και τόσο δα καλό παιχνίδι, αλλά όλα είναι θέμα νοσταλγικότητας και μόνο!

Και δεν θέλω ρε γμτ να κοιτάω walkthrough, θέλω να παίξω ένα adventure και να το ευχαριστηθώ.

Παιδιά έχω ελπίδες να το τελειώσω;
 
Απο που μπορει κανεις να το αγορασει?
 
Guybrush, από το site της Telltale.

Dimitrios, τι να πω τώρα... αν αρχίσουμε να αμφισβητούμε και την ποιότητα των Monkey Islands, τότε πρέπει να το κλείσουμε το Retromaniax και να δεχτούμε ότι οτιδήποτε παλιό δεν αξίζει παρά μόνο για λόγους νοσταλγίας. Τα παλιά adventures της LucasArts είναι ο Όμηρος, ο Σοφοκλής, ο Shakespeare κι ο Ντοστογέφσκι μαζί.
 
Dimitrios είπε:
Γενικά τις τελευταίες μέρες με έχει πιάσει και εγώ δεν ξέρω τι και θέλω να παίξω όσα μπορώ απο τα λεγόμενα "adventure-αριστουργήματα".
Έτσι έιχα στο νού μου αρκετά, αλλά ειλικρινά παρ όλο τις προσπάθειές μου, βλέποντας τα γραφικά με αποθάρυνε αρκετά. Για να γίνω ποιό συγκεκριμένος ήθελα (και θέλω να πώ την αλήθεια) να παίξω το "day of the Tentacle". Με εξίταρε πολύ η ιδέα ότι γυρίζεις το χρόνο (είμαι τρελός φαν σε τέτοια στόρυ) συν τις διθυραμβικες κριτικές που έχει πάρει. Είδα όμως ένα video στο youtube αλλά..δεν...

Για να μη τα πολυλογώ, άρχισα σήμερα το MISE. Ειλικρινά μου άρεσε πολύ (για αρχή) και (ακόμα ποιό ειλικρινά) θα ήθελα να τερματίσω το παιχνίδι που λατρεύουν τόσοι. Κάπου διάβασα όμως πως η εταιρία είχε πεί το εξής σλόγκαν (στο περίπου) "τι ειναι ποιό κοφτερό το σπαθί η το μυαλό σου"; και είμαι ΒΕΒΑΙΟΣ πως περιέχει γρίφους που απαιτούν να μυρίσεις τα νύχια σου για να τους βρείς. Βέβαιος πως θα περιέχουν γρίφους στύλ Runaway (φοβερό παιχνίδι με γρίφους υπο το μηδέν) και πως στην τελική σκέφτομαι μήπως δεν είναι και τόσο δα καλό παιχνίδι, αλλά όλα είναι θέμα νοσταλγικότητας και μόνο!

Και δεν θέλω ρε γμτ να κοιτάω walkthrough, θέλω να παίξω ένα adventure και να το ευχαριστηθώ.

Παιδιά έχω ελπίδες να το τελειώσω;

Σε διαβεβαιώ οτι ειδικά για τον συγκεκριμένο τίτλο ΔΕΝ ειναι μόνο η νοσταλγία...

Πρόκειται για έναν τίτλο με κορυφαία ποιότητα, καυστικό χιούμορ, όμορφα γραφικά και στην εποχή του, και στην νέα έκδοση, και σχετικά λογικούς γρίφους. (Αν και παιχνίδι του είδους που δεν χρειάζεται το trial and error, δεν νομίζω να υπάρχει...)

Δεν ξέρω αν θα το τελειώσεις χωρίς βοήθεια, μιά και δεν γνωρίζω τι εμπειρία έχεις σε παιχνίδια του είδους, αλλά -σε κάθε περίπτωση- είμαι σίγουρος πως θα το ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΕΙΣ και δεν θα το μετανοιώσεις που ασχολήθηκες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
alkis21 η σύγκριση που έκανες μπορώ να πώ πως ήταν πειστική. :)

Blacklord δεν έχω καμια εμπειρία. Έχω τελειώσει τα δύο runaway (φυσικά σε κάθε βήμα με walkthrough), και τα syberia (χρησιμοποίησα οδηγό αλλά όχι πάντα)
 
Σε αυτή την περίπτωση ίσως θα ήταν καλύτερα να έπαιζες μερικά πιο εύκολα παιχνίδια, αποφεύγοντας κατά το δυνατόν να καταφεύγεις σε walkthrough μέχρι να αποκτήσεις κάποια πείρα. Διαφορετικά και τα MI θα τα βρεις αρκετά δύσκολα και θα τα παίξεις σε κάθε βήμα με λύση, κάτι που είναι κρίμα αφού έτσι χάνεις πολύ από την εμπειρία.
 
Πίσω
Μπλουζα