Mortal Kombat η συλλογή μου

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.924
Σήμερα ήρθε και το τελευταίο κομμάτι με το οποίο κλείνει η συλλογή μου από τα δισδιάστατα Mortal Kombat για τις κονσόλες μου. Ας περάσουμε όμως στο φωτογραφικό υλικό.

Η συλλογή

101170.jpg

Αναλυτικά

Game Boy, Game Gear

101171.jpg

Mega Drive

101172.jpg

Saturn

101173.jpg

N64,Mega CD

101174.jpg

Ανά παιχνίδι.

Mortal Kombat

101175.jpg

Mortal Kombat 2

101177.jpg

Mortal Kombat 3

101178.jpg

Ultimate Mortal Kombat 3

101179.jpg

Mortal Kombat Trilogy

101180.jpg

Μερικές παρατηρήσεις

Στις εκδόσεις των Game Boy, Game Gear στην περιγραφή στο πίσω μέρος λέει ότι υπάρχουν friendships και babalities. Στο GB υπάρχουν babalities ενώ σε καμία έκδοση, όσο και να κτυπιέστε friendship δε θα δείτε. Προφανώς έχουν αντιγράψει επακριβώς το κείμενο από τις μεγάλες εκδόσεις.

101182.jpg101183.jpg101181.jpg

Στη έκδοση του Saturn στο πίσω μέρος γράφει για 26 παίκτες ενώ είναι 32. Τουλάχιστον στην έκδοση του Ν64 είναι 26.

101184.jpg101185.jpg

Η μεγάλη απάτη όμως βρίσκεται στο ΜΚ3 για το Game Gear. Ενώ το παιχνίδι γράφει σε πολλά σημεία ότι είναι για 2 παίκτες, στο εγχειρίδιο χρήσης γράφει ότι είναι για ένα μόνο παίκτη και επειδή έτυχε να έχω 2 από αυτά τα παιχνίδια τα δοκίμασα και όντως είναι μόνο για ένα παίκτη.

101186.jpg101187.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιος φιλαρακι και μπορει να μην ειμαι συλεκτης αλλα γουσταρω πολυ να χαλβαδιαζω συλογες αλλων :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βασίλη αν υπήρχε διαγωνισμός γρηγοράδας θα κέρδιζες το βραβείο. Δεν πρόλαβα να ποστάρω και απάντησες. Σε ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου. Εγώ είμαι και συλλέκτης αλλά παίζω και τα παιχνίδια (όποτε προλαβαίνω βέβαια). Το να τα έχω στο κουτί και να κάθονται δε λέει τίποτα.
 
johnny19818 είπε:
Βασίλη αν υπήρχε διαγωνισμός γρηγοράδας θα κέρδιζες το βραβείο. Δεν πρόλαβα να ποστάρω και απάντησες. Σε ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου. Εγώ είμαι και συλλέκτης αλλά παίζω και τα παιχνίδια (όποτε προλαβαίνω βέβαια). Το να τα έχω στο κουτί και να κάθονται δε λέει τίποτα.
Ποια έκδοση από αυτές που έχεις προτιμάς και παίζεις περισσότερο;
 
Leon είπε:
Ποια έκδοση από αυτές που έχεις προτιμάς και παίζεις περισσότερο;
Σε κάθε κονσόλα έχω και ένα αγαπημένο. Νομίζω όμως ότι το καλύτερο και πiο ολοκληρωμένο είναι το MK Trilogy στο Saturn.
 
Πολυ ωραια η συλλογη σου. Ευχομαι να βρεις σε καλη τιμη και το Mortal Kombat 3 για το Master System, δυστηχως ακριβαινει διαρκως!
 
Μπραβο johnny!!πολυ ωραια η συλλογη σου!!
 
Εντυπωσιακό!!! :thumbup:

Αν και τα Mortal Kombat δε με "τράβηξαν" ποτέ...
 
πολυ ωραια.

αντε σου ευχομαι να μαζεψεις κ τα street fighter.
 
ωραίος και κουτάτος!! Πού είναι όμως τα MK για το snes??? :)
 
ρίγη συγκίνησης για το mortal combat στο Mega drive... :)
 
υπεροχη συλλογη αναμνησεων. δεν ηξερα καν οτι το ΜΚ2 ειχε βγει μεχρι και για saturn. αναρωτιεμαι τι κερδισε η midway με το να κυκλοφορει ports του mk2 στο saturn & psx

το trilogy ειναι οντως το πιο ολοκληρωμενο, εχει ομως και τα περισσοτερα bugs. αν η περιγραφη γραφει 26 ενω 26 εχει μονο στην Ν64 εκδοση... τοτε μαλλον η Ν64 φτιαχτικε πρωτη. αυτο μας οδηγει στο συμπερασμα οτι η Ν64 εκδοση ειναι κατι σαν beta version του ΜΚ trilogy ...ή μηπως να πω κατι αναμεσα στο ultimate & trilogy;

αν μπορουσαν οι gamers να δουν την Ν64 εκδοση οχι σαν ΜΚtrilogy αλλα σαν ultimate2, αναρωτιεμαι αν θα το εβριζαν τοσο. και το ultimate ηταν upgrade του 3 ομως το λατρεψαν ολοι.

τα αλλα λαθη που βρηκες πολυ ενδιαφερον εχουν... ευτυχως απευθυνονται στις handheld εκδοσεις που ηταν κακηστες.

τελος, να πω οτι το ΜΚΤ που βγηκε για psx, για saturn και για pc ειναι ακριβως ιδιo. στο psx ομως βγηκαν κι αλλες εκδοσεις αργοτερα που διορθωναν πολλα bugs (και προσθεταν καινουρια :p )

η τελευταια version του MKT βγηκε στο psx το 2001 και ειχε τοσα bugs που τελικα καθιεροθικε ως beta.. λιγοι γνωριζουν οτι δεν ειναι beta αλλα final...
 
Γεια σου ρε Johnny αρχοντα του Mortal Kombat :D

Ολα κουτατα και σε καλη κατασταση αυτα ειναι!!

Οι Snes κασσετες Mortal Kombat που ειναι;; :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@Getta Robo Όποτε καταφέρω να βρω έναν master system converter που να ταιριάζει στο Multi Mega τότε θα κοιτάξω και τα αντίστοιχα για το Master System.

@mob Τα Street Fighter είναι μια επόμενη σκέψη αν και στο Saturn πέραν του πανάκριβου Street Fighter Collection τα Alpha κτλ δε με πολυσυγκινούν.

@sephirothson Κάπου εκεί έξω θα βρίσκονται . :p Μακάρι να είχα και το SNES στο σπίτι μου (είναι στο πατρικό) και θα τα βλέπατε και αυτά.

@Rio Μία από τις καλύτερες εκδόσεις του ΜΚ 1 (κατʼεμέ) είναι αυτή του Mega Drive.

@Agahnim Οι φορητές εκδόσεις σίγουρα δεν ήταν και οι καλύτερες αλλά το ΜΚ στο Game Gear και το ΜΚ2 στο Game Boy ήταν αξιοπρεπή θα έλεγα.

@Ajax87 Shao Kahn is my middle name . :p Όσο για τα SNES δες απάντηση στον sephirothson παραπάνω.

Ευχαριστώ και τους υπόλοιπους για τα σχόλια τους.
 
Ωραία συλλογή, μπράβο σου!!!
 
Maddog είπε:
Ωραία συλλογή, μπράβο σου!!!
Ευχαριστώ πολύ Γιατρέ! Έμαθα ότι έχεις κι εσύ μια πολύ καλή συλλογή από Dreamcast παιχνίδια. Υπάρχει κάπου εδώ μεσα αναρτημένη;
 
Johnny για Snes εχεις και τα 4; (1,2,3,umk3 )
 
johnny19818 είπε:
Ευχαριστώ πολύ Γιατρέ! Έμαθα ότι έχεις κι εσύ μια πολύ καλή συλλογή από Dreamcast παιχνίδια. Υπάρχει κάπου εδώ μεσα αναρτημένη;
Φίλε Johnny, δεν υπάρχει δυστυχώς. Υπάρχουν μόνο οι συλλογές μου από NeoGeo CD και Gameboy Advance. Όπως θα δεις, ο τρόπος παρουσιάσης ξεφεύγει από τα συνηθισμένα και απαιτεί πολύ χρόνο, οπότε η "εφιαλτική" προοπτική του να δείξω 700+ παιχνίδια Dreamcast με τον τρόπο που μου αρέσει, έκανε το σχέδιο να παραμείνει σχέδιο. Αν και είχα ξεκινήσει φωτογραφίσεις και μπορεί *κάποτε* να τα δείξω και αυτά...
 
Maddog είπε:
Φίλε Johnny, δεν υπάρχει δυστυχώς. Υπάρχουν μόνο οι συλλογές μου από NeoGeo CD και Gameboy Advance. Όπως θα δεις, ο τρόπος παρουσιάσης ξεφεύγει από τα συνηθισμένα και απαιτεί πολύ χρόνο, οπότε η "εφιαλτική" προοπτική του να δείξω 700+ παιχνίδια Dreamcast με τον τρόπο που μου αρέσει, έκανε το σχέδιο να παραμείνει σχέδιο. Αν και είχα ξεκινήσει φωτογραφίσεις και μπορεί *κάποτε* να τα δείξω και αυτά...
Δεν ήξερα ότι είχε τόσα πολλά παιχνίδια το Dreamcast! Απλά WOW και respect στις συλλογές σου!

Ajax87 είπε:
Johnny για Snes εχεις και τα 4; (1,2,3,umk3 )
Μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά. Όταν έλεγα "θα τα βλέπατε και αυτά" εννοούσα ότι θα τα είχα αγοράσει. Τώρα όμως δεν έχω κανένα.
 
Πίσω
Μπλουζα