Ms Pacman dedicated cabinet

Fred Madison

RetroMaNiaC
Joined
24 Mαϊ 2010
Μηνύματα
654
Αντιδράσεις
105
Είναι αρκετός καιρός που σκέφτομαι να κάνω μια καμπίνα για ένα από τα αγαπημένα μου παιχνίδια ever και μιλάω για το Ms Pacman.

Να έχει crt οθόνη βέβαια καθώς και κανονική πλακέτα και όχι emulation.

Η καμπίνα mame που είχα (καθώς την έχω πουλήσει πλέον) άναβε τακτικά αλλά μόνο για να παίξω Ms Pacman και Exerion.

Δε θα επιχειρήσω να κάνω replica της καμπίνας που όλοι ξέρουμε. Θα προσπαθήσω όμως να κάνω μια παραλλαγή που "πατάει"

στις σχεδιαστικές λύσεις της αρχικής. Μιας και λοιπόν από χτές έφερα στο σπίτι μια καμπίνα αρκετά μεταγενέστερη με 20άρι Hantarex οθόνη

έπιασα δουλειά και να τι έχω κάνει ως τώρα.

Να πω πως παρατηρήσεις, συμβουλές κλπ παραπάνω από καλοδεχούμενες. :)

Ημέρα πρώτη λοιπόν...

Προβολή συνημμένου 126781

Η καμπίνα σαν ποιότητα σχεδόν άψογη από υγρασίες ταλαιπωρίες κλπ.

Έχει βέβαια αυτό το απαίσιο για μένα χρώμα αλλά μικρό το κακό αφού τα εσωτερικά της

θα βαφτούν μαύρα και από έξω θα "ντυθεί" όλη με αυτοκόλλητο στα σχέδια της Μs...

Επίσης έχει ένα τεράστιο coin door το οποίο δε μου αρέσει καθόλου και μόνο χώρο πιάνει αλλά

αν το βγάλω θα αφήσει μια μεγάλη τρύπα από πίσω που δε νομίζω πως θα μπορέσω να την κλείσω σωστά.

Η πρώτη μου σκέψη είναι πως αυτό το κομμάτι της πρόσοψης (και δυστυχώς δε θα μπορεί να πάρει αυτοκόλλητο) θα βαφτεί όλο μαύρο

οπότε ίσως να "χαθεί" κάπως η αίσθηση του όγκου που έχει.

Προβολή συνημμένου 126782

Ξεκίνησε το ξήλωμα λοιπόν προκειμένου να καθαρίσω και να αρχίσω να αλλάζω τα πράγματα που θέλω (και που με παίρνει) να αλλάξω.

Η οθόνη ήταν στερεωμένη (έλεος) σε κάτι πανάθλιες γωνιές. Η τραβέρσα από πάνω της εκεί που τελειώνει η οθόνη στη δεύτερη φωτογραφία

μας άφησε χρόνους καθώς θα βάλω άλλη ψηλότερα ώστε η μαρκίζα του παιχνιδιού να έχει τη σωστή αναλογία ύψους/πλάτους.

Στη τρίτη φωτό μια πρώτη και πρόχειρη απόπειρα για να δω πως στεγνώνει η μπογιά. Νομίζω αρκετά καλά και απροβλημάτιστα.

Το control panel έφυγε και αυτό διαπαντός μιας και θα μπεί κανονικό ξύλινο με αυτοκόλλητο που ακολουθεί το όλο στυλ του παιχνιδιού καθώς

βέβαια και joystick 4 κατευθύνσεων συνοδευόμενο με τα σωστά κουμπιά.

Ημέρα δεύτερη.

Προβολή συνημμένου 126783

Ένα από τα στοιχεία που πάντα μου άρεσαν στις καμπίνες του Pacman και στη συνέχεια στη Ms

είναι ότι η οθόνη ήταν σχεδόν ξαπλωμένη οριζόντια. Αφού έφυγε η οθόνη εντελώς μέσα από τη καμπίνα άρχισα μετρήματα κλπ

για να δω σε τι κλίση θα μπεί καθώς και το τελικό ύψος του ξύλου όπου θα είναι joystick κλπ.

Τέλος αφού έβαλα νέες μεταλικές γωνιές στατζαριστές με νεύρο στη μέση και αφού τις βίδωσα ακούμπησα

την οθόνη στη νέα της θέση αποκτώντας την κλίση που είχα κατά νου. Αρχίζει σιγά σιγά και πηγαίνει πρός την κατεύθυνση που έχω στο μυαλό μου.

Αυτά πρός στιγμήν... :)

Αρκετά σύντομα (θέλω να πιστεύω) πως θα συνεχίσω και θα ανεβάζω υλικό.

Επίσης για κάποιο λόγο έγραψα στον τίτλο τη λέξη hamma... πως μου ήρθε; Δεν έχω ιδέα ! :eek:

Κάποιος που μπορεί ας αφήσει τον τίτλο ως έχει αφαιρώντας τη λέξη του σατανά που γράφτηκε από μόνη της... :thanx2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
MS Pacman και Exerion ???? Dedicated καμπίνα ??? Γι αυτό σε εκτιμάω φίλε Βασίλη !!! Αναμένω περισσότερο eye candy, με ανυπομονησία .....
 
νομίζω σήμερα θα χαρίσω σ' εσένα τα λουλούδια.. :p
 
Γιώργο πρός το παρόν είναι όλη η χαμαλοδουλειά... αργότερα θα έρθει και το eye candy που λες...

Θα σου στείλω pm να σε ρωτήσω κάτι σχετικά με το Exerion.

pacman... έρωτας με τη πρώτη ματιά ; : :p

Η σημερινή μου μέρα είχε αρκετή δουλειά πάνω στην καμπίνα αλλά περισσότερο άχαρη δουλειά θα έλεγα

παρά κάτι το οποίο το βλέπεις σαν αποτέλεσμα όταν κατεβάζεις ρολά... Σημαντικά πράγματα όμως έγιναν

και ξεκινώ σιγά σιγά...

Με το που ξεκίνησα κατάλαβα πως έχω ένα μεγάλο πρόβλημα...

Πως θα έβαζα το τζάμι (bezzel) πάνω από την οθόνη και το κυριότερο πως θα τερμάτιζε στην πλάτη της καμπίνας

από τη στιγμή που εννοχλούν οι κάθετες τραβέρσες (κόκκινα κύκλοι);

Εκεί πιάνουν οι μεντεσέδες της πόρτας αλλά άλλη λύση δεν υπήρχε.

Ξήλωμα στις βάσεις, ξήλωμα στις τραβέρσες, νέες βάσεις μιας και οι παλιές ήταν κοντές πλέον.

04.jpg

Η καμπίνα χωρίς πόρτα πλέον... το πως θα μπει θα το σκεφτώ σε άλλη φάση.

Ίσως με οριζόντιο μεντεσέ να ανοίγει με ανάκλιση. Ίσως με άλλη πατέντα.

Η σειρά της μαρκίζας... Να κόψω οριζόντιο νέο ξύλο και να πάει σε άλλο ύψος

ώστε να πέσει σωστά σε ύψος και πλάτος το σχέδιο από τη Ms PacMan.

So far so good...

05.jpg

Εν συνεχεία ήθελα να δω τι θα κάνω με το τεράστιο και εντελώς εκτός ρετρό coin door που είχε η καμπίνα.

Αποφάσισα πως δε το θέλω όπως έχει οπότε το έβγαλα και μου άφησε ένα "μικρό" κενό μπροστά.

06.jpg

Του ξήλωσα τα πλαϊνά του μιας και ήταν σαν στήλη (φωτογραφίες για το πως ήταν υπάρχουν πιο πάνω), το έκοψα στο μέγεθος της τρύπας

και μετά έκοψα μικρές λωρίδες που τις κάρφψσα στο πίσω μέρος του ώστε να δημιουργήσω ένα μικρό τελάρο εκτός

των αρχικών του διαστάσεων. Φωτογραφίες του coin door μπρός πίσω και μια αφού το έχω βάλει στη θέση του και το έχω καρφώσει από μέσα πρός τα έξω.

Έκατσε ωραιότατα και καμία σχέση δεν έχει με την αρχική αίσθηση που είχε.

07.jpg

Τέλος δυο φωτογραφίες αφού σιγά σιγά πέρασα στα στοκαρίσματα.

Νομίζω ακόμη και έτσι με τους στόκους η καμπίνα με το coin door σε αυτή τη θέση πλέον

έχει κάνει διαφορά. Ας στεγνώσουν για να τα καλά και από αύριο έχει τρίψιμο...

08.jpg

:)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιος Fred!!Αναμενουμε την συνεχεια!!
 
Κούκλα έγινε με το coin door πιο μέσα.

Το T-mold θα το βγάλεις και θα βάλεις άλλο ή θα το βάψεις όπως είδα και αυτό μαύρο?
 
Ευχαριστώ παιδιά... :)

Το T-mold θα το αφήσω όπως έχει γιατί είναι μεταλλικό και προστατεύει αρκετά αλλά και να ήθελα δε μπορώ να το βγάλω διότι θα "τσακίσει" καθώς το βγάζω

και δε νομίζω πως θα μπορεί να ξαναμπεί. Θα βαφτεί και αυτό μαύρο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάποιες μικροεξελίξεις υπήρξαν μιας και ο χρόνος είναι αρκετά περιορισμένος αυτή την εβδομάδα

και να τι έχω προλάβει να κάνω μέχρι σήμερα.

Άνοιξα στο κάτω μέρος κοντά στα πόδια τρύπες για να υπάρχει καλύτερη εξαγωγή του ήχου.

Μιας και στην προηγούμενη καμπίνα που είχα φτιάξει η απόφαση να βάλω τα ηχεία πάνω από την οθόνη

ήταν παντελώς λανθασμένη μιας και είχα παρεμβολές στην εικόνα η θέση αυτή που επέλεξα αυτή τη φορά ήταν μόνοδρομος.

09.jpg

Συνέχισα με τις βάσεις για το control panel και τα ξύλα όπου έκανα τρύπες για κουμπιά και joystick.

10.jpg

Στη συνέχεια αποφάσισα πως για να συρταρώσω το τζάμι από πίσω πρός τα μπρός ο καλύτερος και ο πιο φίνος τρόπος

είναι να βάλω λούκια από αλουμίνιο (θα βαφτούν μαύρα) στα πλάγια της καμπίνας καθώς και πάνω στο control panel όπου και θα τερματίζει το τζάμι.

11.jpg

Μερικές φωτογραφίες με τα λούκια και την οθόνη για να τσεκάρω πως είναι όλα στη σωστή κλίση...

12.jpg

Τέλος μιας και είχα πάει σε ένα φίλο τυπογράφο να τυπώσω κάτι σχετικό με τη δουλειά μου

αποφάσισα να φτιάξω και τα αρχεία για το control panel και τη μαρκίζα και να τα τυπώσω (επί δυο φορές - ποτέ δε ξέρεις) να τα έχω

μιας και σιγά σιγά πάω και πρός τα κει... :)

13.jpg

Αυτά πρός το παρόν... :) :)
 
Και κάτι από τη σημερινή μικρή μου ενασχόληση...

Νομίζω πως πάει μια χαρά...

14.jpg

Αυτά τα έντονα χρώματα που κυριαρχούσαν στα 80's με τρελαίνουν #)

Ρε παιδιά γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο μαγαζί στην Αθήνα που να πουλά T-Mold;
 
Πανέμορφο !
 
geoanas είπε:

Ευχαριστώ :) και συνεχίζω...

Μιας και είχαμε λιακάδα χωρίς αέρα αποφάσισα να βάψω την καμπίνα...

15.jpg

Μάλλον στα εσωτερικά θα περάσω και κάποιο ματ βερνίκι νερού για να ενισχύσει την αντοχή του χρώματος σε φθορές.

Νομίζω θα βοηθήσει. Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει; Την έχω βάψει με σπρεϊ γιατί πιστόλι δεν έχω και με πινέλο δεν ήθελα

με τίποτα να βαφτεί γιατί δε μπορεί να έχει αυτό το ομοιόμορφο φινίρισμα που έχει από σπρεϊ/πιστόλι.

Σειρά είχε το φως για τη μαρκίζα.

16.jpg

Έκανα και το τσεκ μου πως όλα είναι οκ και προχωρώ...

Σύντομα οι επόμενες εξελίξεις...
 
Η καμπίνα ομορφαίνει όλο και περισσότερο....
 
Σίγουρα θα βοηθήσει το βερνίκι. Και δε θα έχεις τις εκνευριστικές δαχτυλιές πάνω στο μαύρο να φαίνονται!

Το αποτέλεσμα μέχρι στιγμής είναι πολύ ωραίο. Βλέπω ρωτάς για t-mold. Θα το αλλάξεις τελικά?
 
Ευχαριστώ geoanas, Kambia...

Αν βρώ μπορεί και να το αλλάξω...

Όχι γιατί αυτό που έχει δε μου αρέσει.

Ίσα ίσα ... απλά αν δεν έχει η καμπίνα t-mold όταν θα περνάω τα αυτοκόλλητα τότε θα είναι πιο έυκολο να τα τοποθετήσω.

Το t-mold που έχει ήδη κάνει ένα σκαλάκι πάνω στο σόκορο του ξύλου...

Δηλαδή το ξύλο είναι 1.6 πάχος και το t-mold 1.8 βγαίνοντας δεξιά και αριστερά από 1 χιλιοστό αντίστοιχα.

Δεν έχω βρεί κάποιον που να πουλάει πάντως...
 
Κατάλαβα.

Αν ρωτούσες σε κάποιον μαραγκό ίσως? Αλλιώς βλέπω να παραγγέλνει από εξωτερικό
 
Πολυ ωραια θα γινει ειμαι σιγουρος γιατι το γουσταρεις κ εισαι μερακλης κγω κοντεβω να τελειωσω το νανακι μου επιτελους θα παρακολουθω το θρεντ γιατι εμαθα πολλα κ διαφορα καλη συνεχεια
 
Kambia είπε:
Κατάλαβα. Αν ρωτούσες σε κάποιον μαραγκό ίσως? Αλλιώς βλέπω να παραγγέλνει από εξωτερικό
Αν θυμάμαι σωστά και κάποιος από εδω μέσα έψαχνε και τελικά δεν είχε βρεί πουθενά.

Το βρίσκω σχετικά δύσκολο να το έχει μαραγκός αλλά... θα επιχειρήσω να το βάλω το αυτοκόλητο έτσι μιας και μου αρέσει το t-mold που

ήδη έχει και αν τα βρω σκούρα βλέπω τη λύση του εξωτερικού...

DREDD, και γω πιστεύω πως θα γίνει σούπερ σαν αποτέλεσμα. Θα προτιμούσα το αρχικό ξύλο να ήταν μαύρο και να μην

αναγκαζόμουν να το βάψω από πάνω και έχω την έννοια μη χτυπηθεί ξεβάψει κλπ αλλά γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Ημέρα του παιδιού σήμερα καθώς ασχολήθηκα με τη μαρκίζα.

Δυο φωτογραφίες μπρός, πίσω μιας και στη πίσω όψη έβαψα μαύρα τα σημεία όπου και από μπροστά είναι μαύρα ώστε να μη περνά καθόλου φως και να έχουμε μαύρο βιλούδο...

17.jpg

Τέλος η μαρκίζα τοποθετημένη σε φως δωματίου και φως... μαρκίζας... :)

Πάντα όταν φτάνει η στιγμή να βάλεις τη μαρκίζα καταλαβαίνεις πως σιγά σιγά πλησιάζεις το στόχο σου...

18.jpg

Αυτά είχε η μέρα... :)
 
Πολυ ωραια η μαρκιζα καλη συνεχεια ειδικα με το φως φαινεται τελεια περιμενουμε κ αλλες φωτος
 
Fred Madison είπε:
Πάντα όταν φτάνει η στιγμή να βάλεις τη μαρκίζα καταλαβαίνεις πως σιγά σιγά πλησιάζεις το στόχο σου...
Πάρα πολύ σωστά Βασίλη :thumbup: ....συνέχισε να μας εκπλήσεις, σε παρακολουθώ !
 
Ο βροχερός καιρός σήμερα δε με άφησε να συνεχίσω κάποια βαψίματα οπότε ευκαιρία

για να αρχίσω μετρήματα και να φτιάξω τα πλαϊνά αυτοκόλλητα και το bezzel.

Αρχικά έκανα κάποιες μετρήσεις ώστε να κάνω ένα πρόχειρο σκαρίφημα προκειμένου

να φτιάξω το περίγραμα της καμπίνας στο illustrator και εκεί να δω πως θα πέσουν τα σχέδια.

Επίσης καλό θεώρησα να βγάλω και ένα πατρόν που θα με βοηθήσει στο μετέπειτα κόψιμο του αυτοκόλλητου.

19.jpg

Αφού έφτιαξα το περίγραμμα στο illustrator άρχισα να παίζω με τη διάταξη του σχεδίου μιας και το πλαϊνο της αυθεντικής δεν έχει σχέση

σαν διάσταση με το πλαϊνό της δική μου καμπίνας και κατέληξα σε αυτό μετά από κάποιες μικροαλλαγές μιας και θέλω να κρατήσω όσο

το δυνατόν περισσότερο τη σχεδιαστική αρχική λύση.

Στα αριστερά η πραγματική διάταξη του σχεδίου και δεξιά το δικό μου.

20.jpg

Στο τέλος έβαλα την οθόνη στη θέση της, το πλαστικό καπάκι που έχει

και συρτάρωσα και το τζάμι ώστε να αρχίσω μετρήματα

και προσχέδια για το πως θα μετατρέψω το αρχικό σχέδιο του bezzel να ταιριάξει στις

δικές μου παραμέτρους με όσο το δυνατό λιγότερες απώλειες...

21.jpg

Καλή καθαρά Δευτέρα σε όλους και όλες... :)
 
Πίσω
Μπλουζα