Ms Pacman dedicated cabinet

Ανυπομονώ να τη δω τελειωμένη!
 
Ευχαριστώ παιδιά...

Μεσολάβησαν κάποιες μέρες όχι απραξίας αλλά πιο πολύ μικροδιορθώσεις που έκανα και δε θεώρησα σωστό να κουράζω το θέμα με τέτοιες πληροφορίες...

Σήμερα λοιπόν έβαλα το joystick τεσσάρων θέσεων που βρήκα και μάλιστα είμαι πολύ ευχαριστημένος μιας και είναι κομμάτι ορίτζιναλ του 80.

Φωτογραφίες λοιπόν από το joystick...

22.jpg

Και φωτογραφίες με το joystick στη θέση του καθώς και με το bezzel που είναι έτοιμο και αυτό.

Το θέμα του bezzel με παίδεψε λίγο καθώς η καμπίνα μου σε πλάτος είναι μικρότερη από την αυθεντική

αλλά μόλα ταύτα η οθόνη είναι ίδια σε μέγεθος με την παλιά. Αυτό σήμαινε πως έπρεπε να αλλάξω αρκετά

τις διαστάσεις στις εξωτερικές στις λωρίδες κλπ προκειμένου να είναι σωστές με τα υπόλοιπα σε περασιές κλπ κρατώντας όμως την "τρύπα" για την οθόνη ως είχε.

Με photoshop και illustrator ήρθε μια χαρά στο τέλος...

Το αυτοκόλλητο του bezzel είναι από κάτω, δηλαδή η κόλλα είναι εκεί που είναι και το τύπωμα.

Έτσι μπορώ να καθαρίζω το τζάμι και γενικά η αίσθηση να είναι πολύ σωστότερη.

Το κόλλησα πρίν από 2 μέρες αλλά σήμερα ήταν έτοιμο και στεγνό μιας και όταν το κολλά του βάζεις σαπουνόνερο και κρατούσε υγρασία όλο αυτό το διάστημα.

Έτοιμο λοιπόν και αυτό και μπορώ να πω πως είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος...! :)

24.jpg

Από αύριο ξεκινώ να κόβω τα πατρόν για τα πλαϊνά αυτοκόλλητα... :)

23.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Α ρε Βασίλη...φωτιές που μας ανάβεις....ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ !!!
 
geoanas είπε:
Α ρε Βασίλη...φωτιές που μας ανάβεις....ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ !!!
Βρε συ; πρίν από λίγο τα ανέβασα... πότε πρόλαβες και το πήρες χαμπάρι;

Ευχαριστώ πολύ Γιώργο!
 
Τελεια ειναι κουκλα να την ευυχαριστιθεις φιλε κ με πολλα ξενυχτια
 
Είναι πανέμορφη!
 
DREDD, Ναταλί ευχαριστώ !

Αρκετά χαλαρή μέρα σήμερα από άλλες υποχρεώσεις οπότε προχώρησα αρκετά... :)

Αρχικά κόψιμο στα αυτοκόλλητα.

25.jpg

Δε μπορώ να πω πως δε με παίδεψε αρκετά μέχρι να τα φέρω όπως ήθελα αλλά το αποτέλεσμα με ικανοποιεί παντελώς.

Ας μιλήσουν όμως οι φωτογραφίες... :)

27.jpg

Νομίζω πως έχει "ανάγκη" να μπεί και ένα αυτοκόλλητο μπροστά. Ίσως όχι σε όλη την επιφάνεια αλλά πρέπει να υπάρχει και κει λίγο χρώμα... Θα το δω...

Ε, αφού έφτασα μέχρι εδώ είπα να ξανασυνδέσω μόνιτορ/jamma κλπ να δω πως δείχνει...

29.jpg

Η εικόνα θέλει μάζεμα στο πάνω κάτω αλλά όσο και να το προσπάθησα δε μπόρεσα να το

φέρω στο σωστό μέγεθος. Νομίζω πως κάποιο μικροπρόβλημα έχει το ποντεσιόμετρο.

Αυτό που απομένει είναι να έρθει ο φίλος για να μου κάνει την καλωδίωση για κουμπιά, joystick, κερματοδέκτη και να το δούμε και το πρόβλημα που είπα.

Το επόμενο πράγμα που μένει για μένα να κάνω είναι να βάψω την πόρτα μαύρη και να δω πως θα μπεί,

μιας και οι μεντεσέδες που είχε αρχικά έχουν φύγει και πρέπει να βρω άλλη λύση...

Λογικά το επόμενο post θα είναι και το τελευταίο... :)

26.jpg

28.jpg
 
Είναι απλά ΟΝΕΙΡΟ! Γεια στα χέρια σου Βασίλη.

Συμφωνώ πως θέλει λίγο χρωματάκι μπροστά.
 
Η δουλειά που κάνεις (όπως και σε κάθε πρότζεκτ βέβαια) είναι απλά καταπληκτική! :)

Να προτείνω κάτι για το αυτοκόλλητο, για το μέλλον? Πρώτα κόλλησέ το στην επιφάνεια που θες, προσέχοντας τις φουσκαλίτσες (αυτό βέβαια εδώ σήμαινε ξεμοντάρισμα και ξαναμοντάρισμα) και αφού το κολλήσεις, γύρνα το ανάποδα και πέρνα την περίμετρο με το κοπίδι - με τον ίδιο τρόπο που θα χρησιμοποιούσες από την κανονική έναν μαρκαδόρο. Δεν ξέρω αν με κατάλαβες!...

Όπως και να έχει, το αποτέλεσμα σε δικαιώνει! Περιμένω πώς και πώς το επόμενό σου πρότζεκτ! (με την κρυφή ελπίδα να είναι κανένα πανέμορφο φλιπεράκι πάλι!) :)
 
Ναταλί σε ευχαριστώ...!

Θα δω τι θα κάνω και για το μπροστινό αυτοκόλλητο κάποια στιγμή άμεσα.

Μπορεί να μπει σε όλη τη πρόσοψη, μπορεί να ειναι και κατι πιο διακριτικό...

πχ δυο κάθετες λωρίδες με χρώμα...

angel_grig, φιλε μου σε ευχαριστώ επισης !!

D@redevil, πάντα με τον καλό λόγο...

Κάποια στιγμή θα υπάρξει και νέο φλίπερ...

χώρος υπάρχει για ακόμη δυο (από χρήματα δε πάμε καλά...) τραπεζια

οποτε κάποιο θα σκάσει μύτη στο μέλλον...

Αυτό που μου ειπες για το αυτοκόλλητο δε το κατάλαβα καλά ρε σύ...

Αν θες μου το εξηγείς...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σαν να βγήκε από τα 80s. Να τη χαίρεσαι, την καινούρια σου αγάπη :acoustic:
 
Εξαιρετικη δουλεια , καλοπαιχτη!!
 
Τι να λέμε τώρα....ΑΠΙΘΑΝΗ ! Κρίμα ρε Βασίλη που είσαι κατά κάτω :D Αυτό το θαύμα που έφτιαξες θα ήθελα πραγματικά να το δω από κοντά !

Anyway....Καλόπαιχτη ! Να την χαρείς 100% !...και πάλι ΜΠΡΑΒΟ !
 
Ευχαριστώ πολύ παιδιά έναν έναν... ! :)

Και κει που νόμιζα πως είχα τελειώσει... τσουπ να ένα προβληματάκι κατασκευαστικό σκάει μύτη.

Τίποτα το αξεπέραστο... Λύση βρέθηκε και πρίν από λίγο μπήκαν και οι τελευταίες βίδες για τη πόρτα πίσω.

Σύντομα θα ανεβάσω λίγες φωτογραφίες και από αυτό το τελευταίο επεισόδιο (ε μα τι; τόσο σας έχω πρήξει τις τελευταίες δυο εβδομάδες τώρα θα κολλήσω; )

καθώς και ένα βίντεο που ελπίζω να έχω έτοιμο σχετικά άμεσα...
 
Θέλω μεγάλες και χορταστικές φωτογραφίες -No thumbs please ...please...PLEASE- ! :D
 
Fred Madison είπε:
(...)Αυτό που μου ειπες για το αυτοκόλλητο δε το κατάλαβα καλά ρε σύ...Αν θες μου το εξηγείς...
Θα ανεβάσω ένα βιντεάκι! :) Δεν τα πάω καλά με τις περιγραφές! :D
 
D@redevil είπε:
Να προτείνω κάτι για το αυτοκόλλητο, για το μέλλον? Πρώτα κόλλησέ το στην επιφάνεια που θες, προσέχοντας τις φουσκαλίτσες (αυτό βέβαια εδώ σήμαινε ξεμοντάρισμα και ξαναμοντάρισμα) και αφού το κολλήσεις, γύρνα το ανάποδα και πέρνα την περίμετρο με το κοπίδι - με τον ίδιο τρόπο που θα χρησιμοποιούσες από την κανονική έναν μαρκαδόρο. Δεν ξέρω αν με κατάλαβες!...
Μαριαννα, καλυτερα που το εκανε οπως το εκανε. :)

(οχι για να μην λετε οτι δεν παρακολουθω το θεμα.... :p )

Καταλαβα τον τροπο που λες...

αλλα υπαρχει ο κινδυνος λιγο να σου "μασησει" το κοπιδι Η' να σου βρει καπου και να σου καταστρεψει το αυτοκολλητο. :cry:

@Βασιλη,αυτο που θελει να πει η Μαριαννα ειναι το εξης....

Αντι να καθεσαι και να πατροναρεις το πλαινο της καμπινας ωστε να το "μεταφερεις" πανω στο αυτοκολλητο,

κολλας απευθειας πανω στο πλαινο το αυτοκολλητο και το κοβεις περιμετρικα με το κοπιδι. ;)

By the way....

Respect στο απειρο..... :bow: :bow:

Μια ομορφια εγινε η καμπινα!!!!:dribble:

EDIT

D@redevil είπε:
Θα ανεβάσω ένα βιντεάκι!
tinysmile_grin_t.png
Δεν τα πάω καλά με τις περιγραφές!
tinysmile_fatgrin_t2.png

Βρηκα το βιντεακι με τον τροπο που περιγραφει η Μαριαννα.... :D

Applying Vinyl on an arcade cab (Star Wars cockpit)

https://www.youtube.com/watch?v=47T6O344vPc
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ε, εννοείται ότι θα έχει καλό κοπίδι! Όχι καμιά μπαχατέλα, να του το κάνει κομφετί!.... :D
 
Πίσω
Μπλουζα