MTV Europe (80s & 90s)

dim

RetroActive
Joined
26 Ιουν 2007
Μηνύματα
338
Αντιδράσεις
22
Εποχες MTV που περιμεναμε να δουμε TOP-20 καθε εβδομαδα...

Στο χωριο μου στα Γιαννενα δεν "πιαναμε" ολα τα ελληνικα καναλια και "πιαναμε" RAI 2!!!
 
dim είπε:
Εποχες MTV που περιμεναμε να δουμε TOP-20 καθε εβδομαδα...
Στο χωριο μου στα Γιαννενα δεν "πιαναμε" ολα τα ελληνικα καναλια και "πιαναμε" RAI 2!!!
Πω πω..Θυμάμαι Video clips των Europe depeche mode Michael Jackson Rem είχαμε ξεκολήσει από την ψώφια τηλεώραση τώ Ελλήνων άνοιξε το μάτι μας ρε παιδί μου!!!
 
Most Crazy

Μιας και ο μανδυοφόρος Starbuck ανέφερε το MTV, έχω να δηλώσω ότι η κορυφαία εκπομπή αυτού του καναλιού ήταν για μένα το "Most Wanted" (1992-1996), με τον θρυλικό, ανεπανάληπτο, αεικίνητο και θεότρελο Ray Cokes!!!!! :worship: Τί φοβερό νεύρο είχε αυτή η εκπομπή!... Θυμάμαι ότι η κάμερα ήταν στο χέρι και δεν καθόταν ποτέ ήσυχη. Ζουμάριζε απότομα στο πρόσωπο του Cokes, ξεζουμάριζε το ίδιο απότομα, έτρεχε στο κοινό, ξαναγύριζε στον Cokes, έλεγε "ναι" και "όχι" (με κίνηση πάνω-κάτω ή δεξιά-αριστερά), κι ένα σωρό άλλα. Μακράν ό,τι πιο χιουμοριστικό και ζωντανό έχω δει ποτέ από μουσικές εκπομπές! Εδώ θα βρείτε μερικά στοιχεία, και θα θυμηθείτε τη φάτσα του Ray. :D

Στην Ελλάδα, αυτός που πήγε να κάνει μουσική εκπομπή αντιγράφοντας κατά πολύ το στυλ του "Most Wanted", ήταν ο Μιχάλης Τσαουσόπουλος. Δυστυχώς δεν θυμάμαι ακριβώς πότε και σε ποιο κανάλι. Δεν τον βρήκα κακό, απλώς πιστεύω ότι ήταν λιγουλάκι "στημένος". Θεωρώ τον Cokes πολύ πιο πηγαίο και πιο αυθεντικά τρελό...
 
Sofologiotatos είπε:
Στην Ελλάδα, αυτός που πήγε να κάνει μουσική εκπομπή αντιγράφοντας κατά πολύ το στυλ του "Most Wanted", ήταν ο Μιχάλης Τσαουσόπουλος. Δυστυχώς δεν θυμάμαι ακριβώς πότε και σε ποιο κανάλι. Δεν τον βρήκα κακό, απλώς πιστεύω ότι ήταν λιγουλάκι "στημένος". Θεωρώ τον Cokes πολύ πιο πηγαίο και πιο αυθεντικά τρελό...
Θυμάμαι βεβαίως τον Cokes αλλά αυτή είναι μια μεταγενέστερη ανάμνηση. Πιο πολύ μ' άρεσε που μου θύμησες τον Τσαουσόπουλο. Μήπως είχε ραδιοφωνική εκπομπή στις αρχές του '80; ( χμ..9,58 ή κάτι τέτοιο; ) Εκεί πρέπει να πρωτοάκουσα το πανέμορφο Part Time Lover του Stevie Wonder..

Δημήτρης :user:
 
Sofologiotatos είπε:
Μιας και ο μανδυοφόρος Starbuck ανέφερε το MTV, έχω να δηλώσω ότι η κορυφαία εκπομπή αυτού του καναλιού ήταν για μένα το "Most Wanted" (1992-1996), με τον θρυλικό, ανεπανάληπτο, αεικίνητο και θεότρελο Ray Cokes!!!!! :worship: Τί φοβερό νεύρο είχε αυτή η εκπομπή!... Θυμάμαι ότι κάμερα ήταν στο χέρι και δεν καθόταν ποτέ ήσυχη. Ζουμάριζε απότομα στο πρόσωπο του Cokes, ξεζουμάριζε το ίδιο απότομα, έτρεχε στο κοινό, ξαναγύριζε στον Cokes, έλεγε "ναι" και "όχι" (με κίνηση πάνω-κάτω ή δεξιά-αριστερά), κι ένα σωρό άλλα. Μακράν ό,τι πιο χιουμοριστικό και ζωντανό έχω δει ποτέ από μουσικές εκπομπές! Εδώ θα βρείτε μερικά στοιχεία, και θα θυμηθείτε τη φάτσα του Ray. :D
Στην Ελλάδα, αυτός που πήγε να κάνει μουσική εκπομπή αντιγράφοντας κατά πολύ το στυλ του "Most Wanted", ήταν ο Μιχάλης Τσαουσόπουλος. Δυστυχώς δεν θυμάμαι ακριβώς πότε και σε ποιο κανάλι. Δεν τον βρήκα κακό, απλώς πιστεύω ότι ήταν λιγουλάκι "στημένος". Θεωρώ τον Cokes πολύ πιο πηγαίο και πιο αυθεντικά τρελό...
Ο αεικίνητος Ray Cokes!!!Όντως πολύ χαρακτηριστική φιγούρα,τον θυμάμαι και εγώ. :thumbup:
 
Starbuck είπε:
Θυμάμαι βεβαίως τον Cokes αλλά αυτή είναι μια μεταγενέστερη ανάμνηση. Πιο πολύ μ' άρεσε που μου θύμησες τον Τσαουσόπουλο. Μήπως είχε ραδιοφωνική εκπομπή στις αρχές του '80; ( χμ..9,58 ή κάτι τέτοιο; ) Εκεί πρέπει να πρωτοάκουσα το πανέμορφο Part Time Lover του Stevie Wonder..
Δεν ξέρω αν ο Τσαουσόπουλος είχε εκπομπή από τόσο παλιά... Μπορεί. Στο δίκτυο σίγουρα θα υπάρχει κάτι. Το έψαξα (πολύ λίγο, ομολογώ) αλλά δεν βρήκα ούτε βιογραφικό του ούτε καμμία αναπόλησή του στο παρελθόν... Πάντως, φαίνεται ότι συνεχίζει να δραστηριοποιείται στο ραδιόφωνο. Αν σου έλειψε, σίγουρα κάπου θα τον βρεις να χτυπιέται! :biglaugh:
 
παιδια εγω παντως απο εκει εμαθα αγγλικα ανευ πλακας,MTV,SKY,παντως θυμαμαι καθε μεσημερη πριν φυγω για το τεχνικο το Mtv σε καποια περιοδο εβαζε paradise city -guns and roses και rem - losing my religion ακομα και η μανα μου το ειχε μαθει!!
 
MTV Europe (Old School)

Για μια δεκαετία περίπου, είχαμε την τύχη να δούμε το παλιό καλό MTV στη Θεσσαλονίκη.

Είχε πάρα πολύ αξιόλογα προγράμματα όπως: MTV News, MTV' s Most Wanted, Hitlist UK, Euro Top 20, Select MTV, The Big Picture κ.α.


Οι δημοφιλέστεροι παρουσιαστές ήταν: Ray Cokes, Steve Blame, Paul King, Pipp Dann, Rebecca De Ruvo, κ.α.

Δυστυχώς με τα χρόνια το MTV Europe άρχισε να μοιάζει περισσότερο με το αντίστοιχο αμερικανικό MTV γεμίζοντας το πρόγραμμά του με σαχλές εκπομπές :(

MTV Europe Promos

http://www.youtube.com/watch?v=XNPpqTNsLQw

http://www.youtube.com/watch?v=7DVgDFnLUgI

http://www.youtube.com/watch?v=ln5TzMpMZQA

http://www.youtube.com/watch?v=KNE0f1GM8Ds

http://www.youtube.com/watch?v=CoKyvLhj8zs
 
Οντως το MTV τα πρωτα χρονια ηταν υπεροχο (το ιδιο και το VH-1 στα πρωτα του χρονια). Και τα δυο σχεδον δε βλεπονται πια...
 
Συνυφασμενο για μενα με την χρυση εποχη της ποπ-ροκ ( '92-'98 ) το καναλι που καποτε μας ανοιξε τα αυτια (και τα ματια) στην μουσικη που ακουγοταν στην Ευρωπη.

Απο τις καλυτερες εκπομπες το Alternative Nation με παρουσιαστη τον Toby Amies και το made in USA "εναλλακτικο" 120 Minutes
 
Αυτές ήταν εποχές!

Τώρα πια το MTV όλο trash reality προβάλλει, έχει χάσει τη μουσική ταυτότητά του που το έκανε τόσο δημοφιλές.
 
Για να λεμε και του στραβου το δικιο βεβαια, το MTV δεν ειναι πια ενα μονο καναλι αλλα ενα "μπουκετο" καναλιων

Μπορει τo MTV σαν καναλι να λειτουργει πλεον διεθνως ως teenage reality TV, αλλα τον ρολο του καθαρα μουσικου καναλιου εχουν αναλαβει με αρκετη επιτυχια (αν σκεφτει κανεις το επιπεδο της σημερινης ποπ) οσον αφορα στο "εναλλακτικο" ροκ το MTV Two, στην χορευτικη-ηλεκτρονικη το MTV Dance κοκ.

Eμεις εκεινη την εποχη βλεπαμε το MTV Europe, το ιδιο δηλαδη που εβλεπε ακομα και ο Αγγλος ως το 97 που διαχωριστηκε το MTV UK. Επισης το 94 ξεκινησε το Αγγλοευρωπαικο VH1 το οποιο δεν ειχαμε την τυχη να δουμε χωρις πιατο.

Οντως το προγραμμα του MTV (του Ελληνικου συμπεριλαμβανομενου) ειναι ανουσιο για καποιον που εχει περασει τα 20, αλλα υπαρχει και το πολυ αξιολογο και οικονομικο δορυφορικο πακετακι MTV Unlimited, ενω οι τυχεροι Αγγλοι μεσω του Sky Digital λαμβανουν περιπου 15 καναλια απο το MTV Group.

::)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όντως κάποια παρακλάδια του MTV είναι αρκετά αξιόλογα- για το MTV Unlimited δεν είχα ιδέα- υπάρχει περίτωση να πετύχουμε retro εκπομπές του MTV;

Προσωπική μου αγαπημένη ήταν το MTV's Most Wanted με τον Ray Cokes.

Πρόσφατα βρήκα μια εκπομπή στο ΥouΤube του 1995 με guests του Take That (συμπεριλαμβανομένου του Robbie Williams με ξανθό μαλλί σε μια από τις τελευταίες του εμφανίσεις με το group).

Τι κλάμα είχα ρίξει όταν διαλύθηκαν την πρώτη φορά το 96 δε λέγεται!

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=alI_x4-biGc]YouTube - Take That - MTV Most Wanted 03
 
snakeyes08 είπε:
Όντως κάποια παρακλάδια του MTV είναι αρκετά αξιόλογα- για το MTV Unlimited δεν είχα ιδέα- υπάρχει περίτωση να πετύχουμε retro εκπομπές του MTV;Προσωπική μου αγαπημένη ήταν το MTV's Most Wanted με τον Ray Cokes.

Πρόσφατα βρήκα μια εκπομπή στο ΥouΤube του 1995 με guests του Take That (συμπεριλαμβανομένου του Robbie Williams με ξανθό μαλλί σε μια από τις τελευταίες του εμφανίσεις με το group).

Τι κλάμα είχα ρίξει όταν διαλύθηκαν την πρώτη φορά το 96 δε λέγεται!

YouTube - Take That - MTV Most Wanted 03
Τους θυμαμαι τους Take That σε αυτη την εκπομπη αλλα και σε παλαιοτερη που ειχαν τραγουδησει το Could it be magic το οποιο μου αρεσε πολυ και το εβλεπα συνεχεια τοτε.
 
Μάλλον λες για αυτό:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=4psWfqQrckk]YouTube - Take That-Could it be magic(Slow version sung by Robbie in 1995)
 
Ρε παίδες , μια παρουσιάστρια , σκανδιναβικής προέλευσης , τη Maiken Wexo (το "ο" πρέπει να είχε λοξή γραμμή σε στυλ σκανδιναβικής γλώσσας) τη θυμάται κανείς στις πρώτες εκπομπές του MTV που βλέπαμε από αναμεταδόσεις της ΕΡΤ , το 1988 αν θυμάμαι καλά;

Είχαμε πάθει τρελή ζημιά μαζί της!!!!
 
Είναι αυτή ή κάνω λάθος;

tn_BHAWK004-Maiken_Wexo.jpg


Πάντως έχει εξαφανιστεί από τότε που σταμάτησε από το MTV
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είμαι χρόνια fan των Take That και ξέρω κάθε τους εμφάνιση.

Τώρα δε που επανενώθηκαν από το 2006 (άνευ Robbie) η χαρά μου δε λέγεται!!!
 
Πίσω
Μπλουζα