Nέο Sonic!! [Generations 2011]

Επιτέλους ο Sonic όπως θα έπρεπε να είναι (από σχεδιασμό).
 
Mαλλον εχουν ξεμεινει απο ιδεες με ολες αυτες τις κινησεις που κανουν οι εταιριες τελευταια.Παντως δεν ειναι ασχημο.
 
Oχ, οχι παλι ρε παιδιά.......
 
Ο δευτερος Sonic μου φαινετε πολυ σε ρετρο στυλ.Λες να κανουν καμμια μιξη παλια με καινουργια παιχνιδια;
 
Σονικ χωρις κονσολα της sega δεν λεει. Γινεται Μαριο χωρις κονσολα της nιnτendο;

Ορφανος περιφερεται απο κονσολα σε κονσολα (και ενιοτε σε η/υ) αλλα ματαια ψαχνει για ενα νεο σπιτικο.
 
Cover

30hyiyx.jpg
 
Capa nao definitiva σημαίνει "το εξώφυλλο δεν είναι οριστικό". :p
 
Στην Ανω μερια της Πορτογαλιας στην κατω μερια σημαινει "μαλλον οριστικο". :p
 
Να και ένα gameplay video.

 
Συνδυασμος Mario Kart και Mario Sunshine - καλο - τους πηρε μερικα χρονια βεβαια να το σκεφτουν :D (θα τρεχει και σε Wii ?)
 
το clasic φαίνεται απλά μαμάτο και το new σαν του dc... μια χαρά το κόβω από το video...!
 
herco είπε:
Συνδυασμος Mario Kart και Mario Sunshine - καλο - τους πηρε μερικα χρονια βεβαια να το σκεφτουν :D (θα τρεχει και σε Wii ?)
Τώρα εσύ που το είδες το Mario Kart, πραγματικά θα ήθελα να μου το εξηγήσεις...
 
Οποιοσδηποτε mariofun θα το σκεφτοταν βλεποντας το video (μεταξυ του 0.40 και 0.48 ) ;) Που δεν νομιζω να χαλαει και κανεναν - επιτυχημενη συνταγη ηταν ετσι και αλλιως.
 
Μόνο εγώ δεν έχω εντυπωσιαστεί τόσο; Σιγά το gameplay που έχει ο Classic Sonic. Απλά τρέχει... Το Platforming στοιχείο είναι απλά στοιχοιώδες και όχι ο κορμός του gameplay όπως ήτανε στα πρώτα παιχνίδια που υποτίθεται ότι έχουν ως παράδειγμα.

Αχ βρε Sega...

Πολύ όμορφα γραφικά πάντως.

Εντάξει τώρα που το σκέφτομαι, η πρώτη πίστα σε κάθε Sonic ήτανε μόνο τρέξιμο, ένα showcase των γραφικών δυνατοτήτων του MegaDrive ή του Dreamcast.

Πρέπει να μας δείξουν τα επόμενα επίπεδα πως θα είναι για να δούμε εαν όντως υπάρχει το platforming των παλιών.
 
f2bnp είπε:
Μόνο εγώ δεν έχω εντυπωσιαστεί τόσο; Σιγά το gameplay που έχει ο Classic Sonic. Απλά τρέχει... Το Platforming στοιχείο είναι απλά στοιχοιώδες και όχι ο κορμός του gameplay όπως ήτανε στα πρώτα παιχνίδια που υποτίθεται ότι έχουν ως παράδειγμα.
Αυτό το πράγμα είναι που δεν καταλαβαίνουν πολλοί. Όλοι λένε τελευταία "Sonic is about speed" μα δεν είναι έτσι. Τα πρώτα Sonic στο Megadrive ηταν platform games τα οποία ήταν έτσι σχεδιασμένα ώστε αν μπορούσες να αναπτύξεις ταχύτητα σε κάποια σημεία, έβρισκες διαφορετικά routes, bonuses κλπ. Στα πιο πρόσφατα παιχνίδια, τα sections όπου ο Sonic τρέχει είναι ξεχωριστά από τα platform sections, ενώ στα παλιά Sonic ήταν ένα ενιαίο πράγμα. Με λίγα λόγια ήταν το καλό Level Design το οποίο δούλευε αρμονικά με την ταχύτητα.

Αυτό που επίσης έκανε τα παλιά παιχνίδια τόσο καλά (εκτός από τα γραφικά, το level design και το soundtrack) ήταν ο χειρισμός και τα physics. Ο Sonic είχε απλά άψογο χειρισμό και τα physics ήταν τόσο καλά που συμπεριφερόταν σαν μπαλάκι του pinball. Υπήρχε βαρύτητα και "momentum". Δεν είναι τυχαίο που έφτιαξαν τόσες πίστες με το pinball theme. Θα μπορούσαν άνετα να φτιάξουν καλό pinball game με την μηχανή του Sonic και μόνο (όχι σαν το Sonic spinball το οποίο είναι χειρότερο από τις πίστες pinball των platform Sonic). Στα μοντέρνα 3D Sonic ο χειρισμός δεν είναι τόσο καλός ή ευκολος με αποτέλεσμα να είναι πιο κουραστικά και όχι τόσο addictive. Ακόμα και στο Sonic 4 που είναι 2D κατάφεραν και κατέστρεψαν τελείως τα physics με αποτέλεσμα ο Sonic να μην έχει την "χάρη" που είχε στα παλιά games.

Αυτά τα "μικρά" πράγματα είναι που κάνουν την μεγάλη διαφορά για μένα. Αν νομίζει η Sonic Team ότι θα με ξανακερδίσει μετά από 15 χρόνια ξεφτιλίσματος του franchise μόνο και μόνο δείχνοντάς μου τον Sonic παχουλό και με μαύρα μάτια όπως παλιά, είναι γελασμένη. Μακάρι να κάνω λάθος και να είναι όντως καλό platform game με καλό design και χειρισμό όπως παλιά, αλλά πάντα έτσι λέω για κάθε νέο Sonic που πάει να βγει και τρώω το καπέλο μου σαν τον Tζον Ρόμπαξ στο τέλος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tιποτα δεν ειναι οπως παλια, αλλα απο "καθολου sonic" ειναι καλυτερο το "κατι σε sonic".

Η ταχυτητα δεν υπηρχε στα πρωτα παιχνιδια μονο απλα για τρεχουμε και να βλεπουμε την

ταχυτητα τα MD. Hταν ο ΣΩΣΤΟΣ τροπος για να παιξεις τα παιχνιδια και να βρεις εξτρα πραγματα.

Μπορουσες απλα να περασεις το level, αλλα αν θες να εχεις "καλυτερη αποδοση" σαν παιχτης,

αυτο απαιτει να κινηθεις πολυ γρηγορα. Γιατι σε καθε τυπο παιχνιδιου μπορεις, ειτε

απλα να το τερματισεις, ειτε να το "εξαντλησεις" βρισκοντας τα παντα.

Τελος πιστευω οτι το sonic CD ειναι το κορυφαιο.
 
Eπαιξα το demo ,πολυ γρηγορο και εντυπωσιακο,το οποιο demo ειναι για 20 μερες μονο,wtf καινουργιο trend απο την Sega.


Στο τελος θα μας βαζουν ενα playable gif και θα εχεις δικαιωμα να πατησεις τα κουμπια 3 φορες το καθενα.
 
Πίσω
Μπλουζα