N64 Αναμνήσεις...

Btw τo Bangai-o κυκλοφορησε μετα απο κανα 2 μηνακια στο Dreamcast και ουσιαστικα ελιωνε την N64 version
 
Τώρα είδα αυτό το θέμα και ενώ δεν έχω να εκφέρω γνώμη για το Ν64....(από τις λίγες κονσόλες που δε συμπάθησα ποτέ...και ο λόγος τα "3D" άθλια γραφικά που ποτέ δεν μου άρεσαν).

Απλώς ήθελα να σχολιάσω το παρακάτω

Imgema είπε:
Το vectrex δεν θυμαμαι να ειχε αναλογικό... Το 5200 βγηκε ακριβως την ίδια ημερομηνια οποτε αν το vectrex οντως ειχε, τοτε ο τιτλος ανηκει και στα δυο. ;)
Και να πω ότι το VECTREX φυσικά και ΕΙΧΕ αναλογικό μοχλό!!!!

αυτός είναι και ο λόγος που κάποια παιχνίδια όπως το hyperchase (αν θυμάμαι καλά) δεν είναι playable με τα μονταρισμένα χειριστήρια του genesis που κυκλοφορούν εδώ και εκεί ;)

Όσο για το αν την πρωτιά την έχει το 5200 ή το vectrex...

θεωρητικά δυστυχώς την έχει το 5200 καθώς κυκλοφόρησε Μάρτιο του 1982, ενώ το Vectrex κυκλοφόρησε Νοέμβριο.

Ωστόσο, ο μοχλός του 5200 ποιοτικά ήταν άθλιος...είναι πολύ δύσκολο να βρεις τέτοια controllers λειτουργικά.

Στον αντίποδα το vectrex έχει ένα εξαιρετικά καλής ποιότητα σύστημα, το οποίο χρειάζεται πολύ προσπάθεια για να καταστρέψεις χεχε...

σόρι για το offtopic αλλά δεν κρατήθηκα :p
 
Wally είπε:
Btw τo Bangai-o κυκλοφορησε μετα απο κανα 2 μηνακια στο Dreamcast και ουσιαστικα ελιωνε την N64 version
ε ναι αλλά μάλλον του Ν64 θα είναι πιο ακριβό - άρα και καλύτερο ?? :p μουαχαχαχα

καλά δεν τα λέω telie_s??? (χωρίς παρεξήγηση πλακίτσα κάνω)
 
H version του Dreamcast (δεν θα πω πολλα) ειναι πιο αργη (απλα)!! Να και κατι καλο που εχει το cartridge που βριζαμε....
 
telios_s είπε:
H version του Dreamcast (δεν θα πω πολλα) ειναι πιο αργη (απλα)!! Να και κατι καλο που εχει το cartridge που βριζαμε....
σωστό σε βρίσκω εδώ

...σε ταχύτητα πάντα οι εκδόσεις σε cart είναι εξαιρετικά πιο γρήγορες από τις εκδόσεις σε cd,,,
 
Χαχα γελασαμε παλι plinkε..Αλλα και παλι εισαι λαθος γιατι υπαρχει μια εκδοση του dreamcast που ειναι πιο ακριβη..MOYAXAXAXA..
 
Bangai-O Prize Edition for Dreamcast :)

5 κομμάτια, δόθηκαν ως δώρο σε νικητές διαγωνισμού. Σημερινή τιμή: απροσδιόριστη (αν το δείτε ποτέ for sale)
 
Maddog για αλλη μια φορα σωστος...
 
Maddog είπε:
Bangai-O Prize Edition for Dreamcast :) 5 κομμάτια, δόθηκαν ως δώρο σε νικητές διαγωνισμού. Σημερινή τιμή: απροσδιόριστη (αν το δείτε ποτέ for sale)
Γιατρέ, πες μου ότι το έχεις και αυτό να μας τρελάνεις τώρα!
 
Όχι ρε φίλε, δεν το έχω δει καν να πωλείται ποτέ!

Την PAL συλλογή έχω ολοκληρώσει μόνο, σε JPN είμαι ακόμα μακριά...
 
Χαίρομαι που έπειτα από τόσα χρόνια βρίσκω άτομα που είχαν ασχοληθεί με το Mystical Ninja και τους άρεσε. Όντως είχε κάποιο προβληματάκι με την κάμερα αλλά όλα τα 3D παιχνίδια τότε βρίσκονταν σε δοκιμαστικό στάδιο. Κάτι επίσης που μου άρεσε στο παιχνίδι είναι ότι οι ευρωπαίοι κράτησαν στην PAL έκδοση τις ιαπωνικές φωνές των χαρακτήρων και τα τραγούδια τους.

Ένα ακόμη παιχνίδι που θεωρώ κορυφαίο platform είναι το Banjo-Kazooie. Οι περισσότεροι θυμούνται το Mario 64 εξ αιτίας της φιγούρας του Mario, όμως πιστεύω ότι το συγκεκριμένο παιχνίδι της Rareware ήταν ανώτερο από το Mario 64 και πιο ολοκληρωμένο. Ειδικά η τελευταία μάχη με την Gruntilda είναι από τις καλύτερες μάχες που έχω δώσει, επικό παιχνίδι!

dominator1985 η μουσική στο Gerudo Valley είναι εκπληκτική. Όλη η μουσική του Ocarina ήταν όμορφη και αρκετά προσεγμένη. Ένα από τα αγαπημένα μου παιχνίδια αλλά δεν ανέφερα τίποτε διότι όλοι για το Ocarina μιλάνε ενώ το Nintendo 64 είχε πολλά ακόμη διαμάντια, άγνωστα προς στο ευρύ κοινό.

Ένα παράδειγμα είναι το Snowboard Kids που, όσο κι αν φαίνεται περίεργο, το "λιώναμε" τετραπλό όσο και τα Mario Kart, Goldeneye και Mario Party. Ένα ακόμη παιχνίδι που εισέπραξε αρκετά χαμηλή βαθμολογία από τα ελληνικά περιοδικά.
 
geo2004z είπε:
Ένα παράδειγμα είναι το Snowboard Kids που, όσο κι αν φαίνεται περίεργο, το "λιώναμε" τετραπλό όσο και τα Mario Kart, Goldeneye και Mario Party. Ένα ακόμη παιχνίδι που εισέπραξε αρκετά χαμηλή βαθμολογία από τα ελληνικά περιοδικά.
Ειναι λογικό το Mario Party ναμήν τα πάει καλά στην ευρώπη.

Έχεις δεί σε ιαπωνικό σπίτι χώρο για επιτραπέζια σε στύλ μονόπολη?

Προτιμάνε λοιπόν να εχουν την κονσόλα κάτω απο την TV και να τα παίζουν εκει (τα επιτραπέζια) χωρις να ξοδεύουν παραπάνω χωρο.
 
Leon είπε:
Μπα...sandbox σε φουλ 3D κόσμο που βουτάμε οχήματα έχουμε από το Mercenary του 1985.
BTW sniper rifle σε first person 3D έχουμε από το 1989 (από όσο γνωρίζω εγώ τουλάχιστον) με το Midwinter.

Γενικά πολλές ιδέες που φαίνονται νέες, έχουν γίνει πολύ παλιότερα αλλά δυστυχώς οι περισσότεροι νέοι gamers δεν γνωρίζουν την ιστορία του gaming. Είναι κρίμα γιατί δεν αναγνωρίζονται οι πραγματικοί πρωτοπόροι, αλλά μόνο όσοι καταφέρνουν να περάσουν αυτές τις ιδέες στο mainstream.
Συμφωνω με αυτα που λες. Βεβαια εγώ δεν ειχα ασχοληθεί καθόλου με τα home computers των 80s, εκεινη την εποχή ειχα Atari 2600 και Master System. Είμουν πάντα "κονσολάς" και οτι γράφω στα posts μου σε αυτό το thread αφορούν κυρίως κονσόλες, sorry αν δεν το έκανα κατανοητό.

Χμμ, δεν θυμόμουν οτι το Vectrex ειχε "καθαρόαιμο" αναλογικό μοχλό. Πάντως όντως το 5200 ήταν πιο παλιο. Και όντως ήταν απαίσιο :p ... Αναρωτιεμαι τώρα αν στο Vectrex ειχαν βγει και παιχνίδια που να εκμεταλλευονται την τεχνολογία αυτή γιατι στο 5200 δεν υπηρχε κατι απ οσο ξερω.

Τo Banjo Kazooie μου είχε κάνει κι εμένα περισσότερη εντύπωση απο το Mario. Ισως λόγω των πολύ ανώτερων γραφικών. Και σαν παιχνίδι ήταν πιο μεγάλο και πολύ πιο δύσκολο, πράγμα καλο γιατί το Μαριο ήταν ευκολο. Στο Μαριο ήθελες κατι παραπάνω απο τα μισα αστερια απο τα 120 που υπήρχαν για να το τερματισεις... Το Banjo ομως δεν σου έδινε τόσο μεγάλα περιθώρια....
 
Imgema είπε:
Συμφωνω με αυτα που λες. Βεβαια εγώ δεν ειχα ασχοληθεί καθόλου με τα home computers των 80s, εκεινη την εποχή ειχα Atari 2600 και Master System. Είμουν πάντα "κονσολάς" και οτι γράφω στα posts μου σε αυτό το thread αφορούν κυρίως κονσόλες, sorry αν δεν το έκανα κατανοητό.
Φυσικά. Απλά μπήκα σφήνα για να υπενθυμίσω μερικά πρωτοποριακά παιχνίδια που νομίζω ότι αξίζουν αναγνώρισης. :)

Πάντως το Blast Corps της Rare νομίζω δεν έχει αναφερθεί. Πολύ πρωτότυπο παιχνίδι και δεν έχουμε δει κάτι παρόμοιο από τότε. :( Με τη σύγχρονη τεχνολογία θα μπορούσε να γίνει ένα φοβερό remake. Και remake που θα άξιζε (και όχι τα ίδια κουρασμένα πράγματα ξανά) αφού απλά τέτοιου είδους gameplay ΔΕΝ υπάρχει στις σύγχρονες κονσόλες.
 
Φίλε telios_s, το mischief makers ήταν όντως άλλο ένα μικρό διαμάντι, το οποίο και είχα ξεχάσει τελείως! Πραγματικά, εξαιρετικό... :D

Φίλοι geo2004z και Imgema, το banjo- kazooie δυστυχώς κατακρίθηκε από πολλούς τότε οι οποίοι και το κατέταξαν στα "παιδικά" παιχνίδια... Μόνο παιδικό δεν ήταν! Εξαιρετικά δύσκολο και απαιτητικό σε πολλά σημεία, με έκανε να ξενυχτήσω άπειρες φορές μέχρι να μαζέψω όλες τις νότες και τα κομμάτια παζλ... Εξαιρετικό παιχνίδι (ανώτερο του mario 64 σε πολλούς τομείς- βέβαια ο υδραυλικός άνοιξε τον δρόμο...), δείγμα της εξαιρετικής δουλειάς που έκανε η RARE στο n64... (το donkey kong 64 ήταν ένα ακόμη διαμάντι της εταιρίας στο συγκεκριμένο είδος games- ακόμη δεν τα έχω ξεκλειδώσει όλα! :p )

Φίλε Leon, μιας και μιλάμε για RARE θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου, το Blast Corps δυστυχώς δεν έλαβε την προσοχή που του άξιζε... :( Κρίμα, γιατί η ιδέα ήταν όντως πρώτοτυπη... Το παιχνίδι απαιτούσε στρατηγική και ταχύτητα (ποια κτίρια να καταστρέψεις και πώς)... Ένα remake δεν θα ήταν καθόλου άσχημη ιδέα...

Άλλη εξαιρετικά πρωτότυπη ιδέα ήταν το Conker's Bad Fur Day, το οποίο (διορθώστε με παιδιά αν κάνω λάθος) δεν το είδαμε ποτέ στην ελληνική αγορά... :(
 
dominator1985 είπε:
Άλλη εξαιρετικά πρωτότυπη ιδέα ήταν το Conker's Bad Fur Day, το οποίο (διορθώστε με παιδιά αν κάνω λάθος) δεν το είδαμε ποτέ στην ελληνική αγορά... :(
Νομίζω έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου. Τουλάχιστον στο Βόλο δεν ήρθε ποτέ το παιχνίδι. Όπως επίσης έχω αμφιβολίες για το αν ήρθε το Banjo-Tooie στην Ελλάδα, διότι δεν το έχω δει ποτέ με την κλασσική (και σπαστική) ταινία της Nortec γύρω από το κουτί.
 
Παιδιά Banjo-Tooie είχαν έρθει κομμάτια στην Ελλάδα,το είχα πάρει από ένα μαγαζί στον Περισσό, το οποίο τώρα έχει κλείσει.Επίσης αν έχετε παλιά τεύχη game pro θα δείτε διαφημιστικό κατάλογο του συγκεκριμένου μαγαζιού που περιείχε και το conker bad fur day(σε ένα όμως τεύχος,δεν θυμάμαι ποιο).Όταν όμως είχα πάει από το μαγαζί να το πάρω μου είπαν ότι είχε τελειώσει και ότι είχαν φέρει μόνο 2 κομμάτια(αργότερα το πήρα από ebay).Εκείνη την εποχή το λατρεμένο Ν64 βρισκόταν στη δύση της καριέρας του και τα μαγαζιά δεν του δίνανε πολύ σημασία με αποτέλεσμα παιχνίδια που βγήκαν τότε σε PAL να μην τα δούμε ποτέ εδώ στην Ελλάδα, όπως το aidyn chronicles και το herucules.Άλλα πάλι που κατάφεραν να έρθουν εδώ τότε, όπως το paper mario και το banjo tooie ήρθαν σε λίγα κομμάτια και ακριβά περίπου 32000 δρχ. τότε.
 
To Banjo-Tooie υπήρχε και σε ένα κατάστημα στο Βόλο, το οποίο έφερνε παιχνίδια μόνο από το εξωτερικό. Δεν είμαι βέβαιος ότι κυκλοφόρησε επίσημα από τη Nortec διότι δεν έχω δει ποτέ μου συσκευασία του παιχνιδιού με την ταινία της ελληνικής αντιπροσωπείας. Αν το έχει κάποιος με αυτή την ταινία ας το ποστάρει να μας φύγει η απορία.
 
Πίσω
Μπλουζα