N64 Αναμνήσεις...

Που το στηρίζεις αυτό που λες? Νομίζω πως κάνεις λάθος...
 
Δεν κανω λαθος..Γιατί το έχω,και μέσα έχει και τις ελεεινές ασπρόμαυρες οδηγίες από την Nortec..
 
Αρχικό μήνυμα απο telios_sΕπίσης αν έχετε παλιά τεύχη game pro θα δείτε διαφημιστικό κατάλογο του συγκεκριμένου μαγαζιού που περιείχε και το conker bad fur day(σε ένα όμως τεύχος,δεν θυμάμαι ποιο).Όταν όμως είχα πάει από το μαγαζί να το πάρω μου είπαν ότι είχε τελειώσει και ότι είχαν φέρει μόνο 2 κομμάτια
Φίλε telios_s έχεις απόλυτο δίκιο, αν και νομίζω ότι τα συγκεκριμένα κομμάτια είχαν έρθει μετά από παραγγελία του ίδιου του μαγαζιού από το εξωτερικό- προφανώς λόγω ζήτησης... Άλλωστε το συγκεκριμένο μαγαζί (και πιστευώ λέμε το ίδιο- GC) δεχόταν να φέρει και παραγγελίες από το εξωτερικό αν το ζητούσες... Από την άλλη, για επίσημη κυκλοφορία του conker's bad fur day στην Ελλάδα δεν είμαι σίγουρος... Σχετικά με το Banjo-Tooie τώρα... Αφού είχε μέσα το κλασσικό έντυπο της αντιπροσωπείας που αγαπήσαμε να μισούμε, τότε έχεις δίκιο!! Παρεμπιπτόντως, η Nortec δεν είχε καμία σχέση με games και κονσόλες όταν ανέλαβε να αντιπροσωπεύει την nintendo στην Ελλάδα...Αυτό εξηγεί πολλά! :D
 
telios_s είπε:
Δεν κανω λαθος..Γιατί το έχω,και μέσα έχει και τις ελεεινές ασπρόμαυρες οδηγίες από την Nortec..
Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε. Μόλις σήμερα έκανα την έρευνά μου και βρήκα ένα Banjo-Tooie σε ένα ξεχασμένο κατάστημα, το οποίο είχε την ταινία της Nortec.
 
Πόσο χαίρομαι που υπάρχουν ακόμα Έλληνες που λατρεύουν το N64, και αναπολούν τα παιχνίδια του!

Μέχρι στιγμής έχετε αναφέρει τα περισσότερα από τα "must have" παιχνίδια της κονσόλας, καθώς και κάποια από τα κρυμμένα διαμάντια.

Έχετε ξεχάσει όμως ένα παιχνίδι το οποίο άνηκε στην (τότε) δυνατή κατηγορία των παιχνιδιών snowboarding, το 1080 snowboarding. Θυμάμαι ακόμα πόσο καλή δουλεία είχαν κάνει στην απεικόνιση του χιονιού, το οποίο έμοιαζε με αληθινό, καθώς και την πληθώρα των φιγούρων που μπορούσαν να κάνουν οι σκιέρ. Το αντίπαλο, και αρκετά πετυχημένο εμπορικά cool boarders, αν θυμάμαι καλά δεν είχε αρκετό βάθος όσο το 1080..

Τα παιχνίδια που έχετε αναφέρει μέχρι τώρα, υπάρχουν στην vc του Wii? Αρκετά από αυτά δεν τα έχω παίξει, επειδή δεν είχα την κονσόλα, ή οι emulators δεν τα εξομοιώνουν σωστά. Το μόνο που ξέρω είναι πως το goldeneye ΔΕΝθα βγει λόγω κολλήματος με τα copyrights και του συμβολαίου της με την MS...
 
Theoritikos, όντως πολύ ωραίο παιχνίδι το 1080 και ένας λόγος που μας ζήλευαν οι κάτοχοι του PSX.

Όμως αναμνήσεις θεωρώ όχι μόνο τις καλές στιγμές αλλά και τις κακές, τις οποίες μας χάρισε η κονσόλα. Έτσι λοιπόν θυμάμαι, όταν είχε πρωτοκυκλοφορήσει το Yoshi's Story, πίστευα ότι είναι μία συνέχεια του Yoshi's Island του snes και έσπευσα να το αγοράσω γρήγορα. Έδωσα 28.900 δρχ παρακαλώ και με το που έβαλα το cartridge στην κονσόλα χρειάστηκαν 2-3 ώρες για να το τερματίσω. Την επόμενη ημέρα ξαναπήγα στο μαγαζάκι της γειτονιάς να το αλλάξω με το Banjo-Kazooie, τις εποχές που γίνονταν ακόμη οι ανταλλαγές. Ίσως είναι η μοναδική φορά που μετάνιωσα τόσο για τα λεφτά που έδωσα σε video game...
 
theoritikos είπε:
Τα παιχνίδια που έχετε αναφέρει μέχρι τώρα, υπάρχουν στην vc του Wii? Αρκετά από αυτά δεν τα έχω παίξει, επειδή δεν είχα την κονσόλα, ή οι emulators δεν τα εξομοιώνουν σωστά. Το μόνο που ξέρω είναι πως το goldeneye ΔΕΝθα βγει λόγω κολλήματος με τα copyrights και του συμβολαίου της με την MS...
Δυστηχως όχι ολα. Αυτη ειναι η λίστα με τα N64 παιχνιδια που εχουν βγει στο PAL Wii:

1080 Snowboarding

Cruis'n USA

F-Zero X

Kirby 64 - The Crystal Shards

Legend of Zelda, The - Majora's Mask

Legend of Zelda, The - Ocarina of Time

Lylat Wars (PAL έκδοση του Starfox 64)

Mario Golf

Mario Kart 64

Paper Mario

Pokemon Puzzle League

Pokemon Snap

Sin & Punishment

Super Mario 64

Super Smash Bros

Wave Race 64

Yoshi's Story

Το Goldeneye δεν ξερουμε αν θα βγει ποτέ ή οχι, ενώ τa Banjo-Kazooie και Perfect Dark εχουν βγει στο 360 (με καποιες βελτιώσεις / αλλαγές όμως, είναι δηλαδή σαν επανεκδόσεις). Δυστηχώς μην περμένεις τα διαμάντια της RARE στο VC, αφού πλέον ανήκει στην Microsoft. Οποτε ξεχάστε και τα Conker, Blast Corps, Banjo - Tooie, Killer Instinct, Jet force Gemini κλπ. Kαι μάλλον το DK64 δεν θα βγει πουθενά, το παιχνίδι το εφτιαξε η RARE αλλα ο χαρακτήρας ανήκει στην Nintendo.

To πιο σοβαρό προβλημα με το VC ομως είναι οτι αν εχεις Ευρωπαική κονσόλα, τότε αναγκαστικά κατεβάζεις PAL εκδόσεις, ως γνωστων πολύ χειρότερες απο τις NTSC (πιο αργές, χαμηλότερο frame-rate, borders. Αυτο το κακό σταμάτησε απο την 6η γενιά και μετά). Η μόνη εξαιρεση ειναι το Sin & Punishment το οποιο βέβαια δεν βγήκε ποτέ σε PAL. Το όλο θέμα με τα PAL VC roms είναι μια απο τις χειροτερες κινησεις που εχει κάνει ποτέ η Nintendo, κατά την άποψή μου ως Retro Gamer.

Πολλοι την δικαιολογουν γιατι υποτίθεται οτι θελουμε να "θυμηθουμε τα παλια" οποτε σε εμας τους Ευρωπαιους που παιζαμε το Sonic σε slow motion ή το Waverace σε letterbox, θα μας "χαλασει το retro feeling" αν κατεβάζαμε τις US εκδόσεις. Αυτο όμως είναι ανοησία γιατι έτσι κι αλλιως τα VC παιχνίδια είναι βελτιωμένα αφού παιζουν σε 480p. Οποτε με την ιδια λογική, κι εμενα μου χαλαει το retro feel το οτι παιζω το Ocarina σε καλύτερη ανάλυση και χωρις θολούρα. Θα μπορουσε τουλαχιστον να υπάρχει επιλογη αν θέλουμε να κατεβάσουμε την PAL ή την NTSC έκδοση. Έτσι κι αλλιως τα χρεώνει πολύ ακριβα, λες και δεν υπάρχει emulation στο PC εδώ και 15 χρόνια.

Γι αυτόν και μόνο τον λόγο σταματησα να πληρώνω τα VC games, τα έκανα delete (Pal roms = junk) και προτήμησα να κάνω softmode στο Wii και να κατεβάζω τα πειρατικα injected US VC roms σε PAL. Δυστηχώς δεν έχουν βγει πολλα τέτοια και τα region free apps δεν κανουν καλή δουλεια.

Πάντως το καλυτερο είναι το emulation μεσω Pj64 με Glide64 pluggin. Το μόνο παιχνίδι που θα ήθελα να κατεβάσω στο VC (παρολο που θα ειναι PAL) είναι το Body Harvest λόγω του ότι δεν παιζει καλα σε emulator (clipping issues) και δεν υπάρχει injected. Τώρα όμως το αγόρασα σε real cartridge οπότε....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Το Goldeneye δεν ξερουμε αν θα βγει ποτέ ή οχι, ενώ τa Banjo-Kazooie και Perfect Dark εχουν βγει στο 360 (με καποιες βελτιώσεις / αλλαγές όμως, είναι δηλαδή σαν επανεκδόσεις). Δυστηχώς μην περμένεις τα διαμάντια της RARE στο VC, αφού πλέον ανήκει στην Microsoft. Οποτε ξεχάστε και τα Conker, Blast Corps, Banjo - Tooie, Killer Instinct, Jet force Gemini κλπ. Kαι μάλλον το DK64 δεν θα βγει πουθενά, το παιχνίδι το εφτιαξε η RARE αλλα ο χαρακτήρας ανήκει στην Nintendo.
Τιιιι???? :eek: Δεν υπάρχει το blast corps, Banjo-Kazooie και Donkey Kong 64 στην VC?? Και ήταν τα παιχνίδια που ήθελα πιο πολύ να παίξω... Ας είναι καλά οι emulators..

Την τελευταία φορά που ασχολήθηκα με τον project 64, δεν μπορούσε να παίξει το banjo-kazooie εξαιτίας κάποιου protection του παιχνιδιού ή κάποιο άλλο τεχνικό πρόβλημα που είχε το rom. Να υποθέσω πως τώρα θα παίζει κανονικά...
 
theoritikos είπε:
Την τελευταία φορά που ασχολήθηκα με τον project 64, δεν μπορούσε να παίξει το banjo-kazooie εξαιτίας κάποιου protection του παιχνιδιού ή κάποιο άλλο τεχνικό πρόβλημα που είχε το rom. Να υποθέσω πως τώρα θα παίζει κανονικά...
Κανονικότατα. Εδώ και αρκετό καιρό. Με το PJ64 1.6 και τα default pluggins δεν θα εχεις πρόβλημα, αλλά εγώ θα σου πρότεινα το glide64 για γραφικά, μαζί με ένα wrapper για να δουλεψει (εκτος και αν έχεις voodoo καρτα γραφικών 8)). To Ν64 emulation εχει προχωρησει τόσο που υπαρχουν ακόμα και κάποια high resolution texture packs για κάποια παιχνίδια που τα μεταμορφώνουν στην κυριολεξία και τα περισσότερα pluggins τα υποστηρίζουν.

Ρίξε μια ματιά εδώ:

http://iustrings.com/n64tex/doku.php?id=start

http://iustrings.com/n64tex/doku.php?id=ocarina_of_time_community_retexture_project

Ocarina of time Cell shaded:


Mario 64 High Res - realistic textures


http://www.youtube.com/watch?v=fSF8OEooVzo

Edit: Αυτο ηταν το 100ο post μου. Retro member ftw!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παίδες υπάρχει κάποιος αντάπτορας για χειριστήριο N64 ώστε να το συνδέσω με το PC;Ήξερα για κάτι mods για να το κάνεις USB και σε παράλληλη θύρα αλλά θέλει δουλειά!
 
Η τιμή είναι TBA.Και εξάλλου δεν νομίζω πως θα έκανα παραγγελία μέσω Internet για αντάπτορα.Θα ψάξω και σε κανένα μαγαζάκι μήπως έχει κανέναν ξεχασμένο.Εαν έχει κανείς πείτε μου please!
 
Στειλε ενα PM στον Giama μηπως και...
 
theoritikos είπε:
Έχετε ξεχάσει όμως ένα παιχνίδι το οποίο άνηκε στην (τότε) δυνατή κατηγορία των παιχνιδιών snowboarding, το 1080 snowboarding.
Φίλε theoritike, εννοείται πως ΔΕΝ έχουμε ξεχάσει το 1080! Ένας από τους καλύτερους τίτλους εκείνη την εποχή στην κατηγορία του (σε όλες τις κονσόλες), προσέλκυσε πολλούς που μέχρι τότε δεν ασχολούνταν με το n64 να αγοράσουν την ίδια την κονσόλα για να απολαύσουν αυτόν τον τίτλο...

geo2004z είπε:
Όμως αναμνήσεις θεωρώ όχι μόνο τις καλές στιγμές αλλά και τις κακές, τις οποίες μας χάρισε η κονσόλα.
Φίλε geo2004z, θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου... Μια από τις μεγαλύτερες απογοητεύσεις που έζησα ήταν με το mission: impossible, του οποίου οι καινοτομίες είχαν διαφημιστεί τόσο πολύ (εξελιγμένα gadgets, stealth κτλ)... Μετρίοτατα γραφικά, κάκιστος χειρισμός και μια κάμερα να σε αποσυντονίζει διαρκώς! Προχειρότατο...Κρίμα, γιατί πραγματικά το περίμενα πως και πως... :(

Φίλε Imgema σε ευχαριστούμε και πάλι για τις κατατοπιστικές πληροφορίες σου σχετικά με VC και emulators :D
 
Είχε παίξει κανείς το Holy Magic Century? Το είχα βρει σε ένα κατάστημα του Βόλου και το είχα αγοράσει για 22,900 δρχ. Ήταν το μοναδικό, νομίζω, κλασσικό RPG του Nintendo 64 και το αγόρασα ως λάτρης του διδιάστατου RPG. Δε μπορώ να πω ότι μου άρεσε ιδιαίτερα αλλά ούτε και μου πέρασε παρατήρητο. Ήταν ένα μέτριο παιχνιδάκι με άριστα γραφικά για την εποχή που, με λίγη ακόμη προσπάθεια ακόμη από τους δημιουργούς θα είχε γίνει παιχνίδι επιπέδου Final Fantasy VII.
 
Φίλε geo2004z το θυμάμαι το Holy Magic Century αλλά ποτέ δεν είχα την ευκαιρία να το παίξω... Ήταν το πρώτο καθαρόαιμο RPG για το n64 (τα zelda δεν πιάνονται καθώς είχαν στοιχεία action και όχι turn based επιθέσεων...). Το παιχνίδι πέρα από την Ιαπωνία (όπου κυκλοφόρησε ως Quest 64) δεν είχε γενικότερη επιτυχία τόσο στην Ευρώπη όσο και στην χώρα μας... Κρίμα γιατί φαινόταν πολύ καλή προσπάθεια για να φτιάξουν επιτέλους ένα RPG και στο n64- κάτι για το οποίο είχε κατακριθεί η κονσόλα :(

Μάλιστα, δεν ξέρω αν το γνωρίζει κανείς αλλά είχε σχεδιαστεί και sequel του παιχνιδιού το οποίο όμως δεν κυκλοφόρησε ποτέ... Ήταν η εποχή όπου μαζικές ακυρώσεις τίτλων στο n64 διαδέχονταν η μια την άλλη, δείγμα του ότι η νέα γενιά κονσολών ήταν προ των πυλών...
 
Η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα πως θα κυκλοφορούσε sequel του παιχνιδιού, πολύ ενδιαφέρον νέο. Εκείνη την εποχή η πληροφόρηση ήταν ελλιπής, καθώς δεν υπήρχε η διάδοση του διαδικτύου στην Ελλάδα και τα ελληνικά περιοδικά για video games ήταν "φτωχά". Όποιος δεν αγόραζε ξένο τύπο είχε περιορισμένες γνώσεις, δυστυχώς.

Μιας και μιλάμε για αναμνήσεις, μήπως θα έπρεπε να ανεβάζαμε καμιά φωτογραφία με τα παιχνίδια που μας έχουν μείνει ή να ανοίξουμε άλλο θέμα για αυτό?
 
Φίλε geo2004z πολύ καλή η ιδέα σου! Ήδη με "έψησες" να αρχίσω να βγάζω φώτο τα εναπομείναντα παιχνίδια! Και τώρα που το σκέφτομαι γιατί όχι και την ίδια την κονσόλα με τα accessories που είχαμε; Το θέμα πάντως λογικά είναι οκ αφού ακόμη και οι φώτο αποτελούν μέρος αυτών των αναμνήσεων... Από την άλλη σκέφτομαι ότι ίσως θα ήταν καλύτερα να υπάρχει ένα νέο θέμα μόνο με φώτο και λοιπές πληροφορίες, μαζεμένα όλα σε ένα... Αν συμφωνείτε και οι υπόλοιποι nintendoμανιακοί! Περιμένω απόψεις :D

Φίλε Imgema είδα το site που πόσταρες και ομολογώ ότι είναι από τα καλύτερα που έχω δει στο τομέα αυτό! Περιέχει πολύ υλικό για όλα τα συστήματα και αξίζει να του ρίξουν όλοι μια ματιά :)
 
Πιστεύω πως θα ήταν καλύτερη η ιδέα να ανοίγαμε κάποιο άλλο θέμα με φωτογραφίες από την κοσνόλα. Ίσως λίγοι να είναι αυτοί, οι οποίοι θα θελήσουν να μας δείξουν φωτογραφίες αλλά αν κάνουμε εμείς την αρχή θα προσέλθουν και οι υπόλοιποι.
 
Πίσω
Μπλουζα