NBA JAM T.E. (Review)

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας Metalcandyman
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
παιχνιδάρα αλλά ποτέ δεν ξεπέρασε το arch rivals
 
Και εγώ διασκέδασα πολύ περισσότερο με το Arch Rivals (ειδικά το να ξεβρακώνεις -κυριολεκτικά και όχι μεταφορικά- φίλο σε διπλό άξιζε πραγματικά τα λεφτά που του χώναμε...)

Αλλά οι πωλήσεις και η ιστορία έδειξαν ότι οι περισσότεροι προτιμούσαν το digitized ΝΒΑ από τα καρτουνίστικα γραφικά του AR.
 
Βασικά δεν ξέρω αν ήταν θέμα digitized γραφικών... το NBA JAM είχε πραγματικούς παίκτες και ομάδες ενώ είχε και τα θεαματικά καρφώματα.
 
Το οπλο του NBA JAL ηταν το gameplay, οτι τα (καλα) γραφικα. Ειχε πολυ γελιο ειδικα οταν παιζοταν τετραπλο.
 
Πολύ καλό το Nba Jam,αλλά ξεπεράστηκε από το Street Hoops του Neogeo.
 
Το λάτρευα το NBA Jam. Ώρες ατέλειωτες έπαιζα στο Sega mega drive...
 
Kαταρχην δεν κρινουμε ενα παιχνιδι απο το αν μας αρεσει πιο πολυ απο καποιο αλλο γιατι πολυ απλα και γω γουσταρω και μπορω να παιζω ολη μερα Tehkan world cup ενω απεχθανομαι τα pro και τα fifa αλλα το Tehkan δεν μπορει να ανταγωνιστη την επιτυχια τους.Το Arch Rival εχει την πλακα του να παιξεις κανενα διπλο δηλαδη με καποιον φιλο να τον ξεβρακωσεις να γελασεις λιγο αλλα μεχρι εκει.Γραφικα κλπ δεν με νοιαζουν αλλα η κινηση των παικτων μονο για σοβαρο παιχνιδι δεν ειναι οπως και η προκληση του αλλα και το Replay value.Καλο για λιγη πλακα οπως ειπα στο διπλο αλλα να το παιζεις πολυ καιρο ως single player δεν υπαρχει περιπτωση.Ωσο για το οτι ξεπεραστηκε το NBA JAM απο τον street hoop ειναι απλα ανεκδοτο γιατι δεν μπορει να γιννει καμια συγκριση μεταξυ των δυο αυτων παιχνιδιων.Το street hoop ειναι απλα ενα ακομα μπασκετακι που προσπαθει να μιμηθει το NBA JAM που περιλαμβανει απλα και μονο 10 χωρες και αυτο ειναι ολο δεν υπαρχει τιποτα το ιδιαιτερο σαυτο και τιποτα που να σε κρατησει παραπανω απο 35 με 40 λεπτα μεχρι να το τερματισεις και αντε και κανενα διπλο με καποιον φιλο.Το NBA JAM Τ.Ε απο την αλλη περιεχει 27 ομαδες του NBA,τετραπλο παιχνιδι,τον τεραστιο αριθμο των 71 cheat codes για ξεκλειδωμα παικτων,προγραμματιστων του παιχνιδιου και χαρακτηρων απο αλλα παιχνιδια της Midway οπως scorpion,sub zero,reptile κλπ οπως και ενα σωρο κολπα με συνδιασμο μοχλου και κουμπιων για μεγαλα κεφαλια στους παικτες,Baby mode κλπ.Επισης μιλαμε για ενα παιχνιδι με πολυ υψηλο επιπεδο δυσκολιας και πολυ μεγαλη προκληση να νικησει καποιος και της 27 ομαδες του παιχνιδιου και επειδη χλωμο το βλεπω να εχει κατσει κανεις απο δω μεσα να το κανει αυτο ας το κανει και το ξανασυζηταμε μετα.Γιαυτο λοιπον δεν μπορει να γιννει καμια συγκριση μεταξυ NBA JAM και street hoop οπως δεν γεινεται να συγκρινης μια ferrari με ενα Yugo zastava.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Πότε έγινε καλέ αυτό και το έχασα? :P
Το street hoops έχει γρηγορότερο και πιο ανταγωνιστικό gameplay,ότι πρέπει δηλαδή για διπλό.

Επίσης είχε υπέροχες rap μουσικές και το street θέμα του ταίριαζε απόλυτα με το πως παίζαμε εμείς μπάσκετ στις αυλές των σχολείων μας.

Τώρα θα πείτε δεν είχε τετραπλό,αλλά ποιός νοιάζεται αφού πρώτον οι τετραπλές καμπίνες ήταν πολύ ελάχιστες και δεύτερον οι περισσότεροι παίζουνε διπλά όπως και ναχει.
 
Chahn είπε:
Το street hoops έχει γρηγορότερο και πιο ανταγωνιστικό gameplay,ότι πρέπει δηλαδή για διπλό.Επίσης είχε υπέροχες rap μουσικές και το street θέμα του ταίριαζε απόλυτα με το πως παίζαμε εμείς μπάσκετ στις αυλές των σχολείων μας.
Δεν αμφιβάλλω με αυτά που λες, απλά έτσι όπως το είπες μου φάνηκε σαν να εννοούσες ότι ξεπέρασε και την επιτυχία του NBA JAM.
 
Imgema είπε:
Δεν αμφιβάλλω με αυτά που λες, απλά έτσι όπως το είπες μου φάνηκε σαν να εννοούσες ότι ξεπέρασε και την επιτυχία του NBA JAM.
H επιτυχία είναι σχετική.

Πολλά παιχνίδια που άξιζαν πραγματικά θάφτηκαν και σκουπίδια τύπου gran turismo και call of duty είναι πάντα επιτυχημένα.
 
Chahn είπε:
H επιτυχία είναι σχετική.Πολλά παιχνίδια που άξιζαν πραγματικά θάφτηκαν και σκουπίδια τύπου gran turismo και call of duty είναι πάντα επιτυχημένα.
Ε όχι και σκουπίδια τα παραπάνω παιχνίδια..

Μάλλον εννοείς υπερκορεσμένα.
 
Το NBA JAM μου έφαγε πολλά 50ρικα αλλά και στο Game Gear το είχα πραγματικά λιώσει. Νομίζω ότι το avatar μου τα λέει όλα!
 
Εχοντας παιξει περιπου 1000+ full games στο NBA JAM (το εχω τερματισει+ σε ηλεκτρονικα, σε megadrive και SNES) μπορω να πω με σιγουρια οτι δεν χανεις το ενδιαφερον σου μετα απο καποια παιχνιδια, οπως συνηθως με τα αθλητικα παιχνιδια.
 
Σίγουρα το NBA JAM ήταν μοναδικό αλλά και το street hoops είχε πολύ καλά στοιχεία. Το μόνο που είχε να ζηλέψει ήταν η αίγλη των τεράστιων ονομάτων (θρύλων) που γραφόντουσαν και ακουγόντουσαν στο NBA JAM.

Και τα δύο είναι πάρα πολύ καλά παιχνίδια, ειδικά στο διπλό.
 
dkssprs είπε:
Σίγουρα το NBA JAM ήταν μοναδικό αλλά και το street hoops είχε πολύ καλά στοιχεία. Το μόνο που είχε να ζηλέψει ήταν η αίγλη των τεράστιων ονομάτων (θρύλων) που γραφόντουσαν και ακουγόντουσαν στο NBA JAM.
Και τα δύο είναι πάρα πολύ καλά παιχνίδια, ειδικά στο διπλό.
Φυσικά! Και με πολύ καλές ατάκες! Αναφέρω μερικές. Όποιος θυμάται κι άλλες συμπληρώνει

Boomshakalaka!

From down town.

Grabs the rebound.

Is it the shoes?

Nothing but net!

At the buzzer. No good... ή It's gooood!!

Can't make!

He's heating up.

He's on fire!

Monster jam!

Yes!

Can't buy a bucket!

Jams it in!

Puts up a brick.

Ugly shot!

One minute to go.

Put the nail in the coffin.

Intercepted.

Αγαπημένος παίκτης στα arcades ο Shaquille O'neal λόγω μάλλον καρφωμάτων που με τον Scott Skiles ήταν πολύ καλό δίδυμο και στο Game Gear (NBA JAM TE) ο Anfernee Hardaway με τον Horace Grant. Και κάτι άλλο που θυμήθηκα. Μία από τις cheerleaders στα arcades είναι η ηθοποιός Kerri Hoskins που είναι η Sonya από το Mortal Kombat 3.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πριν λιγο καιρο ξεκινησα ξανα το NBA JAM T.E στο mame και επαιζα κανεναν αγωνα η και παραπανω οταν ειχα ευκαιρια η σε καποιο διαλημα απο αλλο παιχνιδι.Σκοπος μου ηταν το απολυτο ετσι για να ξαναθυμηθω τα παλια και τα καταφερα.Επειδη δεν γεινοταν να ανεβασω λογο βαρεμαρας και τους 27 αγωνες στο youtube ανεβασα τον τελευταιο αγωνα μαζι με τον τερματισμο.Παρατριχα και θα εχανα το απολυτο αλλα ευτυχως την παλεψα την δουλεια.

 
Παρα τριχα πραγματικα. :thumb:
 
Μπραβο ρε φιλε, το ειδα ολο το ματσακι, ολο τριποντα βαρουσες με τον περιεργο, παραλιγο να χασεις, στο 3 ημιχρονο σε εσκιζαν..

μακαρι να ειχες κι εναν τροπο τα βιντεο σου να εχουν και ηχο,θα τα ευχαριστιομασταν παρα πολυ..
 
viking4a είπε:
Μπραβο ρε φιλε, το ειδα ολο το ματσακι, ολο τριποντα βαρουσες με τον περιεργο, παραλιγο να χασεις, στο 3 ημιχρονο σε εσκιζαν..μακαρι να ειχες κι εναν τροπο τα βιντεο σου να εχουν και ηχο,θα τα ευχαριστιομασταν παρα πολυ..
Φιλαρακι εγω να δεις ποσο θελω να εχουν ηχο τα βιντεο που ανεβαζω αλλα δυστηχως εχω σκασει και ακρη δεν μπορω να βρω.Απο βδομαδα θα αλαξω καρτα ηχου και ελπιζω να λυθει το ζητημα αυτο γιατι ειμαι και πολυ οξυθυμος και δεν το χω σε πολυ να πεταξω τον υπολογιστη απο το παραθυρο.Το εχω ξανακανει εξαλου :D
 
Πίσω
Μπλουζα