NEOGEO-CD emulator!

Αν δεν έχεις δει το blurring τότε ή παζεις μόνο παιχνίδια τύπου pacman, ή πρέπει να είμαι εγώ τυφλός και οι υπόλοιποι εκατοντάδες που το αναφέρουν σε forums.

Tο ridge racer, το tekken, το wipeout και το medievil δεν είναι παιχνίδια τύπου pacman.

Δεν έχει να κάνει μόνο με την τεχνολογία μιας οθόνης αλλά και με την ποιότητα κατασκευής της, και δεν είναι τυχαίο ότι ας πουμε για το DS και το gp2x δεν ακούστηκε κάτι ανάλογο.

Εγώ πάλι έχω γνωστούς που είχαν καμμένα pixels και πάρα πολλοί που το αναφέρουν στα forums φαντάζομαι δεν είναι φαντασιόπληκτοι. Αντίθετα για το gp2x δεν έχω διαβάσει τίποτε ανάλογο.

Επίσης καλύτερα να το στείλω εξωτερικό παρά να προσεύχομαι να γίνουν 5 τα καμμένα για να μου το αλλάξουν (θα πάρει λιγότερο χρόνο να το στείλω έξω)...

Δεν διαφωνώ ότι είναι μεγάλη χαζομάρα το όριο των 5 καμμένων pixel.

Δεν υποστηρίζω καμία εταιρία σαν όνομα και δεν αγαπάω το psp. Απλά είδα μερικά παιχνίδια και μου άρεσε πολύ. Αν είχε γίνει το ίδιο και με το gp2x αλλά και με οποιοδήποτε άλλη φορητή κονσόλα θα είχα κάνει το ίδιο. Προσωπικά δεν έχω δει καμμένο pixel σε κανένα psp. Παραδέχομαι όμως ότι είναι ένα μειονέκτημα της sony στο να το αλλάζει στα πέντε. Δεν δέχομαι όμως την σύγκριση με το gp2x που κάνεις για τον λόγο του ότι ψάξε και κοίτα πόσες πωλήσεις έχει κάνει το psp και πόσες το gp2x. Αν πχ το psp έχει κάνει 100 πωλήσεις, το gp2x δεν πρέπει να έχει κάνει πάνω απο 10. Αναλογικά πάντα. Πως γράφεις λοιπόν ότι το gp2x δεν εμφανίζει καμμένα pixel; Επειδή το έχεις εσύ και άλλοι δέκα; Το ds δεν έχει καμμένα pixel; Για ρώτα τον Amigo. Το ωραίο όμως με την nintendo είναι πως του το άλλαξε αμέσως και με ένα καμμένο pixel.

Επίσης καλύτερα να το στείλω εξωτερικό παρά να προσεύχομαι να γίνουν 5 τα καμμένα για να μου το αλλάξουν (θα πάρει λιγότερο χρόνο να το στείλω έξω)...

Συμφωνώ απόλυτα. Μαζί σου.

Όσο για το σιγά τ'αβγά του pooky τι, ο άνθρωπος είπε καθαρά ότι του είναι αδιάφορα τα commercial οπότε το ίδιο του κάνει είτε μιλάει για psp είτε για DS κλπ κλπ. Φαντάζομαι για τον εαυτό του μιλούσε όχι γενικά.

Κοίτα να δείς. Και εμένα μου είναι παντελώς αδιάφορα τα mercedes αλλά δεν λέω σιγά τα αβγά. Μην τα ισωπεδώνουμε όλα.

Kαι εγώ αναρρωτιέμαι, πως δεν αναρρωτιέσαι γιατί η κονσόλα που αγαπάς κοστίζει όσο τρία παιχνίδια της.

Η τιμή έχει πέσει γιατί το psp μετρά δύο χρόνια τώρα. Όταν είχε πρωτοκυκλοφορήσει κόστιζε 500 ευρώ. Τώρα αν αυτό εσύ το βλέπεις σαν λόγο κακής ποιότητας, ε τι να σου πω πιά.

My last post here too.
 
ρε παιδεία καλό το gp2x αλλά psp δεν είναι... το μόνο που κάνει το gp2x είναι να τρέχει emus ταινίες mp3 κ.α.....χωρίς να έχει καμία σπουδαία κοινότητα και καμία σπουδαία υποστήριξη

το psp από την άλλη έχει μια φανταστική για φορητό μηχάνημα μηχανή γραφικών τρέχει emus παίζει ταινίες,mp3, έχει μια τεράστια συλλογή από hardware από ηχεία ....μέχρι δεν ξέρω και εγώ τι...

έχει από πίσω του έναν κολοσσό την sony (δεν την γουστάρω αλλά αυτή είναι η αλήθεια )

τώρα γιατί να προτιμήσει κάποιος gp2x και όχι psp δεν έχω καταλάβει ακομα...τι παραπάνω δηλαδή εχει το gp2x
 
TallMan είπε:
Λοιπόν, πάμε από την αρχή, NEOGEO-CD emulator στο psp...το δοκίμασε κανένας;
ΕΓΩ! φοβερο! τελιο ομαλο gaming σε ολα τα games που τεσταρισα.

αν εχετε την costom firmaware tou D-A εινε ετοιμο προσ χριση στο καινουριο SITE που ανεβασα μαζι με το METAL SLUG 1 μονταρισμενο να μι πιανει πολυ χωρο..

gtsamour πες μας ποια Hand Console παιζει απσογα τους βαριους emulators..

χωρίς κανένα κόψιμο και πρόβλημα στον ήχο.

από τι ξέρω τα GPX έχουν μικροπροβληματάκια..και ατελείς ακόμα στους emulators και οκύριος λόγος είναι ο αδύναμος CPU τους.

αλήθεια έχεις δει PSP με custom firmware να παίζει όλα αυτά εδώ που λέω?

PS1 emulator

ISO PSP games

olous tous emulators +++? (ολα μεσα απο το memory stick)
 
και καθίστε φρόνημα να μην βάλω κανέναν πίνακα με της πωλήσεις ds,psp,gp2x και φάτε φρίκη...

DS RULEZZZZZ χεχεχε
 
Εδώ θα διαφωνήσουμε Amigos .....

NOMAD Rulez :D :D

/thread :tease:
 
βρε.. ο σκοπός δεν είναι να πείσουμε κάποιον..

ο σκοπός είναι να πούμε τι μπορεί να κάνει το PSP, και τα αλλα μηχανήματα..

και εγώ τι SONY χ*σμένη την έχω.

επίσης και το DS έχω.. ούτε να το κοιτάξω δεν έχω όρεξη.

πάντα προσωπική άποψη βεβαια..
 
O λόγος που το gp2x δεν έχει τις πωλήσεις του psp και ούτε θα τις έχει ποτέ, είναι γιατί η sony με το psp στοχεύει πρωτευόντως τα παιδιά και δευτερευόντως τους ενήλικες.

Κανένα παιδί δεν θα πάρει gp2x γιατί το παιδί δεν έχει τις γνώσεις ούτε για το τι είναι rom ούτε για το τι είναι arcade των 80s και 90s, πόσο μάλλον για το τι είναι emulator και πως να τον βάλει να παίξει, που να βρεί τις roms κλπ.

To gp2x έχει στόχο ενήλικες και κάποιο συγκεκριμένο group ενηλίκων, κοινώς δεν απευθύνεται στη μάζα γιατί η μάζα δεν μπορεί να το λειτουργήσει.

Δεν είπα εγώ ότι η gp2x είναι καλύτερη στο σύνολό της, για emulation μίλησα και φυσικά για multimedia. Για commercial δεν τίθεται θέμα για το ποια είναι καλύτερη.

Για το θέμα των pixels, το πόσο έχει πουλήσει δεν λέει κάτι στο θέμα αυτό από τι στιγμή που ειδικά όταν πρωτοκυκλοφόρησε η psp 1 στα 4-5 κομμάτια είχε καμμένα.

Εγώ προσωπικά έχοντας διαβάσει άπειρα forums, δεν έχω συναντήσει ούτε μια περίπτωση καμμένου pixel στο gp2x, ίσως γιατί πρίν αποσταλεί το κάθε κομμάτι ελέγχεται εξονυχιστικά.

Anemos είπε:
πες μας ποια Hand Console παιζει απσογα τους βαριους emulators.. χωρίς κανένα κόψιμο και πρόβλημα στον ήχο.

από τι ξέρω τα GPX έχουν μικροπροβληματάκια..και ατελείς ακόμα στους emulators και ο κύριος λόγος είναι ο αδύναμος CPU τους.
Όταν λές βαριούς, το CPS2 είναι αρκετά βαρύ τι λές? Τα παίζει όλα του CPS2 άψογα και με τέλειο ήχο και Qsound emulation και ξέρεις γιατί, γιατί χρησιμοποιεί και τις 2 cpu του μηχανήματος (μία για τα γραφικά και την άλλη αποκλειστικά για τον ήχο) κάτι που μόλις τώρα αρχίζει να γίνεται με τις νέες εκδόσεις των emulators (picodrive, neogp2x), άρα το επιχείρημα αδύναμη cpu δεν στέκει.

Τα PSX και GBA είναι θέμα λίγου χρόνου για full speed.

Ε δεν είπαμε ότι θα παίξει και Virtua Fighter 3.
 
και το PSP έχει 2 CPU.

όταν έψαχνα δυνατή handconsole μονο και μονο για retro games..έψαξα πολύ, είδα και το GP2X,

διάβασα forums και είδα ότι ήταν ασθενικό μπροστά στη δύναμη του PSP.mi ξεχνάς ότι η CPU του πάει στα 333mh και η δεύτερη CPU είναι GPU για γραφικά δηλαδή.

και όταν λέω για βαριους emulators.. δεν εννοώ μονο το GBA,

πες μου για την AMIGA το ATARI ST,Nintendo 64 αυτός παίζει 3 games ,αλλα τα παίζει μια χαρά για handconsole.

φανταζόταν κανεις ότι θα παίξει super mario 64 σε ένα τόσο da μηχανάκι? και να σκεφτείς ότι αυτός εξελίσσεται και ενημερώνεται πολύ τακτικά.

(,και τα ευτελές σε ιπποδύναμη για το PSP ..Genesis & SNES πες μου πως τα παει εκεί το GPX2 ?

για πες μας...
 
Η Megadrive είναι εξομοιωμένη τέλεια, η snes διάβασα ότι είναι και αυτή κοντά στο τέλειο αλλά δεν το έχω βάλει να δώ.

Για amiga απλά δεν τα παίζει full speed για την ώρα αλλά οπως είπα και πιο πάνω, πολύ πρόσφατα έχουν αρχίσει να χρησιμοποιούν και το δεύτερο cpu (σε 2-3 emulators αυτή τη στιγμή).

ps η GPU της PSP είναι για γραφικά 3D, δε νομίζω ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί για κάτι άλλο, για 2D παιχνίδια είναι άχρηστη.

Τα 333 mhz έτσι απλά δε λένε κάτι, πχ άλλα τα χ mhz σε έναν ARM και άλλα σε κάποιον άλλον επεξεργαστη (διαφορετική αρχιτεκτονική). Και μην ξεχνάμε ότι οι επεξεργαστές της gp2x κλοκάρονται άνετα μέχρι τα 280-290mhz από 200 που είναι κανονικά.

Για περισσότερες απορίες μπορείς να δείς εδώ (αριστερή στήλη) http://gp2x-emulation.dcemu.co.uk/
 
Κανονικά δεν θα μετείχα στην συζήτηση, αλλά επειδή αναφέρθηκε δική μου έκφραση επεμβαίνω:

Το "σιγά τ'αυγά" (slow the eggs) πήγαινε αποκλειστικά στην πλειοψηφία των παιχνιδιών για το PSP. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ (βαρέθηκα να το λέω, μιλάω πάντα για τον εαυτό μου) θα με ενδιέφεραν 3 άντε 4 παιχνίδια για το PSP και από εκεί και πέρα πάπαλα. Το θέλω μόνο για φορητή παιχνιδομηχανή - emulator.

DS έχω και τη λοιώνω στα δικά της παιχνίδια, πάντοτε με M3 simply. Emulators δεν έχω δοκιμάσει και ούτε θα δοκιμάσω ποτέ.

PSP θα πάρω 1000%, μια και μόνο το γεγονός ότι χρειάζομαι ένα φορητό MP3 player δικαιολογεί την αγορά. Τα ίδια κοστίζει ένα iPod που τα σιχαίνομαι. Θα το κρακάρω; You bet. Όσο για τα καμμένα pixel δεν πα να βγάλει όσα θέλει, θα του περάσω μια Sharp οθόνη (3rd party ανταλλακτικό) με 60 ευράκια και τέλος. Αν έχεις δει PSP με Sharp οθόνη (ειδικά φτιαγμένη για αυτό) τα έχεις δει ΟΛΑ. Την αλλαγή θα την κάνω μόνος μου. Σιγά τα δύσκολα.

GP2X, θα δω από κοντά από τον τρελογείτονα και θα σας πω τη γνώμη μου, όχι πιό πριν.

Συμπέρασμα. Από τα τρία μηχανάκια σκοπεύω να πάρω και τα τρία. To DS το έχω ήδη και το επόμενο θα είναι μάλλον το PSP. Έπειτα, αν με συγκινήσει σαν σύνολο το GP2X θα το πάρω κι αυτό, αλλά μόνο αν το δω και μου αρέσει.

Μην τσακώνεστε λοιπόν άδικα και πάνω από όλα Cudos και respect στον Anemo που έχει αποδειχτεί πληροφοριακότατος (τι λέξη κι αυτή!!! ).

Θέλετε handhelds; Πάρτε τα όλα και τέλος.
 
Μόνο για mp3 player θα το πάρεις το psp?
 
Όχι, για Mp3s και emulators. Φυσικά και για το Ghouls and Ghosts!

Παιχνιδάρα.

Επίσης για το γεγονός ότι δεν νοείται handheld fanatic και να μην έχει μηχάνημα άλλο εκτός από Nintendo...........(6 τον αριθμό και συνεχίζουμε.... )
 
δε τσακωνόμαστε..

προσωπικά σας βλέπω όλους φιλικά, διαφωνίες πάντα θα υπάρχουν, αλλα να λέμε τα πράματα όπως είναι.

στο emulation υστερεί το GP2X του PSP "τουλαχιστον" 30% παρόλο που ήταν μια πολύ καλή προσπάθεια για retro gamers.

και επειδή είμαι retro fanatic gamer θέλω να ξέρετε τι σας γίνετε και εσάς.

όταν με το καλο θα βγει το επόμενο GP3X τότε θα το ξανασυζητήσουμε.
 
Anemos είπε:
δε τσακωνόμαστε..προσωπικά σας βλέπω όλους φιλικά, διαφωνίες πάντα θα υπάρχουν, αλλα να λέμε τα πράματα όπως είναι.

στο emulation υστερεί το GP2X του PSP "τουλαχιστον" 30% παρόλο που ήταν μια πολύ καλή προσπάθεια για retro gamers.

και επειδή είμαι retro fanatic gamer θέλω να ξέρετε τι σας γίνετε και εσάς.

όταν με το καλο θα βγει το επόμενο GP3X τότε θα το ξανασυζητήσουμε.
+PSP:

Δύναμη, οθόνη, ποιότητα κατασκευής, μπαταρία (ευκολία η ενσωματωμένη)

-PSP:

Το χακάρισμα. ΧΑΟΣ.......

+GP2X:

Drag and Drop και καθάρισες.

Έτοιμα torrents για να κατεβάσεις τα πάντα.

TVoutput.

-GP2X:

Μπαταρίες. (χρόνος λειτουργίας)

CPU power. Οverclocking δεν παίζει σε μένα και ούτε θα παίξει ποτέ.
 
Το έχω ξαναπει αλλά what the heck....

To gp2x μετρά 1 χρόνο και κάτι ζωής και δεν έχει γίνει εκμετάλλευση των δυνατοτήτων του ακόμα (δεύτερη cpu). Το psp μετράει πάνω από δύο χρόνια (ίσως και παραπάνω δε θυμάμαι) και ότι έχει να δώσει στο emulation απο πλευράς hardware είναι γνωστό και το εκμεταλλέυονται ήδη. Παρόλα αυτά κατα τη γνώμη μου το gp2x είναι καλύτερο (έστω και λίγο) στο emulation ήδη.

Διαφωνώ στο ότι υστερεί (και μάλιστα 30%). πχ το mame είναι πολύ καλύτερο στο gp2x. Και αυτό δεν το λέω μόνο εγώ αλλά και ο maxoulis που έχει και χρησιμοποιεί και τα δύο.
 
pooky είπε:
CPU power. Οverclocking δεν παίζει σε μένα και ούτε θα παίξει ποτέ.
Το οverclocking δεν το κάνεις εσύ, ο emulator το κάνει όπως κρίνει απαραίτητο. Το ότι δεν έχει αρκετή cpu power πως το έβγαλες?
 
προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος με την οθόνη του PSP μου..

ίσως έτυχα σε καλο κομμάτι ,ίσως σε παρτίδα,δε ξέρω.. έχω μεγάλη πείρα σε ποιότητα απεικόνισης με γενικά οθονών και έχω να πω τα καλύτερα.

και σαφώς υπάρχουν ανταλλακτικά για το PSP όπως οθόνες ,κουμπιά,.. κτλ
 
Το site που παρέθεσα έχει παπάδες από ανταλλακτικά. Αν μάλιστα πιάνουν τα χέρια σου και το φτιάχνεις μόνος σου, όλα καλά.

Όσο για την οθόνη, δεν ξέρω κάποιον που να το πήρε πρόσφατα και να είχε πρόβλημα. Μάλλον ήταν παιδική ασθένεια που τελείωσε.

Gtsamour, δεν συμφωνώ μαζί σου. Το PSP έχει να δώσει ΠΟΛΛΑ ακόμα στον τομέα emulation. Ειδικά μετά την πτώση τιμής, όλο και περισσότερος κόσμος το προτιμά. Άλλωστε τα καλά παιχνίδια (βλέπε Ultimate G&G) πωλούνται για 20 ευρώ καινούργια και σφραγισμένα. Για το χακάρισμα, πλήρωσε παραπάνω και πάρτο έτοιμο. Αν και θα χρειαστεί να περιμένεις λίγο.

Τα πράγματα είναι πολύ απλά.
 
Πίσω
Μπλουζα