NES Classic Mini

Καλησπέρα, για τα ενδότερα του μηχανακίου ξέρουμε κάτι; Το hardware του θα είναι δηλαδή πιστό NES ή κάποιο ARM τσιπάκι που θα τρέχει τα παιχνίδια μέσω κάποιου software emulator; Γιατί αν ισχύει το τελευταίο δεν είναι καθόλου ελκυστικό αν σκεφτεί κανείς και την υψηλή τιμή. Ειδικά από τη στιγμή που το βγάζει η μαμά εταιρεία (Ν), για εμένα προσωπικά θα είχε αξία μόνο αν είχε hardware ίδιο (ή σχεδόν ίδιο) με το αυθεντικό NES.
 
Hταν δεδομενο πως θα το παρω day one αλλα μετα απο τα νεοτερα που εχουμε το αγοραζα και προχθες οχι χθες που λεει ο λογος.Συμφωνα με ραδιοφωνικη συνεντευξη του υπευθηνου της NINTENDO καναδα ο τυπος αυτος ειπε πως το NES Classic Mini θα εχει καποια Modes με καποια απο αυτα να ειναι CRT Mode και Pixel Perfect Mode.Εξαιρετικα νεα μπορω να πω που θα ευχαριστησουν πολυ κοσμο.
 
H ΝΙΝΤΕΝDO UK ανακοινωσε Direct για αυριο και διαρκεια μιας ωρας με αποκλειστικο θεμα το NES Classic Mini.

https://www.nintendo.co.uk/News/2016/October/See-the-Nintendo-Classic-Mini-Nintendo-Entertainment-System-in-action--1143958.html

Δυο βιντεακια επισης απο το Gamexplain που παρουσιαζει αναλυτικα την κονσολα και τα modes που υπαρχουν για τα παιχνιδια και αυτο που κραταω ειναι πως τα παιχνιδια φαινονται καλητερα απο τα αντιστοιχα παιχνιδια που υπαρχουν στην Virtual Console του Wii U οπως και το γεγονος που αναφερει η NINTENDO UK πως και τα παιχνιδια στης pal κοσνολες θα τρεχουν στα 60Hz.

 
1 ωρα για το Nes mini;; :D

Η εικονα ειναι πολυ καλυτερη στο Nes mini σε σχεση με την VC, αυτο ειναι πολυ ευχαριστο.

Τα μανουαλς δεν υποτιθεται οτι θα ηταν μεσα στο κονσολακι; Προς το τελος του 1ου βιντεο δειχνει οτι θα τα βλεπουμε απο το κινητο τελικα;; Τι ρωταω τωρα... αφου θα τα δειξουν αυριο λογικα...
 
Για κάποιο λόγο αυτή την στιγμή δεν παίζει το video στο twitch κανάλι της Nintendo Εχθές δεν έγινε η παρουσίαση;
 
Καλα στο παραπανω βιντεο στο virtual wii τοσο σκοτεινα φαινονται τα παιχνιδια στην οθονη?ακομα και το ασπρο σκοτεινο ειναι λες και κατεβασες την φωτεινοτητα της τηλεορασης στο μηδεν!που να παιξεις ετσι?θες και λιγο φως στην οθονη για να φαινονται καλα!στο nes mini παντος δεν κατεβασαν την φωτεινοτητα τις οθονης απ το κοντρολ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι να πω. 3 τύποι για μία ώρα έπαιζαν ρετρό παιχνίδια στο NES mini με λίγη καλύτερη φωτεινότητα από ότι έχουν στο Virtual Console. Αν το πάρω, θα είναι κυρίως για τα χειριστήρια, τα οποία φαίνονται ακριβείς κλώνοι των πρωτότυπων.

Απο hardware τι διαθέτει αυτό το μηχάνημα τελικά; Μιλάμε για προσομοίωση ή για system on a chip, το οποίο μπορεί να τρέξει κώδικα NES;
 
Το Virtual Console έχει θέμα με την φωτεινότητα. Είναι αρκετά γνωστό πρόβλημα βασικά. Αλλο ένα θέμα που έχει είναι τα PAL roms ή τα πειραγμένα (όπως το Super Metroid). Δεν ξέρω αν και το NES Mini έχει pal roms στην Ευρώπη.
 
Σιγουρη αγορα..δεν χανεται!
 
Μου ηρθε σημερα απο γνωστη αλυσιδα

image_145295.jpg

Στα μειον ειναι οτι δεν περιεχει τροφοδοτικο!! (ελεος :p )

Παλι καλα ειναι micro usb η εισοδος... να κανω και μια ερωτηση , εχει σχεση ποσα mah θα ειναι το τροφοδοτικο που θα βαλω;; Εχω μπολικα απο κινητα τηλεφωνα.
 
Καλοπαιχτο Γιαννη.
 
όχι mAh, αυτά είναι μονάδα μέτρησης χωρητικότητας μπαταριών. mA-τουλάχιστον όσα λέει ότι χρειάζεται.αν είναι παραπάνω εντάξει, αν είναι λιγότερα πρόβλημα. Επίσης φυσικά βολτ και πολικότητα και σημασία έχει και η ποιότητα του ρεύματος-λογικά θα θέλει σταθεροποιημένο που συμβολίζεται με μια παύλα και τρεις τελίτσες από κάτω της. Τώρα ούτως ή άλλως όλα τα τροφοδοτικά είναι παλμοτροφοδοτικά-σχεδόν πουθενά δεν χρησιμοποιούνται με κλασσικό μετασχηματιστή, δηλ. γραμμικά τροφοδοτικά.
 
@Uskoke

Ευχαριστω πολυ.

Εψαξα τις οδηγιες και γραφει τροφοδοτικο συμβατο 5V / 1A output AC adapter. Αρα αμα βαλω οτιδηποτε πανω απο 1Α ειμαι οκ; ( Εχω με 1.2Α και με 1.8Α τα βολτ εννοειται οτι ειναι 5) . Δηλαδη αμα ειναι παραπανω δεν εχει προβλημα να καει;;
 
Όχι δεν καίγεται με περισσότερα amber, τα βόλτ πρέπει απαραίτητα να είναι τα σωστά γιατί μόνο αν είναι μεγαλύτερα θα το κάψουν.
 
Γιαννη καλοπαικτο φιλε και ελπιζω να ειναι καλοπαικτο και να μην το καταχωνιασεις πουθενα και το εχεις μονο και μονο για συλογη.Εγω το δεικο μου το περιμενω και πιστευω συντομα να το εχω κατω απο την τηλεοραση μου να γουσταρω παιζοντας για αρχη ενα kid icarus.
 
telonio είπε:
Όχι δεν καίγεται με περισσότερα amber, τα βόλτ πρέπει απαραίτητα να είναι τα σωστά γιατί μόνο αν είναι μεγαλύτερα θα το κάψουν.
Ωραιοτατα αρα και οι δυο φορτιστες που εχω κανουν 5v 1.2A και 5v 1.8A! Μια χαρα ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!

metalcandyman είπε:
Γιαννη καλοπαικτο φιλε και ελπιζω να ειναι καλοπαικτο και να μην το καταχωνιασεις πουθενα και το εχεις μονο και μονο για συλογη.Εγω το δεικο μου το περιμενω και πιστευω συντομα να το εχω κατω απο την τηλεοραση μου να γουσταρω παιζοντας για αρχη ενα kid icarus.


Ευχαριστω!

Κοιτα οταν το παραγγειλα, ειπα οτι αφου δεν εχω κανονικο Nes ηταν ευκαιρια να παρω εστω να εχω ενα NES mini να υπαρχει.

Σημερα που μου ηρθε ηδη ξεκινησα το αγαπημενο Super Mario Bros 3 αρα καλα ξεκινησαμε :p

Aardvark είπε:
Καλοπαιχτο Γιαννη.
Thanks Aard!
 
Ajax87 είπε:
Ευχαριστω!

Κοιτα οταν το παραγγειλα, ειπα οτι αφου δεν εχω κανονικο Nes ηταν ευκαιρια να παρω εστω να εχω ενα NES mini να υπαρχει.

Σημερα που μου ηρθε ηδη ξεκινησα το αγαπημενο Super Mario Bros 3 αρα καλα ξεκινησαμε :p
Koιτα και γω που εχω δυο NES θα το ανοιξω κανονικα το NES mini και θα το ξεσκισω στο παιξιμο παντα ηθελα να εχω ενα απο τα δυο NES κατω απο την τηλεοραση μου αλλα δεν βολευε ο χωρος.Τωρα επιτελους θα υπαρχει NES κατω απο την τηλεοραση μου που δεν θα πιανει και χωρο :p :D:p:D
 
Ποσο κοστιζει απο Ελλαδα?
 
Πίσω
Μπλουζα