NES vs Master System

Τελικά ήρθε ισοπαλία το δημοψήφισμα!
 
johnny19818 είπε:
Τελικά ήρθε ισοπαλία το δημοψήφισμα!
Οχι πια :diablotin:

Ps.Εγω ειχα master system , αλλα με το περασμα των χρονων πιο πολυ νοσταλγω και θελω να παιξω παιχνιδια του Nes παρα του ms. Οποτε ψηφισα Nes!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Τελικά ήρθε ισοπαλία το δημοψήφισμα!
Αυτό το αποτέλεσμα σε μία τέτοια κόντρα μόνο στην Ελλάδα θα μπορούσε να έρθει! :p
 
cloud είπε:
Αυτό το αποτέλεσμα σε μία τέτοια κόντρα μόνο στην Ελλάδα θα μπορούσε να έρθει! :p
Για αυτο εχει σημασια, γιατι στην Ελλαδα ειμαστε, εδω ζησαμε και ζουμε, η Ελλαδα μετραει, τι μας νοιαζει εαν στην Γουαδελουπη επαιζαν με pc engine ?
 
mike είπε:
Για αυτο εχει σημασια, γιατι στην Ελλαδα ειμαστε, εδω ζησαμε και ζουμε, η Ελλαδα μετραει, τι μας νοιαζει εαν στην Γουαδελουπη επαιζαν με pc engine ?
Μεμονωμένα το τι γίνεται στην Ελλάδα η την "Γουαδελούπη" φυσικά και δεν νοιάζει ούτε τους Έλληνες ούτε τους "Γουαδελουπέους"... Όμως γενικά, και σε σύγκριση με τον υπόλοιπο κόσμο είναι λίγο περίεργο και το ότι η Ελλάδα είναι η μοναδική χώρα που σε μία τέτοια κόντρα τα 2 αυτά συστήματα και τα 2 παίρνουν πάνω κάτω τους ίδιους ψήφους, αλλά και γιατί στην Γουαδελούπη έπαιζαν με το pc engine.
 
To δημοψηφισμα αυτο βασιζεται γενικοτερα στην αποψη που εχει ο καθενας για τα δυο αυτα μηχανηματα για της εμπειριες του δηλαδη,για συναισθηματικους λογους κλπ γιαυτο και υπαρχει αυτη η πολυ μικρη διαφορα νικης του NES.Aν κατσουμε ομως να ψηφισουμε βαση των παιχνιδιων και βαση του τι προσφερε η καθε κονσολα στην ιστορια των videogames τοτε με κλειστα ματια μεσα σε ενα σκοτεινο δωματιο και με νυχτα εξω οι παντες θα ψηφιζαν NES.ΜS θα ψηφιζαν μονο κολημενα fanboys και επικυνδηνα ασχετοι με το αθλημα.
 
cloud είπε:
Μεμονωμένα το τι γίνεται στην Ελλάδα η την "Γουαδελούπη" φυσικά και δεν νοιάζει ούτε τους Έλληνες ούτε τους "Γουαδελουπέους"... Όμως γενικά, και σε σύγκριση με τον υπόλοιπο κόσμο είναι λίγο περίεργο και το ότι η Ελλάδα είναι η μοναδική χώρα που σε μία τέτοια κόντρα τα 2 αυτά συστήματα και τα 2 παίρνουν πάνω κάτω τους ίδιους ψήφους, αλλά και γιατί στην Γουαδελούπη έπαιζαν με το pc engine.
Στο ερωτημα sms vs nes vs pc engine σαφως και θα ψηφιζα pc engine!!
 
Μπορεί στην Ελλάδα η διαφορά στις ψήφους να είναι μικρή, πάντως στην Βραζιλία δεν ξέρω αν το NES θα έπαιρνε έστω και μία ψήφο...
 
Imgema είπε:
Μπορεί στην Ελλάδα η διαφορά στις ψήφους να είναι μικρή, πάντως στην Βραζιλία δεν ξέρω αν το NES θα έπαιρνε έστω και μία ψήφο...
Στην Βραζιλία δεν ξέρω αν είχε βγει καν το NES..

Και αν δεν κάνω λάθος, τα δικαιώματα των συστημάτων της SEGA για την χώρα τα έχει μία τοπική εταιρία που ακόμα και σήμερα συνεχίζει να βγάζει κονσόλες και παιχνίδια για συστήματα όπως το Master System και το Mega Drive.

Υ.Γ.: http://segaretro.org/Tectoy
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
cloud είπε:
Αυτό το αποτέλεσμα σε μία τέτοια κόντρα μόνο στην Ελλάδα θα μπορούσε να έρθει! :p
Pro evolution > Fifa

Amstrad 6128 > C64

........
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
cloud είπε:
Στην Βραζιλία δεν ξέρω αν είχε βγει καν το NES..Και αν δεν κάνω λάθος, τα δικαιώματα των συστημάτων της SEGA για την χώρα τα έχει μία τοπική εταιρία που ακόμα και σήμερα συνεχίζει να βγάζει κονσόλες και παιχνίδια για συστήματα όπως το Master System και το Mega Drive.

Υ.Γ.: http://segaretro.org/Tectoy
Καθόλου λάθος δεν κάνεις, έτσι έχουν τα πράγματα.

Πάντως, το είχα πει και πριν κάτι χρόνια στο ίδιο thread, εμείς εδώ στην Ελλάδα είδαμε το NES πολύ αργά, το 1991-92, όταν ήρθε η Nintendo επίσημα. Κάποιοι είχαν επαφή με το μηχάνημα από πιο νωρίς, αφού τα φέρνανε από Γερμανία ή από άλλες Ευρωπαικές χώρες, αλλά γενικά το NES άργησε πάρα πολύ εδώ πέρα. 9 ολόκληρα χρόνια μετά την εμφάνισή του στην Ιαπωνία (πιο πολύ από όσο κράτησε η γενιά των ΧΒΟΧ360/PS3, και αυτή τράβηξε και πολύ υποτίθεται!) και 6-7 χρόνια μετά τους Αμερικανούς!

Πριν από το NES όμως είχαμε το Master System για αρκετά χρόνια αλλά και το Mega Drive για κάνα δύο χρόνια. Φαντάσου το NES βγήκε εδώ πέρα μαζί με το SNES. Τι επιτυχία να κάνει?

Οπότε το βρίσκω λογικότατο να κονταροχτυπιέται με το Master System σε αυτήν την ψηφοφορία. Για να μην σου πω ότι περίμενα το MS να είναι μπροστά με διαφορά. Κι εγώ λίγο ήθελα να ψηφίσω Master System αφού αυτό το μηχάνημα είχα εξάλλου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo είπε:
Pro evolution > Fifa Amstrad 6128 > C64

........
Αυτά, και πολλά ακόμα... ;)

Όμως για να πούμε και την αλήθεια, στο θέμα του NES vs MS μπορεί να έπαιξε και έναν μεγάλο ρόλο και το δίκτυο διανομής της κάθε εταιρίας στην Ελλάδα.

Θυμάμαι ότι εκείνη την εποχή SEGA έβρισκες παντού (Κάτι σαν το Playstation του σήμερα.), και Nintendo σε ελάχιστα σημεία... Πχ στην περιοχή μου SEGA είχαν τουλάχιστον 4-5 καταστήματα στην πόλη μου και σε 1-2 ακόμα κοντινές πόλεις - χωριά, και Nintendo δεν υπήρχε ούτε για δείγμα! Και τα ίδια ήταν και με το Playstation στην αρχή (Ω ναι!! Για πρώτη φορά είδαμε Playstation σε βιτρίνα κάπου στο 1998, ίσως και αργότερα!).

Πάντως πέρα από αυτό, η αλήθεια είναι ότι οι Έλληνες έχουμε πολλές "ιδιαιτερότητες" σε σχέση με τους άλλους δυτικούς (Μόνο οι Ιάπωνες μας κοντράρουν στην "ιδιαιτερότητα").. :p

Υ.Γ.: @Imgema νομίζω ότι η Nintendo για πρώτη φορά ήρθε στην Ελλάδα κάπου στο 1991.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Και το κλασσικό:
Amiga > 16bit consoles

:p
Aν και το τελευταιο δεν μπορω να το θεωρησω παραδοξο,οταν με την αμιγκα ειχες 16bit πολυ πριν τις 16μπιτες κονσολες..
 
Leon είπε:
Ανήκει στις 3 κονσόλες που καθόρισαν ολόκληρη την βιομηχανία του gaming (Atari VCS, NES, Playstation) και μάλιστα έγιναν συνόνυμες με το gaming (άντε παίξε με το Ατάρι σου, οι παίχτες της τάδε ομάδας τρέχουν όπως στο Πλεϊστέιτιον, για το NES είχαν εκφράσεις οι Αμερικάνοι εμείς φυσικά όχι).
Well said! :thumbup:
 
Nemo είπε:
Pro evolution > Fifa Amstrad 6128 > C64

........
Μην ξεχνάμε τα πιο πρόσφατα εν ελλάδι PSP >>> DS. Δε θέλω να ποστάρω λινκ από διάφορα ελληνικά "ουδέτερα" σάιτ όμως η νίκη προς την πλευρά της Σονυ είναι εμφανής.
 
geo2004z είπε:
Μην ξεχνάμε τα πιο πρόσφατα εν ελλάδι PSP >>> DS. Δε θέλω να ποστάρω λινκ από διάφορα ελληνικά "ουδέτερα" σάιτ όμως η νίκη προς την πλευρά της Σονυ είναι εμφανής.
Εδώ απλά το τερματίσαμε!

Και θυμάμαι που είχα ρωτήσει σε κάποιο μαγαζί για το τι παίζει, και η απάντηση ήταν ότι για κάθε 1 DS η παιχνίδι DS πουλούσαν τουλάχιστο 7-8 PSP (Και φυσικά PS3 vs....... Υπήρχε κάτι άλλο πέρα από τα PS2 & 3;.).. :cry:

Και ας να μην πω και τίποτα για το PSVita > 3DS γιατί δεν έχω στοιχεία, αλλά ένα στοίχημα θα το έβαζα ότι κάπως έτσι θα ήταν στην αρχή, και ίσως και ακόμα και τώρα.
 
Imgema είπε:
Και το κλασσικό:
Amiga > 16bit consoles

:p
Το παράδοξο είναι βασικά το ότι ενώ εμείς είχαμε amiga στο σπίτι μας, κάποιοι, μερικά χρόνια μετά, αγόραζαν NES !

Για μένα, και μία κονσόλα να πούλαγε η Nintendo στην Ελλάδα, πάλι παράδοξο θα ήταν, τότε που την έφερε. (Άστην amiga, υπήρχε και ο c64, μη σου πω και ο 6128 στην τελική σαν επιλογή)

Όσο για το Pro Evolution, κάποια χρόνια ήταν καλύτερο απο το FIFA. Αυτά τα χρόνια έτυχε να είναι και τα χρυσά για το PSX στην Ελλάδα, οπότε όπως και να το κάνουμε μια σχολή, δημιουργήθηκε, ενώ το PSP και εγώ το θεωρώ πολύ ανώτερο του DS με συγκλονιστικά παιχνίδια, και τεχνικά ανώτερο σε όλους τους τομείς.

Οπότε, δεν είμαστε και τόσο φάουλ σαν gamerολαός (κατα την γνώμη μου τουλάχιστον). Ξέρουμε απο καλό λάδι, και απο καλό gaming :p
 
Φυσικα και ειναι ανωτερο τεχνικα το psp απο το DS οπως τεχνικα ανωτερο ειναι και psvita απο το 3DS αλλα τελικα και τα δυο φορητα της sony ειναι κατω απο τα αντοιστηχα της NINTENDO κατα δεκαδες εκατομμυρια κομματια.Οσο για τα παιχνιδια και οι δυο κονσολες εχουν καλα παιχνιδια αλλα αν το psp δεν ειχε ''σπασει'' και τελικα γιννει emulator machine η καταληξη του θα ηταν να βολοδερνει απλα με καπως καλητερες πωλησεις οπως και το psvita.
 
Πίσω
Μπλουζα