NES vs Master System

Imgema είπε:
Καλύτερα αυτό παρά το φιάσκο με τις διαφημίσεις του N64 από Nortec στο playboy και σε άλλα αντρικά περιοδικά (δεν ξέρω αν θυμάστε αυτήν την παρακμή).
Χαχαχαχα ναι οντως! Ητανε η περιοδος που η κονσολα ειχε ηδη χαρακτηριστει "παιδικη" και η Νορτεκ εψαχνε τροπους να γυρισει το Ν64 σε πιο adult κοινο,κατι που υπερισχυε στο PS1.
 
Nαι, το SNES ειναι ικανοποιητικα ανθεκτικο (καιγεται η ασφαλεια εαν το ξεβιδωσεις χωρις να το "αποφορτισεις"), το Ν64 δεν εχει καποιο προβλημα, το gamecube εχει περιεργο λειζερ (με το παραμικρο δεν διαβαζει το δισκακια) και το Wii δεν γνωριζω εαν χαλαει ευκολα.

Για μηχανημα με cartidge και για εταιρια με το ονομα της νιντεντο, ειναι παντως απαραδεκτο το ΝΕΣ.
 
krem13 είπε:
Βασίλη,μια ερώτηση που δεν έχει 100% σχέση με το θέμα,αν έμπαινε στη διαμάχη και το pc engine/turbografx που και αυτό είναι στη καρδιά του 8bit ,ποία θα ήταν η απάντησή σου τότε (καλά,nes θα ήταν φαντάζομαι :p ,αλλά θέλω να δω πως θα το δικαιολογήσεις) ; το ρωτάω αυτό γιατί περίπου το 1/5 της βιβλιοθήκης του ήταν rpg's ,δυστυχώς στα Ιαπωνικά η συντριπτική πλειοψηφία...
Φιλε μετα της κονσολες της NINTENDO οι αλλες δυο αγαπημενες μου κονσολες ειναι το Αtari 2600 και το pc engine.Δυστηχως δεν ειχα στην κατοχη μου ποτε pc engine παρακολουθουσα ομως με οποιον τροπο μπορουσα τα διαφορα παιχνιδια του και το θεωρω απο της πιο αδικειμενες κονσολες ολων των εποχων.Ευτυχως που υπαρχει η virtual console του Wii που εχει παιχνιδια του οπως και οι emulators και καταφερα να παιξω πολλα απο τα διαμαντια του.Εχεις δικειο για τα RPG ειχε πολλα που ηταν υπεροχα.Ειδικα το Legend of Xanadu II το 1995 ηταν απιστευτο παιχνιδι.
 
Με το χέρι στην καρδιά..... Τα αγνοώ!

Όχι σαν μηχανήματα όμως. Απλά, δεν είχα παίξει ποτέ με κάποιο από αυτά.

Επίσης, δεν έπαιζα με bibi-bo...

Τη SEGA, ποτέ δε τη συμπάθησα, αν εξαιρέσεις 2-3 παιχνίδια.

Με τη Nintendo, ούτε κρύο, ούτε ζέστη.

( Άραγε, γιατί γράφω σε αυτό το thread; ).......
 
Παντως οταν πηγα Ιαπωνια το 2007 και περασα απο το Super Potato, αυτο που μου εκανε εντυπωση ητανε οτι στηβιαζανε κλωνους FAMICOM κοντα στην εισοδο και φευγανε ολα σε χρονο μηδεν.Μπορει να πουλησανε πανω απο 50 κομματια!

DINO είπε:
Με το χέρι στην καρδιά..... Τα αγνοώ!Όχι σαν μηχανήματα όμως. Απλά, δεν είχα παίξει ποτέ με κάποιο από αυτά.

Επίσης, δεν έπαιζα με bibi-bo...

Τη SEGA, ποτέ δε τη συμπάθησα, αν εξαιρέσεις 2-3 παιχνίδια.

Με τη Nintendo, ούτε κρύο, ούτε ζέστη.

( Άραγε, γιατί γράφω σε αυτό το thread; ).......
Την Sega κανονικα πρεπει να την συμπαθεις γιατι παλιοτερα ειχε χρησιμοποιησει πατεντες της Atari! :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mike είπε:
Nαι, το SNES ειναι ικανοποιητικα ανθεκτικο (καιγεται η ασφαλεια εαν το ξεβιδωσεις χωρις να το "αποφορτισεις"), το Ν64 δεν εχει καποιο προβλημα, το gamecube εχει περιεργο λειζερ (με το παραμικρο δεν διαβαζει το δισκακια) και το Wii δεν γνωριζω εαν χαλαει ευκολα. Για μηχανημα με cartidge και για εταιρια με το ονομα της νιντεντο, ειναι παντως απαραδεκτο το ΝΕΣ.
Δεν κατάλαβα, γιατί να το ξεβιδώσεις? Τέλος πάντων, δεν το έχω ακούσει ποτέ αυτό (είναι το πρώτο thread που διαβάζω ότι το SNES έχει προβλήματα τέτοιου είδους) αλλά δεν δούλευα σαν τεχνικός τότε για να ξέρω... Το Gamecube σε σχέση με τα άλλα μηχανήματα της εποχής του ήταν το πιο ανθεκτικό. Αλλά τι να το κάνεις, μηχάνημα με δισκάκια είναι δεν μπορεί να είναι τέλειο... Επίσης, όταν κατασκευάστηκε το NES η Nintendo δεν ήταν ακόμα ο γίγαντας που έγινε αργότερα, οπότε δεν θα έλεγα ότι είχε "όνομα" ακόμα... Και ναι, ήταν απαράδεκτο, σε αυτό συμφωνώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Το Gamecube σε σχέση με τα άλλα μηχανήματα της εποχής του ήταν το πιο ανθεκτικό. Αλλά τι να το κάνεις, μηχάνημα με δισκάκια είναι δεν μπορεί να είναι τέλειο...
Οντως το Gamecube ειχε αρκετο θεμα με την κεφαλη. Εδω καποιοι αγορασανε Gamecube και μετα απο 2 βδομαδες τους διαβαζε τα δισκακια με το ζορι.Βεβαια μπορει να ητανε και θεμα παρτιδας.
Και για να μην ξεφευγουμε.....Οπως και να χει πλεον η καλυτερη κονσολα ητανε το Master System! Ητανε οι Slayer των 8-ΒΙΤ! :p

[video=youtube;v-TcD0japKs]

 
DarkSynbios είπε:
Και για να μην ξεφευγουμε.....Οπως και να χει πλεον η καλυτερη κονσολα ητανε το Master System
Ζησε εσυ στον κοσμο σου οτι το master system ηταν η καλητερη κονσολα δεν θα στο χαλασω.Εξαλου παντα σε ωσους εχει λασκαρει το παξυμαδι πρεπει να πηγαινουμε με τα νερα τους :p
Αμα το master system ειναι slayer το NES ειναι Celtic Frost.

 
SMS.... Ναι έστειλα στη Θειά μου στο χωριό sms να μου ετοιμάσει παστουρμά. Άκου SMS. τράτζικ.

ΝΑΙ ΝΑΙ

NES!
 
Μα είναι ερωτήσεις αυτές; NES φυσικά!!

Και επειδή κάτι πήρε το μάτι μου για Ελλάντα, μία ζωή ανώμαλοι και ανάποδοι ήμαστε.. :p
 
NESKEFTE MAPE!

(σκέφτηκα και μια εκδοχή που κρατάει και το NESCA... αλλά θα φάμε κλείδωμα, lol. :diablotin:
 
Maddog είπε:
(σκέφτηκα και μια εκδοχή που κρατάει και το NESCA... αλλά θα φάμε κλείδωμα, lol. :diablotin:
Αν κρατήσουμε την συζήτηση σε κόσμιο επίπεδο (που συνήθως σε vs δεν...) θα αποφύγουμε και το κλείδωμα!
 
Προσωπικά...

...θα πρότεινα να ανοιχτεί μία υποκατηγορία στο Forum, με τίτλο "Retro μπλα μπλα" και να μετακινηθεί το νήμα εκεί, διότι πλην ελάχιστων posts, δυστυχώς το ύφος και η ποιότητά του, δεν συμβαδίζει με τα standards του GRM.

Διότι, καλός ο χαβαλές, αλλά καλύτερο για την εικόνα μας, να υπάρχει και ένα μέτρο.
 
NES και από εμένα, ουσιαστικά(και τυπικά με τις πωλήσεις) η κονσόλα της Nintendo ανέστησε ολόκληρη την βιομηχανία των Videogames

που ήταν ετοιμοθάνατη από λάθη άλλων εταιριών και κυρίως της Ατάρι!
 
Ace είπε:
...θα πρότεινα να ανοιχτεί μία υποκατηγορία στο Forum, με τίτλο "Retro μπλα μπλα" και να μετακινηθεί το νήμα εκεί, διότι πλην ελάχιστων posts, δυστυχώς το ύφος και η ποιότητά του, δεν συμβαδίζει με τα standards του GRM.Διότι, καλός ο χαβαλές, αλλά καλύτερο για την εικόνα μας, να υπάρχει και ένα μέτρο.
Καλό αυτό που λες, αλλά αν δεν υπήρχαν threads του παρόντος τύπου, θα πήγαινε για κλείσιμο το μαγαζί.

Άλλωστε (δεν αναφέρομαι σε σένα Ace προσωπικά μη το πάρεις στραβά) η σοβαροφάνεια και οι τύποι μας φάγανε και σα λαό και σα χώρα. Χαβαλές και μια ζωή παιδιά μάγκες!

ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΧΡΗΣΤΟΝ. :p
 
Φιλε Γιωργαρε δεν υπαρχει μαγαζι για να κλεισει :)

Προς τους υπολοιπους τωρα.

Ο Ace εχει δικιο και θα το εξηγησω και με παραδειγμα. Ολοι μας θεωρουμε καποια πραγματα σημαντικα την ιδια ωρα που καποιοι αλλοι δεν μοιραζονται την αποψη μας αυτη. Μπορει να θεωρουμε σαν σημαντικο το 3DO και ασημαντα τα γραμματοσημα και καποιος αλλος το αντιθετο.

Προβαινοντας σε ακομψους χαρακτηρισμους (οι οποιοι εδω και 2-3 μερες φυτρωνουν ως μανιταρια) πρεπει να σκεφτουμε οτι δεν συμμεριζονται ολοι την πλακα και οτι μπορει να ενοχλουνται οταν μαλιστα στοχευουν αδικαιολογητα σε κατι που θεωρουν αγαπημενο.

Λογω καλοκαιρινης σιεστας δειξαμε μια ανοχη αλλα δυστυχως απο σημερα επανερχομαστε (απροθυμα οφειλω να ομολογησω) σε διασφαλιση της γνωστης μας Seal of Quality (για να ειμαι και μεσα στα πλαισια του thread :) )

Προτεινω σε ολα τα παιδια αυτοσυγκρατηση. Ο χαβαλες ειναι για το chatbox και με μετρο. Κανενα προβλημα να διανθιζονται με χιουμορ τα γονιμα ποστς. Απλα μην φτανουμε στο αλλο ακρο. Χαβαλες για το χαβαλε, πλακα για τη πλακα και ουσια μηδεν. Υπαρχουν εκατονταδες Ελληνικα sites που θα υποδεχτουν προθυμα τον χαβαλε. Εδω λειτουργουμε αλλιως. Οχι απο βιτσιο ή ματαιοδοξια. Ο χωρος αυτος φτιαχτηκε για να αντιπροσωπευσει ενα μειγμα θεματολογιας και ηθους που δεν υπηρχε. Αν ειναι να γινει ενα site του συρμου δεν θα ειχα τυψεις να το κλεισω αυριο κιολας.

Συμβουλευω ολους να δειχνουν μια αυτοσυγκρατηση παρα την καλοκαιρινη ραστωνη. Να σκεφτονται οτι αυτο που μπορει να θεωρουν αθωο μπορει να ενοχλει καποιο συνομιλητη τους.

Και για να μην παρεξηγηθω. Δεν ειμαστε Κατηχητικο, ουτε σοβαροφανεις. Απλα δεν ανεχομαστε τον χαβαλε για το χαβαλε. Επιχειρηματα-χιουμορ-σεβασμος-πληροφοριες και ολα καλα.

Πισω στη δημοσκοπηση τωρα!!!
 
Εγω πηρα σαν πρωτη μου οικιακη κονσολα το sms ειχα τα παιχνιδια shadow of the beast, sonic 1, 2 , shinobi, pitfighter, speedy gonzales (της tec toy στο μπλε κουτι..) αυτα θυμαμαι. . :p Αλλα πολλες φορες εβλεπα παιχνιδια οπως το mario bros 3 στο nes σε φιλους και ζηλευα, αλλα ποτε δεν το παραδεχομουν. Γενικα πλεον εχω κατασταλαξει οτι το nes ηταν καλυτερο στα παιχνιδια του, αλλα τοτε εκεινη την εποχη το sms μου εχει αφησει αναμνησεις. Δεν ξερω τι να αποφασισω!!! :p

υγ.Πολλα απο τα παιχνιδια του nes κυριως rpg δεν ηρθαν ποτε στην Ελλαδα οποτε τοτε δεν ξεραμε "ολα" τα παιχνιδια του , αλλα τα ειδαμε/παιξαμε αργοτερα με διαφορους τροπους..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ajax87 είπε:
υγ.Πολλα απο τα παιχνιδια του nes κυριως rpg δεν ηρθαν ποτε στην Ελλαδα οποτε τοτε δεν ξεραμε "ολα" τα παιχνιδια του , αλλα τα ειδαμε/παιξαμε αργοτερα με διαφορους τροπους..
Πολλοι κοσμος αγοραζε RPG παιχνιδια χωρις να ξερει τι ειναι αυτα.Μολις παιρνανε την γευση τα παρατουσανε αμεσως,λογο οτι πολλοι δεν ξερανε αγγλικα και τους φαινοντουσαν βαρετα παιχνιδια.Εκεινη την περιοδο λιγοι ηταν αυτοι που ασχοληθηκαν και οσον αφορα στην Ελλαδα δυσκολα επαιζε καποιος RPG.Ποιο πολυ κοιτουσανε για κανα platform η κανα arcade παιχνιδι.
 
DarkSynbios είπε:
Πολλοι κοσμος αγοραζε RPG παιχνιδια χωρις να ξερει τι ειναι αυτα.Μολις παιρνανε την γευση τα παρατουσανε αμεσως,λογο οτι πολλοι δεν ξερανε αγγλικα και τους φαινοντουσαν βαρετα παιχνιδια.Εκεινη την περιοδο λιγοι ηταν αυτοι που ασχοληθηκαν και οσον αφορα στην Ελλαδα δυσκολα επαιζε καποιος RPG.Ποιο πολυ κοιτουσανε για κανα platform η κανα arcade παιχνιδι.
πολυ σωστος εμενα περασανε απο τα χερια μου 2 rpg για το snes οταν ημουν 11-12 χρονων.. αλλα δεν τα κρατησα γιατι δεν καταλαβενα καλα τα αγγλικα και γενικος δυσκολευομουν να καταλαβω γενικα το παιχνιδι... και "κολουσα" σε ενα σημειο για μερες και τα ανταλαξα με αλλα παιχνιδια πιο απλα.. Το ενα ηταν το illusion of time νομιζω.
 
Πίσω
Μπλουζα