New Candy Candy

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
342
Να σας κουφάνω;;;;

Ενδεχομένως οι πιό φαν ήδη το γνωρίζουν αλλά η κα Igarashi ετοιμάζει ή μάλλον έχει ήδη ετοιμάσει μόνη της τη νέα εκδοχή της Κάντυ.

Λίγο εως πολύ διαφορετική, με τον Άντονυ μάλλον να μην πεθαίνει, την Κάντυ καστανομάτα και τον Τέρρυ προς το πρασινομάτικό του...

Για Άλμπερτ δε γίνεται κουβέντα...

(Τον αιθέρα γρήγορα... αισθάνομαι τη γη να χάνεται κάτω από τα πόδια μου)

Το μόνο παρήγορο πως ίσως και ο Άντονυ και ο Τέρρυ γίνουν με κάποιον τρόπο αδέρφια της Κάντυ αλλά η Κάντυ επιλέγει (εύχομαι να είναι ράδιο αρβύλα) τον Τέρρυ...

Οσονούπω κυκλοφορεί το manga Lady Lady και ίσως κάποια στιγμή και το anime...

postc2051gq7.jpg


Μιά ιδέα για το τι ετοιμάζεται...

Με βλέπω να στήνω στην Ομόνοια αδριάντα της Μιζούκι και να της αφήνω καθημερινά λουλούδια εις ανάμνησιν του Αλμπερτικού της τέλους στο αυθεντικό΄manga...

Τι τις ήθελα τις ενημερώσεις;;;;;;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Juanita μάλλον δεν πρέπει να ανησυχείς, γιατί απ' ό,τι βλέπω υπάρχει ήδη anime και manga "lady lady" της TOEI, το οποίο όμως δε σχετίζεται με την Igarashi.

Και πάλι καλά δηλαδή... :)

Στα ελληνικά πώς θα το μετέφραζαν άραγε; "Κυρία κυρία" ή "Δεσποινίς δεσποινίς" ; :eek:


 
Η Ιgarashi εχει σχεδιασει και ενα αλλο μανγκα που λεγεται Lady Georgie και οι ηρωες ειναι παρομοιοι με αυτους του μανγκα Candy Candy.

ladygeorgiedz3.jpg
ladygeorgiedz3.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι πληροφορίες μου αρτι αφιχθείσες από Κίνα αναφέρουν πως το manga πρόκειται να (δεν έχει ακόμη) κυκλοφορήσει και ίσως στην πορεία και το καρτούν. Παραθέτω το mail όπως ακριβώς μου ήρθε... Βγάλτε συμπεράσματα μόνοι σας... :cry: :cry: :cry:

Hi dear!

Actually,i didn't read the new Candy story-'LADY LADY'.The manga still didn't out yet.But someone said Taiwan will issue the manga soon and the cartoon maybe.I think the story must be a bit different..maybe Candy and Terry would be together at the end..and Anthony would not die!Even Ms. Igarashi rewrite the story,candy candy is still candy candy,no one can change the story.

The new story is about Candy and Terry and Anthony..someone said both boys became Candy's brothers!?Oh God,bothers?!
heart_broken.gif
Not lovers....Their looks are not as the old Candy,they're a bit different.Candy's eyes becomes brown..the marks on her nose all disappeared..Terry's eyes becomes green...Anthony's hairs become light yellow..Candy dress better in the new story..
smile_teeth.gif
...that's all i know!

The story is still wrting.

Take a look the new Candy!

Kisses!!!

rose.gif
rose.gif
rose.gif
JUDI
rose.gif
rose.gif
rose.gif


Ψιλοέχω την εντύπωση πως η κα Igarashi μετά από όλες τις δικαστικές διαμάχες με τη Μιζούκι και αφού:


- είδε πως η υπόθεση "Κάντυ" έχει πολύ ψωμί



- έκανε μιά ψιλοέρευνα αγοράς και είδε πως Άντονυ και Τέρρυ παίζουν πολύ



- ουσιαστικά αυτή δίνει ζωή στην ιστορία



απάφάσισε για να αποκτήσει και έτερα μπικικίνια προκειμένου να φάνε και τα τρισέγγονά της να συνεργαστεί με κάποια φαν και να δώσει τη δική της άποψη τόσο στο manga όσο και στο anime, απαλλαγμένη από οποιαδήποτε γκρίνια - και συμμετοχή κυριως- της Μιζούκι...


 


Τώρα... αν γίνομαι κακιά... συγχωρέστε με... Ενίοτε μου βγαίνει...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η προσπαθεια της Ιgarashi να παρακαμψει την Μizuki και την ΤΟΕΙ ηταν αυτο που τους οδηγησε στα δικαστηρια. Για να αποφυγει την δικαστικη διαμαχη αλλα και για να συνεχισει να βγαζει χρημα, η Igarashi δημιουργησε μια παραλλαγμενη "μαϊμου" Καντυ, χωρις φακιδες (ενα απο τα χαρακτηριστικα της αγαπημενης ηρωιδας) και με ομορφα φορεματακια (εντελως δηλαδη εκτος καντυκου κλιματος) και ξεκινησε να εισπραττει :bash:

Να πω για μια ακομη φορα οτι ειμαι γνησιο τεκνο της ΤΟΕΙ και αποδεχομαι μονο την παλια καλη παραδοσιακη Καντυ με το οποιο τελος εδωσε την σειρα η Μizuki :award: Οτιδηποτε αλλο ειναι απλη απομιμηση :banghead: ...τωρα μαλλον θα ριξω την Igarashi στην γκιλοτινα :rofl:
 
Λάθος άνθρωπο στέλναμε στην γκιλοτίνα τόσο καιρό...

Ασ'τα... Η Μιζούκι πρέπει να έχει φάει τρελή ήττα με αυτή την ενέργεια της Ιγκαράσι...

Πάντως ούτε και εγώ γουστάρω "άλλη" Κάντυ...

Μόνο με μιά συνέχεια θα συμβιβαζόμουν αλλά από το ίδιο δίδυμο...

Αυτό που μ΄ενοχλεί είναι πως προωθείται η κατάσταση ως Νέα Κάντυ...

 


Και όσοι αδαείς μπαίνουν στο e bay αγοράζουν αφίσες και αυτοκόλλητα μη γνωρίζοντας πως δεν πρόκειται για την αυθεντική Κάντυ.


 

 


Εν ολίγοις μου θυμίζει την προσπάθεια της Sandy Frank να προωθήσει μιάς νέας μορφής Gatchaman με όλες τις διαφοροποιήσεις που έκαναν στο αρχικό anime...



Η ουσία είναι πως όσοι είχαν - έχουν την τύχη να δουν το αυθεντικό anime κολλάνε τελικά σ΄αυτό και όχι στις μετέπειτα εκδοχές του...



 
Έλεος...........................................................................

 


Παιδιά, εγώ δεν θα πάρω, ευχαριστώ. Έχω άλλα πράματα καλύτερα από ανακυκλωμένα κινούμενα σχέδια να δω....
 
nina421 είπε:
Έλεος........................................................................... 


Παιδιά, εγώ δεν θα πάρω, ευχαριστώ. Έχω άλλα πράματα καλύτερα από ανακυκλωμένα κινούμενα σχέδια να δω....

Καλά ντε ... μην τα βλέπεις...
:cool:

 


Εμείς που την καταβρίσκουμε με την Κάντυ ευχαρίστως θα βλέπαμε μιά συνεχειούλα της και μάλιστα με τους ίδιους ηθοποιούς στη μεταγλώτισση...


 


(Αν και θα αιτηθώ στην ΕΡΤ, ο Παυλίδης να κάνει τον Άλμπερτ μπας και αλλάξουν μερικιές Τερρυκιές
:D :D:D:D Dim Dom Dim Dom :biglaugh::biglaugh: )
 
Ένα πράγμα έχω μόνο να πω: Ιεροσυλία !

(και συνεχίζω..) Απίστευτο το πώς "μαγαρίζουν" την Κάντυ άλλα και όλες αυτές τις μνήμες που έχουμε φυλάξει με λατρεία! Άκουσον άκουσον! Κλώνος της Κάντυ!?! και χωρίς φακίδες?

Μου σηκώθηκε η τρίχα όταν διάβασα το thread!

Η Κάντυ είναι μια και κανένας κλώνος της δεν θα καταφέρει να την αντικαταστήσει είτε έχει φακίδες είτε όχι!
 
Έχει γούστο να έχει τον Anthony να κυνηγάει τα κορίτσια ... 8)
 
Αφιερωμένο εξαιρετικά στην Ιγκαράσι:

(αυτό το τραγούδι είναι σαν γράφτηκε για την Candy :cry: )

"Το τρενάκι γυρνούσε φωτισμένο και αχνό στον αέρα

κάτω η θάλασσα μ' ένα καράβι το φεγγάρι πιο πέρα

σε θυμάμαι συχνά που φορούσες ένα άσπρο φουστάνι

μου κρατούσες το χέρι ότι ζούμε μου λες δεν μου φτάνει

Στα τραγούδια που λέγαμε οι δυο μας οι φωνές χαμηλώσαν

χαραγμένη καρδιά στο παγκάκι που μετά την προδώσαν

μια φορά μου 'χες πει δεν μπορεί θα το νιώσανε κι άλλοι

πριν το τέλος πως μοιάζει η σιωπή σαν αγάπη μεγάλη

Σιδερένια η σκάλα και μου 'λεγες θα μείνουμε λίγοι

πήρε η νύχτα να πέφτει βαθιά κι ο αέρας με πνίγει

μια φορά μου 'χες πει δεν μπορεί θα το νιώσανε κι άλλοι

πριν το τέλος πως μοιάζει η σιωπή σαν αγάπη μεγάλη

Κι εγώ που ζω για πάντα εδώ κι όλο φεύγω το τέλος πριν να δω

κάθε νύχτα που περνάει γυρίζω ξανά σκοτάδι γίνομαι και παραδίνομαι

στο ρυθμό σου που καίει ακόμα αυτό το σώμα που μένει χρόνια χωρίς σκιά

κάθε νύχτα που περνάει σαν ταινία κι ό,τι ζήσαμε προβάλλεται με φόντο την πλατεία

Κάθε νύχτα που περνάει πάντα εδώ

Κι όλο φεύγω πριν μείνουμε μόνοι το τέλος μη δω..."
 
candy είπε:
Κι όλο φεύγω πριν μείνουμε μόνοι το τέλος μη δω..."
Candy μου, θα ξυραφιαστω....γιατι μου το κανεις αυτο... :cry: :cry: :cry: ειναι απο τα αγαπημενα μου τραγουδια...

Οσα δακρυα και να χυσω θα ειναι λιγα

Οση απογοητευση και να νιωσω θα ειναι ασημαντη...

Η γευση της πικρας δε φευγει απο το στομα...αλλα παντα να θυμομαστε οτι η ευτυχια ειναι αυτο που περιμενουμε να 'ρθει...οι ευτυχισμενες στιγμες που εχουμε ζησει και αναπολουμε δεν ειναι κατι που μας χρωστουσε η ζωη, αλλα μια μικρη γευση για το υπεροχο αναπαντεχο που ακολουθει :hurrah:

Ετσι βλεπει τη ζωη και η μικρη μας Καντυ: γεματη αισιοδοξια και ελπιδα για το μελλον...γιατι αν δεν κοιτας εκει που θελεις να πας, θα πας εκει που κοιτας ;)
 
εφουλα ζεις? καλη επιτυχια στην εργασια σου! knock 'em dead!

οσο για την ιγκαρασι, ειναι μια αθλια φιλοχρηματη. μπορει η μιζουκι να φερεται σαν μωρο με ολο αυτο το θεμα, αλλα ειναι αυτη που εχει το περισσοτερο δικιο.

και οι δυο μαζι σπανε τα νευρα μας πολυ αποτελεσματικα ομως!

η ιγκαρασι θα πουλησει, αυτο ειναι σιγουρο. ηδη την εχουμε δει σε βιντεακια να γυρναει στην ταιβαν κ να της κανουν υποδοχη μετα βαιων κ κλαδων. λιγοι οι πιστοι (κ κυριως γνωστες των λεπτομερειων) φανς που θα αντισταθουν.
 
Γεια σας!

Πριν από λίγο έκανα την εγγραφή μου, και χαίρομαι πολύ που σας βρήκα!

Όσο πιο πολλά μαθαίνω για τις δύο δημιουργούς της Κάντυ, τοσο πιο πολύ λυπάμαι...

Λυπάμαι γιατί αυτές που δημιούργησαν τους χαρακτήρες τους οποίους εμείς αγαπήσαμε, την ιστορία της Κάντυ που σημάδεψε τα παιδικά μας χρόνια, τη βλέπουν απλά σαν μια κερδοφόρα επιχείρηση....

Τι κρίμα!!!!

Δεν υπάρχουν λόγια να ευχαριστήσω την ομάδα του Candy in greek progect, που μας έδωσε τη χαρά να ξαναδούμε την Κάντυ!

Όση πικρία και να μας άφησε το τέλος της ιστορίας, όσο και να θέλουμε μια άλλη συνέχεια, η αλήθεια είναι ότι το ξαναζεσταμένο φαγητό δεν είναι το ίδιο νόστιμο...

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε, είναι να κρατήσουμε το υλικό που υπάρχει από την Κάντυ που όλοι ξέρουμε! Την τηλεοπτική σειρά και το περιοδικό!

Τουλάχιστον έτσι πιστεύω!...

Από κει και πέρα... μακάρι να βρεθεί στα χέρια μας κάποια στιγμή, νόμιμα αυτή τη φορά (κάτι που να σας πω και την αλήθεια, το βλέπω πολύ δύσκολο) μια συνέχεια της Κάντυ, που θα ανταποκριθεί στις προσδοκίες μας, και δε θα είναι μια "φτηνή" απομίμηση...
 
Όσο περισσότερο χρήμα πέφτει κάπου τόσο οι άνθρωποι αποξενώνονται...

Και ακριβώς επειδή η Κάντυ πουλάει τρελλά, νομίζω πως κάποια στιγμή θα δούμε την πολυπόθητη συνέχεια...

Δεν ξέρω σε ποιά μορφή θα είναι, ούτε αν θα μας ενθουσιάσει...

Το μόνο που θα ήθελα γιατί η αδικία και η εκμετάλλευση δε μου αρέσουν είναι να επικρατήσει η ιστορία της Μιζούκι ακόμα και αν εκδοθεί σα βιβλίο χωρίς την εικονογράφηση της Ιγκαράσι...

Όπως όμως τα κατάφεραν οι Ιταλοί, είμαι σίγουρη πως θα βρεθεί εικονογράφος να μας δώσει την εικόνα της Κάντυ που αγαπάμε έστω και ελαφρώς διαφορετική...
 
Μακάρι!

Τα έχω τα ιταλικά περιοδικά και η εικονογράφηση είναι πραγματικά άθλια!

Τόσο άθλια, που θα προτιμούσα να διάβαζα τη συνέχεια της ιστορίας σε βιβλίο, χωρίς εικόνες, και να έβλεπα τους χαρακτήρες μονάχα με τη φαντασία μου.

Μόνο η Μιζούκι ξέρει τη συνέχεια που θα δώσει!

Ας ελπίσουμε ότι δε θα τη κρατήσει για τον εαυτό της!!!
 
akaliakoukou είπε:
Ας ελπίσουμε ότι δε θα τη κρατήσει για τον εαυτό της!!!
Καλωσηρθες akaliakoukou και καλα ποστ :clap:

K'εμεις ελπιζουμε σε συναδελφωση και συμπνοια των δημιουργων #)
 
Η σελιδα ειναι στα γαλλικα, αλλα δε μου φαινεται για Καντυ. Ολες οι εικονες των μανγκα μοιαζουν λιγο-πολυ...αν διαβαζες την Λουνα, που ηταν στα ιδια περιοδικα με την Καντυ, θα το ειχες καταλαβει.
 
Μπορώ να στο μεταφράσω αλλά θα πάρει ώρα...

Πρόκειται για μιά ακόμη ηρωϊδα πού έχει σχεδιάσει η Igarashi.

Στο Artbook της σχεδόν όλοι και όλες μοιάζουν.

Όταν ξεβαρεθώ θα ποστάρω φωτο.

Σχεδόν τους μπερδεύεις...

Από την άλλη, :what: αναρωτιέμαι αν η Μιζούκι θα μπορούσε να βρει άλλη εικονογράφο που δε θα "μπερδεύει" τόσο τους ήρωές της...
 
Πίσω
Μπλουζα