New Candy Candy

Λοιπόν, αν δεν κάνω λάθος, το κοριτσάκι στο καρτούν που είναι στα Γαλλικά πρέπει να είναι η Mayme Angel. Είναι ιστορία του 1979 (φυσικά της Igarashi),και το στόρι εκτελίσεται στην άγρια δύση! Εκεί πηγαίνει η Mayme με την οικογένειά της και στον δρόμο...στο ''καραβάνι'' όπως θα λέγαμε που σχηματίζεται,γνωρίζει τον Jimmy... καί κάτι το ρομαντικό αρχίζει να εκτελίσεται ανάμεσά τους!

(τα λέω σωστά κορίτσια? αααχχ...είδατε τί παθαίνει κανείς όταν περιμένει κοριτσάκι? εντατικά μαθήματα άρχησα :) )

40962139aeacoi7.jpg
 
Ευχαριστώ πολύ Stan!!!


Μοιάζουν καταπληκτικά αλλά.....



Κάντυ είναι μόνο μία!!!
 
Γεια σας και απο μένα!

Απο ότι κατάλαβα έχουν κυκλοφορήσει καινούρια μάγκα παρόμοια με την Κάντυ? Τώρα το έμαθα... Μπορούμε να δούμε? Έχουν ελληνικούς υπότιτλους?

Αλλα η Κάντυ είναι μόνο μια... αν προσπαθήσουν να φτιάξουν κάτι σαν την κάντυ σίγουρα θα αποτύχουν γιατί όλοι θα συγκρήνουμε με την πραγματική Κάντυ των παιδικών μας χρόνων η οποία έχει ριζωθεί στην καρδιά μας.

Υπάρχει περίπτωση να κυκλοφορήσει το βιβλίο της κάντυ?
 
maria είπε:
Γεια σας και απο μένα!
Απο ότι κατάλαβα έχουν κυκλοφορήσει καινούρια μάγκα παρόμοια με την Κάντυ? Τώρα το έμαθα... Μπορούμε να δούμε? Έχουν ελληνικούς υπότιτλους?

Αλλα η Κάντυ είναι μόνο μια... αν προσπαθήσουν να φτιάξουν κάτι σαν την κάντυ σίγουρα θα αποτύχουν γιατί όλοι θα συγκρήνουμε με την πραγματική Κάντυ των παιδικών μας χρόνων η οποία έχει ριζωθεί στην καρδιά μας.

Υπάρχει περίπτωση να κυκλοφορήσει το βιβλίο της κάντυ?
Εχουν κυκλοφορησει περιοδικα με εικονογραφηση της Ιγκαρασι, αλλα εχουν διαφορετικη πλοκη. Δεν ειναι η γνωστη ιστορια με την Καντυ.

Οσο για βιβλια Καντυ, η Μιζουκι ειχε γραψει κατι στα γιαπωνεζικα, που δεν εχει μεταφραστει σε καποια αλλη γλωσσα. Φυσικα δεν τα εχω διαβασει (τα ιαπωνικα μου ειναι ανυπαρκτα) και δεν γνωριζω τι περιεχουν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
http://sekichiku.freehosting.net/candyr_top.htm

Από ένα λινκ που μου έστειλε η Akaliakoukou και αναπτερώνει εν μέρη τις ελπίδες μας...

Άραγε, πως θα μας φαίνεται μιά Νέα Κάντυ τελείως διαφορετική από την εικόνα του φακιδομουτρακίου (ναι... ξέρω... τα ελληνικά μου... :D ) που τόσο έχουμε αγαπήσει;;;
 
Άσχετο...

...και τελείως μα τελείως οφ τόπικ...

Μιά ερώτηση κρίσεως... :wait2:

Άραγε η Μιζούκι να έχει σκορπίσει και στα υπόλοιπα έργα της τόσο θανατικό και δυστυχία;;;;

Αν ναι, θα πρέπει να έχει στερέψει από ιδέες οπότε η συνέχεια της Κάντυ ή η Νέα Κάντυ που ετοιμάζει θα είναι μες την τρελή χαρά... :cheers:
 
Ξερετε καποιο αλλο εργο της Μιζουκι???
 
Το αντιγράφω εδώ, όπως το βρήκα:

 


Quote from Mizuki Kyoko's Little Window BBS:


Originally posted by Mizuki Kyoko 2002-06-05 (Wed) 23:36:04
translated by ITOMARU (a.k.a. V. Isono)





I have a vague plan for the future.


The foundation of the story was nearly completed, some editors showed deep interest in the plan.


The only anxiety was the course of this case, but now I made up my mind to do without restraint.



I feel the new story is so exciting. And an editor gave me encouragement to write the story even if the story unrelated to classic Candy Candy.



But the story will be enjoyed by classic Candy Candy fans. I won't omit the continuity between the two stories.



If "the harvest time" comes, no one can stop me from writing the story.


I think, someday, my characters will be anxious that they go out into the world.



I can't say when it will be published, but I will never impair Candy's image which was formed by me with Ms. Igarashi because I never want to hurt Candy and Candy lovers.

 

 


Juanita!!! Λορένα!!!


Πώς μας ξέφυγε αυτό???
 
akaliakoukou μου, δεν μου ξεφυγε. Το έχω μεταφρασει (με λάθος σειρά) σε μια άλλη διευθ. Αυτό ειναι το τελευταίο γνωστό γράμμα της Μιζουκι.

Δυστυχώς έψαξα χωρις επιτυχια, να βρω, μια διευθ. που λεει, πως η Μιζουκι, εγραψε ένα άλλο γράμμα, το 2006 περιπου, που όμως δεν δημοσιευέται. Αναφερει όμως τι λεει η Μιζουκι στο περιπου. Και τι λεει? Πως οποιαδήποτε αναφορά στην Καντυ, της φέρνει πονοκέφαλο!!

Προφανως μετά απο το παραπανω γραμμα που αναφερεις, θα εκανε προσπαθειες που θα επεσαν στο κενο, και θα απογοητευτηκε για ακομη μια φορά. Αν υπαρχει άλλο νεο, πιο πρόσφατο από αυτό, τοτε ναι, να αρχισω να ελπιζω.

Θα ψαξω να βρω που το ειχα δει..
 
Το βρήκα αυτό που λες!!! :cry:

Kyoko Mizuki's Recent Message on January 17, 2006 regarding the Future of the Candy Candy Sequel


(translated by "Benio" from Mizuki's
personal website)




To everyone:

 


The following text was sent to the media about the problems regarding Candy two years ago. I must excuse myself for letting this problem go while everyone was worrying very much. If I talk about it, right away it turns into an accusation or complaint which I had hoped would naturally pass away...


 


But Igarashi was not satisfied with the Supreme Court judgement four years ago and she has not stopped accusing me. Each time that I hear her, I feel as if boiling water is being poured in my ears.


 


When I think of the readers who love CandyCandy and who still can't forget her, I feel very bad... I don't know what to do... as the author of Candy... (and that's permanent)


 


But in this situation, I can't lie to myself and I can't lend a hand to this manga. To calm myself, I have to distance myself from this manga, the drawings which give me so much pain to simply look at...


 


To all the readers, I am really sorry...


 


Kyoko Mizuki 17 January 2006






Η Κάντυ φέρνει πονοκέφαλο στη Μιζούκι


κι η Μιζούκι σ'εμάς....
:angry:





 
Ναι, αυτό το δευτερο γράμμα το έγραψε μετά την έφεση της Ιγκαράσι οπότε και πλέον δε θέλει να ξανακούσει για Κάντυ...
 
ΠΡΟΦΗΤΙΚΟΝ

Εγώ πάλι δεν πείθομαι...

Πείτε με αγύριστο κεφάλι, κολλημένη κτλ αλλά νομίζω πως η κυρά Μιζούκι έχει ήδη γράψει εδώ και πολύυυυυυυυυυυ καιρό τη συνέχεια της Κάντυ απλά περιμένει την κατάλληλη στιγμή...

Και κατά τη γνώμη μου, θα είναι όταν η κυρά Ιγκαράσι αποφασίσει να εκδόσει την δική Νέα Κάντυ βασισμένη σε δικά της σχέδια και ιστορία καμιάς τυχάρπαστης φαν.

Ηγγιγκεν η ώρα να διχαστούν τελείως οι καημένοι φαν της Κάντυ...
 
Έχει μαθει καμια σας, πως η Μιζουκι, εγραψε μια συνεχεια, αγνωστη, που εγιναν ακομη και σχεδια, με την βοήθεια της Ιγκαράσι, αλλά τσακωθηκαν, και έμεινε στα αζήτητα;

Και ο λογος που την εγραψε, ειναι γιατι μαλλον ζηλεψε την επιτυχια που εκανε το anime, ενω αυτή δεν έβαλε τιποτα στην τσέπη της από αυτό;

Γιατι, δεν ξερω αν το καταλαβατε, αλλά δεν νομιζω, πως η Μιζουκι, ειναι και το θυμα, της κακιας Ιγκαρασι. Και αυτή για τα λεφτά κοβοταν. Για του λογου το αληθες, δειτε τα γραμματα της, και βγάλτε συμπερασμα, ποσο κοβοταν γι' αυτά, και πόσο για την καντυ.

Η συνεχεια, έχει πρωταγωνιστή τον Τέρρυ, και διαδραματίζεται, αρκετά χρόνια μετα, και η Καντυ, έχει πια παντρευτεί!! (νομιζω! παντως ειναι σίγουρα μαζί), τον Άλμπερτ!!

Juanita, άνοιξε σαμπάνιες!




Ο Τερρυ ακομη με την Σουζανα, ο Νηλ παντρευτηκε, η Ελιζα στο ραφι, και αποδω, ξεκινά η συνεχεια.

Για να μην παρεξηγηθώ, δηλωνω, πως μου το ανεφερε μια κοπέλα, εξισσου κολλημενη με την καντυ, που γνωριζει προσωπικά μια γιαπωνεζα, που της ειπε, πως στην Ιαπωνια, το έχουν τουμπανο, και αυτές κρυφό καμαρι!

Δεν δινω περισσότερα στοιχεια, θαρρω πως πρεπει η ιδια να το αναφερει, μιας και αυτή το ανακάλυψε.

 
Λορένα μου, :bow:

Φρόντισε να κατέβεις κάποια στιγμή στην Αθήνα (ή να ανεβώ Σαλονίκη;;; :what: ) και σου υπόσχομαι να το κάψουμε!!! (θα πάρουμε και τη Bi-bi και την Ελενα και θα γιορτάσουμε τη δικαίωση!!!

Χορός, :cheers: τραγούδι, :acoustic: ποτό :beer: μέχρι πρωίας!!!
 
Χμ.. ευσεβείς πόθοι θα έλεγα αλλά αυτό που με κάνει να το αμφισβητώ περισσότερο είναι η συμμετοχή της Ιγκαράσι στα σχέδια. Όταν τελείωσε η Κάντυ, αυτό ήταν, δεν είχε σκοπό να το συνεχίσει. Μετά από την επιμονή του κοινού έγραψε τα διηγήματα (για τα οποία έχει τα αποκλειστηκά δικαιώματα) και δεν νομίζω να συνεργάστηκε ξανά με την Ιga μιας και οι σχέσεις τους ήδη είχαν ψυχρανθεί. Ας περιμένουμε να ακούσουμε όμως. Τόσα χρόνια Καντυ-φαν, αν μη τι άλλο έχω υπομονή!

Σίγουρα δεν είναι αγγελούδι η Mizu αλλά η Iga έχει βγάλει το κακό όνομα γιατί έχει διμιουργήσει ακριβώς τα ίδια προβλήματα και σε άλλους συγγραφείς, όπως ο συγγραφέας της Lady Georgie, μιας σειράς λίγο μεταγενέστερης της Κάντυ αλλά με πολύ παρόμοια θεματολογία.
 
Πάντως για άλλη μια φορά θα το πω, δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται οι δημιουργοί αυτού του υπέροχου πλάσματος,με το χαρακτήρα και τη μορφή που λατρέψαμε και λατρεύουμε, να σκέφτονται και να φέρονται έτσι...


Και βάζω μέσα στις δημιουργούς και την Ιγκαράσι, γιατί εκείνη είναι που σχεδίασε αυτό το αγγελικό πλάσμα...


picture.php


(τώρα θα μου πείτε, σχεδίασε όμως και την Ελίζα...)


Τι να πω???


 


Όλα, μα όλα πια, θυσιάζονται στο βωμό του χρήματος και της δόξας???
 
Δεν είναι μεγάλο κρίμα; ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΦΑΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΟΙ 2 ΤΟΥΣ!! θα είχαν βγάλει πολύ περισσότερα με ένα Καντυ-sequel!! Γκρχμφ....
 
Σύμφωνα με τη Judi, στην Ταιβάν ήδη γυρίζεται η Νέα Κάντυ της Ιγκαράσι...

Αν δεν είναι ραδιάρβυλο, περιμένω πως και τι να μαθω τις αντιδράσεις τις πονοκεφαλιάζουσας... :D Ισως τότε περάσει στην αντεπίθεση...

Αυτό πάντως που "μυρίζομαι" είναι πως θα πέσουν χοντρά λεφτά και στις δύο.

Εκατομμύρια Κάντυ φανς περιμένουν να μάθουν τη συνέχεια και μάλλον θα τιμήσουν και τις δύο αρχικά πριν κατασταλάξουν σ΄αυτό που τις εκφράζει πιότερο...
 
Πίσω
Μπλουζα