Oδύσσεια του Διαστήματος (Ulysses 31)

το αγαπημένο μου cartoon παιδιά. Εχω ορισμένα απο τα επεισόδια, όπως και την μουσική των τίτλων σε mp3. Δυνατή αναμνηση μου η φωνή της Συρκά, αλλά και όλες οι φωνές, φοβερή μεταγλώτιση. Xάρηκα πολύ που έμαθα διαβάζοντας τα post ποιοί δανείζαν τις φωνές τους. Τι να λέμε, πραγματικό trip είναι, ακόμα και τώρα που έτυχε να το δώ πρίν λίγο καιρό στην tv σε κάποιο κανάλι, θα έλεγα ότι είναι εντελώς απίστευτο cartoon. Ενα χαζό παζλάκι που έκανα για την Θέμις επειδή την γουστάρω.. Click to play, control to shuffle, space to reset

http://swf.lightforce.freestuff.gr/themis.swf
 
Έχω το πρώτο και το τρίτο DVD της σειράς, (όχι σε divx) αλλά το σεύτερο δεν το βρίσκω πουθενά.

Είναι στα Αγγλικά αλλά το original είναι στα Γαλλικά.
 
mastoras είπε:
Ένα ερώτημα που με βασανίζει: όταν παίχτηκε στην Ελλάδα η σειρά, το title sequence ήταν μεταγλωτισμένο στα ελληνικά ή το είχαν αφήσει στα γαλλικά;
Ηταν σιγουρα στα γαλλικα. Οπως και τα ονοματα, ηταν απο την γαλλικη version.

Παντως στο amazon.co.uk βρηκα ολη την σειρα (δυστυχως στα αγγλικα) αλλα σε καλη τιμη.
 
to soundrack eine auto :

Lionel Leroy - Ulysse 31

Lionel Leroy - Ulysse 31 (1° Generique Fin - Version 45 Tours)
 
παιδιά χθες που έκανα μια αναζήτηση στο google κοιτάξτε τι βρήκα

http://www.emarket.gr/ [edit - καλυτερα να μην δωσουμε direct link (αλλα και δημοσιοτητα) σε παρανομη πωληση copyrighted υλικου]

κάποιος έχει όλες της βιντεοκασέτες που κυκλοφόρησαν και της έχει μετατρέψει σε dvds και τα πουλάει 54 ευρώ
 
Κανονισμοί Λειτουργίας του Greek Retro Maniax




1) ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο η δημόσια διαφήμιση / πρόταση για ανταλλαγή ή αντιγραφή οπτικοακουστικού υλικού που ενδέχεται να είναι copyrighted ή να εμπίπτει γενικότερα σε νομοθεσία περί πνευματικών δικαιωμάτων.
Έχω την εντύπωση πως θα πρέπει να ισχύσει και στο ποστ του mpikos.

Η συγκεκριμένη δημοπρασία υπήρχε και σε έτερο ελληνικό site δημοπρασιών...

BTW όσο και αν προσπάθησα δεν μπόρεσα να καταλήξω στην εν λόγω δημοπρασία μέσω google...

Προσωπικά πάντως όσον αφορά την εν λόγω δημοπρασία θεωρώ απαράδεκτες και αστείες τέτοιου είδους προσπάθειες με σκοπό το κέρδος...και μάλιστα σημαντικό, αφού 5 ψώρο DVD-R κοστίζουν ελάχιστα...

Δείτε το κόστος των γνήσιων DVDs
 
Ψηλε εχεις απολυτο δικιο και το θεμα φυσικα (πισω απο το post) ειναι μεγαλο - εκμεταλλευονται καποιοι τη "μανια" μας για να θησαυρισουν.

Να προσθεσω παντως οτι οι κασσετες δεν ειναι πανσπανιες (καντε καμια βολτα στο κεντρο..) αλλα επισης δεν εχουν και την αυθεντικη μεταγλωττιση της ΕΡΤ. Περιπτωση CandyCandy δηλαδη...εχω πηξει σε videocassetes που δεν ειναι αυτο για το οποιο τις αγορασα :mad:
 
να ρωτήσω κάτι δηλαδή τα επεισόδια που κυκλοφορούν στο internet δεν έχουν την αυθεντική μεταγλώττιση ;;;
 
Καταρχην καλως ηρθες - καλη συνεχεια και καλα posts. Ριξε και μια ματια στους Κανονισμους Λειτουργιας :)

Το τι κυκλοφορει στο net δεν το ξερω. Οι βιντεοκασσετες που αγορασα πριν 15 χρονια δεν ειχαν την ιδια μεταγλωττιση με της τηλεορασης.
 
Τι να πω για κάτι τέτοια άτομα.....Άκου 54 euro..

Πάντως ο τύπος έχει αξιολόγηση 0 οπότε μην παραξενευτείτε αν πρόκειται για μούφα!!!!

Δε βλέπω ούτε screenshots ούτε κάποιο ελληνικό εξώφυλλο.

Έχει κάποιος λογαριασμό εκεί να του στείλει μήνυμα να βάλει κάτι από τα δύο;

Η να ανεβάσει ένα απόσπασμα στο youtube....από κάποιο βίντεο απο αυτά που ΔΕΝ έχω στο blog.

Άσχετο:Οι ελληνικές βιντεοκασέτες γράφανε στο εξωφυλλο κάτι σαν 'Περβίδια' η κάτι τέτοιο.Τι στο καλό ήταν αυτό;Ελληνική εταιρία;Το θυμάμαι και σε άλλα κινούμενα σχέδια να υπάρχει.
 
Παρβίδια ήτανε εταιρία διανόμής βίντεο
 
Οδύσσεια και ξερό ψωμί

Καλησπέρα και απ' εδώ...

[deleted]

Νίκος
 
Δεν θυμάμαι τι έγραψα και έβαλες delete. Για θύμισέ μου, γιατί νομίζω πως δεν έγραψα κάτι εκτός θέματος και όρων.
 
H συλλογη με τα επεισοδια της Οδυσσειας και αγγλικο ηχο κυκλοφορει επισημα και την εχω στα χερια μου :happyjump: Oπως φαινεται και απο τις φωτογραφιες, η σειρα ειναι πληρης. Η ποιοτητα της εικονας ειναι αψογη, αλλα δυστυχως το κλασσικο γαλλικο τραγουδι των τιτλων τελους δεν περιεχεται στα επεισοδια.

ulysses2ajj3.jpg


ulysses2ajj3.jpg

ulysses1att2.jpg


ulysses1att2.jpg

Και ενα original artwork απο γνωστο internetικο μαγαζι (http://www.takamura-store.com/catalog/) που ανηκει στον Turrican (και μου εχω φορτωσει τη "μαυρη εργασια" ποσταρισματος)

ulysses3aun8.jpg


ulysses3aun8.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ξερει καποιος να μου πει που θα βρω ολα τα επεισοδια της σειρας:Η οδυσσεια του διαστηματος; ...Αλλα μεταγλωτισμενη στα Ελληνικα... :cool:
 
Milaw πρωτα απο ολα καλωςηρθες , δεν ξερω αν το εχεις καταλαβει αλλα εδω μεσα απαγορευεται οποιαδηποτε αναφορα σε λινκς που περιεχουν παρανομο υλικο.

Ριξε και μια ματια στους κανονισμους.
 
Aardvark είπε:
Milaw πρωτα απο ολα καλωςηρθες , δεν ξερω αν το εχεις καταλαβει αλλα εδω μεσα απαγορευεται οποιαδηποτε αναφορα σε λινκς που περιεχουν παρανομο υλικο.Ριξε και μια ματια στους κανονισμους.
Καλα ντε μη φωναζεις!Να εισαι καλα παντως σε ευχαριστω πολυ! :precry:
 
Πίσω
Μπλουζα