Oδύσσεια του Διαστήματος (Ulysses 31)

Φίλε/η μου milaw,o Aardvark έκανε απλά αυτό που έπρεπε να κάνει,δηλαδή σου έδωσε οδηγίες για κάτι που έδειξες -κακώς- ν' αγνοείς.

Άλλωστε κι εγώ έκανα edit 1-2 άλλα posts σου,όπου κι εκεί ζητούσες copyrighted υλικό.

Λυπάμαι,αλλά πρέπει να σου πω ότι είναι μάλλον το λιγότερο αγενές να γυρνάς να του λες "μη φωνάζεις κιόλας",πράγμα που μάλιστα ΔΕΝ έκανε.

Anyway,ορισμένα πράγματα είναι μη συζητήσιμα (οι κανόνες δηλαδή) και δεν επιδέχονται κριτικής.Αυτό που επιδέχεται κριτικής είναι η συμπεριφορά των mods/suped mods απέναντι σε κάθε μέλος,και η οποία συμπεριφορά (και) στην προκειμένη περίπτωση,ξαναλέω,ήταν άψογη.

Case closed...
 
Κρίμα πάντως που ποτέ δεν βρέθηκε η original με τα Γαλλικά intro και ending.Εγώ πάνως θυμάμαι τη μεταγλώττιση των κασσετών.Τελικά υπήρχε άλλη από την ΕΡΤ ή είναι η ίδια;Έχω μπερδευτεί γιατί κάποιοι λένε πως είναι η ίδια και άλλοι πως δεν είναι...
 
Εχουν ανεβει τα περισσοτερα επεισοδια σε γνωστο ελληνικο gamato τορενταδικο. Λειπουν τα 16,18,25,27
 
Η κορυφαια σειρα επιστημονικης φαντασιας..με σεναριο "ΕΠΟΣ"..

σας ανεβασα τους τιτλους τελους και αρχης στα γαλλικα και mp3 για κινητα. ελπιζω να μην εχουν ξαναανεβει και να σας αρεσει...

http://rapidshare.com/files/273090007/ulysses_31_-_intro.avi

http://rapidshare.com/files/273094144/ulysses_31_-_end.avi

http://rapidshare.com/files/273096428/ulysses-intro.mp3
 
οδυσσεια του διαστηματος.

Σας χαιρετω.

Απ'ό,τι είδα δεν υπάρχει ως τώρα αναφορά σε ένα συμπαθέστατο (γιαπωνέζικο νομίζω) καρτούν, που αποτελούσε μεταφορά της Οδύσσειας στο μακρινό μέλλον,με διαστημόπλοια κλπ. Ο Οδυσσέας ,ήταν ένας ψηλός με μούσι συνοδευόμενος απο τον γιο του και ένα ρομπότ. Πολύ καλό , όσο θυμάμαι. :)
 
michalis_dv είπε:
Κρίμα πάντως που ποτέ δεν βρέθηκε η original με τα Γαλλικά intro και ending.Εγώ πάνως θυμάμαι τη μεταγλώττιση των κασσετών.Τελικά υπήρχε άλλη από την ΕΡΤ ή είναι η ίδια;Έχω μπερδευτεί γιατί κάποιοι λένε πως είναι η ίδια και άλλοι πως δεν είναι...
Tοσο στις επαναληψεις που παιχτηκαν, οσο και στην πληρη σειρα που ''κυκλοφορει'' η μεταγλωτισση ηταν ιδια με το κλασσικο που εβλεπα παλια. Δεν ξερω τι παιζει με τις βιντεοκασσετες. Η μονη διαφορα ειναι πως το τραγουδι ειναι στα αγγλικα. Αυτο συμβαινει γιατι πηραν την αγγλικη κυκλοφορια για καλυτερη εικονα και εβαλαν τον ελληνικο ηχο.
 
Η αγαπημένη μου σειρά ever. Έχω αγοράσει και γω από amazon 2-3 χρόνια πριν όλα τα επεισόδια. Τα είδα νεράκι και με μεγάλη μου χαρά διαπίστωσα πως διατηρούσαν τη μαγεία που θυμάμαι πως είχαν, την ποιότητα στο σχέδιο και την υψηλή αισθητική.Θα ήθελα πολύ να έχω και τα Ελληνικά. Επίσης ρε παιδιά γιατί θυμάμαι πως οι τίτλοι στην αρχή ήταν στα Αγγλικά; Μάλλον θυμάμαι λάθος ε;

Αχα το βρήκα... Αυτό θυμάμαι στην Ελληνική βερσιόν που βλέπαμε....

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελικά μετά από πολύ κόπο βρήκα τα Orginal με τα γαλλικα intro & ending και είμαι πολυ ευτυχισμένος γι αυτό!!!

Επίσης στον φίλο Fred Madison να πω με σιγουριά ότι εμείς στην Ελλάδα είχαμε τη σειρά με τα γαλλικά μια και την έχω ολόκληρη.

Δεν συγκρίνονται καθολου τα γαλλικά με τα αντίστοιχα αγγλικά...Πιστεύω πως είναι αξεπέραστη η original version!
 
Ίσως χαζή ερώτηση αλλά το "31" στον τίτλο της σειράς πού κολλάει?
 
<3
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kambia είπε:
Ίσως χαζή ερώτηση αλλά το "31" στον τίτλο της σειράς πού κολλάει?
Η μεταφορά του μύθου στον 31ο αιώνα, να υποθέσω;
 
billy είπε:
Η μεταφορά του μύθου στον 31ο αιώνα, να υποθέσω;
Bingo! Πράγματι μιλάει για την μεταφορά του μύθου στον 31ο αιώνα!

Wikipedia είπε:
Ulysse 31 is a Franco-Japanese anime series (1981) that updates the Greek mythology of Odysseus (known as "Ulysses" in Latin, hence the name) to the 31st century.
 
Η αγαπημένη μου παιδική σειρά! (hence the avatar)

Mπορεί κάποιος να μας πει την πλήρη ελληνική διανομή?
 
johnalepou είπε:
Η αγαπημένη μου παιδική σειρά! (hence the avatar)
Mπορεί κάποιος να μας πει την πλήρη ελληνική διανομή?
Τι εννοείς την πλήρη Ελληνική διανομή;
 
Ποιος ελληνας ηθοποιος υποδυοταν τον καθε χαρακτηρα
 
Αν δεν βαριοσουν να διαβασεις το θέμα απο την αρχή δεν θα έκανες αυτή την ερώτιση
 
Διάβασα,γι αυτό έβαλα και την λέξη "πλήρης"
 
Ευχαριστώ ολους οσους έδωσαν πληροφορίες για την σειρά! την έψαχνα χροονια αλλά έβρισκα μονο για τον Κιούμπρικ και τον Μπάουι (λατρεμένα μεν οχι το ανίμε δε). Μου άρεσε πάρα πολύ ειδικά το ρομποτάκι και η γαλάζια Τεμίς.
 
Την φωνή του Τηλέμαχου νομίζω πως την έκανε ο Αργύρης Παυλίδης ενώ αφηγητής πρέπει να ήταν ο Ντίνος Καρύδης!
 
Πίσω
Μπλουζα