Oι Απαράδεκτοι (1991 MEGA)

emotional mode on

Εκεινη την εποχη ενιωθα (οπως και ολοι μας φανταζομαι) μια χριστουγεννιατικη θαλπωρη που δεν υπαρχει πλεον. Επιβαλλεται η θεαση εκεινου το επεισοδιου τετοιες μερες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh συμφωνω μαζι σου, & εγω το ξαναειδα και ηρθα στα ισα μου στις γιορτες... ?

Και επειδη πλησιαζουν οι τοπικες και περιφερειακες εκλογες, αναφερω για την ιστορια οτι το «Τρίτση, Τρίτση... μάνα μου» προβληθηκε στις 22 Ιανουαριου 1992 — στις 30 Μαρτιου ο Τριτσης επαθε ισχαιμικο επεισοδιο, «καταληγοντας» λιγες μερες αργοτερα, στις 7 Απριλιου...
 
επεισοδιο για το σκοπιανο(μακεδονικο)

 
Ο Αλεξανδρινης καταγωγης (οπως ειναι και η φιλη του, Δημητρα Παπαδοπουλου) Δημητρης Φραγκιογλου, που παιζει τον «κατρουλη» Ρωμαιο στο «Ηθοποιος σημαινει φως;» (επ. 30), ειπε σε προσφατη συνεντευξη του:

Ήταν μία από τις συναντήσεις μας με τη Δήμητρα. Έτσι κάνουμε με τη Δήμητρα. Κατά καιρούς ανταμώνουμε, χανόμαστε και πάλι από την αρχή, Στους "Απαράδεκτους" μπήκα από το 11ο επεισόδιο και μετά. Έγραφα τα stories. Βρίσκαμε το θέμα κάθε φορά, να έτσι όπως μιλάμε τώρα, και γράφαμε τι θα γίνει στο επόμενο επεισόδιο. Εδώ είναι κάτι που μπερδεύει ο κόσμος. Επειδή το αποτέλεσμα των "Απαράδεκτοι" είναι πολύ ακούραστο για τον τηλεθεατή, πολλοί πιστεύουν ότι έτσι χαλαρά και ξεκούραστα δουλεύαμε για τη σειρά. Το αυθόρμητο και το χαλαρό ήταν το ένα κομμάτι, όχι όμως ότι δεν ρίχναμε δουλειά. Η συγκεκριμένη σειρά είχε όλες τις προϋποθέσει για να πετύχει: πολύ καλούς ηθοποιούς και μια δυνατή ομάδα. Η Δήμητρα είχε γράψει τη σειρά επάνω στους ηθοποιούς. Είναι γνωστό ότι η ομάδα είχε κλείσει προτού γραφτεί το πρώτο επεισόδιο. Η Δήμητρα ήδη γνώριζε πολύ καλά τον Σπύρο, τον Γιάννη και τον Βλάσση.

Σημ: κατα την εκδοχη του Τακη Παπαματθαιου, παντως, που επαιξε τελικα τον ανιψιο του Χαλακατεβακη («Σου χω πει, μη με λες θειο!»), σε εκεινον ειχε προτεινει η Δημητρα το ρολο του Βλασση πριν προσεγγισει τον Μπονατσο. Εκεινος αρνηθηκε - πραγμα που πλεον φαινεται να εχει μετανιωσει - διοτι ειχε ηδη κλεισει να παιξει με τον Γιωργο Παπακωνσταντινου, υποθετω για την 1η σειρα που επαιξε ποτε το MEGA, απ´το Νοεμβριο του 1989, το δημοφιλες για την εποχη του «Πατηρ, υιος και πνευμα».

A8D87AC6-52EB-47E5-B720-40F6B6D72B45.jpeg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα σε όλους,

Αναζητώ το τελευταίο DVD της κασετίνας των Απαράδεκτων από το Ζapping (νούμερο 24) με τα τελευταία δύο επεισόδια. Τα κάνω καλό DVDRip σε x264 για την συλλογή. Αν το έχεις κάποιος ας επικοινωνήσει. Ευχαριστώ πολύ.
 
Το κράξιμο του φούρνου της Δήμητρας που το ανέφερε κάποιο μέλος πιο πάνω στα σχόλια το έχω εδώ και χρόνια σαν ringtone στο κινητό μου.Είχα μπει στο κόπο να φτιάξω ringtone απο όλες τις ατάκες της σειράς και έτσι...
Όσο για τα επεισόδια...τα βλέπουμε με τους θείους και τις θείες μου κάθε καλοκαίρι στην αυλή του σπιτιού του παππού μου, κάτι σαν ιεροτελεστία ένα πράμα, σαν ένα φόρο τιμής.Τα παρακολουθούμε συνοδεία καρπουζιού η σπιτικής μαρμελάδας κορόμηλου της γιαγιάς, όπως παλιά, όταν βλέπαμε τα επεισόδια για πρώτη φορά στην οθόνη της τηλεοράσεως.Όσο για τα αγαπημένα μου επεισόδια τα έχω περασμένα στο κινητό μου μαζί με επεισόδια απο άλλες αγαπημένες σειρές της εποχής.Το γέλιο ποτέ δεν έβλαψε ποτέ κανέναν.
Επεισόδιο 6 (Ο Kαραφλός δολοφόνος).avi_20150814_142342.859.jpg
 
Aυτο που γινετε καθε φορα με την παρτη μου και τους απαραδεκτους οταν ξεκιναω να δω για πολλοστη φορα ολα τα επεισοδια απο την αρχη ειναι μεταφυσικο δεν εξηγειται διαφορετικα.Καθε φορα με το που αρχιζω την σειρα και βλεπω το πρωτο επεισοδιο και αντε και το δευτερο λεω στον εαυτο μου καλα ρε μακακα πως βλεπεις για χιλιοστη φορα ξανα αυτη την βλακεια πραγματικα ειναι αποριας αξιο πως αυτη η σειρα εκανε την επιτυχια που εκανε.Ε μολις περνανε τα πρωτα δυο επεισοδια λες και γυρναει ο διακοπτης και καραγουσταρω και εχει επεισοδιο που σκαω πραγματικα στα γελια οπως για παραδειγμα το επεισοδιο με τον γαλλο φιλο του γιαννη με τιτλο ''Γαλλικη κουλτουρα'' .Ειμαι διαχασμενη προσωπικοτητα δεν εξηγειται διαφορετικα :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p
 
Και εγώ όταν ξαναείδα μετά απο τόσα χρόνια την σειρά σε dvd , το ίδιο έλεγα στα πρώτα επεισόδια...
Στα επόμενα ,έλεγα "καλά το πάνε!"...:)
 
Και εγώ όταν ξαναείδα μετά απο τόσα χρόνια την σειρά σε dvd , το ίδιο έλεγα στα πρώτα επεισόδια...
Στα επόμενα ,έλεγα "καλά το πάνε!"...:)
Ναι ρε φιλος αυτο ακριβως :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
 
Tα επεισόδια με το θέατρο και τον Γάλλο φιλοξενούμενο, πιστεύω ότι είναι τα καλύτερα. Κάποια άλλα που προσπάθησα να ξαναδώ, μου φάνηκαν πια κάπως " γερασμένα "
 
Το ζήτημα είναι άλλο. Μια σειρά σχεδόν 30 ετών έχει αρκετά επεισόδια που θα μπορούσαν να γυριστούν και σήμερα Και προσφέρουν άφθονες στιγμές γέλιου, Ενώ πολλά από αυτά δεν είναι δεμένα με την επικαιρότητα της εποχής. Αγαπημένο μου είναι Το 15ο, το χριστουγεννιάτικο και εκείνο που πάνε εκδρομή στο βουνό. Έπονται ο Γάλλος, ο λαϊκός διευθυντής, ο Κοντογιαννίδης, Η κατάληψη και το ταξίδι του Γιάννη στην Αίγυπτο. Εντωμεταξύ τώρα που το σκέφτομαι είναι και πολλά άλλα...Πραγματικά λίγες Ελληνικές σειρές τις βλέπει κάποιος με ενδιαφέρον 30 χρόνια μετά.

Τα άλλα δύο μεγάλα σήριαλ του mega, οι τρεις χάριτες και το ρετιρέ έχουν αρκετά στοιχεία ρετρό. Η γιαγιά μου Και εγώ εύκολα μπορούσαμε να βλέπουμε τις τρεις χάριτες και το ρετιρέ τη δεκαετία του 90 αλλά πολύ δύσκολα μπορώ να τα δω σήμερα. Θέλω να πω ότι τα δύο αυτά σήριαλ γραφόταν για τους τις μεγαλύτερους της εποχής εκείνης. Μια γυναίκα 70 χρονών τότε εύκολα μπορούσε να καταλάβει γιατί συζούν οι τρεις αδερφές και σε τι καταστάσεις μπλεκουν, όπως επίσης και το τι ήθελε να πει ο Δαλιανίδης. Δύσκολα όμως μπορούσε να καταλάβει το προχώ χιούμορ των απαράδεκτων.

Αλήθεια τώρα που το σκέφτομαι πότε θα ξεκινήσει να προβάλει το ρετιρέ το mega;
 
Το ζήτημα είναι άλλο. Μια σειρά σχεδόν 30 ετών έχει αρκετά επεισόδια που θα μπορούσαν να γυριστούν και σήμερα Και προσφέρουν άφθονες στιγμές γέλιου, Ενώ πολλά από αυτά δεν είναι δεμένα με την επικαιρότητα της εποχής. Αγαπημένο μου είναι Το 15ο, το χριστουγεννιάτικο και εκείνο που πάνε εκδρομή στο βουνό. Έπονται ο Γάλλος, ο λαϊκός διευθυντής, ο Κοντογιαννίδης, Η κατάληψη και το ταξίδι του Γιάννη στην Αίγυπτο. Εντωμεταξύ τώρα που το σκέφτομαι είναι και πολλά άλλα...Πραγματικά λίγες Ελληνικές σειρές τις βλέπει κάποιος με ενδιαφέρον 30 χρόνια μετά.

Τα άλλα δύο μεγάλα σήριαλ του mega, οι τρεις χάριτες και το ρετιρέ έχουν αρκετά στοιχεία ρετρό. Η γιαγιά μου Και εγώ εύκολα μπορούσαμε να βλέπουμε τις τρεις χάριτες και το ρετιρέ τη δεκαετία του 90 αλλά πολύ δύσκολα μπορώ να τα δω σήμερα. Θέλω να πω ότι τα δύο αυτά σήριαλ γραφόταν για τους τις μεγαλύτερους της εποχής εκείνης. Μια γυναίκα 70 χρονών τότε εύκολα μπορούσε να καταλάβει γιατί συζούν οι τρεις αδερφές και σε τι καταστάσεις μπλεκουν, όπως επίσης και το τι ήθελε να πει ο Δαλιανίδης. Δύσκολα όμως μπορούσε να καταλάβει το προχώ χιούμορ των απαράδεκτων.

Αλήθεια τώρα που το σκέφτομαι πότε θα ξεκινήσει να προβάλει το ρετιρέ το mega;
Συμφωνω απολυτα σαυτο φιλος γιατι και γω εκανα μια προσπαθεια προσφατα να δω της τρεις χαριτες και πραγματικα δεν την παλεψα ουτε 3 επεισοδια να δω ασε για το ρετιρε το απεχθανομαι και το σιχαινομαι μπορω να πω οπως και τους μικρομεσαιους.Για τους απαραδεκτους παντως μετα τα δυο πρωτα επεισοδια που με πιανει το χαλι που περιγραφω σε παραπανω post μου δεν υπαρχει επεισοδιο που να μην γελασω εστω μια φορα απο καποια ατακα.Το μονο πραγμα που με τρελενει και με νευριαζει σε αυτη την σειρα ειναι καποια κενα στο σεναριο αν το θετω σωστα.Για παραδειγμα στο επεισοδιο 3 με την ονομασια ''εξωση'' ο χαλακατεβακης τους κανει εξωση απο τα διαμερισματα και στο τελος του επεισοδιου μετα τον χαμο με της 3 γκομενες του βλαση ο χαλακατεβακης φευγει νευριασμενος και τους λεει πως τους κανει εξωση παει και τελειωσε και ειναι η τελευταια του κουβεντα.Ε στο επομενο επεισοδιο ολα ειναι μελι γαλα καμια αναφορα σε εξωση κλπ.Ενταξει δεν ειναι μια ιστορια ολη η σειρα αλλα διαφορετικα επεισοδια ομως θα μπορουσαν να το τελειωσουν το επεισοδιο οχι με τετοιον τροπο αλλα να υπηρχε ενα λογικο τελος που ο χαλακατεβακης να επερνε πισω τα λογια του για την εξωση και ολα καλα και οχι να τελειωσει ετσι.Το ιδιο πραγμα βλεπουμε και στο επεισοδιο ''Γκρεμιστα,γκρεμιστα'' που ο χαλακατεβακης ειναι να παντρευτει και η μελλουσα γυναικα του θελει να τους βγαλει ολους απο τα σπιτια ωστε να τα ενωσει και να τα κανει ενα.Ε μεχρι και το τελος του επεισοδιου αυτο ισχυει κανονικα οπως και ο γαμος του με την αλλη την ξινη αλλα στο αμεσως επομενο επεισοδιο ουτε γυναικα υπαρχει ουτε γαμος ουτε ενωση των δυο διαμερισματων κλπ.Αυτο με την σπαει μονο με την σειρα γιατι κατα τα αλλα ριχνω πολυ γελιο.
 
Μια γυναίκα 70 χρονών τότε εύκολα μπορούσε να καταλάβει γιατί συζούν οι τρεις αδερφές και σε τι καταστάσεις μπλεκουν, όπως επίσης και το τι ήθελε να πει ο Δαλιανίδης.
Ισως ειναι εκτος θεματος, αλλα θα μπορουσες να το αναλυσεις λιγο;
 
Και μένα από τις αγαπημένες μου σειρές. Την βλέπαμε ανελλιπώς κάθε Τετάρτη όταν πήγαινα ακόμα στη σχολή και την επόμενη μερα σχολιάζαμε τις ατάκες. Αγαπημένα επεισόδια η έξωση η βραδυά ποίησης ένα επεισοδιο με τον Κωνσταντίνο Τζούμα κουλτουριάρη απίστευτο γέλιο.
 
Και μένα από τις αγαπημένες μου σειρές. Την βλέπαμε ανελλιπώς κάθε Τετάρτη όταν πήγαινα ακόμα στη σχολή και την επόμενη μερα σχολιάζαμε τις ατάκες. Αγαπημένα επεισόδια η έξωση η βραδυά ποίησης ένα επεισοδιο με τον Κωνσταντίνο Τζούμα κουλτουριάρη απίστευτο γέλιο.
Και "Ο ζωντανος ο χωρισμος" πολυ αγαπημενο επεισοδιο! Παντως οποια σειρα εβαλε μεσα βραδια ποιησης, εκανε τρελη επιτυχια. Ας θυμηθουμε και το Ντολτσε βιτα:
"Θα ξεκινησω με μερικα ανεκδοτα."
"Αχ, ωραια! Ποντιακα ειναι;
 
Ισως ειναι εκτος θεματος, αλλα θα μπορουσες να το αναλυσεις λιγο;

Ναι βεβαίως, ήθελα Να πω ότι οι καταστάσεις που αναφέρονταν στις τρεις χάριτες και στο ρετιρέ, ήταν κοινές και εντός των ηθών της εποχής. Ειδικά το ρετιρέ που ήτανε μία ανασκευή παλαιότερων Σήριαλ του Δαλιανίδη Παραήταν στα χρηστά ήθη της εποχής. Μια κόρη που χώρισε και μένει με τη μάνα της και την ανιψιά της καθώς ο άντρας της ήταν τρελάρας, η γνωριμία του Ιάσωνα και της Ελένης με τη μητέρα του και τη θεία της, ενώ ακολουθεί το κλασσικό δίδυμο του Φοίβου και της Χαρούλας με έναν πλατωνικό τύπου έρωτα.

Επιπλέον και οι τρεις χάριτες σε λίγα επεισόδια Βγαίνουν εκτός της Νόρμας για τη γυναίκα την εποχή εκείνη. Σίγουρα ένα ωραίο σενάριο με τρεις αδερφές, η μία γεροντοκόρη και παράξενη, η άλλη χήρα Με μία κόρη της παντρειάς και η τρίτη έπιασε τον άντρα της στα πράσα. Ένα επεισόδιο που ήταν προχω ίσως ήταν εκείνο με τον έρωτα της Μαρίας με έναν νεαρό που Διήρκεσε δύο επεισόδια. Πολύ λίγα επεισόδια με εξωτερικά γυρίσματα και χωρίς κάποια επαναστατική ιδέα.

Αντίθετα οι απαράδεκτοι ξεκινούσαν με ένα ζευγάρι δύο αντρών που Ο ένας δεν ήταν φανατικός Ενώ ο άλλος ο μαμιας της Γειτονιάς. Ένα ζευγάρι από τη γενιά του πολυτεχνείου με ό,τι αυτό σημαίνει και από κει και πέρα μια σειρά περιστατικά από την κατάληψη τον ψυχάκια, Τα ποιήματα, τον Γάλλο φιλο κτλ Που γενικά δεν ήταν εύκολο να το αντιληφθεί ένας άνθρωπος μιας ηλικίας την περίοδο εκείνη. Το ρετιρέ και οι τρεις χάριτες ήταν σήριαλ για όλη την οικογένεια ενώ οι απαράδεκτοι για ένα πιο νεανικό, προοδευτικό κοινό.

ή για Το θέσω πιο συνοπτικά: Το ρετιρέ και οι τρεις χάριτες περιέγραφαν την κοινωνία της δεκαετίας του 80 όπως εμφανιζόταν το 90, ενώ οι απαράδεκτοι επηρεάζαν την κοινωνία του 1990 για Τα επόμενα χρόνια.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Συμφωνώ, το σενάριο των απαράδεκτων είχε σχόλια για το πως αποδεχόμαστε την ομοφυλοφιλία, για τον ταλανισμό αντιλήψεων και τις ιδεοληψίες της γενιάς του Πολυτεχνείου. Τα πιο έντονα σχόλια αφορούν τις αντιλήψεις για την γυναικα που δεν εργάζεται (Δήμητρα) ή για την γυναίκα υπάλληλο-ντεκόρ (Ρένια). Η Δήμητρα παρουσιάζεται ως βαριεστημένη νοικοκυρά ημιμαθής που ενδιαφέρεται ομως να μάθει περισσότερα. Νομίζω ότι η προσωπικότητά της είναι ετσι διαμορφωμένη ώστε να γελοιοποιεί και να "γειώνει" τις ιδέες και τις αντιλήψεις του Σπύρου.
 
Κορυφαία σειρά. Κορυφαίες ατάκες Αγαπημένο μου επεισόδιο το Σεξ ψέμματα και βιντεοταινίες με την Παπαρήγα την καλή. Από τους γκεστ. Πρώτη και καλύτερη η Αλίκη Αλεξανδράκη ως θεία Βιργινία με την θεϊκή ατάκα "μπράβο αγόρι μου τον έφαγες τον τυρέμπορα" . Ακολουθεί ο Πέτρος Φιλλιπίδης στον ρόλο του αστυνομικού (ειδικά εκεί που κάνει εκπομπή στο ΚΟΛΑΝ τα σπάει. Επίσης κορυφαία η ατάκα του Σπύρου όταν κάνει σωματική έρευνα στην Δήμητρα "τι γίνεται κυρ' αστυνόμε χουφτώνουμε, χουφτώνουμε"). Ο Κωνσταντίνος Τζούμας ως Κωνστανταν, η Βάνα Παρθενιάδου ως Βάνα Καρόυλου Λέκκα και φυσικά ο αγαπημένος μου Ζανό Ντάνιας ως Ζεράρ (άλλη κορυφαία ατάκα του Σπύρου για τον Γάλλο " Αυτός έχει και μια πηχτή βλακεία στο μάτι"). Τέλος ο Χριστοφορός Ζαραλίκος ήταν η πρώτη φορά που έπαιζε στην τηλεόραση και εδώ λέει πως έπαιξε
https://www.iefimerida.gr/zoi/oi-aparadektoi-ti-apokalypse-o-zaralikos
Να σημειώσω εδώ ότι όλο το βασικό καστ της σειράς έπαιζε στην επιθεώρηση "ο χορός του οζαλόγγου" το καλοκαίρι του 1988 στο Παρκ σε κείμενα της Δήμητρας Παπαδοπούλου και του Σταμάτη Φασουλή και έτσι γεννήθηκαν οι Απαράδεκτοι.
 
30 χρόνια Απαράδεκτοι !


 
Πίσω
Μπλουζα