Oι Απαράδεκτοι (1991 MEGA)

502.jpg
 
Αυτό που έχω παρατηρήσει σε όλες τις αναφορές της διεύθυνσης της πολυκατοικίας είναι πως πάντα αναφέρεται "Αδάμαντος 4" , ενώ το σωστό θα ήταν "Αδαμάντου 4" :D .
 
Γιατί; Αν υποθέσουμε ότι αναφέρεται στον Αδάμαντα της Μήλου, ή ακόμα και στον πολύτιμο λίθο, το σωστό είναι αδάμαντος.
 
iliekater είπε:
Αυτό που έχω παρατηρήσει σε όλες τις αναφορές της διεύθυνσης της πολυκατοικίας είναι πως πάντα αναφέρεται "Αδάμαντος 4" , ενώ το σωστό θα ήταν "Αδαμάντου 4" :D .
Η γενική ενικού του ουσιαστικού "αδάμας" είναι "αδάμα/αδάμαντα/αδάμαντος" ;)
 
Αλήθει, έχει βρεθεί πού ήταν εκείνη η πολυκατοικία, με τους πολλούς ημιυπαίθριους και τα φωτιστικά με τις μπάλες στο πεζοδρόμιο; Που την έκανε συνεχώς εμβόλιμη εξωτερική λήψη;
 
ΦΖΠ1 είπε:
Αλήθει, έχει βρεθεί πού ήταν εκείνη η πολυκατοικία, με τους πολλούς ημιυπαίθριους και τα φωτιστικά με τις μπάλες στο πεζοδρόμιο; Που την έκανε συνεχώς εμβόλιμη εξωτερική λήψη;

Στο τέρμα της οδού Κοσμά Μελωδού (εμφανίζεται και ως Ρωμανού Μελωδού), στο Λυκαβηττό.

Εικόνα από το Google Street View

fetch
 
Α , μάλιστα ! Εγώ νόμιζα πως ήταν όνομα ανθρώπου στην ονομαστική (Ο Αδάμαντος , του Αδαμάντου) ! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
iliekater είπε:
Α , μάλιστα ! Εγώ νόμιζα πως ήταν όνομα ανθρώπου στην ονομαστική (Ο Αδάμαντος , του Αδαμάντου) ! :D

Μου θύμισες τον Αμάρανθο από το Επάγγελμα Γυναίκα, και τον Αδαμάντιο Κοραή :p
 
nwntas είπε:
Μου θύμισες τον Αμάρανθο από το Επάγγελμα Γυναίκα, και τον Αδαμάντιο Κοραή :p
Και τον Αμαραντο, καθηγητη του Ροδα Τσαντα και Κοπανα :p
 
Λογοπαίγνια με τον Αδάμαντο κάναμε.

Αν δε σου λένε κάτι οι παραπάνω, μάλλον πρέπει να δεις ορισμένες ταινίες... :p

Ξεκινάς ρετρο-εκπαίδευση! :p
 
Εχω μια ενδιαφερουσα ερωτηση trivia :D

Οι τιτλοι του πρωτου κυκλου τελειωνουν παντα με μια σκηνη στην κουζινα των Παπαδοπουλαιων οπου ο Σπυρος νευριασμενος πεταει κατι στο Βλασση ενω απο πισω ο Γιαννης στεκεται αδιαφορος. Εκει παγωνει η εικονα και μεγαλωνει.

Επειδη ειχα δει ολα τα επεισοδια προσφατα, δε θυμαμαι να παρατηρησα σε καποιο επεισοδιο αυτη τη τοσο χαρακτηριστικη σκηνη. Θυμαται κανενας απο που ειναι παρμενη;
 
58319DE00B&t=459
Δεν το πετάει στο Βλάση. :D

Επεισόδιο 3: Η έξωση
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λεβέντες... οικολόγοι, επεισόδιο 30. Στο youtube του mega βεβαια, θα το βρεις στο νουμερο 29, γιατί προσπερνάει το "κομμένο" 13 (Βοήθεια... οικιακή βοηθός)
δεν το προσπερναει το 13 αλλο προσπερναει μαλλον

 
Έχει μπορέσει κανείς να βρει ποιο είναι το βίπερ που διαβάζει η Δήμητρα με τη Σίρλεϋ και τον Ομάρ στο επεισόδιο "Ο τέλειος άντρας";
 
Δεν αποκλειεται να ειναι φανταστικο :)
 
Ωραίος tzias57...Την προηγούμενη βδομάδα έβλεπα το χριστουγεννιάτικο επεισόδιο. Σχεδόν 30 χρόνια μετά η σειρά βλέπετε το ίδιο ευχάριστα με την πρώτη της προβολή.  
 
Πίσω
Μπλουζα