Oι Απαράδεκτοι (1991 MEGA)

manos426f

The King of Retro®
Joined
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.388
Αντιδράσεις
155
Oι Απαράδεκτοι (1991-93), MEGA


Πρεμιέρα: Τετάρτη 18/9/1991



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9F%CE%B9_%CE%B1%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%B4%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%BF%CE%B9

ή αλλιως ''τι εγινε ρε παιδια...????'' (Η θρυλικη ατακα του Σπυρου...!!!)

Επαιζαν:

Σπυρος Παπαδοπουλος

Δημητρα Παπαδοπουλου

Γιαννης Μπεζος

Βλασσης Μπονατσος (R.I.P)

Ρενια Λουιζιδου και

Βασιλης Χαλακατεβακης

Σεναριο:Δημητρα Παπαδοπουλου

Tι να πω για τη σειρα αυτη....Τοσα χρονια μετα,κι ομως για μενα παραμενει η καλυτερη σειρα στο ειδος της που παιχτηκε ποτε στην ελληνικη τηλεοραση....

Επεισοδια το ενα καλυτερο του αλλου,με σεναριο,χιουμορ,πρωτοτυπια και ηθοποιια τελεια..(ποιος ξεχναει τον Μπεζο στο ρολο του ομοφυλοφιλου Γιαννη...)

Εντυπωση προκαλει το οτι το MEGA ποτε δεν σκεφτηκε να τα κυκλοφορησει σε συλλεκτικη DVD εκδοση,αλλα παλι καλα που καποιοι τα κανανε capture απο την τελευταια τους προβολη και μπορουμε να τα χαιρομαστε εως και σημερα....

Ακολουθει η λιστα με τη σειρα των επεισοδιων:

01-Κανε μου λιγακι μμμμ

02-Βολτα με κλεμμενο αμαξι

03-Η εξωση

04-Χρονια πολλα

05-O doctor

06-Ο καραφλος δολοφονος

07-Ασφαλεια ζωης

08-Ποιητικη βραδια

09-Αμα θες να φυγεις φυγε

10-Μοδα 91

11-Ειμαι εγω γυναικα φινα ντερμπεντερισσα

12-Γαλλικη κουλτουρα

----Καλα χριστουγεννα-----

13-Ο εραστης ερχεται

14-Πληρωμενη εκδικηση

15-Γκρεμιστα γκρεμιστα

16-Τριτση Τριτση μανα μου

17-Ερχεται η θεια stop

18-Eurovision 92

19-Freak out

20-Καλλιστεια 92

21-Επενδυω επενδυεις επενδυει

22-Την υγεια μας να 'χουμε

23-Παρακολουθησεις πρωτου τυπου

24-Επιστροφη στη φυση

25-Ζητω το εθνος

26-Ο ζωντανος ο χωρισμος

27-Λεβεντες οικολογοι

28-Δραματικη σχολη

29-Εργαζομενο κοριτσι

30-Νεος ζητει νεα

31-Βιντεοκλιπαδες

32-Πορτογαλια

33-Τα παιδια της Ελλαδος παιδια

34-Ο τελειος αντρας

35-Το κολαν

36-Σεξ,τσοντες και βιντεοταινιες

37-Ο ερωτας γεννηθηκε για δυο

38-Αναξιοπαθουντες

39-Επιθεωρηση (Βιντεοκλιπαδες Β')

40-Θα τον φαω τον Παρασκευα

41-Ο ψυχιατρος

42-Ποια Ελενη

43-Ιστορια μου,αμαρτια μου (Ποια Ελενη Β')

44-I am you are Θανασης

----Απαραδεκτη πρωτοχρονια----

45-Καλη ανταμωση

Εξτρα επεισοδια που δεν ειναι γνωστο που τοποθετουνται χρονικα

***Να ζει κανεις η να μη ζει (Β κυκλος)

***Βοηθεια...οικιακη βοηθος (Β κυκλος)

Αρκετα χρονια μετα την ολοκληρωση της,εγινε προσεγγιση απο πλευρας του MEGA προς τους ηθοποιους και κυριως προς τη Δημητρα Παπδοπουλου για τη συγγραφη νεων σεναριων για ενα νεο κυκλο επεισοδιων (προ του θανατου του Βλασση Μπονατσου βεβαια...),αλλα εκεινοι ευγενικα την απερριψαν,λεγοντας οτι πιθανοτατα δεν θα ειχε πλεον την ιδια επιτυχια και θα αμαυρωνε την εικονα,τη φημη και την κληρονομια που αφησε πισω της η σειρα απο την εποχη που παιζοταν....

Μια αποφαση που,ενω αρχικα μπορει να δυσαρεστησε τους παλιους fan της σειρας,εν τελει κριθηκε απολυτα σωστη και λογικη.....

Αυτη η σειρα θα αποτελει,κατα τη γνωμη μου αλλα και γενικοτερα πιστευω,οπως εχει ηδη αποδειχθει,παντα σημειο αναφορας και σταθμο στην ιστορια της ιδιωτικης τηλεορασης,μαζι ισως με την αλλη εξαιρετη σειρα,επισης του MEGA,''Οι Αυθαιρετοι'' η οποια ομως δυστυχως χαθηκε στο περασμα των χρονων,ελλειψει επαναληψης της στα προσφατα χρονια.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όντως απίστευτη σειρά manos426f!!! Ο θερμοσίφωνας που τσίριζε, ο άπληστος Χαλακατεβάκης (με το τραγούδι "χοντρούλη μου εσύ είσαι το μανούλι μου"), η Δήμητρα ξαπλωμένη στο κρεβάτι με τα φρούτα σαν kim από 9 1/2 βδομάδες, το αστροπελέκι, η Παπαρίγα η καλή,τι να πρωτοθυμηθεί κανείς... όπως και οι αυθαίρετοι με τον Βαλαβανίδη (ηθοποιάρα),τον Πουλικάκο "μα Ζανέτ μου",την Ντολόρες, την Σουλάρα!!! Αλλά και το σ'αγαπώ μ'αγαπάς που διασκεύασε η Παπαδοπούλου μια χαρά το βρήκα. Θυμάστε το εκμέκ παγωτό, με τον παππού που έβριζε, τον Παπαδόπουλο κτηνίατρο με την οσφύα οστεοκαμψία, και την ατάκα που έγραψε:"Πάει και το τζιπάκι...":biglaugh: Απίστευτες σειρές, πολύ cult πλέον!!!
 
Εγώ θυμάμαι το επεισόδιο, που όταν ήθελαν να δούνε βιντεοκασσέτες ΧΧΧ

λέγανε στο βίντεο-κλαμπ το συνθηματικό Η ΠΑΠΑΓΡΗΓΑ Η ΚΑΛΗ

και ο βιντεοκλαμπάς τους έδινε την πιπεράτη ταινία.

Τελικά ο Σπύρος Παπαδόπουλος δεν το είχε πιάσει το κόλπο και νοίκασε

μια τέτοια ταινία, νομίζοντας ότι όντως ήταν ομιλία της Αλέκας Παπαρρήγα !

Τα αποτελέσματα είναι ευνόητα !

Από τότε την συγκεκριμένη φράση, την υιοθέτησα και την κόλησα και σε πολύ άλλον κόσμο,
 
exetlaios είπε:
Εγώ θυμάμαι το επεισόδιο, που όταν ήθελαν να δούνε βιντεοκασσέτες ΧΧΧ λέγανε στο βίντεο-κλαμπ το συνθηματικό Η ΠΑΠΑΓΡΗΓΑ Η ΚΑΛΗ

και ο βιντεοκλαμπάς τους έδινε την πιπεράτη ταινία.
Θυμάσαι βέβαια οτι ο βιντεοκλαμπάς ήταν ο Χριστόφορος Παπακαλιάτης σε μια απο τις πρώτες (μην πω την πρώτη) εμφανίσεις του. Οι απαράδεκτοι είναι το αγαπημένο μου ελληνικό σίριαλ.Σαν τρελή το έγραφα σε βιντεο-κασσετες και οταν ήμουν ντάουν πάντα μου έφτιαχναν το κέφι.Απ'έξω ξέρω τους διαλόγους...Ανεπανάληπτη σειρά...
 
Η καλυτερη ελληνική κωμική σειρά με διαφορά από τις άλλες...:rolleyes:
 
Xαιρομαι ιδιαιτερως παντως που πλεον,με την εξαιρεση των επεισοδιων Νο 1,Νο 5 και Νο 9 που τα εχω σε ποιοτητα της ταξης των 262,204 και 131 mb αντιστοιχα (δηλαδη τα 2 πρωτα ειναι σχεδον αψογα και το τριτο βλεπεται με λιγο συμβιβασμο),OΛΑ τα αλλα τα εχω σε XviD ποιοτητα,358 mb εκαστο επεισοδιο...!!

(για τους Απαραδεκτους μιλαω παντα...)
 
Μπράβο σου ρε Μάνο! Πως μπορούμε να τα αποκτήσουμε και εμείς που τα λιγουρευόμαστε? Αν έχεις καμμία καλή ιδέα την προτείνεις άμεσα!
 
μπορουμε να ορισουμε ενα σημειο συναντησης για να παραλαβει οποιος θελει...ολα τα επεισοδεια των απαραδεκτων

πειτε μερα και ωρα και τοπο συναντησης
 
Ο κανονας Νο 1 του forum μας απαγορευει καθε περαιτερω συζητηση εδω νομιζω....
 
Το επεισόδιο που ανέφερε η candy με τον θερμοσίφωνα θυμάστε ποιο είναι? Είναι απο τα αγαπημένα μου επεισόδια αλλά δεν μπορώ να το βρώ, επειδή δεν θυμάμαι τίτλο!
 
theoritikos είπε:
Το επεισόδιο που ανέφερε η candy με τον θερμοσίφωνα θυμάστε ποιο είναι? Είναι απο τα αγαπημένα μου επεισόδια αλλά δεν μπορώ να το βρώ, επειδή δεν θυμάμαι τίτλο!
Ασφαλως και θυμομαστε..!!

Ειναι το Νο 3-Η εξωση

και μπορεις ευκολα να το βρεις παντως....
 
Φοβερή σειρά,όσες φορές και να την δω δεν την χορταίνω.Μου έχει μείνει η ατάκα του Γιάννη (στο επεισόδιο που τους κάνουν έξωση)Εγώ πάντως από τον Λυκαβηττό δεν φεύγω. :thumbup:
 
!!

ΧΑ ΧΑ Κορυφαία σειρά...

Την "Μαρία τον Κουβά" που θέλανε να πλασάρουνε στο Γάλλο φίλο του Γιάννη??

Την Μαντουβάλα στα κορακίστικα?? (ΜΙΝΤΙΒΙΛΙ ΙΓΙΠΙ ΓΛΙΚΙ ΜΙ)

Τι εγινέ ρε παιδιά?? χάσαμε το πάνω χέρι???

HELLO I AM DEBORA

ανεπανάληπτη σειρά..αντέ να κάτσει τώρα να δεις Μαρία η Άσχημη (εάν την έλεγαν Μαρία ο Κουβάς θα την έβλεπα πάντως)

επίσης ριξτε μια ματιά στο www.veoh.com εχει αρκετά επισόδεια...

ΓΙα ριχτέ όλοι απο μια ατάκα της σειράς να γελάσουμε
 
Ρανια: Βλάααση, ένας φίλος μου γιατρός -ψυχολόγος μου είπε οτί καταβάθος όλοι οι άντρες είναι αδερφές.

Βλάσσης: Ο φίλος σου ο ψυχολόγος μήπως σου είπε επίσης οτι καταβάθος, όλες οι γυναίκες είναι Ηλίθιες???

:biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
Thamona μοναδικές ατάκες πόσταρες. :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
 
Thanx bi bi

Βοηθησε και συ λίγο..πες καμια καλή ατάκα...
 
Σήμερα είδα το επεισόδιο της έξωσης μετά από χρόνια.Τελικά η κουζίνα ήταν που τσίριζε και ο θερμοσίφωνας αυτός που εκρήγνυτο.Αυτό που θυμόμουν από ατάκα ήταν το ποίημα που είχε γράψει η Δήμητρα για να εντυπωσιάσει το Σπύρο:"Μυκήνες,Μυκήνες,Μυκήνες,είστε από εκείνες που μου αρέσουνε.Που θα ήθελα να πάω με το Σπύρο,να κάνω ένα γύρο,να φάω και ένα γύρο.":biglaugh:
 
Εγω ειδα πριν λιγες μερες ξανα τα ''Αναξιοπαθουντες'' και ''Ο ερωτας γεννηθηκε για δυο'',κατοπιν τυχαιας επιλογης....

Ειδικα το πρωτο,εξαιρετικο επεισοδιο...

Ειναι αυτο που ο Χαλακατεβακης πουλαει τα διαμερισματα του και τα παιρνει καποιος ονοματι Φωτης,ο οποιος ομως θελει να ανεβασει το ενοικια και οι απαραδεκτοι κανουν οτι περνα απο το χερι και το μυαλο τους για να το αποφυγουν αυτο.....

Φοβερες καταστασεις,που καταληγουν με τον Γιαννη να παριστανει την καλογρια-αδελφη Ιωαννα...!!!Πολυ γελιο...!!
 
Οι Απαραδεκτοι!

Το Post αυτο οπως και τα υπολοιπα που ακολουθουν ανηκαν σε ενα ακομα thread με θεμα τους "Απαραδεκτους" και μεταφερθηκαν στο αρχικο με στοχο μια πιο συμμαζεμενη και παραγωγικη αναζητηση Θεματων στο forum. Παροτι παντα υπενθυμιζουμε στα νεα μελη μας να σιγουρευονται πριν ανοιξουν ενα καινουριο thread, πολυ συχνα βλεπουμε διπλα (και τριπλα) threads με το ιδιο θεμα. Και εδω καπου θελω να πω οτι τελικα αυτο ΔΕΝ ειναι απαραιτητα κακο - ειναι προτιμοτερο να ανοιξει καποιος ενα καινουριο thread (ακομα και αν υπαρχει καποιο με το ιδιο αντικειμενο) εφοσον η αναζητηση του δεν του εδειξε την υπαρξη καποιου παλαιοτερου , ΠΑΡΑ να σκεφτει οτι "ε μαλλον θα υπαρχει και αφου δεν το βρισκω αστο παω για υπνο".
Θελουμε νεες ιδεες, νεες οπτικες γωνιες , πιθανον νεα στοιχεια και στο φιναλε αν βρεθουν 2 "ιδια" threads , ειναι μεσα στα καθηκοντα μας ως mods να τα "μαζεψουμε".

Αφου εψαξα λιγακι σε αυτην την τεραστια θεματολογια του φορουμ, διαπιστωσα οτι μαλλον δεν υπαρχει κανενα θεμα σχετικο με τους Απαραδεκτους. Λεω μαλλον γιατι το λιγακι ψαξιμο σιγουρα δεν ειναι αρκετο εδω μεσα!!

Οι Απαραδεκτοι, λοιπον! Ο Βλασης Μπονατσος (τιμης ενεκεν τον αναφερω πρωτο, μια που "εφυγε" και πρωτος), ο Γιαννης Μπεζος, ο Σπυρος Παπαδοπουλος και η (σεναριογραφος και πρωταγωνιστρια) Δημητρα Παπαδοπουλου. Τους συντροφευαν η Ρενια Λουιζιδου και ο Βασιλης Χαλακατεβακης.

Σειρα που αφησε εποχη στην τηλεοραση, προβαλλοταν απο το mega αρχες της δεκαετιας του 90, και αν θυμαμαι καλα ηταν στις 9 το βραδυ(?). Ή μαλλον ξεκινησε μια νεα εποχη για τις τηλεοπτικες σειρες. Ηταν η πρωτη -τουλαχιστον απο οσο θυμαμαι εγω- σειρα στην οποια οι πρωταγωνιστες μιλουσαν ...οπως μιλουσαν στο σπιτι τους. Η πρωτη φορα που ακουσα σε ελληνικη σειρα θυμαμαι τη γνωστη σε ολους μας λεξουλα που σημαινει και ... φιλε καμια φορα, εκεινη που αρχιζει με το.. Μ! Τωρα βεβαια αν αυτο τελικα ηταν για καλο η για κακο, ειναι αλλο ζητημα! Οπως παντα η υπερβολη ακολουθει της στερησης, και στην ελληνικη τηλεοραση απο εκει που τα παντα κοβονταν, τωρα αν δεν ειπωθουν με αυτον τον τροπο δεν εχουν περαση.

Ας μη σταθω ομως στη φρασεολογια της σειρας, η οποια εκανε πραγματι αισθηση εκεινη την εποχη. Το χιουμορ αυτης της σειρας ηταν ανεπαναληπτο. Απιθανες ατακες που τις ακουω και σημερα και μου προκαλουν ακομα το ιδιο γελιο οπως και τοτε. Η δε θεματολογια των επεισοδιων περιελαμβανε ολες τις εκφανσεις της συγχρονης τοτε ζωης και τις καυτηριαζε με την ιδια ελευθερια που διεκρινε και τους διαλογους.

Νομιζω οτι ηταν μοναδικη στο ειδος της και στην εποχη της. Οι χαρακτηρες των ηρωων ηταν τοσο καλα διαλεγμενοι και δουλεμενοι, που ακομα και σημερα μετα απο 15 και κατι χρονια ακομα δεν μπορω να αποφασισω, ποιος απο ολους τους χαρακτηρες με εκανε να γελασω περισσοτερο. Ηταν πραγματικα ο ενας καλυτερος απο τον αλλον!!

Και για να παρουμε μια γευση δυο αποσπασματακια...



Μια απορια εχω μονο: Μονο εγω την εβλεπα ετσι φανατικα αυτη τη σειρα ή υπαρχει κανενα σχετικο θεμα στο φορουμ και ως new around here την πατησα;;
 
Πίσω
Μπλουζα