Oι καλύτερες Ελληνικές κωμωδίες του σινεμά

Άριστη κωμωδία με τον Χατζηχρήστο να δίνει ρεσιτάλ είναι και ο "Δήμος απ' τα Τρίκαλα", (περιέργως δεν παίζεται συχνά).

(Νομίζω Φίνος film και Σακελλάριος....)
 
V.I.Smirnov είπε:
Άριστη κωμωδία με τον Χατζηχρήστο να δίνει ρεσιτάλ είναι και ο "Δήμος απ' τα Τρίκαλα", (περιέργως δεν παίζεται συχνά).(Νομίζω Φίνος film και Σακελλάριος....)
Φινος Φιλμ - 1961, αλλα σε σεναριο και σκηνοθεσια Γιαννη Δαλιανιδη, απο το θεατρικο εργο του Δημητρη Γιαννουκακη "Μειδιαστε παρακαλω".
 
bambinella 100 είπε:
Φινος Φιλμ - 1961, αλλα σε σεναριο και σκηνοθεσια Γιαννη Δαλιανιδη, απο το θεατρικο εργο του Δημητρη Γιαννουκακη "Μειδιαστε παρακαλω".

Ναι, σωστά. Τώρα που το είπες το θυμήθηκα.

Έχω ακούσει το έργο σε ραδιοφωνική ηχογράφηση με τον Ηλία Λογοθέτη στον ρόλο του φωτογράφου. Νομίζω τον σύζυγο υποδυόταν ο Κ. Ρηγόπουλος.

(Γ' πρόγραμμα σε συνέχειες στις θεατρικές ερμηνείες στις 17:00 καθημερινά).

Επίσης, ο "Φίλος μου ο Λευτεράκης" έχει ηχογραφηθεί με τον Κιμούλη ραδιοφωνικά. (Γ' πρόγραμμα Κυριακή βράδυ).

Και τα δύο πολύ κατώτερα των πρωτοτύπων, ειδικά το δεύτερο.

Στο πρώτο, ο Κ. Ρηγόπουλος έσωζε κάπως τα πράγματα...
 
V.I.Smirnov είπε:
Επίσης, ο "Φίλος μου ο Λευτεράκης" έχει ηχογραφηθεί με τον Κιμούλη ραδιοφωνικά. (Γ' πρόγραμμα Κυριακή βράδυ).

.
Και το 1980, αν θυμαμαι σωστα το ετος, παιχτηκε στο Θεατρο της Δευτερας, με τον Βασιλη Τσιβιλικα.

Μια πολυ αγαπημενη μου κωμωδια, η οποια και προβαλλεται συχνοτατα απο τα κρατικα καναλια, ειναι το Οταν Λειπει η Γατα, σε σεναριο και σκηνοθεσια Σακελλαριου. Εκτος απο τη Βλαχοπουλου και τον Αυλωνιτη, πρωταγωνιστει και η Νικη Λιναρδου στο ρολο της Ελλης, που υπηρξε συζυγος του Σακελλαριου.

Ωραιο σεναριο, εξυπνοι διαλογοι και μια ιστορια με τοσο τρελλο μπερδεμα, που οπως λενε και μεσα στην ταινια καποια στιγμη, δεν εχει ξαναγινει σε ολον τον κοσμο!



 
ο κλεαρχοσ η μαρινα και ο κοντος!!!
 
αγαπημένες μου ελληνικες κωμωδίες ειναι οι παρακάτω :

1) Μακρυκωσταίοι και Κοντογίωργηδες με εκπληκτικους , Ηλιόπουλο, Χατζηχρήστο, Ζερβό , και Τζόλυ Γαρμπή

Εδώ οι καλύτερες ατάκες

http://www.youtube.com/watch?v=uKIhYLDJz5w&feature=related

2)Οι Γαμπροί της ευτύχιας με Αυλωνίτη, Βασιλειάδου , Ρίζο και στο σενάριο τον Νίκο Τσιφόρο

3) Τα κίτρινα γάντια. Ο Γκιωνάκης δίνει ρέστα ως Μπρίλης

http://www.youtube.com/watch?v=l-liAd3v2No&feature=related

4) Η ωραία των Αθηνων με Αυλωνίτη, Φωτόπουλο , Σταυρίδη, Βασιλειάδου, Μαυροπούλου, Βρανα. Αυτή είναι η αγαπημένη μου ατάκα

http://www.youtube.com/watch?v=S4aK-dyFLf8&feature=related
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αγαπημενες δικες μου κωμωδιες του ελληνικου κινηματογραφου ειναι οι ταινιες Ο Παπατρεχας μρ το Θαναση Βεγγο(παντα γελαω τρελα μαυτη την ταινια),τα κιτρινα γαντια,οι κληρονομοι,Η Κυρια του Κυριου,Η Ωραια των Αθηνων,Οι Κυριες της Αυλης,το κλωτσοσκουφι.

bambinella 100 είπε:
Eχω αδυναμια στον Αλεκο Σακελλαριο και ειμαι ευχαριστημενη που πριν απο πολλα χρονια ειχα την τιμη να τον δω απο κοντα και να του σφιξω το χερι. Η ταινια Αλιμονο στους Νεους ειναι μια απο τις καλυτερες του, και περαν των πολλων χαριτωμενων κωμικων στοιχειων της, περναει αρκετα μηνυματα επικαιρα και διαχρονικα.Η παρακατω σκηνη ειναι η πιο αγαπημενη μου σε ολο το φιλμ:

http://www.youtube.com/watch?v=PulPaDbSd6Q
Εισαι πολυ τυχερη που γνωρισες τον Αλεκο Σακελλαριο απο κοντα και εγω θα ηθελα πολυ να τον ειχα γνωρισει.Καταπληκτικος δημιουργος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προσωπικά παιδιά ψηφίζω δαγκωτό ΤΣΙΦΟΡΟ. Ο άνθρωπος δεν έγραφε, κεντούσε. Έχω διαβάσει και τα βιβλία του κι όσον αφορά τις ταινίες η μία είναι καλύτερη από την άλλη. Δυστυχώς έφυγε νωρίς. "Ο Κλέαρχος, η Μαρίνα κι ο κοντός", "Η γυναίκα μου τρελάθηκε", "ένα έξυπνο - έξυπνο μούτρο", "Μια τρελή τρελή οικογένεια", "κορόιδο γαμπρέ", "ο θησαυρός του μακαρίτη", "οι γαμπροί της Ευτυχίας", ο Θοδωρος και το δίκανο","έλα στο θείο", "ο πύργος των ιπποτών", "ο γυναικάς", "γλέντι, λεφτά κι αγάπη" και τόσες άλλες.
 
Μια ελληνιδα στο χαρεμι!!!

Βαγγελη...

[ame=[URL="http://www.youtube.com/watch?v=KggHsD-RkV4"]http://www.youtube.com/watch?v=KggHsD-RkV4[/URL]]http://www.youtube.com/watch?v=KggHsD-RkV4
 
argy είπε:
Εμενα αυτη που με κανει να γελαω οποτε την βλεπω ειναι το γαμος αλλα ελληνικα εκπληκτικη η ξενια καλογεροπουλου!!!!!!!!!!!
Συμφωνώ! :) :) :)
 
Ψάχνω μια ταινία (Ο Γιάννης που έγινε Τζώνης) remake της ταινίας Ο Φανούρης και το σόι του. Τη είχα δει πριν πολλά χρόνια στην τηλεόρση. Ξέρει κανείς αν μπορώ να την βρώ στο internet?
 
Διαβασε τους κανονισμους. H συζητηση περι παρανομης αναζητησης copyrighted υλικου περα του γεγονοτος οτι ειναι νομικα κολασιμη, ισοδυναμει με ban απο το retromaniax
 
Η Νυφη το' σκασε.

Μια κωμωδια του Αλεκου Σακελλαριου γυρισμενη το 1962, με πρωταγωνιστρια τη Τζενη Καρεζη.

Η Τζενη πλαισιωνεται απο τον Θαναση Βεγγο, τον Νικο Ριζο, τον Πετρο Κυριακο, τον Γιαννη Γκιωνακη, και αλλους καλους ηθοποιους.

Εδω θελω να σταθω λιγο στην ερμηνεια του τελευταιου σε αυτη την υπεροχη, αλλα οχι ιδιαιτερα γνωστη και αγαπημενη κωμωδια. Ο Γιαννης Γκιωνακης λοιπον, υποδυεται εναν υπαλληλο ξενοδοχειου, ο οποιος δεν ειναι και πολυ φανατικος αντρας. ;) Δινει στο ρολο του ολες τις λεπτες αποχρωσεις που του αρμοζουν χωρις τις γνωστες υπερβολες που συνηθως βλεπουμε σε τετοιου ειδους ρολους, και κλεβει την παρασταση! Για μενα κανει την καλυτερη του ερμηνεια στο σινεμα, μαζι με αυτη που εκανε στα Κιτρινα Γαντια. Μια ερμηνεια ομως, που λιγοι θυμουνται.

Στο βιντεο που ακολουθει βλεπουμε και τον σκηνοθετη της ταινιας, Αλεκο Σακελλαριο, σε εναν μικρο ρολο, ζηλευοντας προφανως τις cameo εμφανισεις του Χιτσκοκ!

[video=youtube;a0n52atDL-g]

 
Συμφωνώ με όλους και όλες σας. Πρωταγωνιστές, ατάκες, σενάριο και σκηνοθεσία απαρτίζουν ένα σύνολο που σε κάνει να ξεχωρίσεις και να αγαπήσεις κάποιες περισσότερο από κάποιες άλλες.

Βλέποντας όμως για πολλοστή φορά μία ταινία, το μάτι σου αρχίζει και στέκεται πια όχι μόνο στο πρώτο πλάνο, εντοπίζεις λεπτομέρειες που δεν τις είχες αντιληφθεί, στέκεσαι σε 2ους και 3ους ρόλους, στους κομπάρσους, στη μόδα της εκάστοτε εποχής (ενδυμασία, διακόσμηση, μουσική), στα ήθη και τα έθιμα, στις αντιλήψεις, κ.λπ.

Για να πω και εγώ μερικές πέραν αυτών που αναφερθήκατε: Μία τρελλή τρελλή σαραντάρα, Αγάπη μου Ουαουα, Ο Θόδωρος και το δίκανο, Καλώς ήρθε το δολλάριο, Χαρτοπαίχτρα, Θα σε κάνω βασίλισσα.

Αξια αναφοράς (βέβαια περνάμε στα θεατρικά της τηλεόρασης, αν δεν κάνω λάθος, δεν έχει γυριστεί σε ταινία) είναι και ο Δον Καμίλο. Αυτά.

Σας αποχαιρετώ με μία ατάκα: "Ρωξάνη, άνοιξες πάλι το μοτεράκι σου, μπουρ .. μπουρ.. μπουρ.. μπουρ. Ομιλώ εγώ, Ρωξάνη. Κι όταν ομιλώ εγώ, Ρωξάνη, δεν θέλω διακοπές!"
 
εχω γελασει πολυ με το "μια ελληνιδα στο χαρεμι" εννοειται με τον "μπακαλογατο" η "της κακομοιρας" αλλα και με τον "ηλια του 16ου" απο κει και περα πολλες της βασιλειαδου
 
αμα ειχες καλο σεναριο ειδικα αυτα που εγραφαν ο ψαθας και ο σακελλαριος εφτιαχνες αγιους.διαχρονικα θεματα παντα επικαιρα και αγγιζαν και τον πιο απλο ανθρωπο.θανασακης ο πολιτευομενος εταιρεια θαυματων ξυπνα βασιλη μαυρογιαλουρος.φωναζει ο κλεφτης η ρενα ειναι οφσαιντ.αυτα επρεπε να τα διδασκουν στα πανεπιστημια.στη φιλολογια.
 
και ο λακης μιχαηλιδης ΕΓΡΑΦΕ.σε μια τελευταια με το ριζο το ενας κοντος θα μας σωσει.φοβερες ατακες.που ψωφισε η αρκουδα του και ογυφτος για παρηγορια εγραφε σεναρια.η ο ριζος που θελει δουλεια σαν οδηγος η ναθαναηλ ειναι αρνητικη και της λεει/αμα δεν σας κανω γιατι ειμαι μεγαλος δεν ειμαι εμφανισημος και ειμαι και παντρεμενος,εσεις με το σκεπτικο σας δεν χρειαζεσται οδηγο,αρχιμανδριτη επρεπε να προσλαβεται.
 
o ''γαμπρός μου ο δικηγόρος'', με έναν Πάντζα απολαυστικότατο και ''γυναικά'' αλλα και έναν Σταυρίδη στο ρόλο του πεθερού σε μεγάλα κέφια!

και κάνω την εξης ρητορική ερωτηση, γιατι στα 50' με 60' όλοι οι πατεράδες που είχαν κόρες και σεβόντουσαν τον εαυτό τους, ήθελαν γαπρό δικηγόρο! δεν είναι μονο καταγραφή της ταινίας, ήταν μια πραγματικότητα, το θεωρούσαν πολυ καθαρό σαν επάγγελμα.σε γραφείο κ.τ.λ.πτυχίο νομικής και μετά δικαστικό σώμα , καλός μισθός δεν ήταν αμιλητέο γαι τους φτωχούς μεροκαματιάρηδες που είχαν κόρες της παντρειάς!

έλα που όμως ο Μικές, ειναι ζωηρούλης και απογοητευει τον πεθερό και την νύφη.. την Αργυρούλα δηλ. ( ξέρετε την ξανθούλα;, την εχω δει και σαν μελαχροινή..) έπαιζε και στα'' κορίτσια του Αριστειδη'', την κορη του ηθικότατου Μακρή αλλα και στο ''νυμφίος ανύμφευτος''!
 
''αυτο το κατι άλλο'', ποτε δεν είχα προσέξει αυτη την κωμωδία, μεχρι σημερα! και ομως εχει κατι απο τις κωμωδιες του παλαιου Χολυγουντ ακόμα και οι ερμηνιες των ηθοποιών, ειδικά αυτές..Βιβέτα Τσιουνη και Βαγγέλης Σελεινος, τοσο μα τοσο ερωτικο ζευγάρι, δειτε την στιγμη που της αναβει το τσιγαρο της ο Σελεινος και θα καταλάβετε, τυφλα να'χει το βασικο εντσικτο και αλλα του ειδους, μιλαμε για εντονο ερωτισμο ποτε το 60'' ακομα και η μουσικη το υποδηλώνει ενω σημερα, φασκομηλο..καποτε η μπαμπινέλλα ειχε πει οτι ο παλιος κινηματογραφος ειχε γυναικες βαμπ και αντρες σκοτεινους, βαθια εκφραστικους και όμως σε αυτη την κωμωδια θυμήθηκα τα λόγια της και ας ειναι αυτο το ειδος!

αν δειτε την Μαρθα Καραγιαννη εδω σε ρόλο-αραχνης που παγιδευει τον Κωνστανταρα θα καταλάβετε τι σημαινει ο ορισμος που εδωσε η καλη μας φιλη! αλλα και ο Γιωργος Κωνσταντινου που κανει τον σκληρο, να φαει το εργοστασιο ειναι όλα τα λεφτα! οσο για τον Παντζα τρελά γελια, τσαλακωνει αυτός ο ανθρωπος τοσο καλα την εικόνα του, οσο κανείς..παιζει τον Τελλη Σπαρταλλη, ενα τεμπελοσκυλο που κατασπαταλα την πατρικη περιουσια σε κλαμπ και γυναικες..πολυ καλο δειγμα κωμωδιας και δη μουσικης ενα ειδος δυσκολο οχι μουζικαλ ακριβως πάντως, απιστευτο γελιο με το ζευγαρι Φονσου-Παντζα, ΄΄αν ηξερα οτι θα μου προξενευανε την πρωτη μπεκρου των Βαλκανιων, δεν θα ερχόμουν σπίτι σου'' η ταινια ειναι του 63', ο Παντζας εχει φαει ολη την περιουσια σε γλεντια και χαρτοπαιξιες ( ''πρεπει να βρω ενα κολπο να βρω λεφτα, τελειωνει οπου ειναι το σχεδιο Μαρσαλ''), βλεποντας ομως κατάλαβα γιατι τελειωσε με αριστα το Εθνικό , μονο αυτος και ο Κουρκουλος στα χρονια του..εμεινα απο τα γελια..ειδικα στον στυλο που ξεμενει, που τον φωναζει μετα ο Κωνστανταρας ''στυλοβατη της ηθικής'' μετα την καζουρα της Φονσου!

αλλα και ο Λαμπρουκος της κανει τις αταξιες του με την Μαρθα αν και παντρεμενος και συχναζει εκει που συχναζει και ο μελλων γαμπρος του, ντυμενος σαν Τζειμς Ποντ για να μην αναγνωριστει!

αξιζει και το γαλλικο ερωτικο τραγουδακι που λεει μια Γαλλιδα και το χορευει αριστα ο Σελεινος, αριστα ομως..

κάποτε ο Γουντυ Αλλεν, ειπε πως αν θελουμε να γινουμε καλοι στην κωμωδία, πρέπει να μελετήσουμε καλά την ελληνική ..τυχαια η δήλωση δεν νομίζω!

οι παλιοι Ελληνες κωμικοι ηταν και ειναι αξεπέραστοι..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα