O Ανδροκλής και τα λιοντάρια του (1985 ΕΡΤ2)

[edit]γκουχ, γκουχ, μια βόλτα από τους Κανονισμούς Λειτουργίας του RetroManiaX παρακαλώ! :) [edit]

τελικα εκει στην ΕΡΤ καποιες σειρες που θεωρουντε χαμενες υπαρχουν αν ψαξουν καποιοι καλα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ είπε:
Εγώ την ηχογραφούσα στο κασετόφωνο (!!) γιατί τότε δεν είχα βίντεο και πρέπει κάπου να υπάρχουν μερικές κασέτες μαγνητοφώνου με κάποια επεισόδια, αλλά πού να τα βρεις...
Πόσο πιο καλτ... :) To 'χω κάνει κι εγώ αυτό την εποχή που δεν είχαμε βίντεο, αλλά με ποδοσφαιρικούς αγώνες.

Ξαναβλέποντας τη σειρά στην τωρινή επανάληψη από την ΕΤ1, διαπιστώνω ότι ήταν όντως καλή, δεν ήταν ψευδαίσθηση της παιδικής μου ηλικίας. Μες στην απλότητά της κατάφερε να με κάνει και τώρα να γελάσω ή έστω να χαμογελάσω αρκετές φορές -μια και δεν θυμόμουν σχεδόν τίποτα από το σενάριο.

Επίσης, συνειδητοποιώ ότι ενώ δεν έχανα επεισόδιο, μόλις τέσσερα χρόνια μετά που άρχισαν οι Αυθαίρετοι και οι Τρεις Χάριτες, δεν θυμάμαι ότι έπαιζαν στον Ανδροκλή η Νατάσα Τσακαρισιάνου και η Νένα Μεντή (τις οποίες "'εμαθα" από τις προαναφερθείσες σειρές του Μέγκα). Όπως δεν θυμόμουν ότι έπαιζε και η Ολίνα Ξενοπούλου (θεά).
 
περαστικός: 'τι μηχάνη είναι αυτή? γιαπωνέζική? εγγλέζικη? turbo?'

Ανδροκλής: 'Tου γιου μου είναι'..

περαστικός: 'tuyumu??? τi μάρκα ειν' αυτή? 8)!!'

Ανδροκλής: 'του γιου μου! του γιου μου είναι!!..'

περαστικός: 'tuyumu?????!?!? :eek: o_O...'

Αν δεν κανω λάθος,μέχρι και σήμερα Παρασκευη 16Σεπ ακομα δεν εχουν προβληθει ολα τα επεισοδια όπως έπρεπε έτσι? τα τελευταία ήταν να προβληθουν την τετάρτη 14 Σεπ και Πέμπτη 15 Σεπ σύμφωνα με το πρόγραμμα, αλλα τη μία είχε την Παπαρήγα (όχι την καλή) και την άλλη είχε απεργία... σήμερα επίσης τίποτα... ξέρει κανείς (ή καμία) τίποτα?... :)
 
Λόγω αφ ενός της απεργίας στην ΕΤ-1 (για τους γνωστούς λόγους) και αφ ετέρου των ομιλιών - συνεντεύξεων τύπου των πολιτικών αρχηγών από την ΔΕΘ δεν έχουν μεταδωθεί τα επεισόδια όπως ήταν ο προγραμματισμός.

Μένουν ακόμα 4 επεισόδια να προβληθούν τα οποία λογικά θα προβληθούν την Δευτέρα και την Τρίτη (αν θα προβάλουν 2πλά επεισόδια και τις δύο μέρες).
 
Τις τελευταιες μερες προβαλλεται ενα επεισοδιο καθε μερα, αφου στις 12.30 ειναι προγραμματισμενη αλλη σειρα. Ετσι μαλλον την αλλη βδομαδα θα την περασουμε ολοκληρη με "Ανδροκλη" (ελπιζω να ολοκληρωθει η προβολη πριν το επικειμενο κλεισιμο της ΕΡΤ).

Υ.Γ. Λιγα χρονια μετα την πρωτη προβολη της σειρας ο Κωστας Βουτσας ειχε αποκυρηξει τη συμμετοχη του σε αυτη τη σειρα, θεωρωντας την ως "αποτυχημενη επιλογη". Ευχομαι 25 χρονια μετα να εχει αναθεωρησει αυτη του την αποψη, βλεποντας την αγαπη του κοσμου απεναντι οχι μονο στο προσωπο του, αλλα και απεναντι στο συγκεκριμενο ρολο. Ο Κωστας Βουτσας δεν εχει αποτυπωθει στη μνημη του κοσμου μονο ως αιωνιος teenager, ως "φσσστ-μποινγκ!" ή "γειτσες-'στω!", αλλα και ως "Ανδροκλης" (και δε νομιζω αλλος τηλεοπτικος ρολος να εχει ταυτιστει τοσο με εναν καλλιτεχνη, ισως μονο αυτος του Αστυνομου Μπεκα ή του Γιουγκερμαν)
 
drspiros είπε:
Υ.Γ. Λιγα χρονια μετα την πρωτη προβολη της σειρας ο Κωστας Βουτσας ειχε αποκυρηξει τη συμμετοχη του σε αυτη τη σειρα, θεωρωντας την ως "αποτυχημενη επιλογη".
Αυτό δεν το ήξερα...!!! Πολύ κρίμα που είχε εκφραστεί με αυτά τα λόγια... :(

drspiros είπε:
Ευχομαι 25 χρονια μετα να εχει αναθεωρησει αυτη του την αποψη, βλεποντας την αγαπη του κοσμου απεναντι οχι μονο στο προσωπο του, αλλα και απεναντι στο συγκεκριμενο ρολο. Ο Κωστας Βουτσας δεν εχει αποτυπωθει στη μνημη του κοσμου μονο ως αιωνιος teenager, ως "φσσστ-μποινγκ!" ή "γειτσες-'στω!", αλλα και ως "Ανδροκλης" (και δε νομιζω αλλος τηλεοπτικος ρολος να εχει ταυτιστει τοσο με εναν καλλιτεχνη, ισως μονο αυτος του Αστυνομου Μπεκα ή του Γιουγκερμαν)
Πολύ σωστά! Είναι εν γένει μια πολύ αξιοπρεπής χιουμοριστική σειρά της κρατικής τηλεόρασης από τη δεκαετία του '80, που αγαπήθηκε (και ακόμα και σήμερα πιστεύω) πολύ από τον κόσμο. Και, αν μη τι άλλο, ταύτισε στο μυαλό μας τον Κ. Βουτσά με τον οικογενειάρχη που αγαπάει και φροντίζει τα παιδιά του, παρά το γεγονός ότι αυτά του προκαλούν "λαχτάρες"! :)

Είναι μια όμορφη, γλυκιά, οικογενειακή σειρά, με κάποιες πολύ καλές στιγμές (από αυτές που σπανίζουν σήμερα) και, τουλάχιστον σε σχέση με τις μεταγενέστερες σειρές στις οποίες πρωταγωνίστησε ο δημοφιλής μας κωμικός (διότι τον "Ονειροπαρμένο" και τον "Θυρωρό" με τον Βουτσά, εγώ δεν τις πρόλαβα) είναι σαφώς ανώτερη από άποψη σεναρίου. Αν χαρακτήρισε αυτή τη σειρά ως "αποτυχημένη επιλογή", αναρωτιέμαι πώς πρέπει κανείς να χαρακτηρίσει τις επόμενες επιλογές του... (βλ. "Ιστορίες χωρίς δάκρυα", "Μπαμπάς και φιλαράκος", "Οι χλιδάτοι", ...) :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν ο Βουτσας αποκηρυττει τον Ανδροκλη, τοτε τι εχει να πει για τις βιντεοταινιες που γυρισε, με αριθμο ρεκορ;

Αναφερω μερικους τιτλους και ο νοων νοειτω:

Διακοπες του κερατα

Γριππη αγαπη μου

Φωτια στα μπατζακια μου

Φαγατε λιανησατε τελειωσατε

Στους κεραταδες λεμε ναι

Πως τη λεν τη βαζελινη τουρκικα
 
bambinella 100 είπε:
Αν ο Βουτσας αποκηρυττει τον Ανδροκλη, τοτε τι εχει να πει για τις βιντεοταινιες που γυρισε, με αριθμο ρεκορ;Αναφερω μερικους τιτλους και ο νοων νοειτω:

Διακοπες του κερατα

Γριππη αγαπη μου

Φωτια στα μπατζακια μου

Φαγατε λιανησατε τελειωσατε

Στους κεραταδες λεμε ναι

Πως τη λεν τη βαζελινη τουρκικα
Πολύ σωστή η bambinella. Μπράβο!
 
Χτες προβληθηκε και το τελευταιο επεισοδιο της σειρας! Πολυ καλη δουλεια και ελπιζω και εγω να εχει αναθεωρησει τη δηλωση του γιατι μου φαινεται αδιανοητο να θεωρει ακομα αυτη τη σειρα αποτυχημενη επιλογη απο τη στιγμη που εχει παιξει στη Νησο και στο καινουριο Ροδα τσαντα και κοπανα....

Βεβαια μου εκανε εντυπωση που το τελευταιο επεισοδιο δεν ηταν ακριβως φιναλε αλλα φαινοταν σαν τελος απλου επεισοδιου!!
 
attachment.php
 
Μπράβο παιδιά που συγκεντρώσατε πληροφορίες για αυτή την καταπληκτική σειρά. Ο αγαπημένος ήρωας από αυτή την σειρά ήταν ο "Φούσκας".
 
Να πω κι εγώ με τη σειρά μου ότι μου άρεσε πολύ η σειρά! Ξεχώριζαν σίγουρα ο Βουτσάς και ο "Φούσκας" Φραγκιόγλου, και πολλοί αναρωτιούνται φαντάζομαι μαζί με μένα, τί έκανε ο Φραγκιόγλου όλα αυτά τα χρόνια που δεν έπαιζε στον Ανδροκλή ή στης "Ελλάδος τα Παιδιά"! Έχει η Ελλάδα το περιθώριο να χαραμίζει τέτοια ταλέντα? Θυμάμαι επίσης ότι κι εμένα "μου την έσπαγε" η Μαρίνα, αλλά τώρα που βλέπω κάποιες φωτογραφίες σκέφτομαι ότι ίσως να έκανα και λάθος!...

Σίγουρα τότε γουστάραμε την Βάσια Παναγοπούλου, που έπαιζε στο άλλο σήριαλ όπως βλέπω τώρα!

Κι εσύ φίλε Τσαλκ που ρωτάς ποια σήριαλ να ανεβάσεις, ψάξε αν θες μήπως έχεις τίποτα από Οδύσσεια του Διαστήματος!

Τέλος, στο θέμα που σωστά ανοίξατε για την ΕΡΤ, πιστεύω πως δεν πρέπει να μπερδευόμαστε! Και σκάνδαλα γίνονταν ανέκαθεν στην ΕΡΤ, και δημόσιο χρήμα σκορπιόταν σε "ημετέρους" χωρίς να παράγεται έργο! Απλά κάποιοι άνθρωποι ήταν πολύ μεγάλα ταλέντα για να επισκιαστούν από αυτήν την κατάντια, δηλαδή δεν μπορούσε πχ ο Βουτσάς να παίζει χάλια στην ΕΡΤ και να γίνεται ταλέντο μόλις φεύγει από το στούντιο! Όταν είσαι μεγάλος είσαι και στα δύσκολα! Επίσης η ΕΡΤ τότε είχε τρελό χρήμα γιατί απαγορευόταν με νόμο να έχει ανταγωνισμό, αν θυμάστε!..
 
Hrysaor είπε:
Κι εσύ φίλε Τσαλκ που ρωτάς ποια σήριαλ να ανεβάσεις, ψάξε αν θες μήπως έχεις τίποτα από Οδύσσεια του Διαστήματος!

Θα σε στεναχωρέσω φίλε μου μιας και δεν έχω απολύτως τίποτε.
 
Αλλο ενα διαμάντι της τηλεορασης με τεράστιους ηθοποιους... Βουτσάς, Καραγιάννη, Χαϊκάλης, Ευριπιωτης, Καλλιβωκάς και ο Φραγκιόγλου απολαυστικός και ανεπανάληπτος οπως ολοι τους βεβαια... και η μουσικη φυσικα του Τουρνα ηταν τελεια... :thumbup:
 
Η μουσική στους τίτλους αρχής πραγματικά δεν παίζεται. Κρίμα που δεν έχω βρει επεισόδια στο ίντερνετ καθώς θυμάμαι να μου αρέσει η σειρά όταν ήμουν μικρός και την έβλεπα ανελειπώς.

Θέλω να ευχαριστήσω δημόσια την bambinella 100 που με βοήθησε να βρω τα επεισόδια της σειράς. :thanx2: :thanx2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να εισαι καλα, johnny.
 
παρακαλώ χρήση πμ! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
παρακαλώ χρήση πμ! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα