O Ανδροκλής και τα λιοντάρια του (1985 ΕΡΤ2)

nick30 είπε:
Παιδιά τα κα8ημερινα και Ο ανδροκλής και τα λιοντάρια του ειναι σειρές κορυφαίες. Τις έγγραφε ο πατέρας μου σε κασέτες ΒΕΤΑ (τότε δεν υπήρχε VHS) αλλά δεν μπορω να τις βρω που8ενά. Υπάρχει περίπτωση να τα βρω όλα αυτά?


Πρσοσπαθησε να τις βρεις (ειδικα αυτες με Τα Καθημερινα) γιατι εχουν σβηστει απο την ΕΡΤ. Αν τις βρεις θα σε βοηθησω να τις μετατρεψεις.
 
ChristosM είπε:
Πρσοσπαθησε να τις βρεις (ειδικα αυτες με Τα Καθημερινα) γιατι εχουν σβηστει απο την ΕΡΤ. Αν τις βρεις θα σε βοηθησω να τις μετατρεψεις.
Τι εννοεις εχουν σβηστει?ποιες?δεν το πιστευω οτι δεν θα ξαναακουσω την υπεροχη μουσικι του ανδροκλι οταν ξεκιναει?η την βεντετα θα τρελαθω
 
TIRI είπε:
Τι εννοεις εχουν σβηστει?ποιες?δεν το πιστευω οτι δεν θα ξαναακουσω την υπεροχη μουσικι του ανδροκλι οταν ξεκιναει?η την βεντετα θα τρελαθω
Για τα "Καθημερινα" το ειπα που επισημως εχουν σβηστει, ανεπισημως εχουν παει σε ξενα χερια...

Ο Ανδροκλης μεχρι πριν μερικα χρονια σιγουρα υπηρχε γιατι τον ειχαν βαλει.

Μακαρι να υπαρχει ακομα και να εμφανιστει παλι.
 
ChristosM είπε:
Για τα "Καθημερινα" το ειπα που επισημως εχουν σβηστει, ανεπισημως εχουν παει σε ξενα χερια...Ο Ανδροκλης μεχρι πριν μερικα χρονια σιγουρα υπηρχε γιατι τον ειχαν βαλει.

Μακαρι να υπαρχει ακομα και να εμφανιστει παλι.
Για τα Καθημερινά δεν γνωρίζω λεπτομέρειες, αλλά για τον Ανδροκλή και τα λιοντάρια του, αφού δεν σβήστηκε από την ΕΡΤ μέχρι σχετικά πρόσφατα που προβλήθηκε για τελευταία φορά, αμφιβάλλω ότι σβήστηκε έκτοτε, διότι η ΕΡΤ κατάλαβε το λάθος της και ξεκίνησε να διαφυλάσσει τις σειρές της.
 
bernard.c είπε:
Για τα Καθημερινά δεν γνωρίζω λεπτομέρειες, αλλά για τον Ανδροκλή και τα λιοντάρια του, αφού δεν σβήστηκε από την ΕΡΤ μέχρι σχετικά πρόσφατα που προβλήθηκε για τελευταία φορά, αμφιβάλλω ότι σβήστηκε έκτοτε, διότι η ΕΡΤ κατάλαβε το λάθος της και ξεκίνησε να διαφυλάσσει τις σειρές της.
Η λογικη μου συμφωνει μαζι σου, ομως το παραδειγμα του Αυλακιωτη που παιζοταν κανονικα στις επαναληψεις και τωρα εχασαν το δευτερο επεισοδιο (λειπει απο τα dvd) μου δειχνει πως η ΕΡΤ ειναι ικανη για ολα!!
 
exetlaios είπε:
Καλά τα λες !
Τα "εφέ" ήταν κυκλάκια που εμφανίζονταν γύρω του.

Από κάθυε κυκλάκι έβγαινε και ένα παιδί, και έκανε "ρόαρρρρ" ,

και ομοίως του απάνταγε και ο Βουτσάς !

Δύο άλλα "παιδιά" ήταν η Χρύσα Ρόπα-Μαρίνα Ρόμα-ή-κάπως-έτσι και ο Ευαγγελόπουλος (καλά τον είπα ;; ;) παου έπαιζε και αυτόν στης ΕΛΛΑΔΟΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ και τα είχε με την Ρίτα Σακελλαρίου.
Το όλο εφέ δεν θύμιζε καλσσικό τηλέφωνο με τον κεντρικό "κύκλο" και τα νούμερα γύρω του; :) ))))

Τα δυό παιδιά που αναφέρεις ήταν η Μαρίνα Ρώμα (κάπως έτσι) και ο Παύλος Ευαγγελόπουλος ("Ρετιρέ" κ.α.).

Θυμήστε μου κάτι: Σε αυτό το σήριαλ υπογράφει τη μουσική ο Κώστας Τουρνάς;
 
Ο Παύλος Χαικάλης ήταν ένας από τους γιούς του (καφετζής στο εππάγγελμα, με την γυναίκα του την Γεωργία αν θυμάμαι καλά)
 
Ο Παύλος Χαικάλης ήταν ένας από τους γιούς του (καφετζής στο εππάγγελμα, με την γυναίκα του την Γεωργία αν θυμάμαι καλά)
 
stam1370 είπε:
Το όλο εφέ δεν θύμιζε καλσσικό τηλέφωνο με τον κεντρικό "κύκλο" και τα νούμερα γύρω του; :) ))))
Τα δυό παιδιά που αναφέρεις ήταν η Μαρίνα Ρώμα (κάπως έτσι) και ο Παύλος Ευαγγελόπουλος ("Ρετιρέ" κ.α.).

Θυμήστε μου κάτι: Σε αυτό το σήριαλ υπογράφει τη μουσική ο Κώστας Τουρνάς;
Δεν επαιζε ο Παυλος Ευαγγελοπουλος αλλα ο Ευριπιωτης.
 
ChristosM είπε:
Δεν επαιζε ο Παυλος Ευαγγελοπουλος αλλα ο Ευριπιωτης.
Σωστά!!

Ο Ανδροκλής (Κώστας Βουτσάς) είχε πέντε παιδιά:

1. τον Παύλο Χαϊκάλη (ο παντρεμένος γιος με την γυναίκα του την Γεωργία, όπως μας θύμησε ο tsalk)

2. τον ... (δεν θυμάμαι το όνομά του)

3. τον Κώστα Ευριπιώτη (που έπαιζε μετά από χρόνια στης Ελλάδος τα Παιδιά)

4. τον Δημήτρη Φραγκιόγλου (ο "Φούσκας", όπως τον έλεγε ο Βουτσάς - ο Φραγκιόγλου έπαιζε κι αυτός μετά από χρόνια στης Ελλάδος τα Παιδιά - ο "χλαπάτσας")

5. την Μαρίνα Ρώμα

Στο απέναντι διαμέρισμα έμενε η Μάρθα Καραγιάννη (η κυρία "Μπαρούτι" όπως την έλεγε ο Βουτσάς) με την κόρη της Ολίνα Ξενοπούλου (ναι, η τηλεπαρουσιάστρια της ΕΤ1, με την οποία ήταν ερωτευμένος στη σειρά ο Ευριπιώτης).

Όπως σωστά αναφέρει o Aardvark, η σειρά προβλήθηκε από την ΕΡΤ-2, αλλά στο βιβλίο του Βαλούκου αναφέρει 40 επεισόδια αντί για 26 (αν και νομίζω ότι τα 26 είναι τα σωστά και μάλιστα ότι παίχτηκε για 2 χρόνια, δηλαδή 13+13).

Επίσης, στο βιβλίο του Βαλούκου γράφει 1984-85, αλλά νομίζω ότι το σωστό είναι 1984-85 και 1985-86.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ανδροκλής

Για να φρεσκάρετε λίγο την μνήμη σας
 
tsalk είπε:
Για να φρεσκάρετε λίγο την μνήμη σας
@tsalk:

Σε ευχαριστούμε!!

Θα μπορούσες μήπως να περάσεις τους τίτλους έναρξης της σειράς είτε στο youtube, είτε στο rapidshare?

Είμαι σίγουρος ότι πολλά μέλη του forum θα ήθελαν πολύ να το ξαναδούν...!!
 
bernard.c είπε:
Ο Ανδροκλής (Κώστας Βουτσάς) είχε πέντε παιδιά:

2. τον ... (δεν θυμάμαι το όνομά του)
Μήπως είναι ο ηθοποιός Γιώργος Γιανναράκος;;;
 
Γρηγόρης Γιανναράκος είναι το όνομα του
 
Στο ρόλο της Γεωργίας, της γυναίκας του Παύλου Χαϊκάλη, μάλλον η Νένα Μεντή.
 
Tsalk, σ'ευχαριστώ με τη σειρά μου!

Όποτε μπορέσεις, ανέβασε τους τίτλους στο rapidshare. Θέλω να δω απο εκεί αν όντως η disco μουσική των τίτλων είναι του Τουρνά, μια και δεν μου απάντησε κανείς...
 
Να σου λύσω έγω την απορία σου φίλε stam1370
 
stam1370 είπε:
Τα δυό παιδιά που αναφέρεις ήταν η Μαρίνα Ρώμα (κάπως έτσι)
Μαιρη Ρωμα νομιζω...

Και δεν καταλαβα ποτε γιατι στις σειρες που επαιζε, επαιρνε το ρολο του σεξ συμπολ (κακία :D )
 
Aardvark είπε:
Απο http://www.men24.gr
"Κωμική σειρά 26 επεισοδίων σε σκηνοθεσία Νίκου Κουτελιδάκη που προβλήθηκε από την ΕΡΤ 2 το 1986.

...................................................................................................

Επίσης, ένας από τους γιους αποφάσισε να δημιουργήσει τον δικό του ραδιοφωνικό σταθμό και μη γνωρίζοντας καλά τα τεχνικά της υπόθεσης, αντί να εκπέμπει στα FM, εξέπεμπε σε συχνότητα αεροσκαφών - πύργου ελέγχου, προκαλώντας παρεμβολές και παρολίγον μια αεροπορική τραγωδία. Όλα τα λεφτά: To σήμα τέλους, με τα γραφικά της εποχής είναι must."
Παιδια, αυτο το τελευταιο δεν ισχυει, μαλλον προκειται για αλλη σειρα. ΠΟΤΕ δεν υπηρξε επεισοδιο με πειρατικο σταθμο στον Ανδροκλη, εχω δει ολα τα επεισοδια, τα εχω και σε κασετες. Αλλωστε δε θα κολλαγε με το σεναριο. Ο ενας γιος, ο Κωστης, ειναι κολλημενος με τις μηχανες, ο μικρος, ο Φουσκας, με τη μπαλα, ο μεγαλος, ο Ζαχαριας ειναι καφετζης και ο τεταρτος (που δεν εμφανιστηκε ποτε) λειπει στο εξωτερικο για σπουδες. Αρα, που κολλαει ο σταθμος? Προκειται περι λαθους του περιοδικου, το οποιο δυστυχως εχω δει να αναφερεται και σε αλλες ιστοσελιδες.
 
Πίσω
Μπλουζα