O PC δεν αναβει

Έχει από τη πρώτη στιγμή, κατά μεγάλη πιθανότητα, χτυπήσει η mobo σου. Βασικά δεν ξέρω αν έχει πάρει μαζί του το τροφοδοτικό και άλλα πράγματα.

Μην πας και αγοράζεις συνεχώς τροφοδοτικά. Σε βλέπω για καινούργιο pc.

Κάνε κάτι πρώτα: Βγάλε τις μνήμες και δοκίμασε ένα - ένα τα dimmάκια. Αν και δεν είμαι μπροστά, που ξέρεις......
 
pooky(1) είπε:
Έχει από τη πρώτη στιγμή, κατά μεγάλη πιθανότητα, χτυπήσει η mobo σου. Βασικά δεν ξέρω αν έχει πάρει μαζί του το τροφοδοτικό και άλλα πράγματα.
Μην πας και αγοράζεις συνεχώς τροφοδοτικά. Σε βλέπω για καινούργιο pc.

Κάνε κάτι πρώτα: Βγάλε τις μνήμες και δοκίμασε ένα - ένα τα dimmάκια. Αν και δεν είμαι μπροστά, που ξέρεις......
εβγαλα της μνημες και δοκιμασα να το αναψω και επεσε το γενικο του σπιτιου :angry: αρα μητρικη και cpu;
 
βήμα - βήμα θα πας: μητρική, μνήμες , cpu, vga....
 
Η χαλασμένη mobo σπάνια ρίχνει γενικούς...

Ξεκίνα απο την πρίζα σου και ποσο ρευμα σηκώνει...
 
Λοιπον τα αποσυνδεσα ολα (καλωδια,καρτες) και συνδεσα μονο την τροφοδοσια στην μητρικη,και λειτουργησε :D (παρολο την ζεστη για να το γιορτασω ηπια μια μπυρα :D ) επειτα συνδεσα ενα,ενα (μνημες,καρτα) και δεν παρουσιασε καποιο προβλημα,επαιξα και ενα παιχνιδι και μεχρι στιγμης φαινονται ολα οκ
 
Κάτι δεν πάταγε καλά;

Κράτα μας ενήμερους.

Συμφωνώ απόλυτα με τον SAULOT.

Μια και μου ήρθε τώρα, ρε συ vagosta πέτα το καλώδιο που συνδέεις το pc με το ρεύμα και βάλε άλλο. Συνήθως τα τροφοδοτικά δίνουν όλα νέο. Αν είσαι σε πολύμπριζο, για κοίτα, μου έχει συμβεί ο διακόπτης (με φωτάκι) να βραχυκυκλώνει και κατά καιρούς να κάνει διάφορα παλαβά.
 
Δεν φταίει κανείς, εγώ φταίω που είπα να βοηθήσω..

:p :p
 
Μπορει οντως κατι να μην παταγε καλα γιαυτο τα αποσυνδεσα ολα μεχρι και τα ανεμιστηρακια του κουτιου,οσο για το καλωδιο θα το αλλαξω και αυτο,τα πολυμπριζο δεν νομιζω να φταιει γιατι στο ιδιο εχω και τον αλλο pc που σας γραφω και δεν παρουσιασε κατι περιεργο,παντως ευχαριστω παιδια για την βοηθεια,μεχρι στιγμης δεν δοκιμασα το Alien breed οταν επαιξα αυτο δυο φορες μου εκλεισε ο PC και δεν ανοιγε
 
ΟΙ!!!!!!!!!!

Επίσης κοίτα αν είσαι με nVidia να έχεις τελευταίους drivers. Κάποια φουρνιά έκαναν τη κάρτα γραφικών να σταματάει τον ανεμιστήρα με αποτέλεσμα αναπάντεχα shut downs ή και καταστροφή τους.
 
vagosgta3 είπε:
εβγαλα της μνημες και δοκιμασα να το αναψω και επεσε το γενικο του σπιτιου :angry: αρα μητρικη και cpu;
Παρόμοια περίπτωση είχα και γω και τελικά έφταιγε ο σκληρός δίσκος!!!
 
Ο σκληρός δίσκος; Νόμιζα ότι τα έχω δει όλα......
 
Αγνωσται αι βουλαι του βραχυκυκλώματος...
 
Ω ναι... Με τα pc ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να σου συμβεί
 
Kambia είπε:
Παρόμοια περίπτωση είχα και γω και τελικά έφταιγε ο σκληρός δίσκος!!!
λες να ειναι σκληρος;O 500gb seagate που εχω στο PC αρχικα μου εβγαζε προβλημα οταν περνουσα πανω απο 6 gb αρχεια μου τα εδειχνε καταστραμενα,το ειχα παει πισω στο πλαισιο και υπαλληλος μου ειπε οτι στα 4,5gb που τεσταρε δουλεψε μια χαρα,και του ανεφερα οτι πανω απο 5gb μου βγαζει προβλημα,και δεν δεχτηκε την αλλαγη του,γιατι λειτουργει,και τον εχω τωρα μονο για τα win7,τον εχω κοψει σε 3 partition και δεν μου εχει κανει ξανα το ιδιο προβλημα
 
Τί να πω... Πάντως στη θέση σου θα τέσταρα το παιχνίδι πρώτα σε άλλο pc και μετά πάλι σε αυτό που παρουσίασε το πρόβλημα.
 
pooky(1) είπε:
ΟΙ!!!!!!!!!!
Επίσης κοίτα αν είσαι με nVidia να έχεις τελευταίους drivers. Κάποια φουρνιά έκαναν τη κάρτα γραφικών να σταματάει τον ανεμιστήρα με αποτέλεσμα αναπάντεχα shut downs ή και καταστροφή τους.
οντως update drivers εχω να κανω πανω απο 6μηνο

Kambia είπε:
Τί να πω... Πάντως στη θέση σου θα τέσταρα το παιχνίδι πρώτα σε άλλο pc και μετά πάλι σε αυτό που παρουσίασε το πρόβλημα.
παλια σε ενα pentium 3 που ειχα σε ενα συγκεκριμενο παιχνιδι στρατηγηκης μου εκανε restart το pc μετα απο μισαωρο παιχνιδιου,ενω σε αλλο PC δεν ειχε προβλημα το ιδιο παιχνιδι,τι να πεις :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δες αν θέλει καθάρισμα το ανεμιστιράκι της GPU, αν δεν γυριζει και ανεβάζει θερμοκρασία, κλαφτα
 
Saulot είπε:
Δες αν θέλει καθάρισμα το ανεμιστιράκι της GPU, αν δεν γυριζει και ανεβάζει θερμοκρασία, κλαφτα
το ανεμιστιρακι ειναι καθαρο και δουλευει μια χαρα,θα του περασω πρωτα τους νεους drivers και μετα θα δοκιμασω το alien breed
 
Saulot είπε:
Αγνωσται αι βουλαι του βραχυκυκλώματος...

Η μεγαλύτερη απειλή για τους υπολογιστές είναι οι κεραυνοί και οι διακοπές ρεύματος της ΔΕΗ.

3636613988_d548a87939.jpg




Σας έτυχε ποτέ να χαλάσει το computer σας κατά την διάρκεια μιας ισχυρής καταιγίδας;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σωστος. Εδω και χρονια εχω το PC μου σε UPS το οποιο μαλιστα εχω πανω σε πολυμπριζο με προστασια απο τα ανεβοκατεβασματα της ΔΕΗ.

Δεν εχω χασει τιποτα εγω απο διακοπες ρευματος αλλα στη δουλεια καθε φορα που εχει διακοπη χανουμε απο κανενα τροφοδοτικο
 
Πίσω
Μπλουζα