O PC δεν αναβει

Επειδή δεν με ενδιαφέρει αν πέσει το ρεύμα και χάσω "δουλειά" μια και δεν δουλεύω με τα pcs αλλά παίζω, έχω τα μηχανήματα πάνω σε σταθεροποιητές APC. Με έχουν σώσει από ολική καταστροφή κάποτε.

Για σοβαρά πράγματα έχω το Macbook Pro πια εκτός ρεύματος με τη μπαταρία του που κρατάει χαλαρά ένα 8ωρο, με dedicated ADSM line που και το ρεύμα να πέσει εγώ να μη χάσω στιγμή από το περιεχόμενο της εργασίας μου.

Το Macbook είναι "κλειδωμένο" μόνο σε μερικά sites ούτε το πως δείχνει το GRM, mame.gr ή άλλα sites στην οθόνη του δεν έχω δει, και ούτε πρόκειται μια και μπαίνει αποκλειστικά σε sites μετρημένα στα δάκτυλα αλλά άκρως απαραίτητα δια την δημιουργικήν μου εργασίαν.
 
Για σήμερα το βράδυ και για το επόμενο τριήμερο η ΕΜΥ εξέδωσε έκτακτο δελτίο πρόγνωσης ακραίων καιρικών φαινομένων. Λέτε να επαναληφθεί για πολλοστή φορά η λεγόμενη "νύχτα των κεραυνών" στο Λεκανοπέδιο;

miaapo2.jpg




Όπως και να έχει, θα θέσω προληπτικά εκτός λειτουργίας όλο τον ηλεκτρονικό εξοπλισμό (Inspiron 1545, Mac Mini και λοιπές συσκευές όπως USB modem, εκτυπωτές, scanner, external HDDs, ADSL router και UPSes) για λόγους ασφαλείας. Ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί την επομένη να τα βρεις όλα "κάρβουνο" εαν ένας κεραυνός χτυπήσει στο ψαχνό μια κολόνα της ΔΕΗ ή του ΟΤΕ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ξέρω και εγώ. Πάντως στην περιοχή μου δεν είχα ποτέ ιδιαίτερα προβλήματα πτώσης τάσης. Το Linux βέβαια είναι μόνιμα στο UPS. Για τα Windows χάλασε δυστυχώς και δεν αξιώθηκα να το αντικαταστήσω.

EDIT: Έχω όμως πολύμπριζα surge protectors σε όλες τις συσκευές. Κάνουν τίποτα αυτά;;;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
divined είπε:
Έχω όμως πολύμπριζα surge protectors σε όλες τις συσκευές. Κάνουν τίποτα αυτά;;;
Εάν η καταιγίδα είναι τόσο ισχυρή, τίποτε δεν σε σώζει, ούτε οι surge protectors. Καλό είναι ν' αποσυνδέσεις όλες τις συσκευές από το ρεύμα άμα δεν θες να τις βρεις σε κατάσταση κάρβουνου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα