[PANINI] Ελληνικό Ποδόσφαιρο

καλησπερα φιλε DimitrisK ωραια συλλογη εχεις μπραβο σου οι κατω φωτος απο ποιο αλμπουμ ειναι?
 
Καλησπερα αγαπητέ finally, ειναι απο το Ποδόσφαιρο 85 της CAROUSEL. Αποφάσισα να εστιάσω ωστόσο στις αλλες συλλογές μου και το ποδόσφαιρο θα το δίνω σιγά σιγά. Μολις έδωσα τον Ντογιακο που ομολογώ δεν ηταν ευκολο να τον αποχωριστώ γιατι ηταν σε άψογη κατάσταση, και θα δώσω και τα υπόλοιπα.

[h=1][/h]
 
Ρίγη συγκίνησης με έπιασε διαβάζοντας τις σελίδες και κοιτάζοντας κάποιες από τις φωτογραφίες από τα άλμπουμ.
 
πραγματικα πολυ ωραιες φωτογραφιες βαλτε κι αλλες αν μπορειτε ρε παιδια να κλαψουμε κιαλλο
 
Αν μπορούσατε να βρείτε και το άλμπουμ ποδόσφαιρο '93 θα ήμουν πολύ χαρούμενος. Τι να πρωτοθυμηθώ. Σαβέφσκι, Δημητριάδης της ΑΕΚ, Μαραγκός, Κουρμπανάς, Βαζέχα, Βάντσικ, Σαραβάκος, Αποστολάκης του Παναθηναικού, Μπατίστα, Τσιαντάκης του Ολυμπιακού, Ταβουξής Δόξα Δράμας κ.α. Ωραία χρόνια ποδοσφαίρου! Πιστεύαμε σε μια ομάδα. Τώρα η παράγκα του καραγκιόζη και λίγα λέω.
 
Αν έχει κανείς το άλμπουμ της Πανίνι Ποδόσφαιρο 1984, θα τον παρακαλούσα αν δεν βαριέται να σκανάρει, ή να φωτογραφίσει κάποιες από τις σελίδες του, ειδικά την ενότητα με τις ομάδες Β' και Γ΄ Εθνικής, όσο πιο καθαρά μπορεί. Είναι κάτι που μου έχει μείνει απωθημένο, έμμονη ιδέα αν θέλετε, να ξαναδώ τα σήματα των ομάδων της Β΄ και τις οικογενειακές φωτογραφίες των ομάδων της Γ΄. Έχει γίνει σε αυτό το thread μια ανάρτηση σχετική, αλλά είναι πάρα πολύ μικρή η φωτογραφία και δεν μπορώ να δω και πολλά πράγματα. Θυμάμαι ότι τα σήματα της Β΄ ήταν μικρά, δύο μαζί σε κάθε αυτοκόλλητο, και από τις ομάδες της Γ΄ θυμάμαι τον Θρίαμβο του Νοτίου Ομίλου, και από τον Βόρειο όμιλο, τον Αγροτικό Αστέρα. Μου είχαν κάνει τρομερή εντύπωση τα ονόματα αυτων των δύο ομάδων. Το "Θρίαμβος" μου φαινόταν πολύ αστείο και πολύ συμπαθητικό συνάμα. Μου φαινόταν παράξενο που μια ομάδα άρχιζε από Θήτα. :) Ο δε Αγροτικός Αστέρας νόμιζα ότι ήταν ομάδα των αγροτών, όχι κανονικών ποδοσφαιριστών, και μου φαινόταν πολύ παράξενο που οι αγρότες παίζαν μπάλλα.

Τέλος πάντων από όλα αυτά σήμερα έχω μόνο δύο αυτοκόλλητα σημάτων, κομμένα με το ψαλίδι γύρω γύρω, προφανώς τα είχα διπλά και τρίδιπλα και δεν είχα τί να τα κάνω, αλλά από ειρωνία της τύχης αυτά είναι και τα μόνα που διασώθηκαν.

IMG_0042.jpg

IMG.jpg

oneiropolo είπε:
... από τα άλμπουμ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ 1980 και ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ 1981. Έκλαιγα ένα μήνα επειδή δεν μπορούσα να βρω τον Στέφα της Κορίνθου και τον Αλφάρο Μπιστάκη του ΠΑΟ για να το συμπληρώσω!
Εσύ έκλαιγες ένα μήνα, αλλά τώρα χαμογελάς που έχεις τέτοιους θησαυρούς στην κατοχή σου. :) Εγώ κλαίω και χτυπιέμαι που δεν μου έμεινε τίποτα από όλα αυτά, είχα ποδόσφαιρο 83' 84', μουντιαλ Μέξικο 86, ευρωπαϊκό Γερμανίας 1988... Και ενώ έχω πάρα πολλά από τα παιχνίδια και τα επιτραπέζια της παιδικής μου ηλικίας, τα άλμπουμ Πανίνι λείπουν! Το κέρατό μου και την ατυχία μου! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
0002.jpg

οριστε και το ποδοσφαιρο 1993 της Καρουζελ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω συμπληρώσει τα "Ποδόσφαιρα" από το 80 ως το 83. Νομίζω ότι σε αυτό το άλμπουμ πρώτη φορά τα σήματα των ομάδων έγιναν σε ασημί υπόβαθρο. Ή όχι;
 
Καλησπέρα!
Ενδιαφέρομαι να βρω αυτοκόλλητο στο οποίο απεικονίζεται ο μπαμπάς μου!
1985,Αίας Σαλαμίνας,Πέτρος Βελώνης!
Έχει τα γενέθλια του σύντομα και θα ήθελα να του το κάνω δώρο.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια !!
 
Welcome @KatVeloni στο retromaniax.gr!

Αν και είναι δύσκολο, σου εύχομαι να βρεις το συγκεκριμένο αυτοκόλλητο με τον μπαμπά σου.

Όπως και να έχει να τον χαίρεσαι! :)
 
Ευχαριστώ πολύ!
Αν το έχει κάποιος και το πουλάει ευχαρίστως το αγοράζω ή διαφορετικά αν θα μπορούσε να μου στείλει αντίγραφο ή με φωτογραφία
 
Καλησπέρα σας αναζητώ άλμπουμ Καρουζέλ Ελληνικό Ποδοσφαιρο

Όλες τις χρονιές από 85-91. Επίσης Panini 80,81,82,85
 
Ωραίο θέμα. Η αδελφή μου μάζευε τη δεκαετία του 80 τις εικόνες των ποδοσφαιριστών (αντιπαθούσε τις "κοριτσίστικες" συλλογές τύπου Sarah Kay). Θυμάμαι τον Θανάση Δημόπουλο, το Δημήτρη Σαραβάκο, τον Όλεγκ Μπλαχίν, τον Μλάντεν Φορτούλα και άλλους. Δυστυχώς δεν ξέρω αν το έχει πια αυτό το άλμπουμ.
 
Ωραίο θέμα. Η αδελφή μου μάζευε τη δεκαετία του 80 τις εικόνες των ποδοσφαιριστών (αντιπαθούσε τις "κοριτσίστικες" συλλογές τύπου Sarah Kay). Θυμάμαι τον Θανάση Δημόπουλο, το Δημήτρη Σαραβάκο, τον Όλεγκ Μπλαχίν, τον Μλάντεν Φορτούλα και άλλους. Δυστυχώς δεν ξέρω αν το έχει πια αυτό το άλμπουμ.

Τώρα πια το φαινόμενο είναι συχνό να κάνουν και τα κορίτσια αγορίστικες συλλογές (απο τάπες ποδοσφαιριστών μέχρι και φιγούρες τύπου γιόγκι-ο).

Πάει η εποχή της γλυκύτητας στα παιδικά χρονια και για τα κορίτσια..
 
Τώρα πια το φαινόμενο είναι συχνό να κάνουν και τα κορίτσια αγορίστικες συλλογές (απο τάπες ποδοσφαιριστών μέχρι και φιγούρες τύπου γιόγκι-ο).

Πάει η εποχή της γλυκύτητας στα παιδικά χρονια και για τα κορίτσια..
Πολλά κορίτσια και τότε προτιμούσαν τους ποδοσφαιριστές.
 
θυμαμαι μεχρι τα μεσα των 80s ο ποδοσφαιριστης που ψαχναμε ηταν ο ΣΑΡΓΚΑΝΗΣ...θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι καποιοι τον ειχαν διπλο και τριπλο και τον εδιναν απο 3 αυτοκολλητα και πανω..επισης σπανιο χαρτακι ηταν τα σηματα ΕΠΟ και ΠΣΑΠ στην πρωτη σελιδα διπλα απο το προγραμμα α εθνικης
ναι οντως τα σηματα ΠΣΑΠ ΕΠΟ πολυ δυσκολα να τα τυχεις !!! εγω ημουν φανατικος συλλεκτης απο το 92 μεχρι το 2002 σερι !! μετα σπαστα μαζευα τυπου 2005 2007 2008 !!! και λεω να μαζεψω και τη φετινη σεζον τα πανινι με το αλμπουμ ευρωπαικων ομαδων !!

Συγκηνιτικες εποχες τοτε που μαζευαμε αυτοκολλητα ποδοσφαιρου πανινι !!! να πηγαινομε στο περιπτερο η στο ψιλικατζιδικο με αγχος αν θα υαρχουν ακομα φακελακια !!τοτε ηταν αναρπαστα τα αυτοκολλητα καθως και τα παιχνιδια με τους αριθμους τα γνωστα και ως αριθμακια !!! ειτε σε γειτονιες ειτε ακομα και στο σχολειο !!! τωρα τα νεα παιδια εχουν χασει καθε ειδος ενδιαφεροντων αποσβολομενα σε ενα κινητο χαζεμενα !!! με πανελαχιστες δραστηριοτητες!! δυστυχως !!! εμεις οι γεννηθεις τη δεκαετια του 80' ειμασταν τυχεροι που προλαβαμε τα ωραια εκεινα χρονια !!!

Ρίγη συγκίνησης με έπιασε διαβάζοντας τις σελίδες και κοιτάζοντας κάποιες από τις φωτογραφίες από τα άλμπουμ.
βουρκωμα !!!!!!

20211030_172410A.jpg20211030_172637A.jpg20211030_172642A.jpg20211030_172342A.jpg20211030_172120A.jpg20211030_171939A.jpg20211030_171719A.jpg20211030_171615A.jpg20211030_171415A.jpg2021gfhgfhgf1030_171415A.jpg
 

Συνημμένα

  • 20211030_172728A.jpg
    20211030_172728A.jpg
    137,4 KB · Προβολές: 1
Πίσω
Μπλουζα