[PANINI] Sarah Kay (1980)

candy

RetroNuts!
Joined
25 Ιουν 2006
Μηνύματα
1.578
Αντιδράσεις
82
Θα ήθελα να αναφέρω εδώ και τις εκπληκτικές retro εικόνες της Sarah Kay, τις οποίες σίγουρα έχετε δεί είτε σε αυτοκόλλητα, είτε σε καδράκια.Ήταν και παραμένουν συλλεκτικές.

[edit] dead pics [/edit] [edit] dead pics [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πω πω Candy....Αυτα τα χαρτακια τα εκανε συλλογη η αδερφη μου!!!!

sara kay το ονομα κατι μου θυμιζει ναι!!!Ηταν χαρτακια της παννινι.

Πηγαινα πρωτη εως τριτη δημοτικου!!!Εχεις συλλογη απο αυτα?

Ambu....Ειναι αληθεια? λεγε.....πες μας θελουμε σκαναρισμενα τευχη αμεσως?!!!
 
candy είπε:
Θα ήθελα να αναφέρω εδώ και τις εκπληκτικές retro εικόνες της Sarah Kay, τις οποίες σίγουρα έχετε δεί είτε σε αυτοκόλλητα, είτε σε καδράκια.Ήταν και παραμένουν συλλεκτικές.
sarah5vb4.png
sarah4iw1.png

απαπα τί μου θύμισες....

είχα μπει στην προεφηβεία όταν κυκλοφόρησαν αυτά (κάπου το 81 αν δεν κάνω λάθος)

Είχα 3-4 albums από αυτά!

:cool:
 
candy είπε:
Θα ήθελα να αναφέρω εδώ και τις εκπληκτικές retro εικόνες της Sarah Kay, τις οποίες σίγουρα έχετε δεί είτε σε αυτοκόλλητα, είτε σε καδράκια.Ήταν και παραμένουν συλλεκτικές.
sarah5vb4.png
sarah4iw1.png
Στο χωριό της μαμάς μου υπάρχει το άλμπουμ μου με όλα τα στικερς συμπληρωμένα........ πρέπει να το φέρω Αθήνα οπωσδήποτε!!!

ήταν το 1983 που θα γεννιόταν ο αδερφός μου και με καλοπιάναν με κάτι τέτοια:makia: και καλά κολάμε μαζί αφτοκόλητα:comfort:...όχι ότι η μαμά μου είχε πορωθεί με την Sarah Kay:yoyo:
 
Θυμάμαι τη γιαγιά μου που είχε ένα πακέτο χαρτοπετσέτες με αυτό το κοριτσάκι της Sarah Kay και που δεν με άφηνε ούτε καν να τις αγγίξω...Παιδικό τραύμα ΚΑΙ αυτό.Τώρα πρέπει να έχουν ήδη ανακυκλωθεί...:sob:

sarah_kay-obenbild.jpg
 
candy είπε:
Θυμάμαι τη γιαγιά μου που είχε ένα πακέτο χαρτοπετσέτες με αυτό το κοριτσάκι της Sarah Kay και που δεν με άφηνε ούτε καν να τις αγγίξω...Παιδικό τραύμα ΚΑΙ αυτό.Τώρα πρέπει να έχουν ήδη ανακυκλωθεί...:sob:
sarah_kay-obenbild.jpg
Εγώ από εκείνη την εποχή λάτρεψα τα σκισμένα και μπαλωμένα τζιν με μεγάλη καμπάνα αλλά δεν μπορούσα να κάνω τίποτα μέχρι το 1994 που ξανακυκλοφόρησαν οι καμπάνες κι εγώ κυκλοφορούσα για χρόνια σαν παλιάτσος...μην σου πω ότι ακόμη μου το λένε μερικοί...κανεις δεν αναγνωρίζει την Sarah Key που έκριβα μέσα μου...
 
Panini Sarah Kay

είμαι η μόνη εδώ μέσα που τα είχα ερωτευτεί εκείνα τα υπέρχοχα σχεδιάκια?

δε νομίζω!
 
Ήταν μακράν το αγαπημένο μου αλμπουμάκι.

Θυμάμαι πως κάναμε σα παλαβά να βρούμε το χαρτάκι του γάμου καθώς και εκείνο με το φιλί... :D

Η δε λεμονόπιττα, η συνταγή της οποίας περιγραφόταν κάπου στις πρώτες σελίδες, ήταν απωθημένο μου αλλά δε δοκίμασα ποτέ να τη φτιάξω...

Ίσως να φταίει το γεγονός πως στη μαγειροζαχαροπλαστική ήμουν ανέκαθεν στόκος και κάθε φορά που επιχειρούσα κάτι με κυνηγούσε η μάνα με την κουτάλα αφού τα είχα κάνει όλα λίμπα... :(
 
Sarah Key

Από τη συλλογή της Sarah Key μόνο αυτό φύλαξα που ήταν το αγαπημένο μου… :[


Το άλμπουμ με τα κολλημένα μου το πέταξε η μαμά μου… :cry:


 
μου λείπει η μυρωδιά που έβγαζαν τα φακελλάκια με τα αυτοκόλλητα μόλις τα ανοίγαμε ... :(
 
Πρόσφατη ανακάλυψη σε μάρκετ του εξωτερικού.Δεν ξέρω αν κυκλοφορεί και στην Ελλάδα. :)

picture.php
 
ΤΟ ΑΛΜΠΟΥΜ ΤΗΣ SARAH KAY ΣΤΗΝ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ 80 ΗΤΑΝ ΑΝΑΡΠΑΣΤΟ ΚΑΙ Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΩΝ ΔΥΣΚΟΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΘΑ ΝΟΣΤΑΛΓΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΗΛΙΚΙΑ, ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΙΣΩΣ ΝΙΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΙΣΘΗΜΑ ΠΙΚΡΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΑΘΩΟΣ ΠΙΣΤΕΥΑΜΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΓΥΡΩ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΣΟ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ.TO BINTEAKI THΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΜΟΥ ΕΔΩ...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω πάθει πολύ μεγάλη ζημιά με εσάς...

Κυρίως διότι συνειδητοποιώ ότι -που να πάρει η ευχή- ΜΕΓΑΛΩΣΑ!

Κεφάλαιο Sarah Key...

Πολύ-πολύ αγαπημένο, και να είσαι καλά Clemence που το μνημόνευσες!

Μάζευα τα αυτοκόλλητα χαρτάκια σαν παλαβή. Ήταν η αγαπημένη ώρα της ημέρας, όταν θα γυρνούσα από το σχολείο, και η μαμά μου θα με έστελνε στον φούρνο για ψωμί και με τα ρέστα θα αγόραζα 1 πακετάκι με αυτοκόλλητα...

Εγώ στο Δημοτικό, και η αδερφή μου στο Γυμνάσιο (6 χρόνια διαφορά ηλικίας γαρ), είχαμε πάθει εξάρτηση. Απλά, αυτή το ψιλο-κάλυπτε...

Το εντυπωσιακό της ιστορίας όμως ήταν η στάση της μαμάς μου!

Η οποία μαμά πολύ απείχε από τις μαμάδες του «attachment parenting» της σημερινής εποχής (του οποίου είμαστε, τόσο ο καλός μου όσο και εγώ, φανατικοί οπαδοί).

Αυστηρή και με πολύ ...γερμανική παιδαγωγική γραμμή προς τα παιδιά της, αν και νεότατη όταν μας απέκτησε.

Όμως, στο θέμα αυτό της Sarah Key… ένας άλλος άνθρωπος!

Λάτρευε τις φιγουρίτσες και για να καταλάβετε:

1. κοίταζε με ενδιαφέρον τί καινούργιο μας είχε τύχει

2. μας είχε ράψει φορεματάκια και κάτι υπέροχα μπλουζάκια τα οποία είχε «ξεσηκώσει» από τα αυτοκολλητάκια

3. αυτή ήταν ο βασικός και κύριος υπεύθυνος που σήμερα έχω στην κατοχή μου, πλήρες άλμπουμ (και ένα με 2-3 απουσίες...)!

Καταρχάς διότι μας είχε προτρέψει να γράψουμε στην υποδεικνυόμενη διεύθυνση (αν δεν απατώμαι στην Θεσαλλονίκη???) προκειμένου να μας στείλουν αυτά που μας έλειπαν, και εν συνεχεία διότι τα φύλαξε με πολλή αγάπη, ώστε μέχρι και σήμερα, όταν έρχομαι στο πατρικό μου και ανοίγω το μεγάλο συρτάρι του γραφείου μου να τα βρίσκω εκεί...

Κάτω από ο,τιδήποτε άλλο χαρτί, τετράδιο, ατσαλάκωτα και περιποιημένα..

Λίγα χρόνια πριν, δεν είχα γίνει ακόμη μαμά, ψάχνωντας για βιβλίο-δώρο στην 9χρονη ανηψιά μου, βρήκα ένα ημερολόγιο της Sarah Key.

Κάθε μήνας και κάτι καινούργιο, συνταγές, κατασκευές, μικρές ιστοριούλες....

Όταν το άνοιξε η μικρή και το είδε η αδερφή μου, με κοίταξε στα μάτια, και θα έπαιρνα όρκο ότι μόλις είχα γυρίσει από τον φούρνο και ήμουν πάλι 8 χρονών...
 
Τώρα θα αναρωτηθείτε το τι σχέση έχει ένας μαντράχαλος 29 ετών πια να ασχολείται με τη Sarah Key! Η απάντηση είναι πως είχε φτιάξει καδράκια ο πατέρας μου με 3 τρυφερές εικόνες από τα αυτοκόλλητα, τα οποία στόλιζαν το παιδικό μου δωμάτιο!

Ορίστε και μερικές εικόνες που βρήκα.
 
Η Sara Kay ζει στην Αυστραλία με τα δύο παιδιά της. Δεν αγαπά τη δημοσιότητα και δεν δίνει ποτέ συνεντεύξεις. Μεγάλωσε σε ένα πολύ όμορφο περιβάλλον, στη φάρμα των παππούδων της, απ' όπου έχει αντλήσει κυρίως τη θεματολογία των σχεδίων της. Σπούδασε στη Σχολή Καλών Τεχνών και ξεκίνησε να εργάζεται σε διαφημιστική εταιρεία.

Η ουσιαστική όμως ενασχόληση με τη ζωγραφική έγινε με αφορμή ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας που αντιμετώπισε η κόρη της. Έτσι άρχισε να ζωγραφίζει αυτές τις πανέμορφες φιγούρες προκειμένου να κάνει την κόρη της να "ξεχαστεί".

Η δημοσιότητα ήρθε όταν σχέδιά της τυπώθηκαν σε ευχετήριες κάρτες και έτσι έγινε παγκοσμίως γνωστή.

Κοριτσάκια, αγοράκια, ζωάκια μέσα στη φύση, ιδανικά όπως η φιλία και η αγάπη, η τρυφερότητα και η στοργή ξεπροβάλουν μέσα από τις ζωγραφιές της.

Τα αυτοκόλλητα που κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα, στις αρχές της δεκαετίας του '80 τα οποία μαζεύαμε μανιωδώς ... όπως ήδη έχει προαναφερθεί ... γεννούν σε όλες μας αναμνήσεις από την πιο τρυφερή μας ηλικία.
 
Α, μπορεί αν στερήθηκα παιχνίδια αλλά βιβλία τουλάχιστον κόμιξ και άλμπουμ, ποτέ..είχα υλικό για όνειρα!

ονειρικά σκίτσα, τόσο που όταν σαν παιδάκι τα κοίταζα, ήθελα να χωθώ στον κόσμο τους και να μείνω εκεί..

αυτά τα σκίτσα είχαν και το κλειδί της χαμένης παιδικότητας μας..κρίμα που δεν έχω ένα για δείγμα πια!

Στον παιδικό ήμουν όταν τα μάζευα, μιλάμε χωρίς αυτά δεν πήγαινα πουθενά, κάποια μου άρεσαν καλύτερα από άλλα!
 
γεια χαρα !ειμαι καινούρια στο σάιτ αλλά εχω κατασυγκινηθεί........... Μήπως ξέρει κανείς να μου πεί αν υπήρχε κάτι άλλο παρόμοιο με Sara Kay και το οποίο κυκλοφορούσε το 90-93 περίπου ίσως και πιο μετά! Είχα μαζέψει άλμπουμ από αυτό που σας λέω αλλά δεν θυμάμαι όνομα!!!! Έμοιαζε πάντως πάρα πολύ με αυτό που βλέπω εδώ πάντως!

Ευχαριστώ εκ των προταίρων!!
 
γεια χαρα !ειμαι καινούρια στο σάιτ αλλά εχω κατασυγκινηθεί........... Μήπως ξέρει κανείς να μου πεί αν υπήρχε κάτι άλλο παρόμοιο με Sara Kay και το οποίο κυκλοφορούσε το 90-93 περίπου ίσως και πιο μετά! Είχα μαζέψει άλμπουμ από αυτό που σας λέω αλλά δεν θυμάμαι όνομα!!!! Έμοιαζε πάντως πάρα πολύ με αυτό που βλέπω εδώ πάντως!

Ευχαριστώ εκ των προταίρων!!
 
Πίσω
Μπλουζα