PC gaming VS Console gaming XII

PC : + raw power, ποικιλία, emulation, φθηνότερο software + άπειρο homebrew/indie

- κόστος απόκτησης, κατανάλωση, installations, drivers.....

Consoles : + Καναπές, plug n play, κατανάλωση, κόστος απόκτησης, καναπές...

- raw power, λιγότερη ποικιλία, απουσία free gaming, ακριβότερο software.
 
Saulot είπε:
180? και 49? (ΜΟ) ο τιτλος και συνολο χ τίτλοι.1000? και 19? (ΜΟ) ο τιτλος και χ επι 100 τίτλοι +emulation, Multimedia, online capabilities.

Χμμμ παω για το 2.

Καλό το Wii (το πρωτιμώ απο το XBOX) αλλα gamer χωρίς PC δεν πάει
Άσε που κατεβαίνει και πιο κάτω. Αν θες να παίζεις στα 720p (όπως στις κονσόλες) και με 500 ευρώ καθάρισες.
 
Έχω και PC και 360 (καθώς και όλες σχεδόν τις κονσόλες της προηγούμενης γενιάς). Απλά μου αρέσει να παίζω στο PC. Ίσως γιατί τα παιχνίδια που παίζω στο PC, δεν υπάρχουν στις κονσόλες (Space Sims, TBS/Real Time Strategies). Για τα RPGs που βγαίνουν και σε PC και σε κονσόλες, προτιμώ το PC, λόγω ποντικιού κυρίως, υψυλότερων αναλύσεων και τεχνικών χαρ/κων κυρίως.

Ένας άλλος πολύ σοβαρός λόγος, είναι ότι παρόλο που έχω μια συλλογή παιχνιδιών που πάει πίσω σχεδόν 20 χρόνια, μπορώ να παίξω την συντριπτική πλειοψηφία αυτών των παιχνιδιών, σε καινούργιο σχετικά μηχάνημα. Ενώ θυμάστε τι έγινε με την συμβατότητα των παιχνιδιών, του XBox 1 με το 360.

Τώρα σχετικά με το κόστος, μην ξεχνάτε ότι όταν βγήκε το 360, για να το ευχαριστηθείς έπρεπε να αγοράσεις καινούργια τηλεόραση, με το κόστος να ξεπερνάει τα 1000 - 1500 ευρώ. Τώρα βέβαια κάτι τέτοιο δεν ισχύει, γιατί πολλοί έχουν κάνει αυτό το βήμα. (Εάν βέβαια οι επόμενες κονσόλες χρειάζονται τηλεόραση 3D, θα ξαναέχουμε το ίδιο φαινόμενο).

Τουλάχιστον, για τους μεγαλύτερους σε ηλικία gamers, που μπορούν να περιμένουν λίγους μήνες, το κόστος των παιχνιδιών (ελέω ebay, και play.com), είναι αρκετά χαμηλό και στο PC, και στο 360.
 
Leon παραφρασες ολιγον τα λεγομενα μου.

Στηριζεται ή οχι το PC gaming στη χρηση mouse? Αυτο δεν κραταει τις πατεριτσες του?

btw το pad ειναι αμπελοχωραφο των κονσολων, δεκαετιες τωρα.

Επισης δεν μιλησα για online που επισης εβαλες στα αμπελια :) ,αλλα για το Live.

Τονισα επισης την προσπαθεια διαφοροποιησης του control schema στα PC με στοχο της κονσολοποιηση τους.

Για τις τιμες,δικιο εχεις αλλα τι να κανω το Painkiller Resurrection στα 30 αν μπορω να τσιμπησω το Bayonetta στα 50?

Η φαση δεν ειναι μονο το τζαμπα αλλα και το πληθος των επιλογων, το exclusivity, ο μεσος ορος ποιοτητος. Στα PC το παλμαρε ειναι πλεον φοβερα περιορισμενο οσο αφορα τους commercial action τιτλους.

Οσο για αναβαθμισεις θα διαφωνησω. Απλα ο κυκλος πηγε απο το 6μηνο στο 9μηνο.

Τα κουραστικα που λεω περι κλειστης αρχιτεκτονικης, universal ποιοτητος εμπειρια κτλ δεν χρειαζεται να τα επαναλαβω.

Τα PC ειναι πρωτη επιλογη οσο αφορα τα απαιτητικα ή εξωτικα emulations (στα υπολοιπα το ΧΒΟΧ1 ειναι more than enough) και καποια Indie - που οσα απο τα οποια ειναι πληρωτέιτιον βρισκουν το δρομο στα κονσολια.
 
Οπότε καταλήγουμε στο συμπέρασμα:

Κάντε ότι και εγώ. Πάρτε και καλό pc και κονσόλες!!!!!

Έλα μόνο το PS3 μου μένει ακόμα λέμε!!!!!!!! (Αν και η 5870 μου έκανε όσο ένα PS3 βέβαια και προτίμησα αυτή + μία ακόμη που έρχεται σε λίγο. Κάηκα λεμεεεεε!!!!!!!! )
 
Προσωπικά, δε την παλεύω με εγκαταστάσεις, ξαναμαναεγκαταστάσεις γιατί κάτι πήγε στραβά ή γιατί δεν υποστηρίζεται η τάδε κάρτα ή γιατί θέλει το Microsoft Framework v. 0.00, ή το τάδε patch για τα glitches ή το'να τ'άλλο ξέρω γω patch για τα bugs κλπ κλπ και εις τον αιώνα των αιώνων αμήν! :p

Δε την παλεύω με το PC Gaming λέμεεεε!!!!! :nono:
 
Wally είπε:
Leon παραφρασες ολιγον τα λεγομενα μου.Στηριζεται ή οχι το PC gaming στη χρηση mouse? Αυτο δεν κραταει τις πατεριτσες του?
Κάτσε γιατί δεν το έπιασα. Εννοείς ότι αυτό που "έμεινε" (ως καλό) στο PC είναι το mouse;

btw το pad ειναι αμπελοχωραφο των κονσολων, δεκαετιες τωρα.Επισης δεν μιλησα για online που επισης εβαλες στα αμπελια :) ,αλλα για το Live.

Τονισα επισης την προσπαθεια διαφοροποιησης του control schema στα PC με στοχο της κονσολοποιηση τους.
Παιδιά τα τελευταία 15 χρόνια αν είσαι PC gamer δεν έχεις πάρει ένα pad (εκτός και αν παίζεις μόνο FPS/strategy/sim/RPG) είσαι απαράδεκτος.

Όσο για την "κονσολοποίηση" (με την έννοια της απλούστευσης χρήσης) δεν είμαι ενάντιος, τουναντίον. Ούτε με το Live είμαι αντίθετος, αρκεί να ξέρω ότι μπορώ να έχω εναλλακτικές (κάτι που στις κονσόλες φυσικά δεν ισχύει). Η "δύναμη" του PC είναι οι δυνατότητες επιλογής. Το θες με 360 pad και να παίζεις στο Live από τον καναπέ σου; Γίνεται. Θες Hamachi και mouse/keyboard και να παίζεις στο γραφείο; Γίνεται.

Για τις τιμες,δικιο εχεις αλλα τι να κανω το Painkiller Resurrection στα 30 αν μπορω να τσιμπησω το Bayonetta στα 50?Η φαση δεν ειναι μονο το τζαμπα αλλα και το πληθος των επιλογων, το exclusivity, ο μεσος ορος ποιοτητος. Στα PC το παλμαρε ειναι πλεον φοβερα περιορισμενο οσο αφορα τους commercial action τιτλους.
Για τους action τίτλους τα είπαμε. Εμείς φταίμε.

Οσο για αναβαθμισεις θα διαφωνησω. Απλα ο κυκλος πηγε απο το 6μηνο στο 9μηνο.Τα κουραστικα που λεω περι κλειστης αρχιτεκτονικης, universal ποιοτητος εμπειρια κτλ δεν χρειαζεται να τα επαναλαβω.
Καμία σχέση. Αυτά είναι για κάτι πωρωμένους σαν εμένα και τον Pooky. Τόσοι φίλοι μου παίζουν τα τελευταία παιχνίδια μια χαρά με μηχανήματα 3ετίας, γιατί δεν τους νοιάζει να τα έχουν όλα στο high σε 1080p και τίγκα τα ΑΑ και AF. Φυσικά το θέμα του κακού προγραμματισμού και του εσκεμμένου και τεχνητού φουσκώματος των απαιτήσεων των παιχνιδιών (για να πουλάνε νέες κάρτες η Nvidia και η ΑΜD) υπάρχει δυστυχώς και είναι μεγάλο πρόβλημα του PC gaming.

Πάντως τα τελευταία 15 σχεδόν χρόνια, ο μόνος λόγος που αγοράζω κονσόλες είναι αποκλειστικά και μόνο τα παιχνίδια τους που δεν υπάρχουν για PC. Αν υπήρχαν, δεν θα υπήρχε περίπτωση να αγοράσω. Η τελευταία φορά που είδα "hardware superiority" (ή οτιδήποτε άλλο που να τις έκανε ελκυστικότερες) στις κονσόλες σε σχέση με το PC ήταν με το PS1/Saturn που κράτησε ελάχιστα, μέχρι μαζικοποιηθούν και να χρησιμοποιηθούν από τα παιχνίδια οι 3D accelerators. A ναι, και το Wii που προσέφερε κάτι "διαφορετικό" (αν ήταν και πράγματι καλό βέβαια...), αλλά τώρα έγινε και αυτό emulated. :D
 
Μη σκάτε. Με ένα μηχάνημα διετίας, αν δεν έχετε παράλογες απαιτήσεις μπορείτε άνετα να παίξετε ακόμα και τους τελευταίους τίτλους, με ελάχιστες μάλιστα παραχωρήσεις.

Με C2Duo 8400 στα 3600 (άρχισα να κολλάω το μικρόβιο του overcklocking) 4 γίγα μνήμη και μια 5870 (υπερβολή αλλά μιλάμε για τον Pooky) το DIRT II παίζει κολλημένο στα 60 fps με όλα στο Θεό. Αν έχεις μια 4870 (αντικαταστάθηκε από τη 5870) και πάλι θα το παίξεις με ελάχιστο frame drop κάπου - κάπου.

PC gaming = καλή κάρτα γραφικών. Συχνότητες, επεξεργαστές, μητρικές και τα λοιπά, αν είσαι μάστορας τα έχεις με ελάχιστα λεφτά.

Τώρα οι κονσόλες. Γιατί τις έχω; Γιατί έχω κατοχικό σύνδρομο και μου αρέσει να τις βλέπω δίπλα από τις οθόνες μου πρωτίστως.
 
Σταματήστε ρε παιδιά με το παραμύθι του κόστους κατοχής ενός PC.

Με κάρτα διετίας (8800GT) παίζω τα πάντα σε μια χαρά ανάλυση,τι λέμε τώρα....
 
Κόστος; Όταν αλλάζει η πλατφόρμα και τρέχουν όλοι να πετάξουν υλικό που είναι μια γενιά πιο πίσω, ενώ δεν υστερεί σε τίποτε εκτός από benchmarks πληρωμένων reviewers του εξωτερικού, μπορείς να πετύχεις εκπληκτικές ευκαιρίες.

Αυτή τη γραμμή θα ακολουθώ από δω και πέρα εκτός από τις κάρτες γραφικών που θέλω να έχω ότι το πιο σύγχρονο.

Το κόστος απόκτησης υλικού από όσους το ξεφορτώνονται για να μεταβούν στη νέα πλατφόρμα, (δεν κρίνω αν κάνουν σωστό ή λάθος αυτό όπως το βλέπει κανείς) είναι κυριολεκτικά μηδαμινό.
 
Ένα είναι σίγουρο, "Men of War" και "Men of War : Red tide" σε καμία κονσόλα δεν πρόκειται να παίξω ποτέ γιατί απλά όπως είπε και κάποιος πιό πάνω το κάθε ένα στο είδος του, φυσικά και το PC το έχω πέρα από το κλασικό "everyday use" για Strategy Games (realtime ή turnbased) και που και που κανένα WoW. και όλα τα υπόλοιπα στις κονσόλες.

γιατί να σκάω και να αγχώνομαι αν το τελευταίο FPS θα σέρνεται λίγο σε 1920*1080 full detailed ακόμα και στον i7920 με GTX285 ? απλά θα το παίξω είτε στο X360 ή στο PS3.
 
Το θέμα με τα PC ειναι οτι πρεπει να ξερεις και λίγα πράγματα για να το χρησιμοποιησεις σωστά και να εκμεταλλευτείς τις δυνατότητές του. Δεν ειναι όπως παλια που PC ειχαν μόνο οι nerdy-hardcore gamers... Τωρα μέχρι και η γιαγιά μου έχει PC. Και οπως και να το κάνουμε αυτά τα μηχανήματα δεν ειναι και τοσο απλά στην χρήση τους, παρόλο που προσπαθούν να τα κάνουν user-friendly.

Εχω πολλους γνωστους casual gamers ή casual PC users οι οποιοι καθε λίγο και λιγάκι έχουν προβλήματα και με φωνάζουν να τους βοηθήσω... Το τι εχουν δει τα μάτια μου δεν περιγράφεται. Τι toolbars δεξιά και αριστερά, τι δεκάδες apps να ξεκινούν μαζι με τα windows, τι άχρηστα services (70 και πάνω!!!) να γεμίζουν την μνήμη ενώ μερικα τρώνε και cpu time....

Και μετα αναρωτιέται ο άλλος γιατι σέρνεται το μηχάνημα του ενώ εχει δώσει έναν σκασμό λεφτά για να παρει τον γρήγορο 4πύρηνο επεξεργαστή... Δεν τρεχει το τάδε παιχνίδι, το αλλο δεν εχει ήχο, δεν παιζει το χειριστηριο, κολλαει, κρασάρει κλπ.

Τουλάχιστον με τις κονσόλες ξέρεις ότι θα παίξεις τα παιχνίδια όπως πρέπει χωρίς ασυμβατότητες ή να φοβάσαι αν θα σου πηγαίνει αργά.. Μάλιστα θα βλέπεις και καλύτερα γραφικά οσο περνάει ο καιρός αφου οι developers θα αξιοποιουν καλυτερα το hardware, κάτι που δεν γίνεται ποτέ στα PC με τον ρυθμό που βγαινουν νεες καρτες γραφικών και drivers. Και ξέρεις ότι για όσο κρατάει μία κονσόλα στην αγορά (5 χρόνια και πάνω) δεν θα έχεις τετοιου είδους προβλήματα. Για 5+ χρονια το μηχάνημα θα σε εξυπηρετει μια χαρά...

....Εκτός βεβαια και αν έχεις 360 και σου καει σε 1-2 χρόνια, αλλά αυτό δεν είναι κανόνας για τις κονσόλες.

Βέβαια αν είσαι καλός PC user και ξερεις 5 πράγματα, τότε με λίγα σχετικά χρήματα (600-700 ευρω) μπορεις να φτιάξεις ενα μηχάνημα που να πετάει και να παιζει όλα τα παιχνίδια κλπ, αλλα ακόμα και τότε, μετα απο 3-4 χρόνια θα θες καινούριο, αφού θα έχουν αλλάξει όλα τα πρότυπα και δεν θα μπορεις να κανεις μια αναβάθμιση για να του δώσεις λιγο χρονο ζωης ακόμα... Κάθε λίγο και λιγάκι αλλαζουν τα CPU sockets, το agp εγινε PCi express το οποιο με την σειρά του θα γίνει κατι άλλο, oι μνήμες δεν κουμπώνουν και αλλα πολλά.

Όλα εχουν τα υπερ και τα κατά. Το PC ειναι ακριβότερο, αλλα για λίγο χρονικό διάστημα κάνεις επίδειξη τα γραφικά του και αν εισαι "harcore" user το ευχαρηστιεσαι αφου μπορεις να κάνεις ότι να ναι με αυτο. Οι κονσόλες ειναι φθηνότερες, φιλικές προς τον χρήστη και "ζουν" περισσότερο στο προσκήνιο αλλά έχουν ακριβότερο software. Στα PC εχεις Strategy, MMORPGs, FPS με καλύτερο χειρισμό, Adventures. Στις κονσόλες έχεις Action, sports, JRPGs (μπλιαξ) και platforms. Διαλέγεις και παίρνεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντα είχα pc στην κατοχή μου και ασχολιόμουν με αυτό γιατί είναι μέρος και της δουλειάς μου και ταυτόχρονα το είχα και για gaming (strategy, fps, mmorg).

Για μένα το θέμα είναι κυρίως χρόνου και οικονομικό. Δεν μπορώ να τα έχω και τα 2. Πρόσφατα μου χαρίσανε ένα xbox και έχω ασχοληθεί μαζί του ελάχιστα. Έχω και το playstation 1, αλλά και με αυτό λίγα πράγματα. Ο γιός μου ίσως τα βρεί πιο ενδιαφέρον σε μερικά χρόνια.
 
Παλαιότερα θα έλεγα 100% PC gaming. Τα τελευταία χρόνια όμως προβληματίζομαι. Από τότε που βγήκε το X-Box αρκετά games γίνονται απλά port με χίλια δύο προβλήματα να τα ακολουθούν. Οι developers βαριούνται να τα επανασχεδιάζουν για το PC αφού ελέω πειρατείας έχουν μικρά κέρδη. Το Spider-Man Web of Shadows ας πούμε κόλαγε άνευ λόγου και αιτίας στο σχεδόν καινούργιο τότε PC. Πήρα και επιπλέoν μνήμη και πάλι κόλαγε. Τέλικα βγάλαν ένα patch και όλα καλά. Γενικά βλέπω ότι έχει χαθεί το μεράκι με το οποίο φτιάχνονταν παλιά τα PC games. Χαρακτηριστικό σπάσιμο έφαγα με το Games for Windows Live όταν κράτησα τα saves μου για να κάνω format και δεν δουλεύανε μετά. Κατόπιν εορτής ανακάλυψα πως ήθελε ολόκληρη διαδικασία για να κρατήσω ένα απλό save. Έλεος...

Παρά ταύτα παραμένω φανατικός του PC Gaming λόγω emulators, ποντικιού, backwards compatibility και συνήθειας.
 
Η διαφοροποιηση ερχεται απο τα καταστηματα που θα πανε οι υποψηφιοι αγοραστες για PC Game η για Game Systems αντιστοιχα.

Στην μεν PC Section, εχει πολυ πλακα να βλεπεις τον κοσμο να πιανει τα πακετα και να τα διαβαζει απο τα πλαγια (οπως οι νοικοκυρες τις συνταγες) για να διαπιστωσει αν το μαραφετι που εχουν σπιτι μπορει να σηκωσει το παιχνιδι. Εκει που δεν εχει πλακα ειναι οταν το φερνουν πισω γιατι ναι μεν η καρτα τους υποστηριζεται αλλα θελει καποιο upgrade, η οτι δεν καθεται καποιο install patch κοκ.

Την ιδια ωρα ενας κατοχος Game System θα εχει επιλεξει αναλογα με το τι του εκανε κλικ στο ματι αδιαφορωντας για το αν θα παιξει η δεν θα παιξει. Φυσικα δεν θα το φερει πισω μιας και θα εχει παιξει αμεσως και απροβληματιστα το παιχνιδι του και θα εχει φωναξει και το υπολοιπο συγγενολοϊ για να μοιραστει την χαρα του.

Καμποσα χρονια πριν, οι κατοχοι Megadrive/Snes κλπ επαιζαν ανενοχλητοι, ενω οι PC users εξακολουθουσαν να διαβαζουν "συνταγες" στα πλαγια, και να εξοπλιζονται με καλουδια υπερογκων ποσων (Μηπως με την Amiga, την ιδια απλοτητα δεν ευχαριστιομασταν σε σχεση με τους Πισαδες?). Πιο κοντα μας, οι κατοχοι PS2 και XBOX εκαναν ακριβως οτι εκαναν και οι προκατοχοι τους, ενω οι PC Users.. εμ, θα χαλαγαν την παραδοση?

Deep down, το gaming ειναι gaming και στον πλεον λιγοστο χρονο που διαθετουμε καθημερινως, οσο πιο απλα γινεται τοσο το καλυτερο. Εκει τα Game Systems δεν εχουν αντιπαλο και με την απλη τους παρουσια στο σαλονι κανουν ακριβως αυτο που δημιουργηθηκαν να κανουν. Να προσφερουν οσο το δυνατον μεγαλυτερη χαρα με τον πιο απλο τροπο.

Τωρα, αν αρχισουμε να μετραμε fps, 1080p, τι μηχανες φωτισμου χρησιμοποιουνται και δεν ξερω εγω τι αλλο, εκει δεν μιλαμε για παιχνιδι αλλα για κατι αλλο. Το παιχνιδι ειναι απλο και αυτο καλουνται να καλυψουν τα Game Systems. Το PC Gaming ειναι ενταξει και χαιρομαι οσους πουσαρουν τα μηχανηματα τους για να μπορουν να τρεχουν τα παντα. Αλλα αυτο ερχεται παντα με κοστος, που ειναι η κληρονομια των PC απο τοτε που συνηδειτοποιησαν οτι μπορουν να εχουν κατι καλυτερο απο μια CGA. Kαι δεν αναφερω καθολου το κοστος αποκτησης software σε καθε στρατοπεδο μιας και αυτο τις περισσοτερες φορες παρακαμπτεται..
 
(Μηπως με την Amiga, την ιδια απλοτητα δεν ευχαριστιομασταν σε σχεση με τους Πισαδες?)
Ξεχνάς μάλλον, κάτι ασυμβατότητες μεταξύ kickstart, παιχνίδια που απαιτούσαν 1ΜΒ (με την Α500 να έχει στάνταρ 512Κ) ή και το αντίστροφο (Θυμάστε το θρυλικό "KillFastMem"?) ή δούλευαν με 1 ή 2 drives. Απλά σε μας δεν φαίνονταν πολύ, γιατί οι MS-Dosάδες τρέχανε με IRQs, και config.sys/Autoexec.bat, και boot disks.
 
Captain Kal είπε:
Ξεχνάς μάλλον, κάτι ασυμβατότητες μεταξύ kickstart, παιχνίδια που απαιτούσαν 1ΜΒ (με την Α500 να έχει στάνταρ 512Κ) ή και το αντίστροφο (Θυμάστε το θρυλικό "KillFastMem"?) ή δούλευαν με 1 ή 2 drives. Απλά σε μας δεν φαίνονταν πολύ, γιατί οι MS-Dosάδες τρέχανε με IRQs, και config.sys/Autoexec.bat, και boot disks.
:) Το δεχομαι, αν λαβουμε υποψιν οτι εμεις (με την μονη τραβηγμενη επεκταση που χρειαζομασταν να ειναι το εξτρα μισο ΜΒ - με το drive την βολευαμε και με το βαλε/βγαλε) παιζαμε ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ, ενω οι πισαδες μεχρι να παρουν τα πρωτα 286 και να πετανε χιλιαρικα για καρτες γραφικων, οθονες, μνημες, καρτες ηχου, joystickιερες, ποντικια, ηχεια, δισκους, CD-Rom κλπ, ηταν για ελεεινη λυπηση στο θεμα αυτο με την ποιοτητα παιχνιδιων που ειχαν. Αλλα και σαν plain vanilla, η 500αρα με εξτρα μνημη απλα δεν πιανοταν ακομα και για φτιαγμενα 286.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eχει δικιο ο phil οταν ειχα παρει τον 286 εκει καταλαβα την απλοτητα και την ευκολια της Amiga και του Amstrad cpc που ειχα.Kατι memmaker, κατι προβληματα με την βασικη μνημη να σε τρελαινουν, να εχεις ενα 1mb αλλα επειδη τα παιχνιδια ετρωγαν μονο απο την βασικη δεν ετρεχαν με τιποτα που να ηθελες και ποντικι :D και οταν πηρα την adlib (soundboomer) ) εκει επεφτε γελιο.Αλλα να πω την αληθεια οταν φορτωνε το παιχνιδι ελεγες χαλαλη του μολις εβλεπες το παιχνιδι με τα 256 χρωματα στην οθονη.
 
vagosgta3 είπε:
Eχει δικιο ο phil οταν ειχα παρει τον 286 εκει καταλαβα την απλοτητα και την ευκολια της Amiga και του Amstrad cpc που ειχα.Kατι memmaker, κατι προβληματα με την βασικη μνημη να σε τρελαινουν, να εχεις ενα 1mb αλλα επειδη τα παιχνιδια ετρωγαν μονο απο την βασικη δεν ετρεχαν με τιποτα που να ηθελες και ποντικι :D και οταν πηρα την adlib (soundboomer) ) εκει επεφτε γελιο.Αλλα να πω την αληθεια οταν φορτωνε το παιχνιδι ελεγες χαλαλη του μολις εβλεπες το παιχνιδι με τα 256 χρωματα στην οθονη.
Κατι "you need a 30386 or a better processor to run this game"...... Που τα πας αυτα; Ειχα το Return of the Phantom, και το τριτο Beholder (Assault on Myth Drannor δεν λεγοταν;;; ) και ο κακομοιρος ο 286 μου δεν μπορουσε απλα.... Κατι memmaker oπως λες... Kατι dos=high, umb, κατι παραμετροποιησεις απιστευτες στο CONFIG.SYS και στο AUTOEXEC.BAT για να παιξουν τα πολυ ζορικα..... Απιστευτες εποχες οι οποιες φανταζουν αλλα δεν ειναι τοσο μακρινες..... Και τωρα καθε σπορος εχει i7 και θελει τα παντα να παιζουν τελεια.... Τι να πω......... Οπως και να εχει PC GAMING FTW!!!!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα