PCs δώρα από τους φίλους του GRM στο Ζάννειο ίδρυμα παιδικής αγωγής και προστασίας

Για ενορία δε το συζητάω καν παιδιά,διαφωνώ καθέτως,οριζοντίως,πλαγίως,διαγωνίως,λοξώς,ευθέως,ορθώς και συμπληρώστε ό,τι άλλο θέλετε...

Για κάποια φτωχή οικογένεια;ΟΚ,δεν έχω αντίρρηση σ' αυτό ασφαλώς.....
 
Προτεινα τη λυση της ενοριας ως μεσολαβητη για να βρουμε μια οικογενεια.

Αν εχουμε κατι υποψιν μας ,τη παρακαπτουμε
 
Α,έτσι δεκτότατον Πάνο ! :thumbup:

Προτείνω μάλιστα να συσταθεί και μια τριμελής επιτροπή αποτελούμενη από πέντε άτομα (copyright:Νίκος Βαμβακούλας,All rights reserved ) που θα επισκεφθεί το σπίτι αυτό,ως αντιπροσωπεία του GRM....
 
Θα φάμε ξύλο πάλι τελικά!!!!!!!
 
Tower/psu από εμένα και νομίζω πως κάπου βώσκει και ένας celeron 2,4! :D
 
Φίλε pitsunami,θα χρεωθείς για την αποστολή και δεν επιθυμώ κάτι τέτοιο,αλλά μια και βλέπω ότι επιμένεις (μέσω των p.m's που μου έστειλες),θα υποχωρήσω...

Δεκτά λοιπόν !

(Το PSU φαντάζομαι έχει τo έξτρα βύσμα τροφοδοσίας που απαιτείται για τον P4 Celeron,έτσι ; )

Θα σου στείλω στοιχεία δικά μου λοιπόν,για να κάνεις την αποστολή..
 
Μπράβο Πάνο, μέσα στο μυαλό μου είσαι....χθες σκεφτόμουν ότι θα ήταν καλή ιδέα να δοθεί δώρο το μηχάνημα αλλού...

Ωστόσο εγώ θα πήγαινα το concept λίγο παραπέρα...δηλαδή να γίνει ο διαγωνισμός μέσω του phoenix που πρότεινε ο μάνος (ή μέσω του φόρουμ)..και ο νικητής να είναι αυτός που θα αποφασίσει σε ποιον (οικογένεια, ίδρυμα, σχολείο ή ότι άλλο) θέλει να δοθεί ο υπολογιστής.

εγώ μπορώ να προσφέρω κάποια dvd-rom/cd recorder, καθώς και μία pci firewire κάρτα, τα οποία όμως θα πρέπει πρώτα να ελεγχθούν για την καλή τους λειτουργία (είναι κάποια 2-3 χρόνια που τα έχω σε ένα συρτάρι και δεν θυμάμαι ποιο λειτουργεί και πόσο καλά). Επίσης έχω και ένα κουτί (χωρίς τροφοδοτικό όμως) το οποίο θα είναι χαρά μου να δώσω.

Επίσης έχω σίγουρα 1-2 σετ ποντίκια/πληκτρολόγια.

Θα κάνω ένα σχετικό τσεκάρισμα και θα ενημερώσω για συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και κατάσταση.
 
To πραγμα ισως πρεπει να εξελιχθει ως εξης.

Μονταρουμε το(α) PC και εγκαθιστουμε εφαρμογες που θα ειναι χρησιμες στα παδια (πχ Open Office) και παιχνιδια (ωστε να τους μεινουν αξεχαστα αυτα τα Χριστουγεννα)

Βρισκουμε την οικογενεια.Αυτο ειναι δυσκολο.Π.χ εγω δεν εχω καποια υποψιν.Ο οποιοσδηποτε απο εμας ξερει καποια,το στελνουμε εκει δεν το συζητω...

1,2 ατομα απο το GRM θα επιδωσουν το ταπεινο δωρακι και θα μπασουν τη φαμιλια και κυριως τα πιτσιρικια στις βασικες αρχες λειτουργιας του.Δεν εννοω C++.Απλα πως ανοιγουμε ενα επεξεργαστη κειμενου,τα Ελληνικα,πως ξεκιναμε τα παιχνιδια,πως ανοιγει,πως κλεινει κτλ

Ας αμοληθουμε να βρουμε τους "παραληπτες" λοιπον!
 
Emulators με κλασσικά παιχνίδια (να θυμίζει και το φόρουμ μας), εκπαιδευτικές εφαρμογές, εφαρμογές γραφείου, εφαρμογές ίντερνετ και έτοιμο.

Καλό είναι να συγκεντρώσουμε μια λίστα με πιθανούς παραλήπτες και να γίνει μια ψηφοφορία ή διαγωνισμός (όπου ο νικητής θα επιλέξει τον παραλήπτη) και να καταρτιστεί μια επιτροπή από τους moderators για να παραδώσουν το δώρο!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το δυσκολο ειναι να βρουμε τον "παραληπτη" και εμεις θα κανουμε και διαγωνισμο επιλογης? :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Το δυσκολο ειναι να βρουμε τον "παραληπτη" και εμεις θα κανουμε και διαγωνισμο επιλογης? :D
Επίσης κάτι που πρέπει να δώσουμε ιδιαίτερη προσοχή.

Αν αποφασιστεί να πάει σε "άπορη" οικογένεια...να προσέξουμε ώστε η οικογένεια να μπορεί να εκτιμήσει αυτή την κίνηση και να μην καταλήξει προς πώληση σε καμιά εφημερίδα ή χειρότερα σε κάνα παζάρι...

Εμένα θα μου άρεσε η ιδέα να χαριστεί σε κάποια βιβλιοθήκη ή σχολείο ενός απομακρυσμένου χωριού ή σε κάποιο ίδρυμα/ορφανοτροφείο/οργάνωση ή σε κάτι τελος πάντως που αποδεδειγμένα βοηθάει τα παιδιά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακόμα καλύτερα Ηλία. Εάν πάει σε σχολείο πάντως προτείνω χωρίς emulators, γιατί μάλλον ζημιά θα κάνει παρά καλό :D . Ισως με ενα gimp και openoffice ή δεν ξέρω τί άλλο free μπορεί να εξυπηρετήσει την κατάσταση. Επειδή δεν έχω παρακολουθήσει όλη τη φάση, CPU έχει ο Μάνος και μάλιστα καλή ;) .
 
Rygar είπε:
Ακόμα καλύτερα Ηλία. Εάν πάει σε σχολείο πάντως προτείνω χωρίς emulators, γιατί μάλλον ζημιά θα κάνει παρά καλό :D . Ισως με ενα gimp και openoffice ή δεν ξέρω τί άλλο free μπορεί να εξυπηρετήσει την κατάσταση.
Ναι σίγουρα σε σχολείο ίσως δεν λένε τα emulator..αλλά σίγουρα υπάρχουν εκατοντάδες εκπαιδευτικές εφαρμογές που μπορούμε να το φορτώσουμε...

Αν πάει σε σχολείο πάντως..έχω μια original encarta 2008 που ευχαρίστως θα στείλουμε παρέα..(αρκεί να τρέχει σε linux...πρέπει να τη βρω και αυτή να τη τσεκάρω)
 
Και για σχολειο παραμεθωριου περιοχης ειμαι 100% μεσα!
 
Πέφτουν οι ιδέες βροχή τελικά !!!

Αν πάει σε σχολείο παραμεθορίου ή έστω ορεινής περιοχής,θα πρέπει να γίνει και ταξίδι εκεί,να το υπολογίσουμε κι αυτό...

@ Rygar

Νίκο,CPU δεν έχω ρε,άλλωστε βρήκαμε από τον pooky..!

Τον δικό μου Celeron D 320 που έχω,δεν τον διαβάζει η mobo,το ίδιο και τον δικό σου Prescott 3.2...

Στο πακέτο θα μπει κι ένα adsl modemάκι από μένα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το οποίο να έχεις κάνει reset πριν το δώσουμε, ε;

Rygar είπε:
Ακόμα καλύτερα Ηλία. Εάν πάει σε σχολείο πάντως προτείνω χωρίς emulators, γιατί μάλλον ζημιά θα κάνει παρά καλό :D . Ισως με ενα gimp και openoffice ή δεν ξέρω τί άλλο free μπορεί να εξυπηρετήσει την κατάσταση. Επειδή δεν έχω παρακολουθήσει όλη τη φάση, CPU έχει ο Μάνος και μάλιστα καλή ;) .

Χωρίς να θέλω να φρίξω, ίσως οι emulators να είναι ότι καλύτερο θα μπορούσε να μάθει ένα παιδί που σήμερα πάει σχολείο.

Τουλάχιστον θα αποκόμιζε και κάποιες σωστές και χρήσιμες γνώσεις. Κατά τη γνώμη μου το 90% των "γνώσεων" που προσφέρονται σε ένα σχολείο είναι για τον κάλαθο των αχρήστων........... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Pooky είπε:
Χωρίς να θέλω να φρίξω, ίσως οι emulators να είναι ότι καλύτερο θα μπορούσε να μάθει ένα παιδί που σήμερα πάει σχολείο.
Τουλάχιστον θα αποκόμιζε και κάποιες σωστές και χρήσιμες γνώσεις. Κατά τη γνώμη μου το 90% των "γνώσεων" που προσφέρονται σε ένα σχολείο είναι για τον κάλαθο των αχρήστων........... :D
Σωωωωστοοοοος !!! :D Αλλωστε πρέπει να φέρουμε και νέο αίμα retroνάδων στο forum.... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
teflon είπε:
Σωωωωστοοοοος !!! :D Αλλωστε πρέπει να φέρουμε και νέο αίμα retroνάδων στο forum.... :D
Για linuxάκι, μόνο ZENWALK έτσι ???? :p :p:p
Aν και δεν έχω δουλέψει ποτέ με το ZENWALK....μήπως καλύτερα να τους βάλουμε http://www.edubuntu.com/ που υποτίθεται ότι είναι και εξειδικευμένο για σχολεία / παιδιά??
 
έχετε τρομερές ιδέες! Πρέπει να βρω το υλικό που μαζεύει αράχνες κάπου στο πατάρι μου. Απλά κάποιος πρέπει να ελέγξει την λειτουργικότητα του. Εγώ δεν έχω την δυνατότητα πλέον.
 
Πίσω
Μπλουζα