PCs δώρα από τους φίλους του GRM στο Ζάννειο ίδρυμα παιδικής αγωγής και προστασίας

Wally είπε:
Και για σχολειο παραμεθωριου περιοχης ειμαι 100% μεσα!
Να ντυθεις Αη-Βασιλης και να το παραδωσεις. :xm:

Και οι Μods καλικαντζαρακια. :D
 
Υπάρχουν και οι πυρόπληκτες και σεισμόπληκτες περιοχές του νομού Ηλείας παιδιά...

Και εγώ θα καλύψω δημοσιογραφικά την παράδοση - παραλαβή!
 
Pooky είπε:
Το οποίο να έχεις κάνει reset πριν το δώσουμε, ε;
Βασικά αχρησιμοποίητο είναι,πρόκειται για το Crypto F200,που μου είχε δώσει η Tellas κάποτε...
 
Επειδή από 1/09 θα είμαι άνεργος, δεν μπορώ να εγγυηθώ το ποσό, αλλά αν υπάρξουν έξοδα μεταφοράς κλπ, ευχαρίστως θα συνδράμω και εγώ, μιας και δεν μου περισσεύουν κομμάτια από υπολογιστή.
 
Τι έπαθες βρε Kapamaru; Μη σκάσεις και πολύ. Εγώ είμαι άνεργος τα τελευταία 39 έτη της ζωής μου.

Άραξε, χαλάρωσε, λοιώσε στο gaming και πέρνα καλά.

Μάνο, η κάρτα γραφικών σου μπορεί να είναι χειρότερη από μία που διαθέτω εγώ. Στη διάθεσή σου και αυτή και διαλέγουμε όποια αποδειχτεί καλύτερη.
 
Pooky είπε:
Τι έπαθες βρε Kapamaru; Μη σκάσεις και πολύ. Εγώ είμαι άνεργος τα τελευταία 39 έτη της ζωής μου.
Άραξε, χαλάρωσε, λοιώσε στο gaming και πέρνα καλά.
All Hail! :headbangdude:
 
Κύριοι μόλις κονόμησα ένα pc, το οποίο δεν μου χρειάζεται. Το έσωσα από κάλαθο ανακύκλωσης - χωματερή.

Χαρακτηριστικά:

-Κουτί ATX. Το παλιό του Πλαισίου.

-Τροφοδοτικό 550 Watt. Το καθάρισα και του άλλαξα ανεμιστήρα.

-CPU 2,8 Northwood Pentium 4. (Ο τρίτος που πέφτει στα χέρια μου, ε ρε..... )

-Mobo micro ATX με υποδοχές SATA.

-1 giga DDR 1 (2 X 512) δεν παίρνει παραπάνω.

-HDD 40 giga. Λειτουργεί μια χαρά αλλά θα φορμαριστεί αν είναι να δοθεί.

--------edit---------

Ξέχασα να αναφέρω την κάρτα γραφικών. Ti4600 κόστισε 500 ευρώ το 2002 όταν το είχα συναρμολογήσει για ένα φίλο.

Είμαστε καλυμμένοι νομίζω.

- Το μηχάνημα είχε πεθαμένους ανεμιστήρες σε τροφοδοτικό, επεξεργαστή και κάρτα γραφικών. Τους άλλαξα όλους και έκανα μόντες για να μη ζεσταίνεται.

Δεν έχει οπτικό drive, αλλά ένα τεράστιο ανεμιστήρα στη θέση τους. (Παλιά δικιά μου κατασκευή).

Είναι όλο στη διάθεσή σας, να δωθεί ως έχει ή να αποσυναρμολογηθεί και για κόψε - ράψε.

Μάνο μπορείς να το παραλάβεις από το σπίτι μου όποτε θες.
 
Άρα γίνανε 2 τα δωρο-PC μας !!!

Άψογα !!
 
εγω λεω να τα δώσουμε σε κανένα ακριτικό σχολείο ρε παιδιά
 
Αφου ειναι 2 πλεον τα PC μπορουμε να δωσουμε το ενα σε καποιο ακριτικο σχολειο και το αλλο σε καποια οικογενεια
 
Μη το λες αυτό ξαδέρφη, το ζητούμενο είναι να φτιάξουμε ένα, όσο το δυνατόν καλύτερο. Αν είναι να δώσουμε κάτι, ας είναι ένα και όσο το δυνατόν καλό.

Το κουτί του δικού μου δεν βλέπεται πάντως, τα rails για να μπουν οπτικές συσκευές απλά δεν υπάρχουν, είναι κιτρινισμένο και έχει τα τρία κακά της μοίρας του, άρα ακατάλληλο να δωθεί.
 
Xμμμ,στήνουμε ένα πρώτο PC τότε και γράφω εγώ εδώ,μόλις παραλάβω ΟΛΑ τα parts,τι μας λείπει για ένα κατοπινό δεύτερο...
 
Μάνο ρίξε τηλ. για συνάντηση να παραλάβεις όποτε θες.
 
Γιατί δεν διοργανώνουμε διαγωνισμό με παλιά cds/κασέτες/βινύλια?
 
Kambia είπε:
Αφου ειναι 2 πλεον τα PC μπορουμε να δωσουμε το ενα σε καποιο ακριτικο σχολειο και το αλλο σε καποια οικογενεια
Δυστυχώς, μη-έχοντας κάποια spare κομμάτια να συνεισφέρω για το PC,

ο λόγος μου είναι μάλλον περιττός.

Ας μου επιτραπεί όμως να συμφωνήσω με τη γνώμη σου και να προτείνω

-αντί του ακριτικού σχολείου- κάτι παρόμοιο, αλλά περισσότερο σημαντικό,

για κάποιους Έλληνες που δυστυχώς ξεχάσαμε ...

http://www.neb.gr/node/391

Μιλάμε για Έλληνες που -όχι απλά δεν έχουν πρόσβαση σε PC- αλλά

κάνουν ΕΡΑΝΟ γιά ... ξύστρες, γόμες, τετράδια και μολύβια !

Με μόνο προσδοκούμενο, να έχουν την ευκαιρία να μάθουν τη μητρική τους γλώσσα.

Δε θα επεκταθώ περισσότερο, για να μη "μπαχαλέψω" το thread.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H προταση του exetlaiou ειναι πολυ καλη και μενα με βρίσκει συμφωνη.
 
Μια χαρα!Αλλωστε ψαχνουμε να στειλουμε πραγματα σε παιδια που τα εχουν αναγκη και ειναι δυσκολο να τα αποκτησουν.

Ειτε αυτο ειναι σχολειο,ειτε οικογενεια δεν παιζει ρολο.

Βρειτε "αποδεκτες" και ουδεις δεν θα εχει αντιρηση
 
exetlaios είπε:
Δυστυχώς, μη-έχοντας κάποια spare κομμάτια να συνεισφέρω για το PC,ο λόγος μου είναι μάλλον περριτός.

Ας μου επιτραπεί όμως να συμφωνήσω με τη γνώμη σου και να προτείνω

-αντί του ακριτικού σχολείου- κάτι παρόμοιο, αλλά περισσότερο σημαντικό,

για κάποιους Έλληνες που (δυστυχώς ξεχάσαμε) ...

http://boreioshpeiros.blogspot.com/2008/04/e.html

http://www.neb.gr/node/391

Μιλάμε για Έλληνες που -όχι απλά δεν έχουν πρόσβαση σε PC- αλλά

κάνουν ΕΡΑΝΟ γιά ... ξύστρες, γόμες, τετράδια και μολύβια !

Με μόνο προσδοκούμενο να έχουν την ευκαιρία να μάθουν τη μητρική τους γλώσσα.

Δε θα επεκταθώ περισσότερο, για να μην "μπαχαλέψω" το thread.
Συμφωνώ με τον Κωνσταντίνο. Προτείνω και εγώ λοιπόν όσοι θέλουμε ας υποστηρίξουμε αυτή τη πρόταση. Δεν εννοώ φυσικά να αφήσουμε το δώρο με το pc του Μάνου αλλά κάποια πράγματα απλά είναι πιο αναγκαία από τα παιχνίδια.
 
και το πισι του Μανου και απο 5 ευρώ ο καθένας να πάρουμε μολύβια γόμες κ.α. και να τα στείλουμε.. ζήτω το έθνος..
 
Με χαλάει έως με ενοχλεί λίγο η "εθνικιστική" προσέγγιση που έχουν τα δύο συγκεκριμένα site που λίνκαρε ο Κων/νος, ειδικά το blog...

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό να εμπλακούμε σε προσπάθειες που έχουν τόσο έντονο και στοχευμένο χαρακτήρα και προσέγγιση....

και για να μην παρεξηγηθώ ...το ίδιο θα έλεγα για οτιδήποτε έχει τόσο ξεκάθαρη ταυτότητα ...είτε είναι "εθνικιστικό", είτε "αναρχικό", είτε "θρησκευτικό" ή οτιδήποτε άλλο..

Θα προτιμούσα (αν και ξέρω ότι είναι δύσκολο έως αδύνατο) να βρούμε εμείς μόνοι μας ένα σχολείο στην εν λόγω περιοχή και να τους δίναμε ότι συγκεντρωθεί....η εμπλοκή με τέτοιες προσπάθειες πάντα με προβλημάτιζε...

Φυσικά, θα στηρίξω την όποια απόφαση εφόσον παρθεί συλλογικά....
 
Πίσω
Μπλουζα