Phoenix 07 - Δεκέμβρης 2011

Απο θεμα πληροτητας υλης αλλα και εκπληξεων - ισως το καλυτερο τευχος. Ενα μεγαλο μπραβο σε ολους τους συντελεστες.

Τα εγγραφα Gigatronics προκαλουν ηδη συζητησεις - και ελπιζω συντομα να υπαρχει αναλυτικοτερη αναφορα απο τους γνωστες. Θα ειναι κατι εντυπωσιακο.
 
Μάλλον το καλύτερο τεύχος από τα 7 - Εξαιρετική ύλη , εξαιρετικό οπτικά και πολύ ενδιαφέρουσες αποκλειστικότητες (Gigatronics). Πολλά μπράβο στα παιδιά που δούλεψαν για το τεύχος, ανέβασαν τον πήχη για το Phoenix 8...
 
Stormwatch είπε:
Μάλλον το καλύτερο τεύχος από τα 7 - Εξαιρετική ύλη , εξαιρετικό οπτικά και πολύ ενδιαφέρουσες αποκλειστικότητες (Gigatronics). Πολλά μπράβο στα παιδιά που δούλεψαν για το τεύχος, ανέβασαν τον πήχη για το Phoenix 8...
Συμφωνω 100%!Ενα μπραβο και απο εμενα σε ολους οσους δουλεψαν για αυτο το τευχος!
 
Τευχος δυναμιτης ...

Τα 2 πρωτα πραγματα που διαβασα ηταν

Gigatronics + το αρθρο με τα Amiga Basketball Games

(μια και ειχα κι εγω ενα κολληματακι με basketball games σε C64 και PCs παλιοτερα ......)

Kudos σε ολους τους συντελεστες ,εμφανεις και αφανεις ,και welcome seleukos36 στην ομαδα ....
 
Εξαιρετικη δουλεια ως συνηθως. Χρονια Πολλα σε ολους και παντα με υγεια!
 
Mπραβο παιδια καταπληκτικη δουλεια,δεν ξερω αν ηταν η γραμματοσειρα η το στησιμο παντως μου θυμισε και ξεγελαστηκα οτι διαβαζα σκαναρισμενο περιοδικο απο τα παλια.


Ξερω οτι δυσανασχετειτε λιγο με τα μπραβο και θελετε feedback.



Θα προσπαθησω να επανελθω..
 
Το διάβασα σχετικά λίγο μέχρι στιγμής.

Το CPS-2 άρθρο είναι,για μένα,δίχως αμφιβολία η κορωνίδα του τεύχους,ενώ από τις σταθερές στήλες η XYZZY ήταν και πάλι πάρα πολύ δυνατή.

(btw Άλκη,μια και κατέχεις το θέμα,στην επόμενη Freezone Amiga θα πρότεινα ένα οδηγό αναλυτικής εγκατάστασης και χρήσης του Whdload,σε συνδυασμό με το iGame,αλλά και οδηγίες περί σύνδεσης Amiga-PC και χρήσης του Amiga explorer... ;) )

Θα επανέλθω και με περαιτέρω σχόλια...
 
Thanks Μάνο. Το καμάρι μου σ' αυτό το τεύχος πάντως είναι το αφιέρωμα των 13,000 λέξεων στα παιχνίδια μπάσκετ Amiga, αν και αντιλαμβάνομαι φυσικά ότι απευθύνεται σε πολύ συγκεκριμένο κοινό. Πάντως το Phoenix πρέπει να είναι το πρώτο περιοδικό παγκοσμίως που καταγράφει όλες τις κινήσεις του Tip Off! :animlaugh:

manos426f είπε:
(btw Άλκη,μια και κατέχεις το θέμα,στην επόμενη Freezone Amiga θα πρότεινα ένα οδηγό αναλυτικής εγκατάστασης και χρήσης του Whdload,σε συνδυασμό με το iGame,αλλά και οδηγίες περί σύνδεσης Amiga-PC και χρήσης του Amiga explorer... ;) )
Στο τελευταίο κομμάτι είχα αναφερθεί όταν έγραψα για το SUBWAY USB Controller, που είναι κι ο μόνος τρόπος σύνδεσης Amiga-PC που γνωρίζω καλά αφού αυτόν χρησιμοποιώ εδώ και 6 χρόνια (πιο πριν: δισκέτες). Για τα άλλα που λες, σου υπόσχομαι ότι το άρθρο θα δημοσιευτεί στο ίδιο τεύχος με αυτό που θα περιέχει το review σου του Diamonds in the Rough. ;)
 
Πολύ καλό το τεύχος. Ειδικά το άρθρο για την Gigatronics (όχι ότι τα υπόλοιπα άρθρα υστερούσαν).

αλλά και οδηγίες περί σύνδεσης Amiga-PC και χρήσης του Amiga explorer...
Με καλώδιο εύκολο είναι. Με δίκτυο τα βρίσκω λίγο μπαστούνια :xm: .
 
Πολύ καλό τεύχος. ειδικά η συνέντευξη είναι μάθημα ιστορίας. Μπράβο σας σε όλους και στα παιδιά που γράψαν για assembly και cpc coding.
 
Ξεκίνασα το διάβασμα και εγώ. Μέχρις στιγμής, έχω διαβάσει το review του Wings of Fury και το άρθρο για την Gigatronics.

Καλά, η ανάλυση των basketball games, για Amiga, του Άλκυ, φθάνει σε επίπεδο μελέτης. :) Δεν πρόλαβα να το διαβάσω όλο.
 
Προς το παρόν έχω προλάβει απλώς να το ξεφυλλίσω μια στα γρήγορα όλο και να διαβάσω αναλυτικά μόνο το αφιέρωμα του Άλκη για τα μπασκετ-οπαίχνιδα της Amiga (αν δεν το διαβάσω κι εγώ, ποιος θα το διαβάσει)... Παραθέτω λοιπόν το σχόλιο που του έκανα στο fb αυτούσιο για να μην τα ξαναγράφω...

Ok, το διάβασα, έστω και αν χρειάστηκαν... δυο δόσεις! ;-Ρ
Εξαιρετικό, απίστευτα αναλυτικό και λεπτομερές, αφού πρέπει να είναι το μεγαλύτερο αφιέρωμα για μπασκετικά παιχνίδια που διαβάζω ΧΩΡΙΣ να το έχω γράψει ο ίδιος... ;-Ρ

Δυστυχώς, από τη στιγμή που ο ίδιος ουδέποτε είχα Amiga, εκτός από... το παιχνίδι που δεν αναφέρεις (το οποίο το είχαμε λιώσει ένα ολόκληρο καλοκαίρι με έναν φίλο έχοντας φτιάξει ολόκληρη την Α'1 και Α'2), δεν θυμάμαι αν είχα παίξει κάποιο άλλο παιχνίδι μπάσκετ στον εν λόγω υπολογιστή (με τον φίλο μου που είχε την Amiga, ήμασταν περισσότερο του δίπτυχου "ποδοσφαιρικά games το μεσημέρι, real-life μπάσκετ το απόγευμα").

Ωστόσο, πολλά από τα παιχνίδια που αναφέρεις είχα την ευκαιρία να τα δω σε άλλα formats (One on One, Magic Johnson's Fast Break κ.λπ.), με αποκορύφωμα φυσικά το Double Dribble, το πρώτο παιχνίδι που αγόρασα για το πολυαγαπημένο μου NES-άκι (μετά προφανώς το Super Mario Bros. που συμπεριλαμβανόταν στο πακέτο) και από όσο γνωρίζω (και επιβεβαιώθηκα και από όσα διάβασα στο άρθρο σου), η μόνη ουσιαστική διαφορά με την έκδοση της Amiga ήταν τα γραφικά...

Όσο για το Tip Off, όπως έχω πει και αλλού, ήταν η πρώτη φορά που κατάλαβα πόσο αμπάσκετο είναι το Νησί... Πλέον συνεχίζω να το βλέπω καθημερινά...

//Ψήσου να γράψεις αντίστοιχο αφιέρωμα για μπασκετικά coin-ops στο Phoenix#8... ;-P
 
Μπράβο στα παιδιά που αφιέρωσαν τον ελεύθερο τους χρόνο για να παραδωθεί κι αυτό το τεύχος... θα το διαβάσω μες το τριήμερο και θα επανέλθω με εντυπώσεις...
 
Όταν όλοι κάνουν ρεβεγιόν, κάποιος κρατάει το Phoenix και χαμογελά!

Εξαιρετικό τεύχος, το οποίο δεν έχω προλάβει να διαβάσω όλο...

@alkis21: Θυμήθηκες και το Future Basketball, με το οποίο είχα περάσει αρκετές ευχάριστες στιγμές!!! :thumbup:
 
Μπράβο σε όλα τα παιδιά που δούλεψαν!

Κάνατε καταπληκτική δουλειά και σας ευχαριστούμε!
 
ευχαριστω θερμα!!!!!!!!!!!!!!

ευχαριστωωωωωωωωωωωωω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κανε απλα δεξι κλικ-Αποθηκευση πανω στο εξωφυλλο του τευχους.

Δεν εχουμε κρυφα downloads εδω! :)
 
Συνεργασία

Wally είπε:
(Δεξι κλικ, Αποθηκευση ως)
Αγαπητοί συνάδελφοι εκδότες γεια σας,

θα μπορούσαμε να συνεργαστούμε τόσο διαφημιστικά όσο και επί της "ύλης" ανάμεσα στα 2 περιοδικά μας που εκδίδουμε...

Γνωρίζετε το περιοδικό μας Classic Century ?

Mπορείτε να το διαβάσετε στο http://www.classiccentury.gr

Θα μιλήσουμε και στο τηλέφωνο από βδομάδα.

Ρασιδάκης Μιχάλης

Εκδότης
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα