Pink Floyd

Αυτό είναι..επιτέλους σιγά σιγά μαζευόμαστε.Έχουμε τελικά εδώ μέλη που ξέρουν να ακούν ποιοτική μουσική!!!!Και όταν λέμε ποιότητα ευνοούμε Pink Floyd


Arielis..
ήξερα για τις ηχογραφήσεις αλλά δεν ήξερα λεπτομέρειες..μπράβο.

Να πω πως φυσικά έχω ολόκληρη την δισκογραφία τους και τα live ασφαλώς αλλά και σπάνιες demo ηχογραφήσεις από τους πρώτους δίσκους τους.ηχητικά ντοκουμέντα από demo τραγούδια που δεν βγήκαν ποτέ όπως και διάφορους διαλόγους μεταξύ των μελών..Τι κρίμα που δεν έχουμε νέο δίσκο τους πολύ θα το ήθελα......
 
akmakas είπε:
Welcome to the floyd club σειρά!!
Ναι, αυτο με τη σειρα με χαλασε κι εμενα... Δε μου καθεται καλα ο ...ορος!!

Pink floyd... Masters of music!! Απλα, εκπληκτικοι! Απο τα αγαπημενα μου, Shine on you crazy diamond (χορταστικο!!) , Wish you were here, Hey you...

Τωρα που το σκεφτομαι, το Dark side of the moon ειναι απο τα μακροβιοτερα (η το μακροβιοτερο?) αλμπουμ στα τσαρτς, μονο καμια 30καικατι χρονακια. (!!)
 
Τωρα που το σκεφτομαι, το Dark side of the moon ειναι απο τα μακροβιοτερα (η το μακροβιοτερο?) αλμπουμ στα τσαρτς, μονο καμια 30καικατι χρονακια. (!!)
Όντως είναι. Έχει αρκετά ρεκόρ
 
Το dark site of the moon υπάρχει πλέον και σε 3d surround έκδοση με πραγματικά πολύ προσεγμένο ήχο 5,1.
 
http://www.retromaniax.gr/attachment.php?attachmentid=295&stc=1&d=1194293385

Aπιστευτη μπαντα απο τις αγαπημενες μου θανατηφορα μουσικη στιχοι τρομεροι περιεχομενο τελειο

αυτο το cd το εχω παντου και παντα μαζι μου

shine on you crazy diamond,wish you were here τα αγαπημενα μου

μπραβο ρε φιλε akmaka αψογος
 
Σε ευχαριστώ και ελπίζω να τα πούμε κάποια στιγμή από κοντά για καφέ με τα υπόλοιπα μέλη από Θεσσαλονίκη.
 
ναι φυσικα σαβατοκυριακα μπορω οποτε θελετε ειμαι μεσα,γιατι καθημερινες ξερεις ,ο μικρος μου δεν με αποχωριζεται μα τιποτα
 
LadyHawke είπε:
Νομίζω ότι ένα μέλος των Pink Floyd είχε παντρευτεί μια Ελληνίδα; Ο N. Mason νομίζω. Ή μήπως κάνω λάθος;
αν θυμάμαι καλά ήταν ο Wright που παντρεύτηκε μια ελληνίδα, καλλιτέχνιδα..

gothic είπε:
o gilmour εχει σπιτι στη ροδο
πολλά χρόνια πριν, κάπου είχα ακούσει πως ο Waters έχει σπίτι κάπου στο Πήλιο, μπορεί όμως να είναι και ράδιο αρβύλα.. Το γεγονός πως στο τελευταίο άλμπουμ του Gilmour On an Island υπάρχει κομμάτι Castellorizon μπορεί να μας βάλει σε σκέψεις για το πού συχνάζει το παλικάρι..
 
Πριν από αρκετά χρόνια είχα ακούσει κι εγώ ακριβώς το ίδιο πράγμα. Μάλιστα ένας γνωστός μου περηφανευόταν πως τον είχε συναντήσει στο Πήλιο.
 
O Gilmour είναι μια από τις αγαπημένες μου φιγούρες στο χώρο της Rock...

Έβλεπα πρόσφατα το "Making of" του Dark Side of the Moon και ομολογώ οτι το απόλαυσα δεόντως. Μετά είδα το "Pulse" και ξαναθυμήθηκα ηρωικές εποχές.

Ότι και να πούμε για τους Pink Floyd είναι πραγματικά λίγο. Κρίμα μόνο που η επανένωση για το Live 8 δεν έφερε την πολυπόθητη περιοδεία αν και είμαι σίγουρος ότι πρέπει να έπεσαν ΤΑ πακέτα για να γίνει κάτι τέτοιο.

Ας ελπίσουμε ότι εις το μέλλον θα ζήσουμε αυτή την εμπειρία.
 
Αναφέρατε κάπου την περιβόητη συναυλία του 87. Ακούστε το σολάρισμα στο comfortably numb και όσοι τυχεροί έχετε -σαν εμένα- την συναυλία, συνδυάστε την με την εικόνα.

Απλά μην οδηγήσετε αμέσως μετά! Φοβεροί μουσικοί, υπέροχη μπάντα, αξέχαστες μελωδίες από τις ανεπανάληπτες εποχές που η μουσική γραφόταν με συναίσθημα και όχι από υπολογιστές. Μετά απορούν τι φταίει στις μέρες μας και την μουσική σκηνή.
 
Τί να πω για την απαράδεκτη διασκευή του Comfortably Numb από τους Scissors Sisters μερικά χρόνια πριν! Πήραν ένα κομμάτι που σε κάνει ν' "απογειώνεσαι" και το έκαναν χορευτική επιτυχιούλα. Κατά τη γνώμη μου υπάρχουν καλλιτέχνες και κομμάτια που είναι απλώς ιεροσυλία ν' αγγίξει κάποιος. Οι δημιουργίες των Pink Floyd δεν μπορούν να διασκευαστούν από κανέναν!
 
Μμμμ εξαρτάται. Δεν είμαι σίγουρος για το ποιο είναι στο οποίο αναφέρεσαι αλλά νομίζω το θυμάμαι, και μου άρεσε. Γενικά έχω ακούσει αρκετά 'tributes' στους PF. Το κριτήριο είναι το κατά πόσο επιζητούν την εμπορικότητα, π.χ. με το Another Brick in the Wall pt3 που βγήκε σε dance-techno-whatever πριν 2-3 χρόνια (νομίζω): αυτό ήταν ελεεινό. Το Comfortably Numb φτιάχτηκε από ένα συγκρότημα που τόσα μπορεί, τόσα κάνει, και ήταν tribute όντως. Κάπου έχω και μία συλλογή όπου έχει και PF σε έκδοση trance :D Και είναι και καλό... απλά PF δεν είναι, προφανώς.
 
Το Comfortably Numb των Scissors Sisters θύμιζε πολύ Bee Gees. Σημειώνω ότι μού αρέσει η ντίσκο και η χορευτική μουσική γενικότερα. Το κομμάτι ήταν πολύ καλό, άκρως χορευτικό και μάλιστα όταν το πρωτοάκουσα δεν αντιλήφθηκα αμέσως ότι ήταν διασκευή, γιατί τα μόνα που έμειναν ίδια ήταν κάποιοι στίχοι και ο τίτλος από το πρωτότυπο. Εκεί είναι το πρόβλημά μου. Θα μπορούσαν ίσως να έκαναν την ίδια επιτυχία με ένα κομμάτι που θα είχε πρωτότυπους στίχους και τίτλο και την ίδια μουσική -που έτσι κι αλλιώς δεν είχε καμία σχέση με εκείνη των Pink Floyd.
 
Οταν ποσταρες, αυτο:

Προσοχή: Μηνύματα σε greeklish θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση. Επίσης, μηνύματα που παραβιάζουν τους κανόνες του Retromaniax Board περι copyrighted υλικού θα έχουν την ίδια τύχη.
δεν το διαβασες?
 
Εύχομαι να ξανακούσουμε κάποια νέα δουλειά, άν και η απώλεια του Wright μου ακούγεται σάν final blow.
 
Έχου τελειώσει εδω και 15 χρόνια, δεν το άκουσες; :(
 
Zozoulini είπε:
Τί να πω για την απαράδεκτη διασκευή του Comfortably Numb από τους Scissors Sisters μερικά χρόνια πριν! Πήραν ένα κομμάτι που σε κάνει ν' "απογειώνεσαι" και το έκαναν χορευτική επιτυχιούλα.
Πράγματι ήταν τρελή σάχλα! :D

Κυκλοφορούν βεβαίως και καταπληκτικές διασκευές. Για το "Wot's... Uh The Deal?" δε, από The Wind Cried Mary αν θυμάμαι καλά (θα πρέπει να κοιτάξω το CD, τώρα δεν το έχω κοντά μου) θα τολμούσα να πω πως ίσως ξεπερνά και το πρωτότυπο (ω! πόσο αμαρτωλά λόγια!) :xm:
 
Starbuck είπε:
αν θυμάμαι καλά ήταν ο Wright που παντρεύτηκε μια ελληνίδα, καλλιτέχνιδα..
Ο θρυλικός κιμπορντίστας των Floyd έφυγε στις 15 Σεπτεμβρίου του 2008 σε ηλικία 65 ετών, χτυπημένος από καρκίνο. Η κόρη του Gala είναι παντρεμένη με τον πρώην μπασίστα των Roxy Music Guy Pratt, ο οποίος ήταν ήδη μέλος του γκρουπ από το 1987.

Μιας και μιλάτε όλοι σας για το Pulse, το ξέρατε ότι κυκλοφορεί σε DVD;

Η συναυλία των Pink Floyd στο Earls Court του Λονδίνου το 1994 αποτέλεσε σταθμός στην πολύχρονη επιτυχημένη πορεία του γκρουπ από την ίδρυσή του το 1965 ως την οριστική διάλυσή του το 1996.

Για τους απανταχού fans των Pink Floyd και όχι μόνο, σας επιφυλάσσω μια αριστουργηματική εκτέλεση του ONE OF THESE DAYS από τον δίσκο Meddle του 1971 με τον Guy Pratt στο μπάσο και τον David Gilmour στην slide κιθάρα. 'Ισως θα μείνετε έκπληκτοι όταν θα δείτε τους δύο φουσκωτούς αγριόχοιρους να εκδηλώνουν την οργή τους δείχνοντας απειλητικά τους χαυλιοδοντές τους.

http://www.youtube.com/watch?v=uyVVhCk-zWY
 
Πίσω
Μπλουζα