Pink Floyd

Απίστευτο... το Pulse το έβλεπα χθες το βράδυ!!! Είχα χρόνια να το δω/ακούσω, και μόλις το είδα ποστάρεις επ'αυτού! :D

Meddle FTW... μεγάλο άλμπουμ...
 
Διαθέτεις το P.U.L.S.E. σε VHS ή DVD;

Εγώ πάντως τα έχω και τα δυό.

Δισκάρα το Meddle, έτσι; Πολύ χαίρομαι που τ'ακούω.

Τι θα έλεγες για μερικά ωραία κομματάκια από το DVD;

Μήπως θες να ακούσεις τα Time/Breathe Reprise και Money από το Dark Side of the Moon; Ή θα ήθελες το εκρηκτικό Run Like Hell από το The Wall με τον Dave να παίζει ένα σωρό κατακπληκτικά delayed riffs πάνω σε μια butterscotch blackguard του 1952; Ανυπομονώ να ακούσω την γνώμη σου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ε, αυτό είναι μάλλον cover παρά διασκευή... (καλό είναι πάντως)

Πάντως: θεωρώ πολύ απόλυτο το να πεις ότι δεν μπορεί κανείς να τους διασκευάσει... αλλά όντως πολύ δύσκολο. Γενικώς με διασκευές δεν τα πάω πολύ καλά, πόσο μάλλον σε κομμάτια ενός κορυφαίου και μοναδικού (με κάθε έννοια της λέξης) συγκροτήματος!

Σήμερα το πρωί άκουγα το Meddled, RoIO του '71 στο BBC... Και μετά από αυτό το βίντεο νομίζω ότι το απόγευμα θα βγεί με Wall :)
 
Τι θα λέγατε να γυρίσουμε τη μηχανή του χρόνου μια 20ετία πίσω;

Ασφαλώς θα γνωρίζετε ήδη ότι ο Roger Waters έδωσε μια φαντασμαγορική συναυλία στο Βερολίνο το 1990, όταν έγινε επίσημα πλέον η πρωτεύουσα της ενωμένης Γερμανίας ένα χρόνο μετά την πτώση του τείχους που χώριζε το ανατολικό μέρος της χώρας από το δυτικό από το 1961.

Σας βρήκα ένα από τα αριστουργήματα του album THE WALL του 1979: "HEY YOU"

http://www.youtube.com/watch?v=IWNipGNS0aw

Το συγκεκριμένο κομματάκι σε επανεκτέλεση από τους Pink Floyd (με τους David Gilmour και Tim Renwick στις κιθάρες, τον Jon Carin στα πλήκτρα και στα φωνητικά και τον Guy Pratt στο άταστο πεντάχορδο μπάσο) το 1994:

 
Pink Floyd: Απλά η πιο ολοκληρωμένη, ώριμη, άρτια καλλιτεχνικά-δημιουργικά-οπτικοακουστικά μπάντα που δημιουργήθηκε ποτέ...

Η δημιουργική τους πορεία έφτασε σε πολύ υψηλά επίπεδα, βέβαια κι άλλοι μουσικοί έγραψαν ιστορία, αλλά οι Pink Floyd άγγιξαν την τελειότητα...
 
Echoes στην Πομπιία. Για εμένα εκεί έμεινε ο χρόνος. Που και που το βάζω τέρμα και σε μεγάλη οθόνη. Ακόμη δεν μου φέραν την αστυνομία γιατί είμαι κατά τα άλλα ύσηχο παιδί... :)

(άσε που εκεί ο Mason είναι ίδιος με τον Τζιβιλικα στην Θεια μου την Χιπισα)

Και μια που τον αναφέραμε να και ένα δωράκι από εμένα για τους φανατικούς. Από το Μαρανέλο στο μουσείο της Φεράρι.

mason.jpg
 
Το Νοεμβρη θα κυκλοφορησει "νεο" αλμπουμ με ονομα The Endless River

Ειναι πραγματα που δεν μπηκαν στο Division Bell και απο τοτε τα επεξεργαστηκαν/προσθεσαν.

Κραταω μικρο καλαθι και ελπιζω να ακουσουμε κατι καλο
 
Πέρσι οι Pink Floyd κυκλοφόρησαν σε επανέκδοση τις θρυλικές συναυλίες της περιόδου 1987-1995 σε μορφή Dolby Surround 5.1 με τίτλο Pink Floyd - The Later Years.

Pink-Floyd-The-Later-Years-Available-Now-900x425.jpg


Πρόκειται για μια συλλεκτική κασετίνα αποτελούμενη από 5 CD, 5 Blu-Ray και 4 DVD η οποία περιλαμβάνει τα album Delicate Sound of Thunder και P.U.L.S.E. καθώς επίσης και σπάνιο αρχειακό υλικό εκείνης της εποχής που παρέμεινε μέχρι πρότινος ακυκλοφόρητο.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα