Playmobil: Διοράματα

pardalotzatziki είπε:
:D :thumbup: Ωραιο...του χρονου θα εισαι πιο ετοιμος....
Σε ευχαριστω πολυ Παρδαλε! ;)

zisof είπε:
Μπράβο Stayros!! Αν και είμαι σίγουρος πως ήδη η φαντασία σου έχει βάλει μπροστά το "σκηνικό"!!
Ευχαριστω πολυ zisof! :)

Ακομα ειναι νωρις...παντως κατι θα σκεφτω. ;)
 
Ωραιος Σταυρο! :thumbup: Περιμενουμε λοιπον special αφιερωμα για τις αποκριες!! :D
 
angel_grig είπε:
Ωραιος Σταυρο! :thumbup: Περιμενουμε λοιπον special αφιερωμα για τις αποκριες!! :D
Σε ευχαριστω πολυ Γρηγορη! :beer:

Αν εννοεις τις δικες μας,κατι εχω σκεφτει...αν εννοεις το Halloween,εχουμε ενα χρονο μπροστα. ;)
 
stayros είπε:
Σε ευχαριστω πολυ Γρηγορη! :beer:
Αν εννοεις τις δικες μας,κατι εχω σκεφτει...αν εννοεις το Halloween,εχουμε ενα χρονο μπροστα. ;)
Tις δικες μας εννοω! ;)
 
Μμμμ μάλιστα...Ξεκινάω με Lord_Makro κ το blog με τις φωτο σε φυσικο περιβάλλον. Πολύ έξυπνο κ με ιδιαίτερη προτίμηση στις φωτο με τους ψαράδες ,γάμο κ τον κηπουρό. Ελπίζω να ετοιμάζεις κάτι νέο :D

Συνεχίζω με τον Stavro που για άλλη μια φορα θα του πω ξανα συγχαρητήρια. Ναι ναι ξέρω με βαρέθηκες :p Δε λέω καλοί οι αστροναύτες αλλά ρε παιδί μου η ιστορία με τον Sir Steve The Crusader κερδίζει (για μένα) με διαφορά .Σε αυτό το σημείο ήθελα να ρωτήσω τον Stavro κ Lord_Makro τι τύπο φωτογραφικής μηχανής χρησιμοποιούν (επαγγελματική ίσως?) κ αν περναν τις φωτο μετά ένα ρεκτιφιε που λέμε (βλέπε photoshop) Είναι παρα πολύ καθαρές κ τα εφέ που χρησιμοποίησε ο Stavros στην τελευταία του ιστορία είναι φοβερά. Έχω στο νου μου κάτι κ θέλω να ξέρω αν μπορώ να βγάλω με την ψηφιακή μηχανή μου ανάλογο αποτέλεσμα. (Εάν βγαίνω εκτός θέματος κ δημιουργώ πρόβλημα ας διαγραφεί το συγκεκριμένο κομμάτι)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
and1 είπε:
Συνεχίζω με τον Stavro που για άλλη μια φορα θα του πω ξανα συγχαρητήρια. Ναι ναι ξέρω με βαρέθηκες :p Δε λέω καλοί οι αστροναύτες αλλά ρε παιδί μου η ιστορία με τον Sir Steve The Crusader κερδίζει (για μένα) με διαφορά .

Xεχεχεχεχε... :stayros ....Να 'σαι καλα Αντρικο, σε ευχαριστω πολυ!!!! :sta2

and1 είπε:
Σε αυτό το σημείο ήθελα να ρωτήσω τον Stavro κ Lord_Makro τι τύπο φωτογραφικής μηχανής χρησιμοποιούν (επαγγελματική ίσως?) κ αν περναν τις φωτο μετά ένα ρεκτιφιε που λέμε (βλέπε photoshop) Είναι παρα πολύ καθαρές κ τα εφέ που χρησιμοποίησε ο Stavros στην τελευταία του ιστορία είναι φοβερά. Έχω στο νου μου κάτι κ θέλω να ξέρω αν μπορώ να βγάλω με την ψηφιακή μηχανή μου ανάλογο αποτέλεσμα.

Λοιπον χρησιμοποιω την παρακατω ψηφιακη μηχανη....

imgsony%20w551.jpg


Πηγη

Sony-Cyber-shot-DSC-W55-back.jpg


Πηγη

Αυτο που φροντιζω να κανω ειναι...

1) Κατεβαζω το ISO οσο πιο χαμηλα γινεται (100)

2) Γυριζω τον δισκο στην πισω μερια στην θεση P

3) Φτιαχνω τις ρυθμισεις της θεσης μεσω του MENU

4) Τοποθετω την καμερα σε τριποδο

5) Απενεργοποιω το φλας

6) Ρυθμιζω τον χρονοδιακοπτη στα 2"...

...και ΤΣΑΚ ετοιμη η φωτο μου! :)

Βεβαια ολα τα παραπανω με την προυποθεση οτι το σημειο που εχω στησει το διοραμα το βλεπει απλετο φως ημερας

Η' εχω καλο φωτισμο ωστε να μου βγει καθαρη η φωτογραφια και να παρω το αποτελεσμα που θελω.

Τωρα οσο για το photoshop...τις περναω ενα χερακι μονο για να αλλαξω το background H' να τονισω καποια σημεια που θελω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ πολύ Stavro :D Αρχικά αυτό που δεν έχω είναι ο τρίποδας που σίγουρα χρειάζεται κ η φωτογραφική μηχανή απ' ότι βλέπω είναι πάνω κάτω ίδια με την δικιά μου.Τώρα όσο αναφορά το photoshop έχω πολλά χρόνια να ασχοληθώ με αυτό κ κάποια πράματα τα εχω ξεχάσει οπότε θα πρέπει να δω σχετικά videos μπας κ πάρω πάλι μπρος.
 
and1 είπε:
Ευχαριστώ πολύ Stavro :D Αρχικά αυτό που δεν έχω είναι ο τρίποδας που σίγουρα χρειάζεται κ η φωτογραφική μηχανή απ' ότι βλέπω είναι πάνω κάτω ίδια με την δικιά μου.Τώρα όσο αναφορά το photoshop έχω πολλά χρόνια να ασχοληθώ με αυτό κ κάποια πράματα τα εχω ξεχάσει οπότε θα πρέπει να δω σχετικά videos μπας κ πάρω πάλι μπρος.
Άσε το photoshop και πιάσε Gimp! ;) Free, ελα-free, προγραμματάρα με επαγγελματικό σχεδόν αποτέλεσμα και με άφθονα τουτόριαλς στο γιουτιούμπι! ;)
 
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα μα καλά δεν πρόλαβα να ποστάρω κ ΗΔΗ μου έχεις βρει λύση? Εεεε τι να πω? Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ :D Θα το τσεκάρω
 
D@redevil είπε:
Άσε το photoshop και πιάσε Gimp! ;) Free, ελα-free, προγραμματάρα με επαγγελματικό σχεδόν αποτέλεσμα και με άφθονα τουτόριαλς στο γιουτιούμπι! ;)
Συμφωνω με την Μαριαννα, το Gimp ειναι πιο ευκολο.

Αλλωστε το ειχε προτεινει και σε μενα. ;)

Ρε συ Μαριαννακι....γιατι εχω την εντυπωση οτι καπου εχουμε ξανακανει συζητηση περι φωτογραφιων?:what:

Και μαλιστα με δικες μου αποριες...Σπαω το κεφαλι μου να βρω σε πιο treand την ειχαμε κανει αλλα τζιφος. :(
 
Stavro αυτό που λες ειναι στη σελίδα 47 .Το είδα χθες το βράδυ γι' αυτό στο λέω.Βεβαια με τόσα thread για playmobil μπερδέυεσαι. Εδώ έκανα κανα 20λεπτο να βρω την ιστορία με τον Sir Steve κ τις φωτο του Lord_Makro. Αφού στο τέλος νόμιζα ότι τις σβήσατε
 
and1 είπε:
Stavro αυτό που λες ειναι στη σελίδα 47 .Το είδα χθες το βράδυ γι' αυτό στο λέω.Βεβαια με τόσα thread για playmobil μπερδέυεσαι.
Α να γεια σου....Μπραβο ρε συ Αντρικο!!! :thumbup:

Μα καλα θυμομουν οτι καπου ειχαμε ξανακανει μια παρομοια κουβεντα. :)

Με μια μικρη διαφορα μονο...μπερδεψα τις admin.... :precry:
 
Έλα μωρέ! :D Όλα για τον άνθρωπο είναι (που λέει και η Ζουμπουλία!...)

Και για να προλάβω το dejavu του gimp, πρώτη αναφορά έγινε εδώ! ;)
 
D@redevil είπε:
Άσε το photoshop και πιάσε Gimp! ;) Free, ελα-free, προγραμματάρα με επαγγελματικό σχεδόν αποτέλεσμα και με άφθονα τουτόριαλς στο γιουτιούμπι! ;)
Προγραμματάρα διαβάζω κ ξαφνικά νιώθω πιο μεγάλος κ από τον Μαθουσαλίξ! Το "κατέβασα" μήνες πριν για να μπορέσω να κάνω τα δικά μου αυτοκόλλητα για ασπίδες (μεγαλοπιάστηκα...) και δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα αν εξαιρέσεις μια "δοκιμαστική" βυζαντινή ασπίδα ... δεν ξέρω παίδες αλλά εγώ τα βρήκα σκούρα ακόμα και στα εύκολα ... εξ ου κ το Μαθουσαλίξ που μάλλον μου πάει γάντι ... :cry:
 
and1 είπε:
Μμμμ μάλιστα...Ξεκινάω με Lord_Makro κ το blog με τις φωτο σε φυσικο περιβάλλον. Πολύ έξυπνο κ με ιδιαίτερη προτίμηση στις φωτο με τους ψαράδες ,γάμο κ τον κηπουρό. Ελπίζω να ετοιμάζεις κάτι νέο :D
Πάντα ετοιμάζω κάτι νέο... :D

(θα ανεβάσω νέα σύντομα για να μην ξεχνιόμαστε χεχε)

Όσο για τη μηχανή, χρησιμοποιώ μια Panasonic Lumix TZ3 που την έχω μερικά χρόνια, η οποία είναι μεν compact αλλά με πολύ καλά χαρακτηριστικά και επιδόσεις, είχε πάρει διεθνή βραβεία όταν κυκλοφόρησε, έχει φακό leica και x10 οπτικό ζουμ :) Ειδικά στα εξωτερικά περιβάλλοντα βγάζει φανταστικές φωτογραφίες και πολύ ζωντανά χρώματα. Τις περισσότερες με τα playmobil τις έχω βγάλει σε macro ρύθμιση.
 
Thanks Lord_Makro :thumbup: Θα δοκιμάσω να κάνω αυτό που έχω στο μυαλό μου κ ελπίζω το αποτέλεσμα να με ικανοποιήσει.
 
Ενταξει...οτι και να πουμε ειναι λιγο... :sealed:

Απειρα respect.... :bow: :bow: :bow:

1470407_554858381256460_1949493031_n.jpg


Πηγη
 
ω ρε μανα μουυυυυυυ,τι ειναι τούτο ρε παιδιά?αυτό δεν είναι ενα απλό διόραμα .είναι ενα αριστούργημα.δεν θα τους πονέσει η καρδιά οταν θα πρέπει να το χαλάσουν?
 
Εξαιρετική δουλειά :bow: :bow: :bow: :bow:
 
Πω πω πω... και αν δεν το "χαλάσουν" ποιός το ξεσκονίζει;; :p
 
Πίσω
Μπλουζα