Playmobil: Διοράματα

Βλέπω είναι οικονομικά!Να σε ρωτήσω,αν ξέρεις,υπάρχει κανένα σπιτάκι (όχι των playmobil) που να είναι απλό,χωρίς μεγάλη λεπτομέρεια?Είχα δει πιο παλιά στο internet κάποιο με 45? και μεγάλες διαστάσεις!Αν όχι,τότε υπάρχουν αυτοκόλλητα πόρτες,παράθυρα,και ταπετσαρίες για να τα βάλω σε ένα που έχω φτιάξει από μια παλιά βιβλιοθήκη του ΙΚΕΑ.
 
:wait2: ...Δεν το γνωριζω αυτο.Αλλα δεν χανεις κατι να ρωτησεις στα μοντελιστικα μαγαζια.
 
Έχω και κάποιους άλλους κωδικούς από ξαδέρφια,ανήψια περίπου 10 δωμάτια,αλλά χωράνε σε ένα τριώροφο όπως το 5302.Αυτό όμως είναι ακριβό,κάνει 129?.Αυτό που έχω φτιάξει,τα χωράει,αλλά είναι πολύ μονότονο,ένα άσπρο ξύλινο φαίνεται!Υπάρχει περίπτωση να βρω από το internet πόρτες,παράθυρα,ταπετσαρίες και εξωτερικά σπιτιών και να μου τα εκτυπώσουν σε μορφή αυτοκόλλητων?
 
Υπαρχει και η αλλη λυση...Αν ξερεις λιγακι απο σχεδιο Η' εχεις το μικροβιο της καλλιτεχνιας,να τα σχεδιασεις σε ενα μεγαλο λευκο χονδρο χαρτονι (πωλειται στα βιβλιοπωλεια),να τα χρωματισεις,να τα κοψεις και να τα κολλησεις πανω στο ξυλινο με ταινια διπλης οψεως.Ετσι θα εχεις βαλει και την δικη σου καλλιτεχνικη πινελια! Αλλωστε αυτο ειναι ο μοντελισμος...να δημιουργεις απο το μηδεν! :)
 
Μπράβο Σταύρο. Εξαιρετική δουλειά. Εχω κολλήσει και γω το μικροβίο των Playmobil (πάλι) τα τελευταία τρία χρονια. Είχα πολλά Playmobil μικρός την δεκαετία του 80 κυρίως με θεματα Αγρια Δύση, Ιπποτες, Πειρατικό καθώς και σχεδόν όλη την σειρά του διαστήματος. Δυστηχώς τα περισσοτερα απο αυτά τα έχασα όταν σταμάτησα να ασχολούμαι (μικρός αδερφός και φίλοι). Πριν από τρία χρονια ξεκίνησα από την αρχή την συλλογή μου με σκοπό να την παραδώσω στον υιό μου που μολις είχε γεννηθεί. Η συλλογή εχει υπερδιπλασιαστεί αυτή τη στιγμη (!!) και τα έχω σε κούτες στο γραφείο μου. Για ξεκίμημα συλλογής Playmobil προτείνω να ξεκινήσει κάποιος απο το Γερμανικο ebay. Το ευχαριστό ειναι οτι ο γιος μου τώρα πια που είναι τριών χρονών εχει ενθουσιαστει με τα Playmobil, με τα λίγα που του έχω ανοιξει. Σε 1 με 2 χρονια πιστεύω θα ειναι πληρως ετοιμος για να του δίνω και τα πιο πολυσύνθετα κομμάτια και να μπορούμε να παίζουμε μαζί :). Τώρα σκεφτομαι να αρχίζω να αγοράζω backround σκηνικά για το παιχνίδι, οπως δέντρα, ζώα, τσόχες οπως ακριβώς στα διοραμματα που μας έδειξες. Ξέρεις μήπως ποσό είναι το μέγεθος ενός τάπητα απλού, οπως φαίνετα στο πρωτό webiste Yλικα-μακέτας στο link σου? Αλλή λύση καλή για διοράμματα θεωρώ τα λεπτά MDF σε ασπρο χρώμα, τα οποια βάφονται πολύ ευκολα και ειναι ότι πρέπει για να στερεώνονται ευκολα οι φίγύρες. Πολλοί ξυλουργοί ή λουστραδόροι εχουν αποθεμα σε τετοιες επιφάνιες.
 
Έχω μείνει άφωνος φίλε μου,μπράβο σου για το μεράκι σου.......!!!!!!! :) :)
 
thamonas είπε:
Μπράβο Σταύρο. Εξαιρετική δουλειά. Εχω κολλήσει και γω το μικροβίο των Playmobil (πάλι) τα τελευταία τρία χρονια. Είχα πολλά Playmobil μικρός την δεκαετία του 80 κυρίως με θεματα Αγρια Δύση, Ιπποτες, Πειρατικό καθώς και σχεδόν όλη την σειρά του διαστήματος. Δυστηχώς τα περισσοτερα απο αυτά τα έχασα όταν σταμάτησα να ασχολούμαι (μικρός αδερφός και φίλοι). Πριν από τρία χρονια ξεκίνησα από την αρχή την συλλογή μου με σκοπό να την παραδώσω στον υιό μου που μολις είχε γεννηθεί. Η συλλογή εχει υπερδιπλασιαστεί αυτή τη στιγμη (!!) και τα έχω σε κούτες στο γραφείο μου. Για ξεκίμημα συλλογής Playmobil προτείνω να ξεκινήσει κάποιος απο το Γερμανικο ebay. Το ευχαριστό ειναι οτι ο γιος μου τώρα πια που είναι τριών χρονών εχει ενθουσιαστει με τα Playmobil, με τα λίγα που του έχω ανοιξει. Σε 1 με 2 χρονια πιστεύω θα ειναι πληρως ετοιμος για να του δίνω και τα πιο πολυσύνθετα κομμάτια και να μπορούμε να παίζουμε μαζί :). Τώρα σκεφτομαι να αρχίζω να αγοράζω backround σκηνικά για το παιχνίδι, οπως δέντρα, ζώα, τσόχες οπως ακριβώς στα διοραμματα που μας έδειξες. Ξέρεις μήπως ποσό είναι το μέγεθος ενός τάπητα απλού, οπως φαίνετα στο πρωτό webiste Yλικα-μακέτας στο link σου? Αλλή λύση καλή για διοράμματα θεωρώ τα λεπτά MDF σε ασπρο χρώμα, τα οποια βάφονται πολύ ευκολα και ειναι ότι πρέπει για να στερεώνονται ευκολα οι φίγύρες. Πολλοί ξυλουργοί ή λουστραδόροι εχουν αποθεμα σε τετοιες επιφάνιες.
Eχει διαφορα μεγεθη.Για ριξε μια ματια εδω...http://www.noch.de/de/produktkatalog/listview_neu.php?submenue=n&navi_Kategorie1=NOCH&navi_Kategorie2=Basteln+und+Gestalten&navi_Kategorie3=Grasmatten&jahrNeuheiten=...ειναι στα Γερμανικα αλλα θα παρεις μια ιδεα για τις διαστασεις. :) / Λεωνιδα...Ευχαριστω φιλε μου :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βλέπω πολύ κίνηση σε γερμανικά links!

Να υποθέσω λόγω προσιτών τιμών ή είναι και θέμα διαθέσιμων κομματιών?
 
D@redevil είπε:
Βλέπω πολύ κίνηση σε γερμανικά links!
Να υποθέσω λόγω προσιτών τιμών ή είναι και θέμα διαθέσιμων κομματιών?
Και τα δυο!!! Σερφαροντας (παναθεμα με,γερος ανθρωπος) επεσα πανω σε αυτο...http://community.guinnessworldrecords.com/_Largest-PLAYMOBIL-display/blog/2703054/7691.html....απλα προσεξτε το μεγεθος και τους αριθμους!!!!!! Ειναι να:animeek::animeek:. 3 μερες,150 ανθρωποι για να στηθει και...68.808 φιγουρες Playmobil!!!!!!!!!!!!!!! Απλα :bow: :bow:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
7691.jpg

Πλάκα με κάνεις!!!! :augenrollen:

(δείτε στο φόντο τους όρθιους που κοιτάνε!...)
 
D@redevil είπε:
Προβολή συνημμένου 44738
Πλάκα με κάνεις!!!! :augenrollen:

(δείτε στο φόντο τους όρθιους που κοιτάνε!...)
68.808,68.808,68.808,68.808,68.808,68.808...το λεω συνεχεια μπας και το χωνεψω...ειναι να τρελαινεσαι!!!!!!:animeek:. Οι τυποι ειναι απιστευτοι!!!!!!!! 68.808,68.808.....
 
stayros είπε:
3 μερες,150 ανθρωποι για να στηθει και...68.808 φιγουρες Playmobil!!!!!!!!!!!!!!! Απλα :bow: :bow:
Α... Οκ... με τα playmobil όλων μας εδώ μέσα, θα μας λείπουν μόνο οι 3 μέρες και οι 150 άνθρωποι!
 
Playmolover είπε:
Α... Οκ... με τα playmobil όλων μας εδώ μέσα, θα μας λείπουν μόνο οι 3 μέρες και οι 150 άνθρωποι!
Μπααααα...μαλλον το αντιθετο μπορει να γινει! Γιατι 68.808 ειναι πολλα...παρα πολλα!!!!!!!!!!!:animeek:
 
Οκ.... χάζεψα! Και μόνο το παρακάτω φτάνει.....

There was also, of course, a very impressive replica of the Soccer City stadium in South Africa showing the World Cup final 2010 between Spain and Holland
 
Ενα ακομα καταπληκτικο διοραμα...Pirates Photo 1.jpg...απλα δεν εχω λογια:shtup:

Pirates Photo 2.jpg
 
Όντως απίστευτο! :)

Οι μαζεμένοι πειρατές στη 2η φωτό, είναι λες και ανήκουν σε "καστ" για ταινία - τόσο "ζωντανοί" μου φαίνονται!

Πάντως, κάποια στιγμή, πώς θα σου φαινόταν η ιδέα να γράψεις έναν οδηγό για τη δημιουργία και το στήσιμο ενός διοράματος με playmobil? Φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν sites, αλλά ίσως ξεφεύγουν για το μέσο αρχάριο (να, καλή ώρα εμένα! :p )

Π.χ. Τι υλικά να διαλέξουμε, τι να προσέξουμε στις φιγούρες, τι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε σαν κτήρια στην περίπτωση που το σετ δεν τα περιέχει, πώς να το συντηρήσουμε!....

(Ναι, συμβουλές ψάχνω! :D )
 
D@redevil είπε:
Όντως απίστευτο! :)
Οι μαζεμένοι πειρατές στη 2η φωτό, είναι λες και ανήκουν σε "καστ" για ταινία - τόσο "ζωντανοί" μου φαίνονται!

Πάντως, κάποια στιγμή, πώς θα σου φαινόταν η ιδέα να γράψεις έναν οδηγό για τη δημιουργία και το στήσιμο ενός διοράματος με playmobil? Φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν sites, αλλά ίσως ξεφεύγουν για το μέσο αρχάριο (να, καλή ώρα εμένα! :p )

Π.χ. Τι υλικά να διαλέξουμε, τι να προσέξουμε στις φιγούρες, τι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε σαν κτήρια στην περίπτωση που το σετ δεν τα περιέχει, πώς να το συντηρήσουμε!....

(Ναι, συμβουλές ψάχνω! :D )
Καλη η ιδεα σου αλλα δεν ειναι τιποτα το δυσκολο,ειδικα με τα Playmobil.1:Επιλεγεις τι θεμα θες να εχει το διοραμα σου (Αγρια Δυση,Μεσαιωνας,Πειρατες κλπ...),2:Σχεδιαζεις την εικονα που εχεις στο μυαλο σου (για το πως θα στησεις το θεμα σου) προχειρα σε ενα χαρτι,3:Ψαχνεις τους κωδικους που ταιριαζουν με το θεμα σου π.χ.:φιγουρες,κτηρια,καραβια κλπ...(εδω μπορεις να ταιριαξεις και κωδικους απο αλλα θεματα,αν σου ταιριαζουν ) και τους συγκεντρωνεις.Στον καταλογο εξαρτηματων θα βρεις επισης μεγαλη ποικιλια απο εξαρτηματα,4:Επιλεγεις τα υλικα που θα χρησιμοποιησεις για το θεμα σου π.χ:Δεντρα,βραχια,ποταμια,γρασιδι κλπ... πολλα υλικα για μακετες και διοραματα θα βρεις εδώ

5:[/b]Ξεκινας να φτιαχνεις,να στηνεις ( να σιχτιριζεις γιατι κατι δεν σου καθεται καλα :p ) και σιγα σιγα να ολοκληρωνεις το θεμα σου,6: Exεις ολοκληρωσει το θεμα σου και ξεκινας να φωτογραφιζεις και 7: Επιλεγεις τιτλο για το θεμα σου και το παρουσιαζεις...καλη επιτυχια!!!! Υ.Γ. Διακρινω ενα μικροβιακι Playmobil να σε τρωει :p :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μεγάλο μικρόβιο, Σταύρε μου! :)

Και είμαι τρομερά επιρρεπής σε τέτοια πράγματα! :D

Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Μπορεί να φαίνονται απλά, αλλά δεν είναι - πίστεψέ με! ;)
 
stayros είπε:
Ενα ακομα καταπληκτικο διοραμα...Προβολή συνημμένου 45892Προβολή συνημμένου 45893...απλα δεν εχω λογια:shtup:
Stavros αν υποψιαστώ οτι το απίστευτο, καταπληκτικό, τέλειο, ανεπανάληπτο, θαυμάσιο και γω δεν ξερω τι άλλο διόραμα σου ανήκει έχω πάρει αεροπλάνο κ ΕΧΩ ΕΡΘΕΙ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!!!! δεν υπάρχει αυτό!!!!!
 
and1 είπε:
Stavros αν υποψιαστώ οτι το απίστευτο, καταπληκτικό, τέλειο, ανεπανάληπτο, θαυμάσιο και γω δεν ξερω τι άλλο διόραμα σου ανήκει έχω πάρει αεροπλάνο κ ΕΧΩ ΕΡΘΕΙ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!!!! δεν υπάρχει αυτό!!!!!
Μακαρι να ηταν δικο μου... :( . Κι ομως υπαρχει,αποδειξη οι φωτογραφιες, ειναι απο ξενο συλλεκτη.
 
Πίσω
Μπλουζα