Playmobil. Τα δικά μας (ΟΧΙ στα κουτιά τους)

εεε, καλά, αυτό δεν είναι πιθανότητα, είναι... βεβαιότητα όταν κάποιος δεν έχει παρά μόνο... πριν από το 1979-1980

Η σωστή απάντηση είναι "να ανακαλύψεις ψάχνοντας ότι σου έχουν πετάξει τα ΜΙΣΑ playmobil" !!!!!!!!!!!! :banghead: :banghead: :banghead:
 
ΕΓΙΝΕ ΜΑΓΙΚΟ !!!


Βρέθηκε στο πατάρι άλλη μια κούτα που την είχα ξεγραμμένη χρόοοοονια και χρόνια !!!


Ενα 3446, μισό 3450 και μισό 3448
:happyjump: :happyjump: :happyjump:


Εφερε γούρι φαίνεται η ρετροσυνάντηση !!!!!!!!!!!!! Θα κάτσω να δω αν μπορώ να φτιάξω το 3447 που βλέπαμε με Σταύρο...





 


 
Τέλεια!!! :D

Φαντάζομαι τη χαρά σου! Αααχ.. ωραίο να βρίσκεις παλιούς θησαυρούς! :)
 
Τέλεια!!! :D Φαντάζομαι τη χαρά σου! Αααχ.. ωραίο να βρίσκεις παλιούς θησαυρούς! :)
Και προσπάθησε να φανταστείς τι γίνεται όταν πρόκειται για... αρχαίους !!! χαχαχαχαχαχαχα

Λοιπόν, να μια πρόχειρη προσπάθεια να φτιαχτεί το 3447 που σχολιάζαμε με το Σταύρο στη συνάντηση...

attachment.php


Δεν έχιε πολλές διαφορές από το 3448. Οι βασικές είναι οι πολεμίστρες (αντί για κάγκελο) στη μπροστινή πόρτα και το μπαλκόνι στο πλάι με το στάβλο από κάτω.

attachment.php


Δεν έχω χρησιμοποιήσει τα ακριβή κομμάτια, έτσι ό,τι έβρισκα μπροστά μου... Ενα κομμάτι που δεν έχω καθόλου είναι το τριγωνικό της στέγης με το διπλό αψιδωτό παράθυρο κι έβαλα δύο ίδια...

attachment.php


Επίσης, στον όροφο αυτής της πλευράς απ' όσο θυμάμαι δεν έχει ενιαίο τοίχο, αλλά κομμμάτια με παράθυρα όπως στο ισόγειο...

Πήρατε πάντως μια ιδέα... :D

attachment.php


Κι αυτό που ζήτησε η Kambia...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχουμε καμιά φωτογραφία του σετ που προσπαθείς να φτιάξεις για να γίνουν και οι συγκρίσεις? :)
 
Είναι πολύ όμορφοοοοο :D

Τι να πρωτοσυλλέξει κανείς απ' τα άτιμα...
 
Κατα την ρετροσυναντηση μας ελαβα ενα υπεροχο δωρο (Ευχαριστω πολυ Κατερινα μου... :flower: :thanx2: )

το οποιο τι νομιζετε οτι ηταν;

Playmobil!!!!!!!!:biglaugh:

Στις παρακατω φωτο ακολουθει το unpacking...

Το κουτι...

attachment.php


Το περιεχομενο...

attachment.php


Το σετακι ετοιμο...

attachment.php


...αλλα και περιεργο...


Σωνει και καλα να δει τι βλεπω στον υπολογιστη...
:diablotin:
attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Unboxing με "νόημα" - όπως πάντα! :)

Εν τω μεταξύ, έχω αναφέρει κάπου (τώρα ή γραπτώς, ή προφορικώς) ότι δεν τη γνώριζα καθόλου αυτή τη σειρά!

Από την άλλη, βέβαια, δεν είμαι και playmo-fanatic! ;)

Ωραίο απόκτημα - να το χαίρεσαι!
 
Και μιας και παίζει απόψε ο... ψευτοθρύλος, είπα να σας ποστάρω και τον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ, όπως μόλις τελείωσαν οι όποιες επισκευές του...

(Μόλις μου 'ρθει κι ένα έξτρα αναβατόριο σαλπάρουμε για... τη βιτρίνα)

attachment.php


Ναι, ο μαυρούλης είναι ακόμα εκεί !!! Forever !!! Γιατί κάποια ρετροπράγματα δεν αλλάζουν ποτέ !!!

attachment.php


Τα ορίτζιναλ πανιά είναι στο αμπάρι. Δε φοριούνται πλέον :( Και τα υφασμάτινα πάντως δεν με χαλάσανε καθόλου...
 
PAPPOYS είπε:
Και τα υφασμάτινα πάντως δεν με χαλάσανε καθόλου...
Και με μερικες τρυπες στα πανια μπορεις να το βαφτισεις και Black Pearl!!!!!! :D

Αν φτιαξεις και τον Jack Sparrow... :diablotin:
 
Χαχαχαχαχα.... με τους θρύλους δεν παίζουμε !!!

Αμα βρω κάνα άλλο που να παίρνει πειραματισμούς, μπορεί να το προσπαθήσω... Το 'χει κάνει άλλος όμως καλύτερα. Για όποιον ενδιαφέρεται... εδώ θα το δει


κι εδώ θα δει πόση δουλειά έκανε ο τύπος για να έχει τέτοιο αποτέλεσμα...

http://www.keeptothecode.com/bboard/viewtopic.php?f=73&t=21001

δεν είναι άντε άντε, κάναμε 2 τρύπες, βάψαμε και λίγο και τέλος... έχει πολύ αγώνα το custom... χαχαχαχααχα

Αλλες ώραίες φωτο με ολόκληρη την κατασκευή εδώ

http://www.keeptothecode.com/bboard/viewtopic.php?f=73&t=21048

Και τα νέα μου αποκτήματα !!! Μόλις "χτίστηκαν" !!!

attachment.php


attachment.php


Μεγαλώνει η medieval γειτονιά μου...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μετα απο απαιτηση πολλων τηλεθεατ...εεχχχμμμ...συγνωμη... :precry: ...συμφορουμιτων και Playmobilοπληκτων φαν...

σας παρουσιαζω το unpacking του νεου ρετροαποκτηματος που ειδατε εδω :D

Το περιεχομενο του κουτιου...

attachment.php


Το σετακι μονταρισμενο.Ετοιμο να σκισει τα νερα...

...της μπανιερας!:biglaugh:

attachment.php
 
Αυτός είσαι :thumbup:

Πολύ ωραίο κομμάτι.
 
ευχαριστουμε πολυ Σταυρο που ικανοποιησες το αιτημα μας :)

πολυ ομορφο το σετ :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: κριμα δεν ηταν να μεινει μεσα στο κουτι;

με γεια τα νεα σου αποκτηματα PAPPOYS!!!
 
Με γεια και από εμένα!

Πάντα τέτοιες χαρές!!! :D
 
Καταρχην συγχαρητηρια για τις συλλογες σας!Εχω σκοπο να δω και τις 40 σελιδες του θρεντ με πολυ προσοχη μιας και τα πλειμομπιλ ηταν πραγματικα μεγαλη αγαπη!Δυστηχως απο τα δικα μου δεν εχει μεινει τιποτα,ομως ειχα την προνοιτικοτητα να βγαλω φωτογραφιες οποτε θα δειτε καποια σετακια μαζι με κατι ρετρο αγοριστικες φατσουλες ολο χαρα!
 
Τα καινούργια μου 'χύμα' αποκτήματα!

9.12.a.jpg

attachment.php


9.12.b.jpg

9.12.e.jpg

\9.12.f.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλορίζικα !!!!!!

Πέτυχες και καμιά δεκαριά παλιές φιγούρες εκεί μέσα...
 
Καλή αγορά. Βλέπω και το παλιό κανό των ινδιάνων. :thumbup:
 
Kambia είπε:
Καλή αγορά. Βλέπω και το παλιό κανό των ινδιάνων. :thumbup:
Έχει και τα 2 μονά κουπιά, καθώς και ένα διπλό. Το καλύτερο όμως είναι το κόκκινο καπέλο του μαυρούλη από το πειρατικό καράβι. Μου είχε μείνει μόνο η φούντα που έμπαινε από πάνω, οπότε ξανασυμπληρώθηκε!!
 
Πίσω
Μπλουζα