Playmobil. Τα δικά μας (ΟΧΙ στα κουτιά τους)

Προσφατα βρεθηκα Θεσσαλονικη για ολιγοημερες διακοπες.Πριν ξεκινησω να μπω στο "ζουμι"-σε αυτο το σημειο να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στις Ναταλι και Μαριανα για την υπεροχη φιλοξενια τους! Ναταλι και Μαριανα...σας ευχαριστω για ολα! :thanx2: :thanx2: :bow: -και τωρα μπορω να μπω στο θεμα...σε μια ρετροανακαλυψη σε ενα παλαιοπωλειο της Θεσσαλονικης βρηκα το ακολουθο υπεροχο σετ απο τη σειρα της Αγριας Δυσης (Ναταλι μη μου λιποθυμησεις... :p :D)

το οποιο ειχε κυκλοφορησει το 1994 με κωδικο 3787 ...

DSC02976.jpg

DSC02982.jpg

...οπως μπορειτε να διαπιστωσετε,το κτηριο ειναι σε αριστη κατασταση! Λειπουν ομως αρκετα μικροεξαρτηματα τα οποια ευκολα μπορουν να συμπληρωθουν

αφου το συγκεκριμενο σετ ξαναβγαινει σε επανεκδοση το 2013 στον καταλογο εξαρτηματων. :)

Επισης -κι εδω θα πρεπει να ευχαριστησω τις δυο υπεροχες κυριες γι αυτα τα ωραια δωρακια-βρεθηκα να ειμαι κατοχος δυο ομορφων μηχανων... :D

DSC02984.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, όσο μαλακά και να το παρουσιάσεις, η Kambia θα λιποθυμήσει - δεν τη γλυτώνεις! :biglaugh:

Ήταν μεγάλη χαρά (μιλάω προσωπικά, γιατί είμαι σίγουρη και η Ναταλί θα τα πει! :) ) που ήρθες και σε είδαμε ξανά από κοντά! :)

Μιλήσαμε για όλα αυτά τα πράγματα που μας ενώνουν σε αυτό το φόρουμ και μας κάνουν να νιώθουμε μια τεράστια παρέα, ανεξάρτητα από ποιο σημείο της Ελλάδος είμαστε! :)

Οπότε, κρατάμε δυο πράγματα:

α) Playmobils RULZ!!!!! :D

β) Με το καλό να τα ξαναπούμε! :D

P.S. Ωραίο το σαλούν - περιμένουμε να το δούμε και σε διόραμα! ;)
 
D@redevil είπε:
Ναι, όσο μαλακά και να το παρουσιάσεις, η Kambia θα λιποθυμήσει - δεν τη γλυτώνεις! :biglaugh:
Ήταν μεγάλη χαρά (μιλάω προσωπικά, γιατί είμαι σίγουρη και η Ναταλί θα τα πει! :) ) που ήρθες και σε είδαμε ξανά από κοντά! :)

Μιλήσαμε για όλα αυτά τα πράγματα που μας ενώνουν σε αυτό το φόρουμ και μας κάνουν να νιώθουμε μια τεράστια παρέα, ανεξάρτητα από ποιο σημείο της Ελλάδος είμαστε! :)

Οπότε, κρατάμε δυο πράγματα:

α) Playmobils RULZ!!!!! :D

β) Με το καλό να τα ξαναπούμε! :D

P.S. Ωραίο το σαλούν - περιμένουμε να το δούμε και σε διόραμα! ;)
Σε καθε περιπτωση εχε τον αιθερα ετοιμο...:biglaugh:

Η χαρα και δικη μου που σας ξαναειδα μετα απο καιρο και με κανατε να νοιωσω ανετα και οικεια! :flower:

Συμφωνω και επαυξανω επι τουτου! :thumbup:

α)Playmobil always...Rules!!! :headbang:

β) Ελπιζω να ξαναειμαι συντομα κοντα σας. :)

P.S. Το διοραμα με θεμα Αγρια Δυση θα ειναι συντομα κοντα σας... ::)
 
Πάω να στήσω το fort Bravo να ξεχαστώ :p

Ωραίο κομμάτι πέτυχες Σταύρο. Αναμένουμε το διόραμα
 
Μεγειά Σταύρο!

Πολύ όμορφο! Δεν το θυμάμαι, αλλά είχα αφήσει το σπόρ των playmobil για αρκετά χρόνια τότε.

Εγώ έχω ένα άλλο, μάλλον της Lyra πρέπει να είναι. Θα το ψάξω.
 
Εδω η original version με κωδικο 3556 κυκλοφοριας 1982...

Playmobil 3556.jpg

Κι εδω η version made by Σταυρος 2012... :D

3556.jpg

Tα σχολια δικα σας... :D
 
Η συγχωρεμένη η θεία μου, μου είχε αγοράσει την διαστημική βάση :) .
 
Προσωπικά, βρίσκω πολύ καλύτερη τη δική σου εκδοχή ασυζητητί! :D

Θα ήταν βέβαια ακόμα καλύτερη, αν μπορούσες να το στήσεις σε γκαζόν! #)

Παρεπιπτόντως, τα playmobilάκια που χρησιμοποιείς + τα περιφερειακά κομμάτια / αξεσουάρ, πιστεύω ότι είναι καλύτερα από αυτά που έδινε το κουτί... Τόσο από άποψη χρωματισμών, όσο κι από άποψη ποικιλίας! :)
 
Η μία και μοναδική ανδρική figure που ήθελα και ευτυχώς μετά από λίγο ψάξιμο πέτυχα! Μου θυμίζει κάτι από τα παλιά... (επιμένω ότι οι μοντέρνες είναι απαράδεκτες) Αυτή την εποχή είμαι κάπου σε βουνό, οπότε βρήκε και το φυσικό της περιβάλλον!

DSC07267.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όντως θυμίζει τα special!Ίσως είχε βγει και σε special!
 
Γλουπ! Βλέπω τις συλλογές σας και παθαίνω!

Ιδού και τα πολύ λίγα δικά μου, μετά από σχετική μπουγάδα που έγινε:

attachment.php


Εδώ έχει συμβεί κάποιο ατύχημα και έχει σπεύσει η οδική βοήθεια με αυτοκίνητο και ελικόπτερο (οτι έχει απομείνει από αυτά).

Το κάτω μέρος του αυτοκινήτου γράφει: Playmobil system, © 1976 geobra, MADE IN GREECE, και τη στάμπα LYRA

attachment.php


Ένα close up.

attachment.php


Εδώ γίνεται διαδήλωση.

attachment.php


Και από τη μεριά των αστυνομικών.

Το λεωφορείο (λείπει το επάνω μέρος) γράφει από κάτω: Playmobil system, © 1977 geobra, MADE IN GREECE, και τη στάμπα LYRA.

attachment.php


Εδώ ότι απέμεινε από μια μεγάλη συλλογή Ιππικού και Ινδιάνων. (κλαψ!)

attachment.php


Απομεινάρια του Fort Union (κλαψ!) και μια βάρκα της αστυνομίας καθώς και ένα μοτεράκι - προπέλα, με μπαταρία.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπραβο πολυ ομορφα,εγω ειχα πολλους αστυνομικους ,καουμποϊδες και ινδιανους και Ιπποτες με τις φανταχτερες ασημενιες τους πανοπλιες!
 
Κατάλαβα... Για να λες "είχα", τα κλαίνε οι ρέγγες, ε; :(
 
Ναι ναι,απο παιχνιδια δεν διασωθηκαν απολυτως τιποτα περα απο ενα κυβο του Ρουμπικ,μια νυχτεριδα λαστιχενια και ενα κουτι με Σουπερ Ατου...


Ευτυχως Καστρα ,G-force,ΚΙΤΤ και το Μεγαλο Τσιρκο του Playmobil τα ξαναβρηκα!!
 
Πολύ ωραία κομμάρια Dino παρά τις απώλειες :)

Στη διαδήλωση υπάρχει και ένας skin dead :D :D
 
ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!! Πράγματι. :D

Επίσης υπάρχει και ένας πειρατής. Είναι ο πράσινος με τα λευκά χέρια. Το ένα του χέρι είναι γάτζος, αλλά δε φαίνεται στη φωτό.
 
ΚΟΥΙΖ !!!

Τι είναι χειρότερο από το να ανακαλύψεις ψάχνοντας ότι σου πετάξανε όλα τα playmobil ???
 
PAPPOYS είπε:
ΚΟΥΙΖ !!!Τι είναι χειρότερο από το να ανακαλύψεις ψάχνοντας ότι σου πετάξανε όλα τα playmobil ???
Να τα δεις στα χέρια αυτού που τα βρήκε και να τα βανδαλίζει!
 
χαχαχα, καλό κι αυτό, αλλά προϋποθέτει σειρά συμπτώσεων...
 
Να είναι συλλεκτικά κομμάτια που δεν θα ξανακυκλοφορήσουν?
 
Πίσω
Μπλουζα