Playmobil. Τα δικά μας (ΟΧΙ στα κουτιά τους)

Βάζω κι εδώ τα δικά μου μέχρι στιγμής!!!

1e11rn.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nέα αποκτήματα.Η σχεδιάστρια μόδας συνοδεύεται και από ένα τρόλευ καροτσάκι με κρεμάστρα όπως επίσης έχει και ένα πορτοφόλι.
 
Εχω αγορασει και γω καποια καινουργια κομματια western (δυστυχως δεν βρισκω καποιον να μου τα χαρισει... ασε που εχω γινει γραφικος, ναι μεν κοιταω διακριτικα αλλά επιμονα τις σκουπιδιαρες) και καποια χυμα απο διαφορες αγγελιες... Τα καινουργια ειναι στη συσκευασια τους.. Οταν παω με τη συζυγο σε καποιο SM παιρνω και μια φιγουρα (εκπληξη)...
 
τα νεώτερα ευρήματα!!!

#4137 ή #4008

ο μηχανισμός δουλέυει

#4830

#5763





corollagr είπε:
Εχω αγορασει και γω καποια καινουργια κομματια western (δυστυχως δεν βρισκω καποιον να μου τα χαρισει... ασε που εχω γινει γραφικος, ναι μεν κοιταω διακριτικα αλλά επιμονα τις σκουπιδιαρες) και καποια χυμα απο διαφορες αγγελιες... Τα καινουργια ειναι στη συσκευασια τους.. Οταν παω με τη συζυγο σε καποιο SM παιρνω και μια φιγουρα (εκπληξη)...
Φίλε μου θέλει συστηματική έρευνα σχεδόν κάθε βράδυ... εγώ βγαίνω "περίπολο" 2 με 3 τα ξημερώματα με το αυτοκίνητο και μέχρι στιγμής όλο και κάτι ξετρυπώνω!

IMG_20160703_151822.JPG

IMG_20160703_151734.JPG

IMG_20160703_151700.JPG

IMG_20160703_151221.jpg

IMG_20160703_151447.JPG

IMG_20160703_151519.JPG

IMG_20160703_151552.JPG

IMG_20160703_151628.JPG
 
Αν και δεν έχουμε πολλά Playmobil στα παιχνίδια των παιδιών μου, για εμένα ένα ήταν βέβαιο: Το κουκλόσπιτο της κόρης μου θα ήταν το Αρχοντικό 5300 της Playmobil! Το μέγεθός του και το βικτωριανό του σχήμα εντυπωσίαζαν. Το προμηθεύτηκα λοιπόν λίγο μετά που γεννήθηκε η κόρη μου και βλέποντας στα διαφημιστικά ότι υπήρχε και ενδιάμεσος όροφος τον αγόρασα και αυτόν. Επίσης μερικά βασικά σετ με φιγούρες-αντικείμενα για αναπαράσταση οικογενειακής ζωής. Όταν έγινε 8 χρονών αρχίσαμε να το φτιάχνουμε και εξοπλίζουμε. Επειδή είχαμε και έπιπλα-μινιατούρες από ξύλο, τα χρησιμοποιήσαμε και αυτά. Ίσως οι καθαρόαιμοι φαν του Playmobil το θεωρήσουν ιεροσυλία, να μπαίνουν ξένα σώματα στο σύστημα, αλλά το αποτέλεσμα ήταν λειτουργικό (και όμορφο για εμάς). Άλλωστε το κουκλόσπιτό της ήταν χρηστικό, το αναδιαμόρφωνε συχνά και το εμπλούτιζε παίζοντάς το. Ήθελε να του περάσω και φωτισμό, με διακόπτες, αλλά δεν τα κατάφερα λόγω φόρτου εργασίας (ίσως τελικά να ήταν καλύτερα). Το διατήρησε άψογα, παρά το συνεχές τότε παιχνίδι μαζί του και τώρα είναι συσκευασμένο στην αποθήκη για το μελλοντικό της σπίτι....

Οι φωτογραφίες που παραθέτω είναι λίγο μετά την ολοκλήρωση της κατασκευής του.









































1.JPG

2.JPG

4.JPG

3.JPG

7.JPG

9.JPG

8.JPG

11.JPG

13.JPG

12.JPG

10.JPG

18.JPG

15.JPG

19.JPG

20.JPG

17.JPG

16.JPG

14.JPG

6.JPG

5.JPG
 
Το 5300 ειναι απο τους καλυτερους κωδικους που εβγαλε η Playmobil και γενικα η Βικτωριανη σειρα - η αλλιως Ροζ Σειρα - ειναι

μια απο τις πιο πετυχημενες,ασχετα αν απευθυνοταν εξ αρχης σε κοριτσια. :)

Τα σεβη μου Αετε,για την καλοδιατηρημενη και κομπλε κατασταση του!!! :worship:

Οσο για τα "ξενα σωματα" οπως αναφερεις,μην πτοεισαι καθολου,μια χαρα εχουν ταιριαξει! :thumbup:
 
Εκπληκτικές εικόνες,λατρεύω τη συγκεκριμένη σειρά!Ωραία και τα "ξένα sets" ίσως έπρεπε να το γεμίσεις περισσότερο στον ένα όροφο.
 
Πανέμορφο!!! :wub: Αρχοντικό με τα όλα του!!!
 
Ο κρυφός πόθος του κάθε playmobilα είναι αυτό το βικτοριανό!

Νομίζω πως η κόρη σου έχει αρκετά αξιόλογη προίκα :D :D :D Όσο για τα "ξένα" κομμάτια έχουν δέσει ωραιότατα.
 
stayros είπε:
Το 5300 ειναι απο τους καλυτερους κωδικους που εβγαλε η Playmobil και γενικα η Βικτωριανη σειρα - η αλλιως Ροζ Σειρα - ειναιμια απο τις πιο πετυχημενες,ασχετα αν απευθυνοταν εξ αρχης σε κοριτσια. ...

Οσο για τα "ξενα σωματα" οπως αναφερεις,μην πτοεισαι καθολου,μια χαρα εχουν ταιριαξει!

thebest20 είπε:
Εκπληκτικές εικόνες,λατρεύω τη συγκεκριμένη σειρά!Ωραία και τα "ξένα sets" ίσως έπρεπε να το γεμίσεις περισσότερο στον ένα όροφο.

NIOBH είπε:
Πανέμορφο!!! Αρχοντικό με τα όλα του!!!

Kambia είπε:
Ο κρυφός πόθος του κάθε playmobilα είναι αυτό το βικτοριανό!....Όσο για τα "ξένα" κομμάτια έχουν δέσει ωραιότατα.
Ευχαριστώ πολύ φίλοι μου και χαίρομαι που βρίσκετε και εσείς ότι τα ξένα σετ ταίριαξαν. Το είχαμε εμπλουτίσει και άλλο (όλοι οι όροφοι ήταν γεμάτοι), μάλιστα η κόρη μου έκοψε από μία διαφήμιση οίκου χαλιών διάφορα κλασσικά χαλιά και τα "έστρωσε" στο πάτωμα. Από ότι θυμάμαι ήταν πολύ ωραίο το αποτέλεσμα...
 
Είναι πολύ πάρα πολύ καλή η σύνθεση! Μου αρέσει που βάλατε τα δικά σας έπιπλα και ξεφύγατε από την προτεινόμενη σύνθεση της playmobil! Να το χαίρεστε πάντα με δημιουργική φαντασία!
 
xkup2d.jpg


Μερικές δικές μου παραλαβές,τα 3 από τα 5 είναι αγορά από συλλέκτες.Μόνο ο λυκάνθρωπος και το κορίτσι με το laptop είναι πρόσφατα.
 
Δεν ήξερα που ακριβώς να το αναρτήσω, αν θέλουν οι admins ας το μεταφέρουν αναλόγως..

Το Σάββατο πέτυχα σε φλο κάτι που ειχα και παλια και μου ξύπνησε ωραίες μνήμες...Οποτε αποφάσισα μετα απο 20 χρόνια να ξαναπάρω κάτι που έχει να κάνει με playmobil και θέλω να μοιραστώ την χαρά μου μαζι σας.. ΔΙΑΣΤΗΜΟΠΛΟΙΟ playmobil (1980)!!! :)

Επισης να πω ότι, σημαντικό ρόλο στην απόφαση μου να το αγοράσω τελικά, έπαιξε ο φίλος Παναγιώτης (tzehos), με τον οποίο μίλησα επι τόπου μέσω facebook messenger, έστειλα φωτο και μου έδωσε τα φώτα του όσον αφορά την τιμη..

Ααα,ξέχασα να πω την τιμη: 15?

Παρακαλω τους "ειδικούς" να δουν την κατασταση του και να μου πουν αν το αγόρασα σε καλή τιμη...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μερικά νέα αποκτήματα

Οι 2 φιγούρες με τα ζωγραφιστά μάτια και ο φωτογράφος,καθώς και όλα τα ρούχα είναι από το set 6149



Οι 3 φιγούρες είναι από συλλέκτη με 1 ευρώ τη μία.

IMG_0077.JPG

IMG_0078.JPG
 
viking4a είπε:
Ναταλί γιατι;;; :p (ο άσχετος ρωτάει, χαχα)!!

Ξεχασα να βάλω την φωτο με το καπάκι, μη νομίζετε ότι το πηρα incomplete!!
Γιατί τα playmospace είναι κάτι που δε βρίσκεις πολύ εύκολα και κυρίως όχι σε τέτοιες τιμές!

Με γειές :)
 
Πίσω
Μπλουζα