Playmobil. Τα δικά μας (ΟΧΙ στα κουτιά τους)

Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες!

Είναι πολύ όμορφα κομμάτια - το link του collectobil με βλέπω να το ξεζουμίζω!
 
Ειπα να μη το ποσταρω στο θρεντ με τα Playmobil αλλα εδω (να το ζωντανεψουμε λιγο και αυτο :p )

Οριστε οι νεες μου custom φιγουρες...ελπιζω να σας αρεσουν! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πανέμορφα! Η τελευταία τετράδα είναι σούπερρρρρρρρρρρρρρ
 
Τέλειες!!!!!!!!!!!Από αυτές που έχεις βάλει,έχω μόνο την κυρία,που υπήρχε μαζί με το 5300,αλλά με το κανονικό της καπέλο.

Όταν λες τροποποιημένες,τι εννοείς?Απλά με αλλαγμένα εξαρτήματα ή έχεις διαλύσει και ξανασυναρμολογήσει κάποιες από αυτές?

Πάντως υπάρχει τρόπος να διαλύσεις και να ξαναφτιάξεις τις φιγούρες,με διαφορετικά χέρια πόδια/η αν σου έχει σπάσει κανένα χέρι/κεφάλι και σου περισσεύουν από μια άλλη χαλασμένη φιγούρα.

(Βάζεις μια μικρή πετσέτα πάνω στο κεφάλι (για να μη φθαρεί η φιγούρα),και μια πένσα στο λαιμό,και ένα μικρό κατσαβίδι εκεί που χωρίζεται το σώμα από τα πόδια,και η φιγούρα διαλύεται και ξαναφτιάχνεται κανονικά!

Εγώ παλιά άλλαζα και τα παπούτσια των γυναικών που είχαν φόρεμα!Αυτό έβγαινε εύκολα όταν μια φιγούρα ήταν καινούργια!
 
thebest δεν θυμαμαι αν σ' ευχαριστησα τοτε αλλά χάρη σε σενα και τις εικόνες που είχες ανεβάσει έφτιαξα πολλές φιγούρες κ ποιο συγκεκριμένα πολλούς πειρατές :cheers: :thanx2: . βεβαια στο τσαφ ήμουν να χρεοκοπήσω αλλα δεν πειράζει χαλάλι σου χαχαχαχααχαχ :D stavros για άλλη μια φορά Συγχαρητήρια !!!!! :cheers: :award:
 
Σταύρο,τις άλλες φιγούρες που πήρες,τις κράτησες έτσι ή τις φτιάχνεις κι αυτές διαφορετικά?
 
Λοιπον,ας τα παρουμε απο την αρχη.Απο τις φιγουρες που βρηκα στο Μοναστηρακι λιγες εμειναν ως ειχαν,ολες οι υπολοιπες τροποποιηθηκαν (εγινε κατα το αγγλιστη customizing) ειναι κατι που γινεται πολυ στο εξωτερικο (ειδικα απο συλλεκτες που θελουν αποκλειστικα και μονο τις δικες τους φιγουρες).

Αν παρατηρησετε την φωτο...

Προβολή συνημμένου 45940

...θα δειτε πως ηταν οι φιγουρες οταν τις βρηκα και ξαναδειτε πως ειναι μετα το custom.


Best,
ως προς τις ερωτησεις σου,καποιες κρατηθηκαν ως ειχαν και απλα προσθεσα καποια αξεσουαρ,καποιες τροποποιηθηκαν πληρως...δηλαδη για παραδειγμα: αποσυναρμολογησα 3 φιγουρες πηρα αυτα που ηθελα απο καθε μια και εβγαλα μια καινουργια!

Τωρα, ως προς τον τροπο που αναφερεις σχετικα με την αποσυναρμολογηση, παιρνεις την φιγουρα,βαζεις ενα πανι στο κεφαλι (το βαζεις διπλο) παιρνεις μια ταναλια ( πενσα και κατσαβιδι ΑΠΟΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ :nono: εχεις χαλασει την φιγουρα αυτοματα) κρατας την φιγουρα με το ενα χερι και με το αλλο τραβας και ...αυτο ηταν!

Βγαινει το κεφαλι χωρις να εχεις κανει ζημια Η' γδαρει την φιγουρα... :)

Kambia & And1...ευχαριστω :thanx2: :thanx2: :thanx2:

Playmobil  My new items.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Stayros, unplayable!!! :clap: :clap: :clap: (μια που πιάσαμε τα αγγλικά!)

Εξελίσσεσαι καλά και εσύ!!!!
 
Σε ευχαριστω Spybil:thanx2:.
 
Λοιπόν έχουμε και λέμε.

Προχθές με αφορμή το ποστ του Imgema είπα να στήσω και γω το δικό μου πειρατικό. Το κατεβάζω από το ντουλάπι, ξεκινάω το ξεσκόνισμα σιγά σιγά για να προχωρήσω στην συναρμολόγηση και.... έμεινα στο ξεσκόνισμα τελικά!!! Παρακάτω θα καταλάβετε τον λόγο

attachment.php


Οι σύνδεσμοι που κρατάνε τα πανιά έχουν σπάσει! Πως και γιατί δεν ξέρω (αν και υποπτεύομαι)! Όπως και τα 2 ιστία με τις σημαίες (στην φώτο μόνο το ένα έβαλα).

Να τα κολλήσω? Θα κρατήσουν? Ανταλλακτικά υπάρχουν να παραγγείλω? Το Ebay είναι φωτιά πάντως. Μόνο για ένα από αυτά θέλω 8-9 $

Μου πέρασε η σκέψη να τα φτιάξω από την αρχή και έβγαλα καλούπι

attachment.php


αλλά με τι υλικό να το φτιάξω?

Καμιά ιδέα?
 
Νομίζω ότι με εποξική κόλλα μπορείς να κολλήσεις άψογα τα σπασμένα κομάτια.
 
Aμ δε.... το δοκίμασα αλλά δεν έπιασε. Αραλντιτ έβαλα!
 
Ευχαριστώ mytinyworld.

Θα ξαναπροσπαθήσω πάντως με την κόλα μήπως και η ανάμειξη δεν έγινε σωστή και έχω καλύτερα αποτελέσματα.
 
Kambia, αυτο ειναι ενα θεματακι με τους συνδεσμους των καταρτιων στα πρωτα καραβια. Εχουν χρησιμοποιησει ενα διαφορετικο πλαστικο με αθλια συμπεριφορα στον χρονο. Προσωπικη μου συμβουλη ειναι να μην μπλεξεις με ανταλακτικα γιατι θα αποκτησεις ακριβως τα ιδια αποτελεσματα σε βαθος χρονου. Για το ιστιο η εποξικη κολλα θα κανει δουλεια, μην το φοβασαι. Για τους συνδεσμους τωρα θα πας σε λυση-phil που θα σου προτεινω να τα κολησεις απευθειας πανω στα καταρτια και οχι σαν αυτουσια δακτυλιδια οπως ειναι. Τοποθετησε τα πανω στα καταρτια, δες που καθονται στην νορμαλ τους κατασταση, βαλε μπολικη κολλα να γινει ενα καλο δεσιμο, και κολησε τα μονιμα επανω. Mην κολας σε puritism αναστολες σε τετοια, το θεμα ειναι να μην σου βγαζουν την ψυχη τετοια περιστατικα. Εχω κανει ακριβως το ιδιο σε αρκετα πειρατικα χωρις προβλημα.

Aλλη μια ιδεα που θα σου δωσω ειναι για τα μικρα ιστια που σου εχουν σπασει, και επειδη ξερω πως το εχεις το αθλημα, θα σου προτεινα να τα φτιαξεις απο ξυλο, πανω στο ιδιο σχεδιο. Δεν θελουν πολυ δουλεια και ειναι ευκολο να φτιαχτουν, και αν εχεις ενα πολυεργαλειο (προτεινω της Black n Decker που ειναι απειρως καλυτερα απο τα Dremmel) ειναι μισης ωρας δουλιτσα. Ειχα κανει σχεδια παλιοτερα για ψηλοτερα καταρτια και με ενσωματωμενους συνδεσμους ολα φτιαγμενα απο ξυλο, με ιδιοκατασκευη στις ανεμοσκαλες απο κανονικα σκοινια και μακρυτερους ιστους με ακομα μεγαλυτερα πανια. Εκει βεβαια προχωρας οσο ορεξη εχει η φαντασια σου καθως τα πειρατικα καραβια ειναι αριστες πλατφορμες για δημιουργιες. Στα μικρα ιστια σου τωρα, αν τα φτιαξεις μονη σου απο ξυλο, εκτος του οτι θα δειξουν απειρως πιο ομορφα ειδικα σε μια ανοικτοχρωμη αποχρωση ξυλου με βερνικι, θα βαλεις το δικο σου customised στιγμα και δεν θα ξαναδεις ποτε τετοιες εικονες με σπασμενα εξαρτηματα. ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το σκέφτηκα και γω Phil να τα φτιάξω από ξύλο και μάλλον εκεί θα καταλήξω ;) Θα κάνω μια καλή αποτύπωση του συνδέσμου και σιγά σιγά θα τα φτιάξω.

Να επιχειρήσω να τα κολλήσω μόνιμα δε θα το κάνω καθώς δε θα μπορώ να το αποσυναρμολογήσω (λόγω χώρου δεν μπορώ να το έχω μόνιμα στημένο)

Θα χρειαστώ όμως τη βοήθεια κάποιου που έχει το πειρατικό για έναν σύνδεσμο που έχω χάσει. Αν δείτε στη φωτογραφία κάτω δεξιά έχω ένα πάρα πολύ μικρό τμήμα του και δεν μπορώ να το αποτυπώσω :(
 
Oταν θα εχω προσβαση στα πειρατικα θα δω αν μπορω να σε βοηθησω ρε συ kambia, γιατι θυμαμαι πως ειχα κατι εξτρα συνδεσμους αλλα δεν θυμαμαι για ποια καταρτια και τι μεγεθη. Φανταζομαι εχουμε ολο το χρονο του κοσμου για την υλοποιηση ετσι? :)
 
Δε βιαζόμαστε. Έχουμε όλο το χρόνο του κόσμου και ακόμα παραπάνω :)
 
Kambia είπε:
Λοιπόν έχουμε και λέμε. Προχθές με αφορμή το ποστ του Imgema είπα να στήσω και γω το δικό μου πειρατικό. Το κατεβάζω από το ντουλάπι, ξεκινάω το ξεσκόνισμα σιγά σιγά για να προχωρήσω στην συναρμολόγηση και.... έμεινα στο ξεσκόνισμα τελικά!!! Παρακάτω θα καταλάβετε τον λόγο

attachment.php


Οι σύνδεσμοι που κρατάνε τα πανιά έχουν σπάσει! Πως και γιατί δεν ξέρω (αν και υποπτεύομαι)! Όπως και τα 2 ιστία με τις σημαίες (στην φώτο μόνο το ένα έβαλα).

Να τα κολλήσω? Θα κρατήσουν? Ανταλλακτικά υπάρχουν να παραγγείλω? Το Ebay είναι φωτιά πάντως. Μόνο για ένα από αυτά θέλω 8-9 $

Μου πέρασε η σκέψη να τα φτιάξω από την αρχή και έβγαλα καλούπι

attachment.php


αλλά με τι υλικό να το φτιάξω?

Καμιά ιδέα?
Kambia για 5 δευτερόλεπτα νομίζω πως ένιωσα κάτι στην καρδιά μου όταν είδα την φωτο. Τρόμαξα γιατί νόμιζα πως ήρθες σπίτι μου κ έβγαλες φωτό το καράβι μου. Είναι στην ίδια κατάσταση περίπου απλά εγώ τους έχω κολλήσει και τους έχω δέσει τους σύνδεσμους. Βέβαια μπορεί να διαλυθεί πολύ εύκολα γι αυτό και δεν το πολυπειράζω
 
Πίσω
Μπλουζα