Playmobil. Τα δικά μας (ΟΧΙ στα κουτιά τους)

mytinyworld είπε:
Χμ.. Εχω αυτήhttp://www.tomopop.com/tomopop-teaches-aisaka-taiga-by-hobbylink-japan-part-5--16420.phtml

αλλά θα σου πω αύριο αν είναι αυτή η κατάλληλη για πλαστικά ή μια άλλη. Δυστυχώς δεν μπορώ να σου πω τώρα...
Αν και στο μεταξύ μεσολάβησαν πολύ πιο εξειδικευμένες απαντήσεις, σου χρωστάω μια απάντηση Κάμπια μου: πράγματι η κόλλα που απεικονίζεται στο παραπάνω λινκ είναι αυτή που χρησιμοποιώ για τα πλαστικά και συμπεριφέρεται άψογα στη συγκόλλησή τους. Εχω επίσης κολλήσει ξύλο με αυτήν με τέλειο αποτέλεσμα. Αυτή που έχω είναι 5λεπτη και απαιτεί πολλή προσπάθεια και υπομονή για την συγκόλληση. Αν κολλήσει όμως, δεν ξεκολλάει με τίποτα! :D Θα σπάσει οπουδήποτε αλλού, αλλά ποτέ στο σημείο που συγκολλήθηκε. Την χρησιμοποιεί και ο σύζυγος για τηλεκατευθυνόμενα ελικόπτερα και αεροπλάνα που αντιλαμβάνεσαι τι ζόρι τρώνε!
 
Λίγο off topic,αλλά σχετικό αφού μιλάτε για κόλλες.Όταν η περούκα σε μια φιγούρα δεν εφαρμόζει καλά,υπάρχει κάποια κόλλα,ώστε να κολλήσει το πίσω μέρος του κεφαλιού με την περούκα.Αλλά και να μη μυρίζει η κόλλα!
 
Kambia είπε:
Λοιπόν έχουμε και λέμε. Προχθές με αφορμή το ποστ του Imgema είπα να στήσω και γω το δικό μου πειρατικό. Το κατεβάζω από το ντουλάπι, ξεκινάω το ξεσκόνισμα σιγά σιγά για να προχωρήσω στην συναρμολόγηση και.... έμεινα στο ξεσκόνισμα τελικά!!!

Οι σύνδεσμοι που κρατάνε τα πανιά έχουν σπάσει! Πως και γιατί δεν ξέρω (αν και υποπτεύομαι)!

Όπως και τα 2 ιστία με τις σημαίες (στην φώτο μόνο το ένα έβαλα).

Να τα κολλήσω? Θα κρατήσουν? Ανταλλακτικά υπάρχουν να παραγγείλω? Το Ebay είναι φωτιά πάντως. Μόνο για ένα από αυτά θέλω 8-9 $

Μου πέρασε η σκέψη να τα φτιάξω από την αρχή και έβγαλα καλούπι

αλλά με τι υλικό να το φτιάξω?

Καμιά ιδέα?

Eλπιζω αυτα τα κοντινα απο τους συνδεσμους των καταρτιων

να σε βοηθησουν στο στησιμο... :)

DSC02313.jpg

DSC02314.jpg

DSC02315.jpg

DSC02318.jpg

DSC02319.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ Σταύρο :) Θα τις χρειαστώ τις φωτογραφίες όταν με το καλό τα τελειώσω.
 
Playmobil new items #2.jpg

Nεα καλουδια για την συλλογουλα μου! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ερώτηση! (έφαγα μια έκλαμψη! :D )

Αυτές οι πράσινες μηχανές δεξιά από ποια σειρά ήταν?! Είδα στη φωτό πιο κάτω, έχει και πράσινα πηλήκια!

Κάτι σε Γερμανούς αστυνομικούς? (πρέπει να τα είχα όταν ήμουν μικρή! :( )
 
D@redevil είπε:
Ερώτηση! (έφαγα μια έκλαμψη! :D )
Αυτές οι πράσινες μηχανές δεξιά από ποια σειρά ήταν?! Είδα στη φωτό πιο κάτω, έχει και πράσινα πηλήκια!

Κάτι σε Γερμανούς αστυνομικούς? (πρέπει να τα είχα όταν ήμουν μικρή! :( )
Εδω θα βρεις ολα τα σετ της Αστυνομιας! ;)

Σιγα σιγα θα αναστησω πολλα παλια σετακια... :)
 
Το βρήκα! :D

3488.jpg

(α, ρε μάνα.... :( )

Ευχαριστώ, Σταύρε! #)
 
stayros είπε:
[edit] Δεν χρειαζεται ξανα η φωτο! [edit] Nεα καλουδια για την συλλογουλα μου! :)
Τέλεια είναι!Από το Μοναστηράκι και αυτά?Πόσο τα πήρες?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το πιο παλιό μου playmobil που έχω από μικρός....... :)

attachment.php


attachment.php


Το κουτί του είναι από φενιζόλ!
 
Καινουργια αποκτηματα για την συλλογη μου,ελπιζω να σας αρεσουν... :)

Playmobil new items 2-3-2012.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από τον κατάλογο εξαρτημάτων τα περισσότερα?Το σπίτι να υποθέσω δεν έχει βάση!Οι 6 φιγούρες,από τη σειρά Fi?ures 1?Πέτυχες 6 στις 6 διαφορετικες???????????
 
Lord_Makro είπε:
Το πιο παλιό μου playmobil που έχω από μικρός....... :)
[edit] Δεν χρειαζονται ξανα οι φωτο! [edit]

 


[edit] Δεν χρειαζονται ξανα οι φωτο! [edit]


Το κουτί του είναι από φενιζόλ!
Αχού! Τι μου θύμισες τώρα! Πολύ ωραίος που τα διατηρείς σε άψογη κατάσταση, και όχι σαν εμένα .... που τα έσπαγε και τα πέταγε.:mad:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thebest20 είπε:
Από τον κατάλογο εξαρτημάτων τα περισσότερα?Το σπίτι να υποθέσω δεν έχει βάση!Οι 6 φιγούρες,από τη σειρά Fi?ures 1?Πέτυχες 6 στις 6 διαφορετικες???????????
Ολα ειναι απο τον καταλογο εξαρτηματων του 2012.

Το αρτοποιειο οπως πολυ σωστα ειπες δεν

εχει πατωμα,οπως και ολα τα μεσαιωνικα σπιτια!

Οι 6 Fi?gures οπως επισης σωστα παρατηρησες

ειναι απο την σειρα 1 .Για να πετυχεις διαφορετικες

πρεπει να παρατηρησεις τον αριθμο που εχουν στην

πισω μερια της συσκευασιας,οχι το barcode αλλα

τον αριθμο που γραφεται πανω απο αυτο.
 
Κατάλαβα,οπότε σου έπιασε εσένα αυτό με τους αριθμούς!Λογικά ήταν από το ίδιο κουτί όλες,γι'αυτό και πέτυχες διαφορετικές!Και όχι σκόρπιες όπως βάζουν σε μερικά μαγαζιά!
 
Nassos83 είπε:
Αχού! Τι μου θύμισες τώρα! Πολύ ωραίος που τα διατηρείς σε άψογη κατάσταση, και όχι σαν εμένα .... που τα έσπαγε και τα πέταγε.:mad:
Βρέθηκε σε πατάρι στο πατρικό μου σε πρόσφατη ανασκαφή... έπαθα πλάκα όταν το ξαναείδα μετά από τόσα χρόνια!!!
 
Νεα καλουδια για την συλλογουλα μου....

DSC02398.jpg

Καθως επισης και ενα ωραιοτατο Πειρατικο Καραβι

το οποιο το οφειλω στον φιλτατο phil_vr... :)

DSC02409.jpg

Φιλιππε σε ΥΠΕΡευχαριστω!!!! :thanx2: :thanx2: :bow:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό είναι το πειρατικό καράβι που είχα!Το έχω κάπου,ακριβώς έτσι,όπως φαίνεται,μόνο το σκελετό δηλαδή χωρίς τα πανιά!
 
Lord_Makro είπε:
Το πιο παλιό μου playmobil που έχω από μικρός....... :)

[edit] Δεν χρειαζονται ξανα οι φωτο! [edit]

 


[edit] Δεν χρειαζονται ξανα οι φωτο! [edit]


Το κουτί του είναι από φενιζόλ!
Αυτο το ειχα και ηταν απο τα αγαπημενα μου. Να εισαι καλα που μου τα θυμισες αχ ωραια χρονια...

:)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα