Playmobil. Τα δικά μας (ΟΧΙ στα κουτιά τους)

Arduinna

RetroActive
Joined
27 Ιουλ 2006
Μηνύματα
340
Αντιδράσεις
16
[edit] dead photo [edit]

 


[edit] dead photo [edit]





Και η δική μου συνεισφορά...Είχα επίσης το κρουαζιερόπλοιο κι ο αδερφός μου το σκάφος του λιμενικού και το πειρατικό αλλα ο θεός ξέρει που είναι αυτά..Μάλλον σε καμιά χωματερή...Η μαμά μου ήταν διευθύτρια σε παιδικό σταθμό οπότε καταλαβαίνετε τι πρόσβαση είχαμε...χε χε...Του κόσμου τα καλά είχε εκεί μέσα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωπ, βλέπω ότι βρήκα την μαστόρισσά μου ;)
 
Μακάρι να βρώ κι άλλα να δείξω ΑΑ+!

Η μαμά μου όλως περιέργως δεν πετούσε και δεν πετάει τίποτα...Αυτή που πετούσε μανιωδως ήταν η γιαγιά μου...Βέβαια ίσως μια εξόρμηση στο πατάρι της ισως να με έφερνε προ εκπλήξεως...Η μαμά μου μέχρι και τα βιβλία του δημοτικού μας έχει κρατήσει...Χμ...τι θα λέγατε για ένα threadaki με σκαναρισμένα εξώφυλλα σχολικών???(κάποιος έχει πολύ ελευθερο χρόνο μου φαίνεται!!)
 
Καλά arduinna είσαι απίστευτη!!! ΑΑ+ νομίζω ότι βρήκες το ηλεκτρονικό σου ήμισυ. Πρέπει τα χριστούγεννα να σας αγοράσουμε καινούργια camera. :D well done!!!
 
Ένα μικρό μέρος από τη συλλογή μου...

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Το υπόλοιπο θέλει σοβαρή μπουγάδα για να το ποστάρω... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προσπαθησα να βγαλω καποιες φωτογραφιες με τα Playmobil μου, αλλα δεν βγηκαν και τοσο καλες.

Το σπιτακι του σιδερα

[edit] dead photo [edit]

Καποιες κυριες που πηγαινουν βολτα τα παιδια τους με τα καροτσακια

[edit] dead photo [edit]

Και μια γενικη με το νοσοκομειο

[edit] dead photo [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΠΑΙΔΙΑ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΣΑΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΜΑΖΙ ΣΑΣ.

Been a child again (playmobil train)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τέλειο είναι!!!!!Το τρένο ποιας εποχής είναι?Είναι τηλεκατευθυνόμενο?Τα σπιτάκια που έχεις στο video τα έχω κι εγώ
 
Είναι σύγχρονο τρένο . Ότι πιο φρέσκο έχει βγάλει η Playmobil. Και ανήκει στη σειρά RC των τηλεκατευθυνόμενων.

Έψαχνα να βρω το τρένο εποχής 4017 το οποίο έχει καταργηθεί από το 2005 κι είναι κι αυτό τηλεκατευθυνόμενο αλλά δεν το βρήκα πουθενά, ούτε σε στοκ. Κι έτσι πήρα αυτό.

Αν ξέρει κανείς κανένα παιχνιδάδικο που έχει παλιά κομμάτια της PLAYMOBIL ...

ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΧΑΡΑ !!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thebest20 τι να πω, απίστευτη συλλογη. Εμένα το μόνο που μου έχει μεινει είναι αυτό

fetch


Είναι καπως ταλαιπωρημένο απο τον χρόνο και το παιχνίδι, αλλά σε σχετικά καλή κατάσταση. Οι διάφοροι μηχανισμοί (πχ, το βίνζι της αγκυρας) δεν εχουν σπάσει και όλα τα σχοινιά ειναι όπως τα είχε δέσει ο Νονός μου 20+ χρόνια πριν. Δυστηχώς καποια πραγματα λειπουν οπως πχ οι σημαιουλες και (κλαψ!) η βάρκα, ενώ κανείς πειρατής δεν διασώθηκε. Ειναι σαν να λέμε, ένα καλά διατηρημένο ναυάγιο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
thebest20 τι να πω, απίστευτη συλλογη
Είναι καπως ταλαιπωρημένο απο τον χρόνο και το παιχνίδι, αλλά σε σχετικά καλή κατάσταση. Οι διάφοροι μηχανισμοί (πχ, το βίνζι της αγκυρας) δεν εχουν σπάσει και όλα τα σχοινιά ειναι όπως τα είχε δέσει ο Νονός μου 20+ χρόνια πριν. Δυστηχώς καποια πραγματα λειπουν οπως πχ οι σημαιουλες και (κλαψ!) η βάρκα, ενώ κανείς πειρατής δεν διασώθηκε. Ειναι σαν να λέμε, ένα καλά διατηρημένο ναυάγιο...
Εγώ από το ebay τις βρήκα!!!Εμένα μου έχουν μείνει πολλά,αλλά είναι σε κούτες στο πατάρι!

Kambia είπε:
Best ωραίες οι φωτογραφίες αλλά είναι όλες ανεβασμένες στο imageshack και σε λιγο καιρό τα πόστ σου θα είναι κενά! Ανέβασε τες στο άλμπουμ σου για να μη χαθούν please :)
Όχι,από το imageshack.us δεν χάνονται!Από το imageshack.gr που τις είχα ανεβάσει χάθηκαν γιατί απλά υπάρχει πρόβλημα με το site!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πριν λίγες μέρες, βρήκα στον κάδο σκουπιδιών της γειτονιάς μου, μια ωραία μικρή συλλογή από playmobil lyra. Δεν άντεξα να τα βλέπω εκεί και στη σκέψη ότι θα πάνε μια για πάντα στη χωματερή, έκανα βουτιά και τα μάζεψα! Είναι αυτά που βλέπετε, τα έβαλα κατά ενότητες έτσι όπως τα θυμόμουν από τα παιδικά μου χρόνια....

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 
Ανορθόδοξο χριστουγεννιάτικο δώρο ε;

Αυτή την ινδιάνικη βάρκα, και τα άλογα, είναι σαν να τα κρατάω στα χέρια μου...
 
Το πλοιο στις τελευταιες φωτογραφίες το ειχα ξεχάσει ΤΕΛΕΙΩΣ! Μολις ειχα ενα "nostalgia rush"....
 
mytinyworld είπε:
Πριν λίγες μέρες, βρήκα στον κάδο σκουπιδιών της γειτονιάς μου, μια ωραία μικρή συλλογή από playmobil lyra. Δεν άντεξα να τα βλέπω εκεί και στη σκέψη ότι θα πάνε μια για πάντα στη χωματερή, έκανα βουτιά και τα μάζεψα! Είναι αυτά που βλέπετε, τα έβαλα κατά ενότητες έτσι όπως τα θυμόμουν από τα παιδικά μου χρόνια....
τα κράτησες δηλαδή!καλά έκανες,μπράβο...είναι συλλεκτικά αυτά και δεν πρόκειται να ξαναβγουν!μα ποιος τα πέταξε??????υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι??????ξαναέψαξες μήπως είχε πετάξει κι άλλα?

Κι εμένα μου είχαν πετάξει γύρω στις 30 φιγούρες από αυτές που δεν γύριζαν τα χέρια τους!Μόνο τόσες είχα με σταθερά χέρια!
 
Εψαξα και δυστυχώς δεν είχε άλλα... Φυσικά και τα κράτησα, τα έπλυνα, τα απολύμανα και θα κάνουν παρέα στα άλλα ρετροπαιχνίδια μου, μιας και τα δικά μου playmobil τα έχει πάρει ο αδελφός μου. Είχε και το subbuteo και ένα άλλο ποδοσφαιράκι που τα μάζεψα κι αυτά!
 
Καμιά μαμα τερμινεϊτορ μυρίζομαι να την έκανε τη δουλειά.

Καλή μπάζα mytinyworld ;)
 
Εισαι υπεροχη MytinyWorld!!!!! Συγχαρητηρια!!!!!!!!!!! Τα playmobil που βρηκες ειναι πολλα και πολυ ομορφα!!!! Ειμαι πολυ περηφανη για σενα!!!!!! :) :)
 
Σήμερα αποφάσισα να παίξω :D

picture.php


Από το σετ λείπει η καθαρίστρια (μάλλον είχε ρεπό :p ). Κατά τα άλλα είναι σε τέλεια κατάσταση.

Βρήκα και την άμαξα

picture.php


Αύριο θα στήσω και το οχυρό ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τέλεια είναι!Αχ αυτά τα πρώτα σπιτάκια...τέλεια,η αδερφή μου είχε ένα,αλλά τελικά κατέληξε στα σκουπίδια γιατί ήταν διαλυμένο!Από την άμαξα το δεύτερο σετ άλογα έμπαινε μέσα στο πρώτο και γίνονταν 4 τα άλογα!Και η δικιά μου είχε αυτό το εξάρτημα για 4 άλογα,αλλά τα 2 άλογα δεν τα είχε μέσα,τα έβαζα μόνος μου!
 
Πίσω
Μπλουζα