Playmobil. Τα δικά μας (ΟΧΙ στα κουτιά τους)

Ρε παιδιά μην τα μπλέκεται έτσι... Είναι πολύ απλά τα πράγματα.

Το Fort Randall (σε μισώ που το έχεις Kampia) με το Fort Union που έχουμε εμείς είναi δύο διαφορετικά set. Υπήρχε και ένα ακόμα (από τα παλιά τουλάχιστον) αλλά αυτή τη στιγμή δεν το θυμάμαι.

Μάλιστα το κουτί του Fort Union δείχνει κάπου σε μία από τις φωτογραφίες στο πλάι το Fort Union μαζί με το Randall.

Κανένα σετ Fort Union δεν είχε μέσα αρχηγείο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ορίστε και ένα εύρημα δικό μου. Τα υπόλοιπα είναι υπο αναζήτηση!

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το έχω αυτό,αλλά αν δεν κάνω λάθος το δικό μου έχει μόνο τον άνθρωπο με το μουστάκι,και όχι τον άλλο!
 
Ναι ο άλλος είναι καβάντζα απο άλλο σετ, αλλά δεν ξέρω απο ποιο...
 
Η άλλη φιγούρα πρέπει να είναι από set της Lyra πρώτης γενιάς,και απλά του έχεις βάλει ξανθά μαλλιά,γιατί είχε μαύρα μαλλιά!Όπως και να'χει,ταιριάζει με το set!Και όλα τα sets αυτής της σειράς με ροζ κουτιά είναι συλλεκτικά,η συγκεκριμένη σειρά δεν θα επανακυκλοφορήσει ποτέ,και τώρα τα κουκλόσπιτα που βγαίνουν είναι με μοντέρνα έπιπλα,το τελευταίο νεοκλασικό που βγήκε ήταν το 5301 (και έχει σταματήσει η κυκλοφορία του στη Γερμανία),το οποίο είχε έπιπλα παλαιάς εποχής,αλλά οι άνθρωποι ήταν με ρούχα και μαλλιά σύγχρονης εποχής.
 
Το κουτί είναι πιο πολύ στο μώβ, παρά στο ροζ. Αν λές αυτό συλλεκτικό (που είναι απο τα πιο καινούρια που είχα), που να βρώ τα υπόλοιπα...
 
Σε παλιά καταστήματα παιχνιδιών,αποθήκες,αν ψάξεις,ίσως κάτι να βρεις!Εμένα ήταν από τα πρώτα μου sets,τα οποία άρχισα να συλλέγω επειδή η αδερφή μου είχε το μεγάλο σπίτι με τα δωμάτια.Το μόνο που μπορείς σίγουρα να βρεις είναι τα έπιπλα βεράντας,που πωλούνται στο playmobil fanpark και είναι σε καλή τιμή,γύρω στα 5?.Κατά τ'άλλα κυκλοφορεί στα καταστήματα το νεοκλασικό σπίτι με κωδικό 5301 και τα αντίστοιχα δωμάτιά του,ακόμα.Το 5300 και 5305,τα οποία είναι πολύ καλύτερα,δυστυχώς δεν κυκλοφορούν!
 
Δεν με κατάλαβες :) Δεν είμαι συλλέκτης! Με την φράση "που να βρώ τα υπόλοιπα" εννοούσα μήπως έχουν επιζήσει και άλλα πράγματα στην αποθήκη μου, που σίγουρα θα είναι πιο παλιά από αυτό. Το Retromaniax που κίνησε την περιέργεια να ψάξω και ξέθαψα την παιδική μου ηλικία!
 
Ok κατάλαβα!Καλό είναι να ξεθάψεις ότι έχεις από την αποθήκη,γιατί κι εγώ έχω πάνω από 2 κούτες στο πατάρι!Και κάποια τα έχω στη βιβλιοθήκη μου,το μικρότερο νεοκλασσικό σπίτι το έχω στο εξοχικό μας, και το μεγάλο σπίτι στο πατρικό μου!
 
Ένα μέρος από τη συλλογή playmobil μου (Τα βρήκα στο χωριό,τα είχα σε μία κούτα από παλιά καλοκαίρια που έκανα διακοπές...Μόνο το νεοκλασικό σπίτι είχαν στήσει οι δικοί μου πριν λίγο καιρό,τα έπιπλα και τα υπόλοιπα τα τοποθέτησα εγώ).Βάζω εδώ photos γιατί δεν είναι μόνο από τη νεοκλασική εποχή

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


Στο σαλόνι,αριστερά υπάρχει μια άσπρη πόρτα και πιο δίπλα ένα τζάκι και ένα ρολόι-έπιπλο,τα οποία καταλάθος δεν τραβήχτηκαν στη photo!Το πιάνο παίζει ακόμα και τώρα,σχεδόν 20 χρόνια μετά

picture.php


Το πίσω μέρος από τις μικρές φιγούρες (χωρίς τα μαλλιά)...Τα μαλλιά μπαίνουν και βγαίνουν

picture.php


picture.php


picture.php


Το Jukebox το οποίο δυστυχώς δεν παίζει!Και έτσι το άνοιξα για να δω τι περιέχει!
 
Ωραίος best20. Μήπως θα μπορούσες να τραβήξεις τις 2 τελευταίες τουλάχιστον φωτογραφίες ξανά γιατί είναι πού θολές και δεν φαίνεται τίποτα?
 
Πολυ ωραιο! Τωρα λειπει μια επελαση ιππικου! χεχε
 
Kambia είπε:
Ωραίος best20. Μήπως θα μπορούσες να τραβήξεις τις 2 τελευταίες τουλάχιστον φωτογραφίες ξανά γιατί είναι πού θολές και δεν φαίνεται τίποτα?
Δυστυχώς έφυγα από το χωριό που τα είχα...είναι η κασέτα του jukebox στις 2 τελευταίες photos!Οι photos είναι από κινητό με κάμερα 2 mega pixels αλλά δεν είχε πολύ φως στο δωμάτιο,γι'αυτό δεν βγήκαν και τόσο καλές!

joe είπε:
Πολυ ωραιο! Τωρα λειπει μια επελαση ιππικου! χεχε
Δυστυχώς δεν έχω ιππικό!Όταν ανέβω Αθήνα,θα ανέβω στο πατάρι να κατεβάσω όλες τις κούτες και να τα στήσω!

Έχω ηχογραφήσει και τον ήχο από το πιάνο,απλά δεν ξέρω πως να τον ανεβάσω...μάλλον στο youtube θα το βάλω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απιστευτες συλλογες! Τα playmobil πιστευω οτι ειναι η πιο διαχρονικη ποιοτικη συλλογη παιχνιδιων! Την τελειοτητα που εχουν ολα τα αντικειμενα απο τα μεγαλυτερα ως τα πιο μικρα δεν την εχω δει πουθενα! Και χαιρομαι που αυτη τη στιγμη που τα γραφω αυτα, η κορη μου που ειναι σχεδον τεσσαρων ετων παιζει διπλα μου με τα δικα της playmobil, οπως εγω καποτε.
 
Kambia είπε:
Μόλις τα στίσεις τράβηξε μερικές φωτογραφίες και ανέβασέ τες ;)
Άργησα λίγο αλλά ελπίζω να άξιζε. ;)

picture.php


Είδα και τον ινδιάνο NEXΤ-GEN και δεν αντιστάθηκα.

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


Και μια σύγκριση-σύγκρουση γενεών. Δαρβίνος calling. :p

picture.php
 
Μπράβο! Εξαιρετική αγορά. Ευχαριστούμε και για τις φωτογραφίες.

Αυτό τον special ινδιάνο τον πήρα και γω :D
 
Μπράβο,τέλεια!Δεν ήξερα ότι κυκλοφορεί ακόμα ο ινδιάνος.Πρέπει να τον είχα παλιά!
 
Η ευχαρίστηση ήταν όλη δική μου. :)

Η αλήθεια είναι ότι είδα κάποιες μικροδιαφορές σε σχέση με τα παλιά PLAYMOBIL. Τα βέλη του ινδιάνου είναι πλέον ένα κομμάτι το οποίο διπλώνει κάπως και μπαίνει στη φαρέτρα ενώ (από όσο θυμάμαι) παλιότερα ήταν ξεχωριστά κομματάκια. Είναι πάντως πιο βολικό με την τωρινή μορφή.

Μια άλλη διαφορά είναι τα φτερά του Αρχηγού. Παλιότερα ήταν νομίζω πιο σκληρό πλαστικό ενώ σε αυτό το σετ είναι πιο λαστιχένια και εύκαμπτα.

Υ.Γ

Την special φιγούρα μου την έκανε δώρο το κατάστημα τελικά όταν ήμουν στο ταμείο! :D Κόστιζε 2 ευρώ και με τόσες πολλές φιγούρες σε ποικιλία δεν θέλει και πολύ να ξεφύγεις!

Υ.Γ#2

Πρέπει να ξεκινήσω να ψάχνω τον βούβαλο που είχα παλιά.
 
Καλά θυμάσαι για τα φτερά του αρχηγού ινδιάνου. Ήταν τόσο σκληρά που (τουλάχιστον σε μένα) ποτέ δεν κάθονταν καλά. Όσο για τα βέλη πάντα τα έχανα :D .

Από ότι βλέπω στην φωτογραφία η χορδή του τόξου είναι ένα σώμα με το υπόλοιπο τόξο. Παλιά βάζαμε λάστιχο για χορδή και εκτοξεύαμε κανονικά τα βέλη
 
Kambia είπε:
Από ότι βλέπω στην φωτογραφία η χορδή του τόξου είναι ένα σώμα με το υπόλοιπο τόξο.
Έτσι ακριβώς. ;)

Kambia είπε:
Παλιά βάζαμε λάστιχο για χορδή και εκτοξεύαμε κανονικά τα βέλη
:eek:

Τι μου θύμισες τώρα....! Το είχα ξεχάσει αυτό!
 
Πίσω
Μπλουζα