Playmobil: Τεχνικές, κόλπα και κατασκευές

Πολύ ωραίο είναι,αν και λογικά δεν θα μπορεί να καθήσει σε καρέκλα.
 
Ωραίο. Αφιέρωσες πάλι. Θα πω όμως τί δε μου "κάθετε" καλά στο μάτι (χωρίς παρεξήγηση :) ).

Το καπέλο!

Και αυτό γιατί ο υπόλοιπος ρουχισμός είναι βαμμένος στο χέρι ενώ το καπέλο έχει αυτή τη γυαλάδα του έτοιμου βαμμένου πλαστικού και χτυπάει ξένο πάνω της. Θα το προτιμούσα βαμμένο και αυτό στο χέρι.
 
thebest20 είπε:
Πολύ ωραίο είναι,αν και λογικά δεν θα μπορεί να καθήσει σε καρέκλα.
Oυτε η Calamity καθεται... ;)

Ειναι τετοια η κατασκευη τους...που το καθισμα.... :nono:

Kambia είπε:
Ωραίο. Αφιέρωσες πάλι. Θα πω όμως τί δε μου "κάθετε" καλά στο μάτι (χωρίς παρεξήγηση :) ). Το καπέλο!

Και αυτό γιατί ο υπόλοιπος ρουχισμός είναι βαμμένος στο χέρι ενώ το καπέλο έχει αυτή τη γυαλάδα του έτοιμου βαμμένου πλαστικού και χτυπάει ξένο πάνω της. Θα το προτιμούσα βαμμένο και αυτό στο χέρι.
Καμια παρεξηγηση Ναταλι μου! :flower:

Απλα το καπελο δεν το πειραξα για 2 λογους...

Πρωτον γιατι ειναι απο το πληρωμα τoυ 3055 (βλ. σκουνα)...και δυσκολα ξαναβρισκεις τετοια κομματια... :precry:

(το μονο που εκανα ηταν οτι του αλλαξα την κορδελα,απο την original γκρι του εβαλα την μπλε)

Και δευτερον σχεδον ταιριαζει με αυτο απο την στολη που φοραγε η original Marie Tepe... :)


 
Έχεις καλή δικαιολογία τότε :D

Υγ. Τρόμαξα βραδιάτικα με την φώτο της original Marie Tepe
 
Mπραβο Σταυρο!! :bow: Ζωγραφισες παλι!(κυριολεκτικα και μεταφορικα).Συμμετοχη για βραβειο παιζει??
 
Kambia είπε:
Υγ. Τρόμαξα βραδιάτικα με την φώτο της original Marie Tepe
Οντως...το ομοιωμα ειναι λιγο.....Μπρρρρρρρρ..... :precry:

Η original Marie Tepe ηταν μια χαρα... :)

angel_grig είπε:
Mπραβο Σταυρο!! :bow: Ζωγραφισες παλι!(κυριολεκτικα και μεταφορικα).Συμμετοχη για βραβειο παιζει??
Να ΄σαι καλα Γρηγορη, σε ευχαριστω φιλαρακι!!!! :thumbup:

"Κατεβηκε" ηδη για τον Διαγωνισμο customizing του Ιουλιου. ;)
 
Καλημέρα φίλοι μου γνωρίζει κάποιος να μου πει από ποιά σειρά παιχνδιών προέρχεται το παρακάτω αλογάκι; του έχω προσαρμόσει σελα απο playmobil και η φιγούρα κάθεται πάνω μια χαρά!

http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=2887

ΥΓ. Εχω σκοπό να ξεκοκκαλίσω το παρόν θρεντ...

Όταν ήμουν μικρός ήθελα το πειρατικό καράβι αλλά δεν το πήρα ποτέ... έφτιαχνα όμως καταπληκιά κράβια με κούτες από παπούτσια!... δεν επιβίωσε όμως κανένα τους...

ΥΓ2. Ετοιμάζω πλοίο βίκινκ από ανακυκλώσιμα υλικά... προσεχώς...

ΥΓ3. Το καράβι το πειρατικό που έχω τώρα (θα ανεβάσω φωτ. άλλη στιγμή) το βρήκα έξω από κάδο ανακύκλωσης!!!

τα λέμε αργότερα
 
http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=2893

Εδώ πόσταρα το άλμπουμ που θα εμπλουτίζω με φωτογραφίες για την κατασκευή ενός πλοίου Βίκινγκ που σχεδίασα μόνος μου!

Δεν κατασκευάζω ακριβή ρέπλικα υπό κλίμακα!

Ο σκοπός της άσκησης είναι να διασκεδάσω μαζί με τον γιο μου φτιάχνοντας ένα πλοίο που θα φιλοξενήσει τους βίκινγκ μας!
 
Ιωάννης1ος είπε:
http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=2893
Εδώ πόσταρα το άλμπουμ που θα εμπλουτίζω με φωτογραφίες για την κατασκευή ενός πλοίου Βίκινγκ που σχεδίασα μόνος μου!

Δεν κατασκευάζω ακριβή ρέπλικα υπό κλίμακα!

Ο σκοπός της άσκησης είναι να διασκεδάσω μαζί με τον γιο μου φτιάχνοντας ένα πλοίο που θα φιλοξενήσει τους βίκινγκ μας!
Μπραβο για την κατασκευη και για αυτο που κανεις για τα παιδια σου.

Το μονο που θα προτεινα ειναι να βρεις χαρτονια για μακετες/κατασκευες για να κρατανε περισσοτερο οι κατασκευες σου.

Εναλλακτικη λυση για να μην αγοραζεις ειναι χαρτονια απο συσκευασιες, π.χ. απο κορν φλεϊκς :D
 
pardalotzatziki είπε:
Μπραβο για την κατασκευη και για αυτο που κανεις για τα παιδια σου.Το μονο που θα προτεινα ειναι να βρεις χαρτονια για μακετες/κατασκευες για να κρατανε περισσοτερο οι κατασκευες σου.

Εναλλακτικη λυση για να μην αγοραζεις ειναι χαρτονια απο συσκευασιες, π.χ. απο κορν φλεϊκς :D
Φίλε pardalotzatziki, τα χαρτόνια είναι από κορν-φλεικς και από μικρές κούτες γάλατος! Αυτή την στιγμή η κατασκευή είναι σε αρχικό στάδιο! Θα επενδυθεί το εξωτερικό με χαρτονένια σανιδάκια και θα ενισχυθεί το εσωτερικό με επένδυση από χαρτόνι και 2ο πάτωμα πουθα βοηθήσει να στερεωθεί το κατάρτι και οι κωπηλάτες να είναι πιο ψηλά στην κουπαστή!!!
 
Ενδιαφέρον. Μου άρεσε η απόδοση των ξύλων που έχετε κάνει.

Αναμένουμε περισσότερες φωτογραφίες και ανάλυση του όλου εγχειρήματος.
 
Ιωάννης1ος είπε:
Φίλε pardalotzatziki, τα χαρτόνια είναι από κορν-φλεικς και από μικρές κούτες γάλατος! Αυτή την στιγμή η κατασκευή είναι σε αρχικό στάδιο! Θα επενδυθεί το εξωτερικό με χαρτονένια σανιδάκια και θα ενισχυθεί το εσωτερικό με επένδυση από χαρτόνι και 2ο πάτωμα πουθα βοηθήσει να στερεωθεί το κατάρτι και οι κωπηλάτες να είναι πιο ψηλά στην κουπαστή!!!
χαχα δεν το προσεξα με την πρωτη... :thumbup:
 
κατασκευή πλοίου σταυροφόρων

Παιδιά σας ευχαριστώ για την ενθάρυνση και το ενδιαφέρον! Θέλω να μοιραστώ μαζί σας το παρακάτω βιντεάκι:

[video=youtube;J-v0kUCjJrQ]

η κατασκευή αυτή μου γέννησε το ενδιαφέρον να δημιουργήσω και εγώ κάτι ανάλογο...

βέβαια τα πιο πολλά θα τα κάνω με τον δικό μου τρόπο!

Θα δείτε... αρκεί να βρούμε τον χρόνο!

προς το παρόν επικεντρώνω την προσοχή μου στην κατασκευή του πλοίου των βίκινγκ!

:cool:

ΥΓ. Συνεχίζω να έχω απορία από ποιά σειρά παιχνιδιών προέρχεται το παρακάτω αλογάκι:

Προβολή συνημμένου 113094

http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=2887

:wait2:

2014-08-23 16.14.25.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1. Ενίσχυση εσωτερικής πλευράς πλοίου Βίκινγκ -2. Καπάκι=καπελάκι! -3. Επισκευή ζώνης

Kambia είπε:
Ενδιαφέρον. Μου άρεσε η απόδοση των ξύλων που έχετε κάνει. Αναμένουμε περισσότερες φωτογραφίες και ανάλυση του όλου εγχειρήματος.
1ον. Ενίσχυση εσωτερικής πλευράς πλοίου Βίκινγκ

http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=2893

Μόνο που δεν μπορώ να βάλω τις φωτό στην σωστή σειρά... :xm:

Προβολή συνημμένου 113543

2ον. Καπάκι = Καπελάκι!

2014-09-04 16.48.44.jpg

2014-09-04 16.51.06.jpg παίρνουμε ένα απλό καπάκι

2014-09-04 16.52.15.jpg κόβουμε με ένα κοπίδι την άκρη του

2014-09-04 16.56.30.jpg κρατάμε και το δαχτυλίδι για να φτιάξουμε "κορδέλα" να σταθεί το καπέλο

2014-09-04 16.49.27.jpg το κόβουμε στην σωστή διάσταση και καψαλίζουμε τις άκριες με αναπτήρα (μπορεις και με κολλητήρι)

2014-09-04 16.50.04.jpg η πάνω όψη, έσβησα τα γράμματα με θερμότητα..

2014-09-04 16.49.49.jpg το καπάκι από κάτω φαίνεται λίγο άγριο αφού λιώσουμε το πλαστικό και του δώσουμε το σχήμα που επιθυμούμε...μετά μπορούμε να επέμβουμε με γυαλόχαρτο για φινίρισμα αλλά το άφησα για άλλη φορά

3ον. Επισκευή ζώνης

2014-09-05 00.28.02.jpg Πω πω τα έπαιξε η ζώνη του Σερίφη! (εδώ και 25 χρόνια ίσως και παραπάνω...!)

2014-09-05 00.30.05.jpgΉθελα να δώσω τον σερίφη στον γιο μου αλλά πρώτα θα φτιάξω την ζώνη!

2014-09-05 00.34.01.jpgτο πρόβλημα

2014-09-05 01.50.30.jpgμετά από λίγο λιώσιμο...! Θα μου πείτε ότι είναι βάρβαρη διαδικασία... Θα συμφωνήσω μαζί σας! Όμως ο στόχος μου είναι η ζώνη να αντέξει για πολύ παιχνίδι ακόμη! Δεν ανοιγοκλείνει πια...

2014-09-05 02.04.44.jpg Έτοιμος για περιπολίες!

2014-09-05 02.03.07.jpg :cool:

2014-09-04 16.57.05.jpg τα ταπεινά μου εργαλεία (χασάπης...; ) :eek:

:happyjump: :happyjump: :happyjump: :happyjump:

2014-09-03 01.56.18.jpg

2014-09-04 16.48.19.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατασκευή ινδιάνικου τιπι και ασπίδας

Παίδες χθες είχα έμπνευση... δείτε τι κατάφερα να φτιάξω!!!

http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=2896

(δεν μπορώ να βάλω τις φωτογραφίες στην σωστή σειρά...)

:bash:

15.jpg

Υλικά:

α. πλαστικοποιημένο πανί (δείγμα από τεντοποιό),

β. λευκό καπάκι,

γ. 5 ξύλινα σουβλάκια,

δ. πλαστελίνη για προσωρινή βάση (μετά που θα περάσουμε τα σουβλάκια μέσα από το καπάκι και τα σταθεροποιήσουμε με κόλλα δεν την χρειαζόμαστε άλλο),

ε. κόλλα ταχείας πήξεως κυανοακρυλική (τύπου λόγκο)

στ. τάπα για μπρίζα λευκού χρώματος.

Εργαλεία:

α. Κοπίδι,

β. Ψαλίδι,

γ. σουβλί,

δ. αναπτήρας ή καμινέτο οινοπνεύματος

ε. επιφάνεια κοπής (χρησιμοποιώ κατάλογο της playmobil...!),

στ. τσιμπιδάκι (για να συγκρατήσετε κομματάκια πλαστικού που θα λιώσετε για να κλείσουν οι τρύπες της τάπας!),

η. πολύ ψιλό γυαλόχαρτο για φινίρισμα (αφαίρεση γυαλάδας από πλαστικό πανί και για το καθάρισμα της επιφάνειας της τάπας),

θ. ανεξίτηλος μαρκαδόρος για την δημιουργία του σχεδίου στην επιφάνεια της ασπίδας.

11.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπραβο Ιωαννη, χασαπης ή οχι, ειναι σιγουρο οτι αυτα δεν προκειται ποτε να τα ξεχασουν τα παιδακια σου.

Οπως και εμεις ολοι που μιλαμε για αναμνησεις εδω στο φορουμ, θυμομαστε αυτες τις λεπτομερειες που εχουν μεινει στο μυαλο μας απο κατι που κανανε οι γονεις μας.

Πολλες φορες ψαχνουμε να θυμηθουμε κατι αλλα δεν γινεται. Οι εντονες αναμνησεις ομως απο κατι σαν αυτο που κανεις εσυ,

ηταν απο εκεινη τη στιγμη που συνεβαινε κατι διαφορετικο και το μυαλο μας την κατεγραφε για παντα ως αξεχαστη εμπειρια.

Δεν ξερω τι καταλαβατε, το εχω ξαναπει, στην εκθεση δεν ειμαι καλος :fafoutis: :fafoutis:
 
pardalotzatziki είπε:
Μπραβο Ιωαννη, χασαπης ή οχι, ειναι σιγουρο οτι αυτα δεν προκειται ποτε να τα ξεχασουν τα παιδακια σου.Οπως και εμεις ολοι που μιλαμε για αναμνησεις εδω στο φορουμ, θυμομαστε αυτες τις λεπτομερειες που εχουν μεινει στο μυαλο μας απο κατι που κανανε οι γονεις μας.

Πολλες φορες ψαχνουμε να θυμηθουμε κατι αλλα δεν γινεται. Οι εντονες αναμνησεις ομως απο κατι σαν αυτο που κανεις εσυ,

ηταν απο εκεινη τη στιγμη που συνεβαινε κατι διαφορετικο και το μυαλο μας την κατεγραφε για παντα ως αξεχαστη εμπειρια.

Δεν ξερω τι καταλαβατε, το εχω ξαναπει, στην εκθεση δεν ειμαι καλος :fafoutis: :fafoutis:
Φίλε μου οι αναμνήσεις από τα παιδικά μου χρόνια με συντροφεύουν πάντα όπως όλους μας εδώ! Διαβάζοντας τα ποστ σε όσα θρεντ προλαβαίνω γεμίζω με νοσταλγία βιωνοντας μέρος των αναμνήσεων μου ξανα μέσα από την συλλογική πια μνήμη που συλλέγεται - αναπτύσσεται εδώ!...(τι λέω τώρα...)

Ούτε εγώ ήμουν καλός στην έκθεση οι λέξεις πάντα με περιορίζουν στο να εκφράσω ακριβώς αυτά που έχω στο κεφάλι μου!

συλλογική μνήμη... θυμάστε τα cyborgs στο σταρ τρεκ... δεν εννοώ κάτι τέτοιο...

χαίρομαι που έχω παιδιά γίνομαι και εγώ ξανά παιδί μετά από 25 χρόνια περίπου! Βρήκα τα παλιά μου playmobil και έχω αρχίσει να κάνω φανταστικά σενάρια και με τις καινούργιες φιγούρες!... κάψιμο! καλύτερο και απο βιντεογκεϊμ! :beer:

ΥΓ. Ξέρει κανείς από ποιό σετ είναι η κυρία:

n3.jpg

την αποκτήσαμε από παλαιοπωλείο... κλαίει και θέλει τα *****ια της!

Τον Βόρειο τον βόλεψα (φαλάκρας ήταν και αυτός)

n1.jpg

το μαντηλάκι το έφτιαξα από το δαχτυλίδι που έχουν τα πλαστικά μπουκάλια! :thumbup:

n2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ιωάννης1ος είπε:
Φίλε μου οι αναμνήσεις από τα παιδικά μου χρόνια με συντροφεύουν πάντα όπως όλους μας εδώ! Διαβάζοντας τα ποστ σε όσα θρεντ προλαβαίνω γεμίζω με νοσταλγία βιωνοντας μέρος των αναμνήσεων μου ξανα μέσα από την συλλογική πια μνήμη που συλλέγεται - αναπτύσσεται εδώ!...(τι λέω τώρα...)
Ούτε εγώ ήμουν καλός στην έκθεση οι λέξεις πάντα με περιορίζουν στο να εκφράσω ακριβώς αυτά που έχω στο κεφάλι μου!
Αν εβγαλες νοημα απο αυτα που εγραψα, τοτε ενταξει :fafoutis:
 
Κατασκευή φτερού και ζώνης

Καλησπέρα παιδιά, χθες παίζοντας με τους ινδιάνους και τους καουμποϊδες χάθηκε το φτερό της Ποκαχόντας...

Βρε ψάξε από εδώ, ψάξε από εκεί κάτω-πάνω-μέσα τίποτα... δεν βρέθηκε πουθενά! :cry: Η ένοχος λόγω ηλικίας (21 μηνών) απαλάσσεται των κατηγορίων και της συνεχούς ανάκρισης... ;)

Έτσι έβγαλα τα καπάκια μου και βρήκα ένα άσπρο (μάλλον από χυμό) από το οποίο μπόρεσα να αποσπάσω ένα κομματάκι και να το μετατρέψω σε φτερό! :cool:

2014-09-09 23.33.43.jpg το αποτέλεσμα! :cheers:

Έχουμε και έναν ταγματάρχη(έτσι τον λέω εγώ...) που δεν είχε ζώνη για το σπαθάκι του... άντε βρε θα σε βολέψω και εσένα...

είχα φυλάξει δαχτυλίδια από πλαστικά μπουκάλια και αποφάσισα να δοκιμάσω με ένα μπλέ!

2014-09-09 23.39.30.jpg τμήμα από το 2ο δαχτυλίδι, η ζώνη που έφτιαξα και το σπαθί του ταγματάρχη

2014-09-09 23.40.56.jpg εντάξει χωράει το σπαθί...,

σημείωση: ένα δαχτυλίδι δεν έφτασε και έτσι πρόσθεσα τμήμα από άλλο... φρόντισα να είναι από πίσω η προσθήκη... ;)

2014-09-09 23.29.57.jpg ωωω η ποκαχόντας...

2014-09-09 23.33.43.jpg

Ελπίζω να μήν σας κούρασα! :beer:

ΥΓ. Γνωρίζει κάποιος από ποιά σειρά παιχνιδιών είναι το άσπρο αλογάκι που κουνάει την ουρά του;

Προβολή συνημμένου 114003

2014-09-09 23.36.01.jpg

2014-09-09 23.35.25.jpg

2014-09-09 23.39.55.jpg

2014-09-09 23.29.32.jpg

2014-09-09 23.32.05.jpg

2014-08-23 16.14.25.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ιωάννης1ος είπε:
Καλησπέρα παιδιά, χθες παίζοντας με τους ινδιάνους και τους καουμποϊδες χάθηκε το φτερό της Ποκαχόντας...Έχουμε και έναν ταγματάρχη(έτσι τον λέω εγώ...) που δεν είχε ζώνη για το σπαθάκι του... άντε βρε θα σε βολέψω και εσένα...
:beer: :beer:
 
Πίσω
Μπλουζα