Playmobil: Τεχνικές, κόλπα και κατασκευές

Βάρβαρε!!!

Ευχαριστούμε πάντως για τις info!
 
Spybil είπε:
Βάρβαρε!!!Ευχαριστούμε πάντως για τις info!
Κι ομως Σπυρακο...ειναι ο μονος σιγουρος και ευκολος τροπος για να ξεμονταρεις μια φιγουρα. ;)

Γιατι υπαρχει και πιο βαρβαρος... :precry:

[video=youtube;-kiczou4_ts]

Να 'σαι καλα!!! :thumbup:
 
stayros είπε:
Κι ομως Σπυρακο...ειναι ο μονος σιγουρος και ευκολος τροπος για να ξεμονταρεις μια φιγουρα. ;)
Γιατι υπαρχει και πιο βαρβαρος... :precry:

[video=youtube;-kiczou4_ts]

Xμμ...αυτος μου φαινεται λιγοτερο βαρβαρος απο οτι η ταναλια,αλλα δεν νομιζω οτι ειναι τοσο ευκολος οσο δειχνει
 
angel_grig είπε:
... απο οτι η ταναλια...
Kαι ομως Γρηγορη...η ταναλια ειναι πιο αξιοπιστος τροπος. :)

Ειναι τοσο καλα πρεσαρισμενες οι φιγουρες απο την "μαμα" που με οτι

αλλο και να δοκιμασεις θα κανεις σιγουρα ζημια στην φιγουρα.

Τωρα οσο για τον τροπο του βιντεο... :xm: ...ελλοχευει και ο κινδυνος του τραυματισμου αν δεν σου πετυχει. :precry:
 
Σχεδον δυο μηνες περασαν ε? :xm:

Χμμμ.... :xm: ...για να δουμε τι καινουργιο εχουμε λοιπον... :)

Επειδη ειχα καμποσα κεφαλια απο playmobil που ηταν βαμενα...

και υστερα απο απανωτες προσπαθειες να τα ξεβαψω με νεφτι,βενζινη,ακομα και με χλωρινη

-τιποτα απο αυτα δεν απεδωσε - κατεληξα στον παρακατω και σιγουρο τροπο που λεγεται...Dremel!!! :D

To κεφαλι πριν.... :tsktsk:

attachment.php


Το σωτηριο εργαλειο μας.... :)

attachment.php


Το κεφαλι μετα... :D

attachment.php


Και για να μην νομιζετε οτι χρησιμοποιησα αλλο κεφαλι για το τελικο αποτελεσμα

η ολη διαδικασια υπαρχει και σε βιντεο... :D

[video=youtube;YiYMvo-8K7s]

 
Αυτό το εργαλείο κάνει και για να σβήσεις τα γένια που έχουν μερικές φιγούρες,από τη φύση τους,ή ακόμα και κάποια χαρακτηριστικά από τα ρούχα τους,που μπορεί να μην είναι ωραία?????
 
thebest20 είπε:
Αυτό το εργαλείο κάνει και για να σβήσεις τα γένια που έχουν μερικές φιγούρες,από τη φύση τους,ή ακόμα και κάποια χαρακτηριστικά από τα ρούχα τους,που μπορεί να μην είναι ωραία?????
Eιχα δει ενα βιντεακι - δεν θυμαμαι που ομως... :banghead: - ωπου μια τυπισα εφτιαξε

Harry Potter customs και χρησιμοποιησε Dremel για να σβησει τις λεπτομερειες που αναφερεις. :)

Αν το εντoπισω θα το ποσταρω... ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποιος κανίβαλος έκανε τέτοιο έγκλημα? :p :p:pΜε αυτό το εργαλείο σβήνονται τα γένια κ γενικά οι λεπτομέριες που έχει μια φιγούρα στο πρόσωπο?

stayros είπε:
Eιχα δει ενα βιντεακι - δεν θυμαμαι που ομως... :banghead: - ωπου μια τυπισα εφτιαξε Harry Potter customs και χρησιμοποιησε Dremel για να σβησει τις λεπτομερειες που αναφερεις. :)
Η τύπισσα που λες είναι η Emma?
 
Χρήσιμότατο, ομολογώ.. θα μπορεί να σβηστεί και η πίσω όψη από τα διπλοπρόσωπα!! Πάντα καθοριστική η συμβολή σου Σταύρε.

ΥΓ: την κάμερα την κρατούσες με τα δόντια;;
 
Spybil είπε:
Χρήσιμότατο, ομολογώ.. θα μπορεί να σβηστεί και η πίσω όψη από τα διπλοπρόσωπα!! Πάντα καθοριστική η συμβολή σου Σταύρε.
Να 'σαι καλα Σπυρακο,σε ευχαριστω!!! :thanx2:

Spybil είπε:
ΥΓ: την κάμερα την κρατούσες με τα δόντια;;
:biglaugh:

Mα για αυτο ειπα οτι ειμαι ερασιτεχνης.... :D

Απλα την ειχα πολυ κοντα και μαλλον πανω στην βιασυνη δεν εκανα καποιες ρυθμισεις σωστα... :precry:
 
Με το μπλε της κλασικής γόμας πάντα μικρός κατάφερνα να βγάλω τα γένια,τα μουστάκια,και το καλυμένο μάτι των πειρατών όπου από κάτω υπήρχε κανονικό μάτι.Όπως επίσης εξαφανίζονταν και οι περισσότερες λεπτομέρειες στο σώμα,βέβαια εκεί που χωριζόταν ο λαιμός από το κεφάλι,πάντα κάτι έμενε.
 
angel_grig είπε:
Xμμ...αυτος μου φαινεται λιγοτερο βαρβαρος απο οτι η ταναλια,αλλα δεν νομιζω οτι ειναι τοσο ευκολος οσο δειχνει
Θα συμφωνήσω με angel. Δεν τα έχω καταφέρει με αυτό τον τρόπο ... και όσο βάρβαρη κ αν φαίνεται η τανάλια μάλλον θα το δοκιμάσω!!!:wink:
 
stayros είπε:

Πως κατάφερες να βγάλεις τα μαλλια?Πάντα χαλούσε η φιγούρα,αν και οι περισσότερες δικές μου έχουν αυτό

16375.jpg

Kυρίως το δικό σου το είχαν όλες οι φιγούρες της LYRA και επιλεκτικά,από geobra όσες είχαν καφέ μαλλιά μέχρι τις αρχές των 90s.Πχ ένα κοριτσάκι,από το ίδιο set το έχω 2 φορές,στο ένα set δεν βγαίνουν τα μαλλιά με αποτέλεσμα να μου έχει χαλάσει η φιγούρα,και στο άλλο έχει από πίσω αυτό που έβαλα στη photo.

Στις νέες παιδικές φιγούρες έχεις δει τι έχουν από πίσω?Εγώ δεν έχω επιχειρήσει να αφαιρέσω μαλλιά,γιατί νομίζω ότι είναι καλά κολλημένες,και ίσως μετά θα χαλάσει τελείως το κεφάλι.

Επίσης ποτέ μην επιχειρήσετε να βγάλετε τα μαλλιά σε μωρά,έχει το ίδιο ακριβώς με τις παιδικές φιγούρες,και χαλάνε.
 
Α οκ,μπορείς πάντως να φτιάξεις custom μαλλια,είτε με μονωτική ταινία,είτε προσπαθώντας να κολλήσεις με κόλλα,κάποια συνηθισμένη παιδική περούκα,είτε με τρίχες από κάποιο χαλί ίσως.
 
thebest20 είπε:
Α οκ,μπορείς πάντως να φτιάξεις custom μαλλια,είτε με μονωτική ταινία,είτε προσπαθώντας να κολλήσεις με κόλλα,κάποια συνηθισμένη παιδική περούκα,είτε με τρίχες από κάποιο χαλί ίσως.
Για ριξε μια ματια εδω περα... ;)

Edit

(αν και το εχεις ξαναδει... :) )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι αυτό ακριβώς εννοούσα,αλλά δεν θυμόμουν αν το είχα δει εδώ η γκουγκλάροντας.Στην παιδική φιγούρα που δεν έχει μαλλιά,θα κάνουν αυτά?θα υπάρχει κάποιος τρόπος να μπαίνουν?
 
thebest20 είπε:
Στην παιδική φιγούρα που δεν έχει μαλλιά,θα κάνουν αυτά?θα υπάρχει κάποιος τρόπος να μπαίνουν?
Λογικα αν εφαρμοσεις την τεχνικη που κανει ο τυπος στις φωτο,πρεπει να κανουν. :)

Με την προυποθεση οτι θα εχεις αφαιρεσει πιο πριν το σπασμενο κομματι που εχει μεινει στην τρυπα. ;)
 
stayros είπε:
Eιχα δει ενα βιντεακι - δεν θυμαμαι που ομως... :banghead: - ωπου μια τυπισα εφτιαξε Harry Potter customs και χρησιμοποιησε Dremel για να σβησει τις λεπτομερειες που αναφερεις. :)

Αν το εντoπισω θα το ποσταρω... ;)
Βρεθηκε το βιντεακι!!!!! :d@redevil :D @redevil

Μπορειτε να το δειτε εδω! :sta2
 
Πίσω
Μπλουζα